Články se na webu nečtou obvykle tak dobře, jako na papíru. Naštěstí si je můžete přeformátovat pro větší pohodlí.
Tři roky vlastním Amazon Kindle a jsem příznivcem elektronického čtení. Jsem zvyklý na komfort, který mi právě Kindle nabízí. Občas ale chci číst dlouhý článek na webu na počítači nebo mobilu a tam to tak pohodlné zdaleka není.
Typická situace: jedu autobusem, mám chvíli čas a rozhodnu se podívat do RSS. Narazím na delší článek a chci si ho přečíst. Bohužel na webu se mi to nečte příjemně, řádky jsou moc dlouhé, na typografii se tam moc nehraje a třeba je pro mě moc titěrné písmo.
Postupem času jsem přišel na velmi elegantní řešení, které se zde pokusím popsat. Existují služby, které vám z klasického obsahu umí udělat něco výrazně čitelnějšího.
Odstraní se pozadí, okolí, boxíky, hlavičky, patičky a zůstane jen čistý černý text na bílém pozadí proložený obrázky.
Existují různé služby typu Pocket, Instapaper či Readability, ale jejich plnohodnotné použití vyžaduje registraci a pokud nepotřebujete historii článků (čili funkce read it later) a další funkce, pak jsou vám plné verze k ničemu (jako mně, zkoušel jsem je). Naštěstí existují i zjednodušené varianty v podobě bookmarkletů. Ty zavolají onu službu, předají jí URL navštívené stránky a výstup je vám pak zobrazen v čitelnější podobě.
Samozřejmě obvykle stačí bookmarklet zatáhnout někam mezi záložky a pak použít. Problém je, že třeba já nemám nikde stále viditelnou lištu záložek. Nechci ji. Přesto chci mít jednoduchý způsob, jak službu zavolat, aby mi upravila stránku.
Začátek je stejný: vyberte si, kterou službu chcete používat:
Poznámka: Já používám Instapaper, protože mám pocit, že dává místy lepší výsledky a má trochu příjemnější mobilní verzi. Ale obecně jsou si služby dost podobné a je na vás, kterou si vyberete.
Na jedné ze stránek klepněte pravým na tlačítko bookmarkletu a vyberte „kopírovat odkaz URL“. Zbytek se mírně liší podle prohlížeče.
Postup pro Chrome
Pokud pak chceme Instapaper použít, otevřeme si kýžený článek a pak v adresním řádku smažeme jeho URL (stačí stisknout Ctrl+L) a pak napíšeme read. Zbytek se zařídí sám pomocí bookmarkletu.
Postup pro Firefox
Pokud pak chceme Instapaper použít, otevřeme si kýžený článek a pak v adresním řádku smažeme jeho URL (stačí stisknout Ctrl+L) a pak napíšeme read. Zbytek se zařídí sám pomocí bookmarkletu.
Postup pro Android (Chrome)
Také na mobilu je možné službu používat, zvlášť Instapaper tady vypadá výborně. Používám Chrome, takže postup popíšu pro něj, u ostatních prohlížečů to jistě půjde nějak podobně, ale zkušenosti s nimi nemám.
Pro použití opět stačí načíst kýžený článek, přepnout do adresního řádku a napsat „*read“. Našeptávač vám nabídne několik možností, ta vaše bude určitě někde vysoko. Navíc pod ní uvidíte začátek kódu bookmarkletu. Stačí kliknout a stránka se převede.
Tak pěkné počtení, teď zvládnete pohodlně i dlouhé texty.
Přesně tak. Leta už používám v rohu prohlížeče na zobrazené liště tlačítko CSSoff s tímhle skriptem:
javascript:var i=0;if(document.styleSheets.length>0){cs=!document.styleSheets[0].disabled;for(i=0;i<document.styleSheets.length;i++) document.styleSheets[i].disabled=cs;};void(cs=true);
[1] Určitě existuje víc možností, ale vypnuté CSS se mně osobně líbí míň, protože ze stránky neodstraní zbytečný obsah a třeba nezvětší písmo a nenastaví spravně šířku strany. Variantou by bylo vlastní CSS, ale to je zase neuniverzální, muselo by se psát pro každý web zvlášť. Navíc na mobilu bude problém to aplikovat.
Ovšem pokud vám to tak vyhovuje, je to v pořádku. Já jsem popsal, jak to vyhovuje mně.
Pre pouzivatelov Evernote doporucujem plugin Clearly - jednak urobi z clanku "readable" verziu a ked sa rozhodnem, ze to stoji za sejvnutie do Evernote, len kliknem na tlacitko. Dokonca si pamata, z akych webov sejvujem do akych notebookov a s akymi tagmi a potom to uz robi za mna. Malokedy ho musim opravit.
Ve FF používám http://www.grabmybooks.com/
Ano má čtečka umí epub. :-)
Na Windows Phone a Windows 8 používám https://www.feedviewer.net/
Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá již více než deset let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice. Zde bloguje o Root.cz, Linuxu, internetu a světě kolem sebe.
Přečteno 109 253×
Přečteno 88 820×
Přečteno 72 002×
Přečteno 57 647×
Přečteno 54 038×