Tablet s Androidem není jen placka pro konzumaci zábavy, jde o velmi silný pracovní a kreativní nástroj. Ukážeme si v několika příkladech, jaké periferie s podporou kvalitního software můžeme pro práci a tvořivost využít.
Úvodem
Kamarád mě požádal, abych mu pomohl vybrat pro jeho dceru přenosné zařízení do školy na psaní, internet a nějakou další základní práci. Má to být lehké a levné. K posouzení mi poslal kousek Lenovo Miix 300–10IBY za pět tisíc Kč. Recenze od koupi spíše odrazují, tak jsem využil možnosti si tento Tablet PC na týden půjčit – a srovnat práci na něm s mým Android tabletem s doplňky, viz dále.
Segment s mobilními zařízeními jednoznačně ovládl Android v oblasti chytrých telefonů, ovšem u tabletů a hlavně pak konvertibilních tabletů se stále více prosazují Windows. V recenzích je nasazení operačního systému od Microsoftu považováno většinou za plus, Jde pak prý o plnohodnotný počítač bez zásadních omezení. To ale není docela pravda – systém Windows není vůbec optimální pro zařízení s pomalejšími procesory, menší pamětí ani displejem o velikosti deseti palců, což jsou přesně parametry zařízení řekněme do deseti tisíc korun. Rovněž zde bývá v rámci šetření problém s použitými materiály a konstrukcí připojení klávesnice k tabletu.
V této cenové hladině získáme zařízení s Androidem, které je mnohem lépe výkonově i ergonomicky vyladěné – a právě díky možnostem rozšíření o různé periférie a doplňky z něj vymáčkneme více, než by se zdálo.
Pohodlné psaní
Je jasné, že pro pohodlné psaní potřebujeme kvalitní klávesnici. Budeme-li psát často, pak by měla mít dostatečně velké klávesy, jisté reakce, nejlépe podsvícená. Tablet PC stejně tak jako konvertibilní zařízení s Androidem takový komfort nenabídnou, rozhodně ne v našich cenových relacích. Dobrým řešením je kvalitní externí bluetooth klávesnice. Je už historií, kdy periferie s modrým zubem výrazně ubíraly tabletu či telefonu energii, od standardu 4 a více je to v pohodě.
Dlouho jsem externí klávesnici vybíral – snažil jsem se zbytečně neutrácet a zároveň nekoupit špatně použitelný šmejd. Nakonec jsem vsadil na „jistotu“ a zakoupil klávesnici, na které se bez nadsázky píše lépe než na leckterém notebooku – je opravdu pohodlná, podsvícená, vyrobena z kvalitních materiálů a s českými popiskami (což není běžné). Jde o Logitech Bluetooth Illuminated Keyboard K8 10 CZ. Lze jí připojit ke čtyřem zařízením, mezi nimi pak přepínat funkčními klávesami, dobíjí se přes microUSB. K nastavení českého layoutu může být potřeba doplňující utilita – Externa Keyboard Helper (Pro), Android totiž přímo neumožňuje přepínat mezi QWERTY / QWERTZ.
A teď software: Android používám už dlouho, vyzkoušel jsem postupně OfficeSuite s dobrou integrací PDF exportu, WPS Office s rychlým rozhraním a zdarma, Dokumenty Google se slušnou podporou sdílené práce na textech – a nakonec spokojeně zakotvil u Microsoft Word pro Android s nejlepší korekcí překlepů a chyb. Inu, náš svět je více multiplatformní než dříve. Při psaní si uvědomíte, že textové procesory na desktopech jsou přeplněné funkcemi, které nevyužijete nebo jen velmi zřídka, běžné formátování textu, jednoduchá práce s grafikou, korekce a ukládání přímo do cloudu, pokud to vyžadujete – a to v ergonomicky přizpůsobené podobě pro obrazovky deseti palců a méně. Android od šestkové verze též nativně podporuje výstup na tiskárnu, více o tom zde.
S desetipalcovým tabletem a bluetooth klávesnicí o celkové hmotnosti 800 gramů s výdrží baterie do deseti hodin provozu tak máme skutečně mobilní zařízení, na kterém napíšeme i diplomku. Jen pro doplnění, málokterý tablet má stojánek, je třeba počítat ještě s dokoupením polohovatelného pouzdra.
Prezentace
Pro přednášení a prezentaci na dataprojektoru se tablet hodí báječně, už nebudeme potřebovat klávesnici, zato se může hodit dotykové pero pro čmárání do slajdů. Všechny zmíněné kancelářské balíky (Word vyměníme za PowerPoint) jsou dobře použitelné. Otázkou je, jak elegantně připojíme tablet k projektoru.
U staršího tabletu jsem měl přímo microHDMI výstup, ale ten se dnes už moc nevidí, navíc to není ideální řešení, HDMI kabel je masivní a při pohybu s tabletem konektor moc nedrží, obraz vypadává. Mnohem lepší je bezdrátové propojení – zde skutečně využijeme přednosti mobilního zařízení a od verze 5 má Android službu vysílání obrazu integrovanou. Zdaleka ne každý projektor však umí přijímat obraz bezdrátově, pomůže nám zakoupení Google Chromecast nebo levnější varianty od Číňanů za cenu lepšího HDMI kabelu. Některé aplikace umí obraz vysílat přímo, tedy bez sdílení obrazovky. To má tu výhodu, že na plátně svítí vaše prezentace a vy si zatím v tabletu prohlížíte poznámky. Protože se takto přenáší samozřejmě i zvuk, lze promítat publiku i videa.
Muzika, muzika
Dostáváme se od práce k zábavě, respektive od psaní a čtení k tvoření. To, že pro Android existuje opravdu velké množství aplikací pro vytváření a přehrávání hudby, ví kde kdo, že mezi nimi najdeme i profesionální software za pár kaček (rozhodně ve srovnání s cenami desktopových programů), už tolik známo není.
Také málokdo ví, že můžeme k tabletu či telefonu s Androidem připojit přímo klávesy s USB rozhraním, tzv. USB MIDI Keyboard, Potřebujeme k tomu pouze redukci – OTG kabel, na jednom konci USB F, na druhém microUSB či USB-C. Výhoda těchto keyboardů je v jejich ceně a variabilitě.
Tablet pak můžeme použít jako živý nástroj nebo pro kompnování vlastních skladeb. Pro živé hraní je nutná rychlá odezva, tzv. low-latency, která je k dispozici od verze Android 6.0. Hrajete-li na klavír, koupíte si možná alespoň pětioktávové zařízení s dynamikou úhozu, s aplikací Grand Piano Pro nebo ještě lépe iGrand Piano dostanete velmi slušný zvuk piana a dalších běžných nástrojů, dostupných na keyboardech. Chcete-li cestovní sestavu, máte rádi syntezátorovou hudbu a chcete-li si se zvukem a ovládáním zaexperimentovat, můžu z vlastní zkušenosti doporučit USB MIDI Keyboard Novation Launchkey Mini MK2, který má kromě kláves sadu Padů, potenciometrů a dalších ovládacích prvků. Se všemi pracuje přesně na míru aplikace Groovebox RD4, částečně pak skvělý realtime syntezátor Heat Synth, ModSynth či DRC. Vše samozřejmě funguje i s mobilním telefonem, ale na tabletu je ovládání příjemnější a jistější. Je to prostě pecka!
Pro komponování muziky je řada aplikací, ne všechny ale umí zpracovat MIDI vstup. Mezi ty nejlepší určitě patří FL Studio Mobile a Caustic. Další typy pro skládání hudby na Androidu zde.
K zařízení s Androidem můžeme připojit i elektrickou kytaru, zapnout efekty a pořádně si zařádit. K tomu je potřeba speciální zvuková karta s rychlým AD/DA převodníkem, rychlou odezvou a kytarovým konektorem (velkým jackem). Opravdu perfektně funguje karta iRig UA od společnosti IK MULTIMEDIA se speciální apkou AmpliTube, která funguje jako vlastní multiefekt.
Pokud vás zajímá samotné pořizování akustické nahrávky ve větším stylu – rádi byste měli malé DAW studio na cesty, ve kterém můžete na více stopách kompletovat své demáče, pak využijete aplikaci Audio Evolution, která podporuje vstup i výstup na řadu externích zvukových karet, od šestky podporuje Android dost USB zvukovek nativně i pro jiné aplikace. Mám vyzkoušeno na malé ASUS Xonar U3 nebo velké Lexicon Omega (4 kanály, různé typy vstupů, kvalitní zvuk) – více o této zvukovce zde.
Je libo televize?
Chápu, televize je dnes už pro mnohé out-of-date, ale někoho by to zajímat mohlo a když už to mám odzkoušené… Příjem televize na tabletu s Androidem se může hodit např. na chalupě – prší, nejsou data a chci vidět zprávy nebo oblíbenou detektivku… TV tunerů existuje řada, osvědčil se mi Tivizen Nano model, právě bezdrátové připojení umožní umístit malou krabičku s teleskopickou anténou na okno, kde je lepší příjem. Asi bude nutné hledat jiné alternativy, tento model už asi nebude k sehnání. Fungovat by mohl MyGica WiTV. Více na toto téma v samostatném článku.
Závěrem
Jak už jsem zmiňoval v textu, všechno lze připojit i k telefonu, podmínkou je u kabelového připojení funkce OTG. Většina věcí bude fungovat i na tabletech s iOS nebo jsou k dispozici blízké varianty pro tento operační systém (např. u kytarové zvukové karty). Některé typy jsou praktičtější, jiné asi méně, vše jsem spokojeně odzkoušel a většinu věcí používám. Snad vám to bude k užitku.
Otázkou zostáva, či je toto riešenie naozaj rozumné v dobách Chromebookov s podporou android aplikácií.
Ak sa na to pozriem čisto ekonomicky, tak je to určite drahšie (10" tablet+bt klávesnica+USB Hub so zdrojom+vhodný obal na tablet aj klávesnicu) vs napríklad Samsung Chromebook 3 (11.6", 4GB RAM za cca. 160-200€). Ďalej musím nabíjať separátne KB aj tablet, pri pripojení USB tlačiarne/scanneru/ext. disku môžem potrebovať zdroj pre USB HUB a to už je káblový šalát.
Jenže držte se článku
1 Chrome Book nebude nikdy tak malý jako 8" tablet
2. Chrome Book nebude nikdy tak lehký jako 8" tablet
3. Chrome OS nemá podporu takového množství HW a SW
4. Spousta Chromebooků s Intel Atom, Celeron a některými ARM je o dost méně výkonná než velký tablety se SnapDragonem
Uvedení Samsung s 4GB RAM stojí víc než 210€ do 200 je verze s 2GB RAM. 16GB úložnýho prostoru je pomalá MMC a váží 1,2kg . Chromebook se ne studentovy neamerické školi vyplatí leda nacpat tam Linux pokud chcete notebook.
Jinak pokud autor psal o MIDI tedy věci do studia na koncert takse stejně kabelovému salátu nevyhnete. To nejsou věci které se dělají bez drátem.
Viete mi odhadnut cenu a hmotnosť toho Vasho riesenia (tablet s rýchlym cpu (rýchlejším ako ten celeron v CB), vela ram, nezasvinený kopou balastu, dobrá BT klávesnica ktorá bude veľká ako 8" tablet a bude sa na nej dať slušne písať, obal na spojenie, USB redukcie, hdmi redukcie)?
Pred cca. 4 mesiacmi som si ten Samsung CB 3 kúpil v bestbuy za 169USD....
Pro pohodlné psaní potřebujete větší klávesnici než je rozměr osmipalcového tabletu, skvělá je ta v článku. Slušný tablet koupíte do pěti tisíc (ASUS ZenPad), výborný tablet kolem osmi tisíc, klávesnice z článku vyjde na dva tisíce.
Takže jinými slovy se vyplatí něco jako Acer Spin 1. Cena je o něco málo vyšší než u tabletu s Androidem + klávesnice + polohovacího pouzdra, ale má to 4GB RAM, 128GB SSD, 10.1" FullHD display, a běží na tom všechen SW pro Windows. Navíc protože to není Android, tak to není to laboratoř na množení virů :)
Áno, ak je Váš svet Windows (robíte vývoj pre windows, používate windows aplikácie), tak je Acer Spin 1 určite lepšie riešenie ako to bastlenie...
Tvoje nenavist k Androidu ti uz uplne zatemnila rozum. Na Widlich je viru 100x vice. Neni divu ze s nimi Mrkvosoft na mobilech trapne pohorel.
To není o nenávisti k Androidu, ale o číslech. V roce 2016 byl Android nejzranitelnější produkt s 523 vulnerabilities (Debian 327, Linux kernel 217, Windows 10 172). Další tragédie Androidu jsou aktualizace. I když Google vydá patch (na starší verze ho nevydá), tak je licenční model nastavený tak špatně, že se na velkou většinu zařízení ten patch dostane s velikým zpožděním, nebo se nedostane vůbec. Už tohle musí spolehlivě odradit každého technicky erudovaného člověka. A aby to bylo ještě horší :/, tak Google selhává v kontrolu aplikací umisťovaných do Play Store, takže v něm bývá malware. Jednotlivé odhalené malwarové kampaně na Google Play zasáhnou s klidem desítky milionů zařízení.
https://www.cvedetails.com/top-50-products.php?year=2016
https://blog.checkpoint.com/2017/05/25/judy-malware-possibly-largest-malware-campaign-found-google-play/
http://blog.trendmicro.com/trendlabs-security-intelligence/analyzing-xavier-information-stealing-ad-library-android/
http://mashable.com/2017/08/29/google-play-store-malware-wirex-botnet/
Pokud jde o srovnání s Windows, tak ty jsou platformou s daleko širší funkcionalitou než Android, ale přesto měly v roce 2016 výrazně méně zranitelností, a letos to asi dopadne stejně. Windows také mají pravidelné aktualizace, které se dostanou na prakticky všechny stroje (kdo to zkusil, tak ví, že zakázat aktualizace Windows není úplně triviální). V oblasti aplikací jsou Windows na rozdíl od Androidu otevřená platforma, ale ve Windows Store, který je tak jako Google Play pod kontrolou autorů platformy, se malware prakticky nevyskytuje. Za mě to Android prohrává na celé čáře. A to nemluvím o tom, že Android je hračka vhodná leda pro brouzdání youtube a Facebooku, ne o pracovní nástroj.
"Spousta Chromebooků s Intel Atom, Celeron a některými ARM je o dost méně výkonná než velký tablety se SnapDragonem"
1) Nepoznám Chromebooky s Intel Atom
2) Ak je tam ARM tak je presne také rýchle ako to ARM v tablete.
3) To že SnapDragon je rýchlejší ako Celeron je hypotetická otázka. Ktorý SnapDragon a ktorý Celeron? Rýchlosť čoho? Takt? Prístup k RAM? Grafika? Celkovo by som povedal že je ta i386 platforma pre užívateľa výhodou a systém je momentálne trochu rýchlejší.
4) Ja som vytýkal tomu riešeniu cenu a ak berieme tablet s najnovším ARM CPU a slušnou grafikou, tak sa spolu s tou bižutériou dostaneme ku cenám ktoré ten Chromebook prekračujú štvornásobne.
K MIDI a kabelům - existuje bezdrátové řešení přes WIFI, ale jinak je to jeden kabel - USB s redukcí OTG, nic hrozného a používá se to příjemně.
Chromebook bude vážit přes kilo, USB hub není nutný, většinu věcí připojíte bezdrátově, klávesnici nedobíjíte zase tak často. Ale hlavně vezmete do ruky jen to, co budete potřebovat.
hlavne tahas cely "cirkus" sebou, zapomenes jeden kabel a vsechno ostatni tahas treba zbytecne. za me jednoznacne chromebook ci podobne, All-in-One :)
,,Windows není vůbec optimální pro zařízení s pomalejšími procesory, menší pamětí ani displejem o velikosti deseti palců.,,
I kdybych souhlasil s pomalejšimi procesory a menší ram. (Což nesouhlasím neb na atomu a 1giga ram windle běželi super. Aplikace už zas tak ne.) Tak s 10 palcú displejem není žádný problém.
Navíc instalace Linuxu je narozdíl od ARM tabletú ve většině případú trivialní. Boužel většinou tedy jen 32 verze.
Mně zajímá, jestli lze takový tablet použít pro vývoj, třeba v C++. Jako nedokážu si představit android s terminálem, balíčky s GCC a G++, a další knihovny, jako pthread, boost, atd...
Taky jsem nad tim premyslel a za jedinou jakz-takz schudnou moznost jsem oznacil ssh a vim na vzdalenem linuxu.
Existuje niekolko Android aplikacii, ktore obsahuju IDE + kompilator + kniznice pre C/C++. Napriklad C4Droid alebo CppDroid.
"Mně zajímá, jestli lze takový tablet použít pro vývoj, třeba v C++. Jako nedokážu si představit android s terminálem, balíčky s GCC a G++, a další knihovny, jako pthread, boost, atd..."
Na chromebooku, ak nechcete používať ssh pripojenie a ani inštalovať linux, tak asi takto: https://blog.lessonslearned.org/building-a-more-secure-development-chromebook/
Ano. Pracuji na Lenovo Yoga Book (Android) + root + Linux Deploy (Debian Buster) + XServer XSDL, tj. plne funkcni linux se vsemi aplikacemi pro vyvoj sw, ktere potrebuju a zaroven kdykoliv staci prepnout do Androidu a pouzivat apk z nej. Psat kod na cestach (v metru) je velmi dobre vyuzity cas :)
Doporucuji.
Cenu som nedostal, takže to skúsim zhrnúť ja:
Slušný tablet 8¨ - Lenovo Tab 3 8 Plus - 160€ (Alza), 320g
Klávesnica Logitech z článku - 85€ (Alza), 272g, šírka 30,6 cm
Obal pre prepojenie oboch zariadení - 45€ (Amazon), 862g, šírka 31cm, aby to nevyzeralo tak ako na ilustračnom obrázku ku článku že to je na tom len položené....
Spolu cena: cca. 350€ včítane DPH
Spolu hmotnosť: cca. 1400g
Spolu rozmer: ak nemá tá klávesnica z toho trčať a zároveň to má byť použiteľná klávesnica, tak sa pod rozmery toho chromebooku nedostanete. Preto nemá význam ísť hlboko pod 10".
V cene nie sú: USB porty (kluce, disky....), HDMI port
Výhodou je dotyková obrazovka. Nevýhodou je Android v starej verzii s nejasným upgrade a kopou balastu. Na chromebook si viem nainštalovať (ak mi nestačí Chrome OS s podporou android aplikácií) linux (povedzme Lubuntu). V súčasnosti je v ChromeOS integrovaný Android 7.1 pre spúšťanie android app.
Takže ako som vravel, je to veľmi diskutabilné riešenie problému.
Sú to hodnoty uvedené na webe.... ak by to aj nesedelo celkom presne, súčet určite nie je podstatne nižší ako spomínaný CRB.
Tragédií Windows na tabletech a netboocích je dementní volba úložiště. Pomalá eMMC nebo dokonce 5200rpm plotna je smrt, a Android na blbý konfiguraci bude zrůdnost úplně stejná.
Při volbě má smysl vycházet jen z potřeb, tzn z toho, co a jak chce uživatel dělat. Když mi 80% času bude stačit 8" displej bez klávesnice, je Androš jasná volba. Pokud budu hlavně psát poznámky a lozit po webu plus PIM, je určující displej a klávesnice, a pak asi půjdu do chromebooku s nejlíp vyhovující klávesnicí. A pokud budu potřebovat používat nějaký "neobvyklejší" zařízení nebo používat velký dokumenty který mi budou chodit v nejnovějších MS opicích, nebo používám průmyslový tiskárny, budu muset skousnout Wokna.
Strašně fandím Androidu, sám jsem o plném nahrazení klasického počítače za tablet uvažoval, i jsem tu myšlenku později realizoval, vizte http://www.cleverandsmart.cz/nahradi-zarizeni-s-androidem-klasicky-desktop-2-dil/ a toto řešení i nějaký čas používal. Ale nakonec jsem skončil u tohoto řešení: http://www.cleverandsmart.cz/asus-transformer-book-ta100-s-windows-10-a-ms-office-home-student-2013/ a nestěžuji si.
Jan Kulhánek pracuje jako psycholog a psychoterapeut, prací s počítači si přivydělával hlavně při studijích. Do světa Linuxu začal více pronikat asi před třemi lety (2007), kdy si nainstaloval Ubuntu jako druhý systém. U této distribuce už zůstal i když rád experimentuje a občas zkouší různé novinky. Je „běžný“ uživatel desktopu, od kterého chce, aby byl user-friendly pro každodenní použití. Občas si skládá muziku, dělá trochu grafiku hlavně pro různé webové projektíky, stříhá video. Počítače jsou dlouhodobým koníčkem.
Přečteno 28 749×
Přečteno 24 432×
Přečteno 24 165×
Přečteno 23 170×
Přečteno 21 313×