Jak s pomocí běžně dostupné elektroniky a drobného programování pohlídat dědu, o tom to bude.
Trochu netradiční téma na webu, zabývajícím se počítačovými technologiemi a programováním, ale podle mne to sem patří. Jde vlastně o aplikované využití dostupných věciček s trochou toho českého „udělej si sám“ k pomoci starému člověku, který žije sám. Vzhledem ke svému věku a zdravotnímu stavu potřebuje pomoc, je v kontaktu s rodinou, která s ním nemůže trávit čas každý den.
Výchozí situace
Děda žije sám na vsi, kde je zvyklý a má to tam rád. O sebe se už postará jen v běžných věcech, občas už dost zapomíná a tak pro něj není snadné dodržet pravidelné užívání léků, najít zvonící telefon nebo „nerozhodit“ televizi se satelitem tak, že prostě ztratí signál.
Co je třeba
Nejde mi tu o nahrazení lidského kontaktu technikou, spíše o to, jak co nejlépe využít techniku k tomu, aby byl děda v bezpečí a my nebyli zbytečně nervózní. Nabízím konkrétní odkazy na výrobky a postup, který není dokonalý, ale více méně funguje dobře. Úkoly jsem seřadil od těch nejobtížněji řešitelných:
Jak ohlídat pravidelné užívání léků 4× denně
Jak neztrácet nervy, když ztratíte telefonický kontakt
Jak předejít rozladění televize
Jak ohlídat pravidelné braní léků
Nemusíme být senioři, abychom neměli zkušenost s tím, jak těžké je nezapomínat na pravidelné užívání, chyby mohou mít velké následky – antibiotika, antikoncepce… :-) Když je senior diabetik, jde o hodně. Potřeboval jsem najít způsob, jak dědu vždy účinně upozornit na to, že si má jít píchnout inzulin a vzít nějaký prášek. A aby to nebylo příliš snadné, také co užívat v konkrétní denní dobu.
Upozornění, které si nosí všude s sebou v podobě vibrujícího alarmu fitness náramku se ukázalo jako dobré řešení. Hledal jsem náramek, který umožňuje nastavení více „budíků“, má dostatečně silnou vibraci, je vodě odolný a hlavně vydrží dlouho nabitý. Takovým je jednoznačně Xiaomi Mi Band 2 – za cenu okolo 1000 Kč dostanete vše, co jsem zmínil, nabitý vydrží cca 20 dní. Jenom ho propojíte se svým telefonem, vše nastavíte a pak už to prostě běží. Jako bonus lze prozkoumat kvalitu spánku nebo změřit srdeční tep.
Pak jsem potřeboval na místo, kde má děda léky, umístit něco jako informační centrum, které bude přehledně ukazovat čas, den v týdnu a při vibraci náramku zobrazí za doprovodu nějakého alarmu informaci o tom, co je právě teď třeba užívat.
Zvolil jsem sedmipalcový tablet Alcatel PIXI 4, který lze koupit za cca 1500 Kč. Věřil jsem, že bude pro Android určitě existovat nějaká aplikace, která to obstará. Nic vhodného jsem ale nenašel – buď to bylo nepřehledné, nebo složité… Tak jsem dospěl k závěru, že si budu muset aplikaci napsat. Protože jsem dříve programoval trochu v Javascriptu, šel jsem cestou webové js aplikace. Kód je dost neohrabaný a proto ho tu neuvádím, ale funguje to takto: Jedna celá obrazovka ukazuje datum a čas (vypadá to jako screen saver, poloha textu se mění, aby to neustále rozsvícený displej ustál co nejdéle). V předem zvolené časy se ukáže druhá obrazovka, kde je textová informace a obrázek o medikaci, vše velké a přehledné, zároveň zní opakovaně nahlas výrazný, ale nikterak nepříjemný zvuk alarmu. Dotekem kamkoliv na displej tabletu se aplikace vrátí zpět na obrazovku s datem a časem.
Pro spuštění aplikace jsem potřeboval full-screen režim webového prohlížeče, dobře mi posloužil program Fully Kiosk Browser Lockdown – skutečně tak z tabletu vyrobíte kiosek, ze kterého vám děda nebo někdo jiný neopatrným dotykem jen tak nevyskočí. Toto řešení je samozřejmě vhodné pouze v případě, že zařízení nebude používáno na nic jiného.
Jak neztrácet nervy při ztrátě kontaktu
Pokud senior občas někam odloží telefon a vy se nemůžete dovolat, přičemž je tu určité riziko, že někde doma upadl (venku mu někdo pomůže, doma si toho nemusí nikdo všimnout nebezpečně dlouho), pomůže IP kamera. Cílem není dědu špehovat a sebrat mu soukromí, ale podívat se, když něco neklape. Když jsem to vyprávěl známým, zpočátku se nad kamerami podivovali s tím, že to je možná trochu moc, ale nakonec uznali, že pro bezpečí seniora při zachování maximálně možného soukromí a s jeho souhlasem je to dobré řešení.
Šlo mi o to, abych na nejfrekventovanější místa v domě viděl, nejprve jsem podle recenzí volil kamery Edimax (IC 3116W), které se ale naprosto neosvědčily. Za necelých 1500 Kč slušné parametry a bytelné šasí, ovšem naprosto nespolehlivé připojení přes mobilní cloudové řešení, což mi posléze potvrdily i recenze.
Druhý pokus vedl ke spokojenosti – kamery D-Link DSC 932L D-Link DSC 933LE (s wifi repeaterem) fungují spolehlivě, parametry zobrazení naprosto stačí a androidí aplikace MyDlink Lite je spolehlivá. Děda o kamerách samozřejmě ví a jejich smysl chápe, jen jsem doufal, že to nebude vyprávět v hospodě, aby si nemysleli, že je paranoidní.
Třešnička na dortu – fungující televize
Přestože má děda psa, o kterého se stará a který mu dělá společnost, je kromě vycházek televize důležitým kontaktem se světem a zdrojem zábavy. Zároveň jde o relativně složité zařízení s mnoha funkcemi, mnohotlačítkovým ovladačem a to vše ještě doplňuje podobně složitý ovladač satelitu. Stačí omylem přepnout vstup nebo zvolit Rádio místo TV a zaběhané postupy přestanou fungovat.
Objevil jsem univerzální ovladač pro seniory – pětitlačítkové malé zařízení, dobře padnoucí do ruky, všechna tlačítka programovatelná. Jde o model SEKI SLIM za cca 200 Kč. Na televizi jsem připojil tlačítko On/Off, přepínání kanálů a hlasitost pak na satelit. Tlačítko Mute jsem využil pro volbu prvního kanálu – v mém případě se vždy TV přepne na ČT1. Vše šlape bez nejmenšího problému, děda se s tím sžil okamžitě.
Zatím dva měsíce praxe
Všechny technické pomůcky fungují v domácnosti dva měsíce, první týdny jsme si všichni zvykali, teď máme pocit, že to prostě klape. Určitě by bylo možné a užitečné zdokonalovat javascriptovou aplikaci v tabletu – informace z první ruky na dostupném místě se hodí a nemuselo by jít pouze o upozorňování na léky. Na druhou stranu jednoúčelovost takové apky vyniká jednoduchostí a přehledností.
Ja jsem resil neco podobneho pro moji babicku, rozsirene o funkce fotoramecku a posilani zprav. Jelikoz jsem nemohl najit nic dostatecne jednoducheho zacal jsem se ucit psat aplikace pro Android a chtel upravit nejaky OS messenger. Nakonec jsem pred vanoci narazil na Oscarsenior - http://www.oscarsenior.com/ ktery splnil temer vse co jsem chtel. Musim je pochvalit, maji to promyslene, cena lidova a velmi pruzne reaguji na bugreporty a pripominky.
Funkci fotoramecku resi setric obrazovky daydream ktery zobrazuje fotografie z adresare kde se ukladaji fotografie zaslane na Oscara.
Funkce upozorneni je zabudovana, ale ma to stale jeste drobne musky, pilne reportuju bugy a oni je opravdu treba do tydne opravi. Respekt.
Chybela dostatecne jednoducha klavesnice, takze jsem musel jit do sebe a napsat vlastni: https://github.com/karlitos/SuperSimpleKeyboard Nepsal jsem si odzacatku, odkaz na puvodniho autora je uvedeny na Githubu i tak to ale bylo pekne narocne dostat to do stavu ktery je ted. Ucit se programovat pro Android na vyvijeni klavesnice neni nejjednodussi cesta.
Dlouho jsem resil jak udelat opravdovy "kiosk mode" tak, aby se dotycna osoba nemohla dostat kam nema. I bez root pristupu to resi deaktivace "com.android.systemui" coz zlze udelat prez ADB. Mimojine treba za pouziti https://github.com/karlitos/Android-Adb-Tweaker Tim zmizi navigacni tlacitka, notifikacni lista a tapeta. Pokud tedy aplikace nema vlastni "back" tlacitko muze se uzivatel dostat do slepe ulicky - je na to potreba myslet.
Zajímavé. Já myslím, že pokud se to dobře pojme, může to v důsledku lidský kontakt i posílit. Je to vlastně projev zájmu a ten má vždycky hodnotu.
Našlo by se určitě víc lidí, kteří by něco takového využili. Ono dobrých technických výrobků pro seniory není moc. Třeba tzv. seniorské mobilní telefony - to je úplná přehlídka nepoužitelnosti a klacků pod nohy pro člověka, který není na podobnou techniku zvyklý. Očividně tam neproběhl ani náznak na nějakou studii použitelnosti a „blbovzdornosti“. Ono se to ostatně netýká jen seniorů, ale nás všech, akorát mladší člověk se snáz adaptuje.
Taky bych ocenil, kdyby nekdo zacal vyrabet opravdu jednoduche seniorske mobily. Nejradsi bych s tim zacal sam, jenze bohuzel nejsem miliardar, abych si mohl dovolit zaplatit vyvoj a vyrobu.
Jednoduche a funkcni?
Ani nahodou.
Presne ten typ lidi co pro radoby bezpecnost se vzda naprosto vseho.
No nechapu proc tento comment dostal minus tisicpetsetdevtset bodu. Co si budem nalhavat, od urciteho veku je technologie na prd a nic nenahradi vrele lidske slovo. Chapu ale take autora, ten to myslel dobre. Moc dobre. Treba kamery, neprepnutelnost telky do jineho modu atd., ale nic nenahradi lidske teplo :/
"Pokud senior občas někam odloží telefon a vy se nemůžete dovolat, přičemž je tu určité riziko, že někde doma upadl (venku mu někdo pomůže, doma si toho nemusí nikdo všimnout nebezpečně dlouho), pomůže IP kamera."
Kamera nepohlida vsechny mistnosti, takze jistotu taky neda. Neni lepsi misto kupovat 2x kameru za ~2x1500kc, koupit nebo i vlastnorucne vyrobit kapsicku na telefon, ktera se da povesit na krk a ma pruhledny vyrez, takze telefon lze pouzivat i v ni a netreba ho bezne vyndavat, cili nehrozi riziko odlozeni a zapomenuti? Byl by to i mensi zasah do soukromi. Tak tosku mi tento priklad pripomel stary vtip jak Americane pro svuj kosmicky program vyvinuli za miliony dolaru plnici pero, kterym lze psat i v prostredi bez gravitace, zatimco Rusove proste a jednoduse pouzili tuzku.
Kapsička na mobil je samozřejmě dobrý nápad, ale odložit se dá taky (večer se sundá, ráno už nenandá :-) , při mytí, při jídle překáží) - nic není dokonalé. Ani seniorský mobil či náramek s SOS tlačítkem.
Není potřeba hlídat všechny místnosti. Pokud je vše v pořádku, dotyčný se určitě po nějaké době objeví i nějaké sledované místnosti. Kapsička na telefon mi nepřipadá jako reálné řešení uvedeného problému. Například není pravda, že telefon není potřeba běžně vyndavat a nehrozí tak riziko odložení – minimálně se ten telefon musí nabíjet, a to asi děda nebude sedět u zásuvky a čekat, než se mobil nabije, aby ho nemusel sundavat z krku. Spát s tím mobilem nebo se s ním koupat asi taky nebude to pravé. A nosit ho takhle doma by asi někdo ještě překousl, ale chodit s mobilem na krku i mezi lidi…
[i]"Není potřeba hlídat všechny místnosti. Pokud je vše v pořádku, dotyčný se určitě po nějaké době objeví i nějaké sledované místnosti."[/i]
Ta kamera je pouze v jedne jedine mistnosti (alespon je to takto autorem v clanku prezentovano), kdezto mobil by mel clovek u sebe bez ohledu na mistnost.
[i]"Kapsička na telefon mi nepřipadá jako reálné řešení uvedeného problému. Například není pravda, že telefon není potřeba běžně vyndavat a nehrozí tak riziko odložení – minimálně se ten telefon musí nabíjet, a to asi děda nebude sedět u zásuvky a čekat, než se mobil nabije, aby ho nemusel sundavat z krku."[/i]
Tohle se da vyresit dvemi bateriemi, ktere se vymenuji (nepouzivana se mezitim nabiji) nebo pro vetsi komfort rovnou dvema mobily. V pripade dvou mobilu zkopirovani SIM karty taky neni technicky problem (i kdyz by mozna musel autor pozadat o pomoc nekoho, kdo to umi udelat), takze by v obou mobilech bylo jedno stejne telefonni cislo se stejnym tarifem/predplacenkou.
[i]"Spát s tím mobilem nebo se s ním koupat asi taky nebude to pravé. A nosit ho takhle doma by asi někdo ještě překousl, ale chodit s mobilem na krku i mezi lidi…"[/i]
Neco mi rika, ze spat s kamerou, nebo se s ni koupat asi taky nebude to prave. A chodit s kamerou i mezi lidi ...
Seniorum pomerne dobre vyhovuje fixni misto pro telefon kdyz nekde odlozi mobil. Takze udelat to tak aby nebyl odlozitelny a mel nejake fixni misto. Alternativou za drahou pevnou linku muze byt VoIP brana a klasicky modernejsi tlacitkovy pristroj na U telefonni rozhrani. A je to. Jeste trochu potunit preamp v nastaveni aby hlasitost vyhovovala.
Stare pristroje jeste s rotacni ciselnici bych nepouzival kvuli male kvalite uhlikovych mikrofonu a obecne nizke hlasitosti ktera je u senioru zasadni. A to se nezminuji o problemy v kombinaci s naslouchadly.
Coz je mj. dane i poklesem napeti na pristupovych linkach ze 60V na ~48V a prostym pouzitim neefektivniho hovoroveho trafa.
Takze fakt nechapu proc takto staremu cloveku zasahovat do soukromi kdyz je svepravny. Pro mne lide s temito snahami jsou moralni odpad spolecnosti. To si nedovoli ani ve veznicich na celach a velmi vyjimecne v blazincich. Reseni jak od androidoveho gelouse. Na jednoduchou aplikaci appku. Za chvili nam telefon s androidem bude slouzit misto termostatu na lednicku...
Maximalne bych pouzil PIR cidla na zjisteni posledniho pohybu, ale uz tak mam velke moralni dilema kdy si prijdu jako hnusny smirak v levelu politika.
Člověk trpící stařeckou demencí je běžně hrozbou sobě a svému okolí a skoro nikdy není nesvéprávný. Až budeš mít zodpovědnost se o někoho takového postarat, protože nikdo to za tebe neudělá, budeš na problematiku uvedenou v článku nahlížet jinak.
Člověk trpící stařeckou demencí je hrozbou...
Reagoval jsem na větu:
>> Takze fakt nechapu proc takto staremu cloveku zasahovat do soukromi kdyz je svepravny.
1. Nikde v clanku se nepise ze ten deda trpi stareckou demenci. Ma pouze bezne priznaky starnuti. Potrebuje mit veci na svem miste a pokud zapomene mit jak tu myslenku opet uchopit. Tomu se rika starnuti. To bys vedel kdyby ses mezi starsimi lidmi obcas pohyboval.
2.Vaz slova chlapce ( a to jsem dost slusny)... nikdy nevis cim prosel clovek se kterym diskutujes a zda-li podobnou zkusenost nema za sebou...
3. Pokud je nekdo sam sobe a okoli hrozbou, tak ma byt zbaven svepravnosti a ma mit prideleneho opatrovnika pripadne dany ustav. Lide v posledni fazi starecke demence uz vyzaduji takovou peci, ze bez porizeni osobni osetrovatelky a nakupu specialniho vybaveni neni mozne se o ne odpovedne postarat. Krom toho je to velice emocionalne vycerpavajici, zejmena pro rodiny ktere se vzdy staraji o sve blizke do poslednich chvil. Nehlede na to ze clovek vetsinou prijde o praci po osetrovacce, pripadne ho to dosti financne a psychicky vycerpa ze neni schopen hned pracovat.
Vzhledem k tomu ze rodiny v CR vetsinou nemaji ani na zakladni veci jako polohovatelne luzko, vybaveni mistnosti a cas venovat se jim, tak tito lide vetsinou konci ve specializovanych ustavech. Kvalitu ted nebudu resit, to patri jiz do jine diskuse.
Tento vtip (príbeh) o americkom vesmírnom pere a ruskej obyčajnéj ceruzke som donedávna nepoznal. A ako vtip by to mohlo byť aj celkom dobré, ale zrovna nedávno som sa dozvedel o tomto príbehu z tohoto článku http://invivomagazin.sk/zlostne-frflanie-mrzuteho-geologa-nasa-nie-su-hlupaci-alebo-skutocne-pozadie-vtipu-o-vesmirnom-pere_307.html a už mi to ako dobrý vtip nepríde.
A co takovéto řešení ? Má s tím někdo zkušenost ? Plánuji to pořídit své mámě, podle informací z jejich stránek by to mohlo fungovat jako "blbý" telefon s hlasitým příposlechem a detekcí pádu. Líbí se mi to napojení na centrálu s výjezdovkou a to, že se s tím může chodit ven (teda tam kde je pokrytí GSM).
Nieco podobne sme mali v praci, ked sme robili dlhsiu dobu sami. Bolo tam riziko, ze spadnes, alebo tak nieco a dlhsiu dobu by si to nikto nevsimol. To zariadenie si nosil na opasku, detekovalo to pad (pokusne sme to pustili z malej vysky) aj dlhsiu dobu nehybnosti. Ak si dobre spominam tak to najskor zacalo pipat a ked si nereagoval, tak to automaticky vytocilo nastavene SOS cislo. Tiez si ho mohol vytocit velkym SOS tlacidlom.
Celkom v pohode to bolo aj ked si dlhsiu dobu sedel za stolom, clovek sa hybe dost na to, aby sa nespustil alarm, ale ked si to nechal lezat na stole, tak sa to po case ozvalo. V pripade seniora mi akurat napada ci to bude fungovat v pripade, ze si pospi, alebo to bude kazdu chvilu spustat alarm. Tipujem, ze to maju nejako osetrene.
Upozornovani na leky bylo u starsiho cloveka z rodiny vyreseno jednoduse. Nic si nenecha predepsat, protoze ten starsi clovek delal dlouhodobe ve zdravotnictvi a nema vymyty mozek ze by mel neco uzivat.
Jedine leky ktere uziva je literatura, navstevy vnoucat, priroda, na nizky tlak kafe a slivovice, na zapometlivost vino. Na dobrou naladu tvorive psani a semtam bylinne produkty zubateho vzhledu pestovane na zahradce .
S zivotnym stylom suhlas. Ale skuste to aplikovat ak uz mate napr tu zmienenu cukrovku v pokrocilom stadiu...
Když to čtu, neubráním se určité pachuti odosobněného kontaktu a radosti ze zábavy při bastlení a hraní si s elektronikou místo osobního kontaktu s dědou...
Já vím, člověk musí chodit do práce/školy, má spoustu vlastních problémů, děda jistě taky nechce mít pořád někoho "za prdelí" atd. Takový systém může dost pomoct v situacích, které by se jinak řešit nedaly. Ale stejně tyhle hlídací systémy zavánějí Hvězdou blízké smrti z Futuramy, kam si člověk staroušky připojí na stroj, který se stará o životní funkce a udržuje je v umělém spánku ve virtuální (televizní?) realitě, aby si je čas od času online připojil, když se mu to zrovna hodí...
Je špatně, když se vymýšlí stroje na hlídání důchodců, místo aby se vymyslel způsob, jak v blahobytné společnosti přijímat svou neschopnost ovlivnit stárnutí a přijímat smrt a nepřehlížet lidi, kteří jsou jí možná blíž než my a věnovat jim svůj čas...
Asi jediné řešení je žít spolu. Každopádně nejsme na Srí Lance, v Indii, kde bydlí v jednom pokoji ve slumu klidně 10 lidí, nefunguje tam sociální systém, takže kdo nemá rodinu, je v řiti...
Na druhou stranu tyhle serepetičky mohou pomoci „odhalit“ průser včas. Pamatuji, když jsem ještě na střední a dělal jsem doručovatele pošty jako brigádu. Nosil jsem i důchody a přišel jsem ráno mezi 8-9 k baráku, zvonil a nic. Dcera bydlela vedle v baráku, tak jsem se ptal co se děje a až když jsem takhle „zburcoval sousedku“, tak tam vběhla a zjistila, že paní v noci dostala mrtvici...
osobne jsem resil neco podobnyho, jak snadno monitorovat, kdyby se s tatkou neco stalo - vymyslel jsem to tak, ze jsem poridil Raspberry PI, koupil dva PIR senzory a data ukladam na muj server do databaze, zatim jsem zkousel jen testovaci provoz u nas doma a funguje to skvele :-) momentalne vymejslime instalaci u tatky a az budou senzory na miste, tak posbiram data za nejakou dobu a pak zkusim napsat algoritmus, kterej bude hledat neobvykly chovani, idealne nejakej jednoduchej, trochu samoucici, ale to mozna nebude potreba - uvidim, az budu mit realny data a hlavne s moznosti delani vyjimek od beznyho rezimu
ahoj,
diky za zajimavou inspiraci...
Ja bych jen doplnil, ze ty kamery se dajij spichnout taky jako raspberry pi plus vlastni vpn. Tam je sice ten problem, ze se jednou za cas rozbije filesystem na karte, ale to se da celkem snadno vyresit tak, ze by to zvladl i senior sam: proste vymenit kartu za nejakou, co uz je predpripravena (ale to uz je na to potreba nejaky monitoring).
Navic by se tam dala i doprgat funkce, ktera by pred pripojenim ke kamere pockala a dala visualne i akusticky (treba by se v reproduktoru vysilala hlaska "pozor, za 15 min se nekdo podiva pres kameru") najevo, ze se nekdo pripoji ke kamere. Takze v pripade nedorozumeni by mohl onen dotycny kameru zakryt a zavolat.
Ale samozrejme, tento spusob reseni je uvazovatelny jen v pripade, ze se jedna o cloveka, ktery zije sam, pripadne kdyz druhy clen domacnosti neni schopen pohybu (zazil jsem pripad sousedu, kdy se ona nemohla pohybovat a on upadl a zemrel... az ve chvili, kdy jsme ucitili zapach a zavolali na tisnovku, jsme to zjistili :( , bohuzel, nemeli nikoho, kdo by to zjistil pred nami).
A napad s PIR cidly a zpracovanim pohybu taky zni dobre :).
omlouvam se za svoji negramotnost
*zpusob
vzniklo to tak, ze jsem chtel puvodne napsat "styl".
mozna tam bude vice chyb :)
A nestačilo by místo kamer jen sledovat, jestli užívá léky? Předpokládám, že asi každý starý člověk, který má uvedené problémy nějaké léky užívá, a tak bych "sledování" odvíjel od reálného užívání léků. Pokud si nevezme např. už druhou dávku léků, vyhodnotím to jako prvotní poplach. Myslím, že jistým způsobem podobná kontrola existuje ve vlacích apod. - tam musí mašinfíra jednou za určenou dobu stisknout tlačítko, aby potvrdil, že je na místě a ve střehu.
Takže by možná stačilo udělat nějakou sofistikovanou verzi výdejníku léků (napojenou na nějakou SMS bránu nebo internet a jinou službu).
Zajímavé, také jsem se něco podobného pokoušel realizovat ale u tabletu jsem narazil na skutečnost, že tablet není schopen být pořád připojen na napájení. Po čase mu "dojde baterka" i když je připojen na nabíječku, vždy je nutné ji odpojit a znovu zapojit. Jednalo se tuším o Memopad (ME173x) od ASUSu. Máte někdy podobný problém?
Z návodu: "Výstupní napětí tohoto adaptéru je DC 5.2V, 1.35A". Ale další bod je "Přístroj MeMO Pad není určen k dlouhodobému připojení ke zdroji napájení".
Vynikající článek. Opravdu paráda a gratulace.
Nicméně i tak bych měl pár připomínek.
1. Je to popis jednoho konkrétního životního případu. Uvítal bych rozšíření na více seniorských strastí.
2. Je to hodně o konkrétních produktech a nic až tak moc co by mě samotného inspirovalo vytvořit. Což není nutně špatně (proč vynalézat kolo), ale aspoň mohla být nabídnuta větší škála výrobků. Autor při realizaci určitě narazil na více a mohl popsat výhody a nevýhody jednotlivých.
3. Možná ten kód js je prasacky, ale aspoň jsme mohli poradit...
Jinak opravdu klobouk dolů.
Jen malá poznámka - místo drahé IP kamery se dá "zrecyklovat" starý android telefon s aplikací IP Webcam https://play.google.com/store/apps/details?id=com.pas.webcam&hl=cs
Používám už více než rok k naprosté spokojenosti...
Diky za clanek.
Tohle resim a se mnou urcite spousta dalsich lidi, opravdu je potreba neco pouzitelneho pro seniory a kombinece fitnes naramku, android telefonu a ip kamery me take prisla nejjednodussi a relativne nejspolehlivjejsi.
Komentare lidi kteri za seniora nemeli nikdy zadnou zodpovednost a nevi o co se jedna se holt musi ignorovat.
Tom
Jan Kulhánek pracuje jako psycholog a psychoterapeut, prací s počítači si přivydělával hlavně při studijích. Do světa Linuxu začal více pronikat asi před třemi lety (2007), kdy si nainstaloval Ubuntu jako druhý systém. U této distribuce už zůstal i když rád experimentuje a občas zkouší různé novinky. Je „běžný“ uživatel desktopu, od kterého chce, aby byl user-friendly pro každodenní použití. Občas si skládá muziku, dělá trochu grafiku hlavně pro různé webové projektíky, stříhá video. Počítače jsou dlouhodobým koníčkem.
Přečteno 30 233×
Přečteno 26 416×
Přečteno 26 387×
Přečteno 25 287×
Přečteno 24 080×