AOL oznámila datum ukončení podpory prohlížeče Netscape na 2. února 2008. Další verze prohlížeče již nebudou následovat.
Milí přátelé, važení pozůstalí,
sešli jsme se zde, abychom uctili památku prohlížeče, jenž se na věky zapsal do historie webu.
Prohlížeče, který nás provázel prvními webovými stránkami. Prohlížeče, s jehož pomocí jsme objevovali krásy pravého surfování.
Mladší generace prohlížeč Netscape již toliko nepamatuje a vnímá jej někdy spíše jako vzpomínku dávno zašlé minulosti. Ale přesto i oni často nadále používají stále živé plody jeho práce, ať již v podobě Seamonkey nebo Mozilla Firefoxu.
Má vzpomínka na první webovou stránku, kterou jsem kdy otevřel, patří právě tobě Netscape jedničko. Proto se slzou na krajíčku volám: Odpočívej v pokoji Netscape!
A až prvního února následujícího roku vydechneš naposledy, až se tvůj zdrojový strom uzavře a nezmění nikdy více, pak se připojíš i ty ke svým bratřím, kteří na tebe již dávno čekají v krajině, kde není chyb ani memory leaků. V krajině, kde není pomalého připojení a kde se i ty největší stránky rychle a správně načítají. V krajině, kde je stále dostatek uživatelů radostně stahujících nejnovější verze.
Sbohem Netscape, tvůj kód bude v žilách webových prohlížečů kolovat navěky!
Aktualizováno: Na Joy of Tech najdete komix o odchodu Netscape na onen svět.
Tak už to bývá, kdo třeba už dnes pamatuje kdysi velmi dobrý dosový kancelářský program FRAMEWORK ve verzích 3 nebo 4, spreadsheety Lotus 1-2-3 a Quattro Pro, Norton a později Volkov commander, kancelářský balík AmiPro a tak dále a dále. Z všemi se dávno zavřela voda, ač jejich kvality byly nesporné.
Taktéž, kdo si ještě pamatuje, že se i velké programy vešly na jednu jedinou disketu, jak se v autoexec.bat a config.sys ladila extended a expanded memory, každý urvaný bajtík byl vzácný, pevné disky o několika megabajtech, to už bylo něco.
Ovšem programů, jako byl Netscape, jest třeba si vážit, nakonec zde již někdo zmínil, že jen díky němu zde máme Gecko a Firefox (včetně dalších klonů), který konečně pořádně šlape IE na paty. Domnívám se, že Netscape v nich bude žít dále. Čest jeho památce.
Martin Hassman ex-biochemik, umělecký programátor a publicista. Spoluzakladatel CZilly, zakladatel Zdrojáku, správce HTML5.cz, organizátor hackathonů, čekovacích muzejních nocí aj. akcí.
Přečteno 21 919×
Přečteno 21 632×
Přečteno 19 471×
Přečteno 18 860×
Přečteno 18 476×