Překlad knihy Garra Reynoldse češtiny mne zaujal. Už jen proto, že v češtině toho o prezentacích moc nenajdeme a já se o tuhle oblast tak trochu zajímám. Podotýkám, že název knihy není žádný laciný trik, najdeme v ní totiž něco o prezentacích i o zenu.
Kniha je nejen pozastavením se na tím, proč je většina dnešních prezentací zcela špatně (s čímž se ztotožňuji), ale také ukázkou cesty, jak je dělat lépe. Jedná se o svěží čtení plné ukázek a inspirace.
Řadu rad jsem sice již znal, ale přesto jsem si knihu rád přečetl, protože mi pomohla uspořádat si myšlenky v hlavě a ujasnit si místa, na kterých jsem tápal. Věřím, že po přečtení knihy budou mé prezentace nejen o něco lepší, ale že se před některými prezentacemi ke knize určitě vrátím. Obsahuje totiž řadu vytištěných ukázkových prezentací, které jsou svým přístupem nějak inspirativní.
Mnohem těžší oříšek je rozhodnout, komu knihu doporučit. Je totiž poměrně specifická a rozhodně vím, komu se hodit nebude. Není to kniha, která vás naučí zacházet s jakýmkoliv prezentačním programem, a tvořit v něm prezentace. Už jen proto, že se softwarem vůbec nezabývá.
Také to není kniha, kterou si můžete na poslední chvíli prolistovat, abyste vylepšili vaši prezentaci. Jedná se totiž o knihu spíše na klidné čtení a s časem na zamyšlení. Rozhodně ne na čtení na poslední chvíli.
Dokonce to ani není kniha, která vám nabídne sadu instantních rad, jež můžete slepě následovat a tvořit tak automaticky lepší prezentace.
No a pro koho kniha je? Myslím, že jsem na to doporučení už přišel.
Prezentace a zen je kniha pro inteligentního čtenáře. Pro člověka ochotného přemýšlet. Nemá vám nabídnout sadu hotových pravidel, má vám hlavně otevřít oči. Ukázat, co je na většině dnešních prezentací špatně a přesvědčit vás, že stojí za to hledat lepší cestu. A pokud se tu cestu vydáte hledat, tak vás tahle kniha dokáže částečně nasměrovat. Pomůže vám tu cestu najít. A pokud po ní snad už jdete, budou po přečtení knihy vaše kroky jistější a váš postup rychlejší. Je jedno, zda jste učitel a prezentujete denně nebo zda máte jen dvakrát do roka konferenční prezentaci, v obou případech vám kniha má co dát.
Měl jsem původně chuť nazvat to tou nejlepší knihou o prezentacích, jaká kdy vyšla v češtině, ale pak jsem si uvědomil, že jsem žádné jiné české knihy o prezentacích nečetl. Ale přesto mám takové tušení, že tou nejlepší dost možná bude. Jen dejte pozor, že opravdu není pro každého. V dnešní uspěchané internetové době totiž řada čtenářů (a možná, že většina) nemusí její inteligentní a přemýšlecí styl vůbec přijmout. Zkuste si raději napřed přečíst pár stránek a až teprve pak se rozhodněte, zda je to kniha pro vás. Pokud ano, gratuluji.
Na závěr jednu citaci z knihy, nad kterou by se měl zamyslet každý prezentující: Je mnohem náročnější zpracovat informaci, pokud ji zároveň slyšíte a vidíte v psané formě.
Autor: Garr Reynolds
Název: Prezentace a zen
ISBN: 978–80–7413–047–2
Rozsah: 240 stran
Rok vydání: 2009
Vydal: Zoner Press (anotace českého překladu, oficiální stránka originálu)
Přeložil: Pavel Kristián ml.
Cena: od 286,–
Nevím, jak v překladu, jelikož jsem to četl v originále, co bych ale k jinak perfektnímu shrnutí doplnil je řada knih/přednášek/doporučení na další zdroje, na které se Garr odkazuje. Paradoxně se prakticky žádný z nich "prezentacemi" nezabývá, což je jen doklad toho že prezentování není vůbec o prezentaci :-)
@Rado1 Snažil jsem se vzpomenou na některou z dobrých prezentací, která by se tímhle řídila a nenašel jsem ani jednu 8-) Věřím, že naprostému začátečníkovi, který dělá svou první prezentaci, taková snadná pravidla pomůžou, ale my se přeci jen snažíme o něco víc, ne? Ostatně i kniha zmíněná výše je o trochu vyšším levelu.
@Rado1 A to právě není pravda. Dobré prezentace mohou trvat hodinu i déle. Mohou mít 50 slidů i více (ostatně v téhle knize je o takových prezentacích řeč) a text nemusí obsahovat vůbec žádný 8-)
Tím chci ukázat, že žádné krátké shrnutí v zásadě nelze provést a vede ke zcestným výsledkům.
Teď mi přišel takový malý test. Přímo z blogu knihy. Přečtěte si schválně
http://www.presentationzen.com/presentationzen/2010/05/presenting-the-humble-ukulele-jake-shimabukuro-wows-tedxtokyo-.html
Možná si všimnete, že to na první pohled není vůbec o slajdech 8-) Pokud ale po přečtení toho blogpostu budete mít pocit, že víte, jak dělat vaše prezentace zas o něco málo lépe, pak Prezentace a zen je nejspíš kniha pro vás a pomůže vám. Pokud na něj budete jen nevěřícně zírat, pak si knihu nepořizujte, nedokázali byste ji využít 8-)
Martin Hassman ex-biochemik, umělecký programátor a publicista. Spoluzakladatel CZilly, zakladatel Zdrojáku, správce HTML5.cz, organizátor hackathonů, čekovacích muzejních nocí aj. akcí.
Přečteno 24 199×
Přečteno 23 676×
Přečteno 20 543×
Přečteno 19 696×
Přečteno 19 643×