Dobře, když o tom česká média mlčí, dovolím si aspoň malou zmínku zde. Na několik let starou kauzu EOLAS si možná ještě vzpomenete. Tenkrát tvrdili, že mezi jejich intelektuální vlastnictví patří myšlenka pluginů webových prohlížečů a chtěli na tom vydělat slušné peníze. Později se ukázalo, že k prvnímu použití „pluginů“ de facto došlo již dříve v prohlížeči ViolaWWW, a spor se táhl a táhl.
Zhruba před měsícem EOLAS v tiskové zprávě oznámil, že podává žalobu (je to správný překlad „Infringement Lawsuit“?) na řadu společností, konkrétně na: Adobe, Amazon, Apple, eBay, Sun, Yahoo, Google a mnohé další. V předchozím sporu to bylo EOLAS vs. Microsoft, dnes to bude EOLAS vs. většina významných hráčů.
„All we want is what's fair,“ tak zní jedna věta jejich oznámení. Jak by taky ne, přímo v titulku webu www.eolas.com najdeme „invented here“.
Zatím jsem nenašel, co přesně EOLAS vlastně chce. Že peníze, to je jasné, ale kolik?
Myslel jsem si, že to bude jen další podívaná, která se běžných smrtelníků nijak nedotkne. Měsíc od oznámení se nic nedělo, ovšem dnes Craig Buckler napsal o jedné důležité maličkosti. Říjnové oznámení totiž obsahuje i slůvko AJAX. To je totiž oproti staré kauze EOLAS novinka.
Milí čtenáři, používáte AJAX? Použili jste někdy – aspoň jednou v životě – AJAX? A pokud ano, jste ochotni za to zaplatit?
Pokud sídlíte v Americe (zdravím české startupy GoodData a OnTheRoadTo!), měli byste se začít přinejmenším trochu bát.
Nenajde se někdo s právnickým vzděláním, kdo by nám poskytl fundovaný výklad tohoto sporu? Jak se výše uvedené může dotknout amerických firem? A jak těch českých? Máme se už začít bát nebo zatím můžeme zůstat naprosto klidní?
Autora tohoto blogu můžete sledovat také na Twitteru. Je současně autorem jediného českého blogu o vývoji (X)HTML.
Tak dělat závěry na základě žaloby je předčasné...
Pokud by přesto (velice nepravděpodobně) toto právo (v jaké formě? licence? odškodnění) uznal, musela by se tato firma domoci těchto práv i u evropských soudů.
Třetí věcí je vymahatelnost, která je v této podobě velká utopie.
Myslím, že to jenom zkoušejí nebo si dělají takto PR:)
Pokud by již někdo zapomněl, tak podotýkám, že soud to právo v původním sporu uznal. Později se podařilo patent stáhnout...ovšem na začátku tohoto roku byl obnoven! (nebo dostali podobný patent na stejnou věc - čert, aby se v tom vyznam)
A tenkrát to mělo dopad i na řadového webdesignera. Nemusel tedy otevírat svou peněženku, stačilo mu předělal všechny své weby používající pluginy, viz
http://latrine.dgx.cz/patent-co-polozi-pulku-webu (jinak by v nejpoužívanějším prohlížeči přestaly fungovat).
A evropské soudy s tím opravdu nemohly dělat nic (a možná dokonce i ony si musely nechat ten web předělat 8-) Ono ohánět se americký patentem v Evropě sice asi jentak snadno nejde, ovšem produkty, které používáme k vývoji jsou často právě od společností, jež byly žalovány a pokud ony učiní podobný úhybný manévr jako tenkrát učinil Microsoft, dotkne se to všech Evropa-Neevropa.
Takže pokud bude AJAX zpoplatněn, vlastně mi není jasné, jak to chtějí zpoplatnit, protože za AJAXem není žádná konkrétní společnost, tak se prostě přestane používat. Web se vrátí do pravěku, případně bude udělán cely ve Flash, nebo Silverlight, protože tyto společnosti se s nimi vyrovnají.
Nebo Američanům konečně dojde, že ten jejich systém je past naprosto na všechny a změní to. Mimochodem, je vůbec možné s ještě vyznat v té hromadě patentů na blbosti, aby jste neporušili něčí práva?
Eolas je typicky patentovy troll. Vetsinou alespon jeden z autoru patentu je pravnik. US patent neni levna zalezitost a bez vidiny zisku si nebudou patentovat takovou blbinu jako je treba Muse (System for visual creation of music), kde na screenshotu je primitivni aplikace, ktera pripomina dosovy aa :) Nicmene vlastni patent je zajimavy:
Tone characteristics such as notes, chords, musical instrument styles, tempo, etc. can also be set by the user.
- defacto vsechny systemy pro skladatele
In a preferred embodiment, the sound presentation can be saved to a file for playback at a later time or linked to a visual image in a sound presentation.
- by se mohlo vztahovat na editory videa a vlastne cely filmovy prumysl
A system for creating sound using visual images
- neni to notovy zaznam?
Hlavni problem patentu je v tom, ze patentovy urad se nezajima o to, jestli to uz nekdo vymyslel, ale jestli to nekdo patentoval. Podobne jako u soudu nikoho nezajima, kde je pravda, ale ktera strana je schopnejsi v prosazeni sveho v ramci pravniho radu.
Pokud bude AJAX zpoplatnen, tak vyvojari browseru za nej zaplati a nebo patent odkoupi nadace svobodneho software, aby tak zabranila patentovym trollum. V kazdem pripade o nic nejde a uzivatel nemusi nic vedet protoze jeho se to netyka a vyresit to sam nemuze. Flash i Silverlight jsou take plne patentu.
[8] Podívej se, koho žalují. Např. eBay, Amazon atd. nedělají browsery, ale využívají AJAX. Takže to budou chtít po všech, co ho používají. Co se týče ostatních technologií, ano jsou plné patentů, ale tady se má kdo s nimi vyrovnat. Jenže u AJAXu to tak není. Mám pocit, že by měli založit konsorcium a ty trolly koupit a bude klid...
Konecne! Takychto trollov treba viac. A myslim to uplne vazne.
Ako som uz niekde pisal, hlavne treba nasrat velkych hracov - a to Amazon, Apple, eBay, Google, Microsoft rozhodne su. To je spravna cesta, ako ich dotlacit k lobbovaniu za zrusenie SW patentov.
Niekde som cital clanok od jedneho *****a (pravnika) co chce patentovatelnost "zelani". Zhruba takto: lietajuci koberec, to je vec! Nevadi, ze to neviem vyrobit, ale patentujem si napad a ked do toho niekto vela investuje, vymysli a vyrobi to, ja budem bohaty.
Takych ludi by mali stavat k stene! [ Samozrejme, do kuta som mal na mysli ;-) ]
[7] <i>"Hlavni problem patentu je v tom, ze patentovy urad se nezajima o to, jestli to uz nekdo vymyslel, ale jestli to nekdo patentoval."</i> To není tak úplně pravda, součástí patentového procesu je hledání a posouzení Prior-art v době podání přihlášky patentu. To zahrnuje nejen známé patenty, ale stav poznání obecně. Druhá věc je, jak efektivně se dá takový průzkum v současné změti informací provést a nakolik se patentový úřad spoléhá víceméně jen na prior-art search, který dostane s přihláškou. Na druhou stranu je to jedna z cest, kterou se při žalobách vydat - t.j. napadnout prior-art a uvést důkaz a tím shodit patent jako takový.
13. Pruzkum prior art dost casto nefunguje, nebyva lehke vystourat treba 30 let stare veci. A tak patenty jsou velmi casto udelovany na veci, na ktere udeleny byt nemely, prave z duvodu existence utajeneho prior art. Mam take pochybnosti, jestli je patentovy urad opravdu motivovan k tomu, aby prior art vyhledaval. Jen si predstavte, jak se den za dnem prohrabavate patentovymi prihlaskami napsanymi dementnim gumovym jazykem. Jednoho dne dospejete do stadia, ze radsi udelite patent, nez byste se v tom hrabal, urad shrabne penize a smytec.
Napadnout patent pres prior art samozrejme muzete. Ale mate na to? Nemyslim si, ze by vlekly soudni proces byl zadarmo, odpurce se bude odvolavat cela leta, aby vas finance vycerpal a usoudil k smrti. A i kdyz pak vyhrajete a zbyde vam treba akorat krabice od lednicky pod mostem a dluhy v bance, odpurce vam urcite naklady neuhradi. Napadeni patentu si hradite ze sveho kapesneho a na to maji akorat velci hraci.
[14] Nejde jen o to, že v současnosti není rozumně možné provést kompletní prior art search. V případě softwarových patentů je přinejmenším stejně důležitá podmínka "non-obviousness", ale s tou se zřejmě nakládá ještě podstatně hůře. Patentový úřad by měl správně nejen provést prior art search, ale ještě určit zda z existujícího prior artu předmět patentu zřejmým způsobem pro odborníka nevyplývá, třebaže nalezený prior art nezahrnuje předmět patentu explicitně. Jde v zásadě o to, aby poté co si někdo patentuje elektromobil si nějaký dement nepatentoval elektromobil se zpětným zrcátkem. A tady je hlavní kámen úrazu. Jak to ten úředník asi posoudí?
Posoudit, zda je nějaká idea zřejmá, poté co si ji někde přečtete, relativně k nějakým předchozím znalostem, které máte ve složce a dejme tomu jste si je tak nějak prostudovali, při tom šíleném jazyku, jakým jsou patenty psané. Chchch. Navíc narozdíl od prior-art search, posouzení non-obviousness je subjektivní, a muselo by být provedeno více osobami nezávisle aby se to zobjektivnilo.
Pokud se nepletu, patentní legislativa v Evropě a USA se docela liší.
Prokazování non-obviousness a neexistence prior-act provádí patentový úřad pouze v Evropě.
V USA se patent, který má všechny právní náležitosti, pouze podá, zaplatí, a po určitém čase je přijat. Konkurence může patent napadnout. V době, kdy je již v platnosti, tak pouze u soudu. Pokud má v ruce prior-act, je velká šance, že to vyhraje, na výhru s argumentem non-obviousness bych si nevsadil. I v případě vyhraného řízení se to docela prodraží.
(Nejsem právník, berte to s rezervou.)
dovolím si zde uvét odkaz na poměrně starou přednášku/besedu s Richardem Stallmanem.
Je to zajímavé pokoukáníčko.
http://www.avc-cvut.cz/avc.php?id=1760
Patentovat lze kdejakou kravovinu. Tady je par krasnych ukazek: http://www.oddee.com/item_96675.aspx
Martin Hassman ex-biochemik, umělecký programátor a publicista. Spoluzakladatel CZilly, zakladatel Zdrojáku, správce HTML5.cz, organizátor hackathonů, čekovacích muzejních nocí aj. akcí.
Přečteno 23 992×
Přečteno 23 474×
Přečteno 20 427×
Přečteno 19 630×
Přečteno 19 510×