Hlavní navigace

Petr Krčmář: blog nejen o Linuxu - Témata označená nálepkou Root.cz

 • Sběr osobních údajů aneb jak se hackuje Apple přes Amazon

  Novináři Matu Honanovi se stala zajímavá věc, někdo se mu nabořil do účtu u Apple. Důkaz, že sociální inženýrství stále velmi dobře funguje. Dnes ráno za mnou byli lidé z České televize a točili se mnou krátký rozhovor k případu, kdy si člověk chtěl nechat zablokovat nedostupný účet na Seznamu a firma mu odpověděla, že na to chce soudní příkaz. „Pochopitelně, protože pokud nemají jak toho člověka s účtem spojit, může se za něj někdo vydávat.“
  7. 8. 2012 23:12 (aktualizováno)
 • Pošlete nám své veselé „historky z natáčení“

  Dostal jsem tip na vánoční článek a ten nápad se mi tak zalíbil, že jsem se ho rozhodl realizovat. Určitě máte taky hromadu historek ze svého počítačového života. Uživatelé jsou nevyčerpatelnou studnicí různých vtipných situací, šílených nápadů a skřípajících zubů všech adminů. Dnes se mi ozval autor blogu Nesklizeno, s tím, že dostal nápad: Co takhle vyhlásit, ať lidé posílají své historky, které zažili při práci v IT a udělat z toho vánoční článek? No jasně!
  23. 12. 2011 12:40 (aktualizováno)
 • Jak vypadá připravovaný mobilní Root

  O mobilizaci Roota už mluvíme nějakou dobu, psal jsem o tom na různých místech a vlastně jsme se tím vůbec netajili. Už je k dispozici testovací verze a já jsem se rozhodl vám ukázat, jak vypadá. Když jsme začali o mobilní verzi Roota na poradách mluvit, rozdělili se příslušní kolegové na dva tábory: jeden tvrdil, že mobilní verze jsou důležité, protože mobilních zařízení přibývá. Druhá půlka tvrdila, že dnešní mobilní prohlížeče jsou natolik schopné, že nemá smysl pro ně dělat speciální weby.
  9. 2. 2011 12:28 (aktualizováno)
 • Jak bojujeme proti spamu pomocí klíčových slov

  Spam, spam, spam. Už jsem tu o něm psal. Snažíme se bojovat dvěma způsoby a zdá se, že to funguje. Bohužel se občas objeví problémy, ale vy nám s nimi můžete pomoci. Už v létě jsem tu psal jeden rozhořčený článek, kde jsem se vyznal ke svému (temnému a zápornému) vztahu ke všem těm spammerským… však víte. Od té doby jsme začali intenzivně bojovat a to dvěma způsoby: jednak blokujeme IP adresy a nově také blokujeme klíčová slova…
  9. 1. 2011 13:56 (aktualizováno)
 • Mírný redesign titulní strany

  Před chvílí proběhlo nasazení nové verze titulní strany Roota. Jedná se o drobný redesign, jehož úkolem bylo titulku zpřehlednit. Návrh na úpravu titulní strany je starý několik měsíců a teď došlo k dokončení a nasazení nové verze. Důvodem pro úpravu bylo především zjednodušení designu. Dříve se články lámaly do dvou sloupců, což vytvářelo podivný vzhled a navíc třetí článek ze Zdrojáku už vlastně nebyl mezi „dnešními články“, ale mizel za zalomením.
  14. 12. 2010 17:16
 • Jak blbec do diskusí přišel

  Brouk do hlavy pro všechny zastánce svobody, necenzury a otevřeného prostředí. Aneb jak jeden blb zničí celou diskusi. „Zase je tu blbec,“ hlásí mi Martin a začínáme se bavit o postupu. Občas se nám prostě objeví. Říkejme mu jednoduše blbec, nebo chcete-li blbeček. To je osoba neznámého druhu, která má čas na to, aby otravovala lidem život v diskusích. Zná ji každý provozovatel většího webu s diskusním fórem.
  3. 8. 2010 13:43 (aktualizováno)
 • Svině spamerské a co s nimi uděláme

  Tak nám zase na Roota prochází spam a to docela ve velkém, každý příspěvek je z jiné adresy. Prostě hrůza a nevěstinec [čti: bordel]. Odstavec o nespisovných slovech: Pokud se vás dotklo první slovo v titulku, pak se vám hluboce omlouvám, ale v souvislosti se spamery nemluvím nikdy slušně. Obvykle používám slova označující prostitutky, vepře a další havěť. Nelze jinak, jsou to zmetci…
  8. 7. 2010 10:57
 • Připravujeme mobilního Roota

  Konečně je to tady, podařilo se nám prosadit mobilní verze našich webů. Testovacím prostředím bude zřejmě Root. Jak mobilní verzi chcete? O mobilní verzi našich serverů (viz proužek úplně nahoře) se mluví už asi rok a půl. Původně tu byl nápad, že pro nás bude weby „mobilizovat“ nějaká externí firma. Po velmi dlouhých průtazích, velmi špatné komunikaci z druhé strany, jsme my šéfredaktoři zatlačili a plán byl změněn – udělá se to v interní režii. Jásal jsem a pořád ještě jásám…
  26. 6. 2010 19:43
 • Svobodná kultura pro mobilní čtení

  Kniha Svobodná kultura byla zatím k dispozici jen ve formátu PDF. Ten se ale příliš nehodí pro čtení na různých čtečkách, PDA a mobilech. Připravil jsem proto vhodné formáty. Před několika málo dny byl dokončen tříletý projekt překladu knihy Svobodná kultura, jejímž autorem je Lawrence Lessig. Vše je hotovo a dokompilováno a PDF si můžete stáhnout v naší knihovně.
  18. 5. 2010 11:16 (aktualizováno)
 • Internet Info se brání a odvolalo se proti firmě Prolux

  Určitě víte, že firma Prolux úspěšně zažalovala naše vydavatelství, které podle výroku soudu musí smazat diskusi proti této podivné realitce. Firma se ale nedala a odvolává se. Nedávno jsem tady na blogu psal o tom, že společnost Prolux zažalovala naše vydavatelství a nutí server Měšec.cz smazat nepohodlnou diskusi. Podle diskuse pod předchozím blogpostem je zřejmé, že vás to zajímá a mám pro vás další informace o tomto případu.
  10. 10. 2011 11:24 (aktualizováno)