Přesně před půl rokem jsem dostal čtečku Amazon Kindle. Nastal tedy čas se ohlédnout a podělit se o zkušenosti s tímto výborným zařízením.
Čtu hodně. Přečtu několik desítek knih ročně. A čtu hlavně elektronicky. Začal jsem před deseti lety na Palmu IIIx a od té doby jsem „zuřivým podporovatelem“ elektronické četby.
Před časem se začaly v mém okolí objevovat čtečky Amazon Kindle 3 a já jsem se rozhodl, že bych také jednu chtěl. Nakonec jsem ji dostal v dubnu k narozeninám včetně koženého obalu s lampičkou, o kterém jsme psali nedávno s Martinem v článku o oblečcích pro čtečky.
Po půl roce mám na Kindle přečteno asi 25 knih, takže můžu směle hodnotit a podělit se o zkušenosti. Musím říct, že jsem od začátku velmi spokojeným uživatelem, čtečku tahám skoro všude sebou, vejde se do každého batůžku, tašky i kabelky (manželčiny). Čtu v autobuse, vlaku, metru, v letadle, na letišti, v hotelu, kdekoliv. Ale teď už k samotné čtečce.
Nejdůležitější součástí je samozřejmě šestipalcový e-ink displej, který je ještě lepší, než jsem sám čekal. Je neuvěřitelně kontrastní, na slunci se na něm čte naprosto skvěle a nedá se srovnat s jakýmkoliv jiným displejem, který jste kdy viděli. Není sice podsvětlený, ale to v nouzových případech řeší lampička integrovaná do už zmíněného obalu. Displej vůbec neunavuje oči, dá se na něm číst celé hodiny bez jakýchkoliv následků. Pořád se mě někdo ptá, jestli mi nevadí probliknutí při otáčení stránek. To je věc, kterou pozorujete jen ve chvíli, kdy otáčíte stránkami „jen tak“ a nečtete je. Jakmile se ale začtete, přestanete efekt úplně vnímat. Je totiž tak rychlý, že než stihnete přejet očima ze spodní hrany stránky nahoru, už vidíte nový text. U páté stránky si toho tedy přestanete úplně všímat.
Další součástí čtečky je klávesnice a boční přepínací tlačítka. Po půl roce musím říct, že klávesnici skoro nepoužívám, takže bych se bez ní i obešel, k tomu se dostaneme později. Tlačítka pro otáčení stránek jsou umístěna perfektně a musím ocenit, že jsou na obou stranách. Často při čtení různě přehazuji ruce, jednu opírám o druhou a dělám různou „ruční jógu“, takže se zdvojená tlačítka hodí. Zajímavé je, že snad žádná jiná čtečka tuhle „drobnost“ neřeší, ale přitom má naprosto zásadní vliv na uživatelský komfort.
Hodně lidí se mě ptá na výdrž Kindle. Podle mých odhadů vydrží čtečka pracovat asi 40 hodin, takže nabíjím jednou za dva až tři týdny. To je čas u jiných mobilních zařízení nevídaný a umožňuje například v klidu odjet na dovolenou bez nabíječky. À propos, nabíječka. Čtečka disponuje klasickým mikro USB, stejně jako můj nový telefon ZTE Blade a jako manželčina Xperia. Stačí mi tedy jedna nabíječka na všechna tři zařízení. Aleluja! Konečně mobilní svět dospěl do normálního stavu.
Mám Wi-Fi verzi čtečky, tedy bez 3G. Tak jsem to ale chtěl, stejně Wi-Fi používám jednou měsíčně, abych si do Kindle poslal nové knihy. 3G by proto pro mě nemělo žádný význam. Stejně tak nepoužívám vestavěný prohlížeč, MP3 přehrávač ani nějaké další funkce. Skutečně jsem Kindle pojal jako jednoúčelové zařízení: zapnu a čtu. Nemám proto žádný jailbreak, žádné hacky ani nic podobného.
Koupil bych si čtečku znovu? Zcela určitě. Jak říká kamarád: „Je to nejlepší kus hardware, jaký jsem si za posledních deset let koupil.“ Musím mu dát za pravdu. Amazon nedávno představil nové modely čteček. Ten můj se nově jmenuje Amazon Kindle Keyboard, ale je to „ten“ Kindle, který pravděpodobně znáte.
Nově byly ale představeny modely Kindle Touch a nový Kindle. Tyto dva modely se liší tím, jak se ovládají. Kindle Touch má dotykový displej, Kindle se ovládá bočními tlačítky a liší se od toho mého vlastně jen tím, že nemá hardwarovou klávesnici. Pokud na něm ale chcete psát, můžete použít virtuální. Jak jsem psal, klávesnici používám poměrně málo, takže v tom nevidím problém.
Otázka zní, jestli je lepší ovládat čtečku tlačítky nebo „šmidláním“ po displeji. Většina lidí, když jim dáte Kindle do ruky, začne automaticky šmejdit prstíčkem po písmenkách a snaží se šoupat stránkou. Zajímavá deformace všemi těmi moderními dotykovými zařízeními. Můj názor je ten, že přepínání tlačítky je pohodlnější. Obvykle držíte Kindle za hranu a jen zvýšíte tlak na palec a stisknete posuvník. V případě „dotykáče“ musíte zapojit druhou ruku, vyletět s ní k displeji a šoupnout správným směrem. Můžu srovnávat otáčení na iPhone a na Kindle a z hlediska pohodlí uživatele vítězí tlačítka.
Kdybych teď kupoval čtečku znovu, vzal bych proto „obyčejný Kindle“. Ne proto, že je nejlevnější (což ale bonus navíc), ale protože bych ocenil jeho hardwarová tlačítka.
Zaznamenal jsem dost dotazů na různé ceny Kindle na Amazonu. Například už model Kindle je tam za 79 i za 109 dolarů. Levnější varianta ale zobrazuje po vypnutí reklamy a není určena pro trh mimo USA. Tu druhou si můžete nechat poslat do Česka a reklamy neukazuje. Pokud byste přesto stáli o reklamní variantu, musíte využít služby Shipito (nebo jiné podobné), která si má americkou adresu a balík vám přepošle. Bude vás to ale stát další peníze. Mimochodem totéž platí o Kindle Touch, který se k nám zatím nedá poslat.
Pokud započítáme poštovné (21 dolarů) clo a DPH, které budete muset nově za balíček z Ameriky doplatit, vyjde vás dnes Kindle Wi-Fi asi na 2800 Kč, což je parádní cena. Pamatuji si, když jedna známá kupovala před několika lety čtečku Cybook Gen3 asi za 12 000 Kč. Teď je to za babku a můžete Kindle někomu (nejlépe sobě) koupit k Vánocům.
Když už jsme u Vánoc, pokud nad tím uvažujete, měli byste už začít nakupovat. Protože Amazon bude před svátky zavalený, stejně jako česká celnice. Balíček se za běžného provozu dostane do Česka během tří dnů, ale pak tak dva týdny leží ve skladu a čeká na proclení. Před Vánoci ale budete muset počítat s podstatně delšími časy.
Ja jsem naopak spokojenym majitelem Nook STR. Dotykove ovladani je bezva, žádné šoupání prstem při otáčení stránek se nekoná, stačí jen lehké ťuknutí na okraj strany palcem. Nook však má i hardwarová tlačítka na otáčení stránek po obou stranách, takže s ním můžete bez problému žonglovat mezi rukama. Sám je používám hlavně při jízdě v tramvaji.
Také vlastním čtečku již rok a jsem s ní nadmíru spokojen, můžeme děkovat Amazon že tak silně rozvířil klidné vody se čtečkami a dostal jejich ceny na velmi přijatelné ceny.
Když rozpočítám cenu čtečky tak je to kolem 300 Kč měsíčně v první rok což je naprosto zanedbatelná částka v podstatě cena jedné klasické knihy nebo 4 krabiček cigaret (fuj).
Amazon Kindle přináší díky svým službám nepopsatelný komfort:
- možnost nechat si zaslat článek z internetových stránek do čtečky jedním kliknutím.
- Objednat si pravidelný příjem zpráv z novinek.cz, idnes.cz atd. zdarma.
- Zasílat si dokumenty přes email do čtečky atd...
Za ty peníze je to opravdu nejlepší investice, a cítím to stejně tak jak je napsáno v článku.
K tomu DPH a CLU:
Dříve bylo možné Kindle objednat na Amazon.com a byl zaslán do ČR bez DPH, které hradil Amazon jednalo se o verze Kindle 3 WiFi i s 3G u Kindle DX bylo nutné již hradit DPH. Situace se již změnila a nyní se u všech čteček musí platit DPH.
Když si objednáte verzi s reklamou a necháte zaslat do ČR přes zmíněnou virtuální USA adresu tak budete také muset hradit DPH.
[11] Vidím to podobně. Hardware a software jsou u čtečky poměrně důležité, ale výhodou Kindle je infrastruktura Amazonu a související služby Amazonu i to, že čím dál více vydavatelů obsahu nabízí svoje produkty (mimo iPad atd.) i pro Kindle.
Přiznám se, že jsem Kindle 3 koupil trochu i z chamtivosti, neboť jsem věděl, že se budou měnit obchodní podmínky. Oproti mé starší čtečce je ale Kindle jednoznačný krok kupředu a jsem rád, že ho mám.
Také jí mám skoro rok. Známka 1+. Už jsem na ní přečetl cca. 70 knih. Paráda.
Jen jedno mi vadí, že amíci nechápou adresářovou strukturu. Kindle, dost MP3 atd. Pokud knihy nahraju do podadresářů, tak je stejně vidím všechny nasypaný na jednu hromadu. A rozhazovat je do kolekcí je pěknej vopruz.
Používam Kindle 3 asi rok a kúpil som ju z Amazonu. Upozornil by som na funkciu v Google Chrome, ktorá umožňuje poslať na Kindle stačením jedneho tlačítka vybraný článok na webe. Dlhšie veci už nečítam na obrazovke PC, ale pomocou Kindle. Oceňujem tiež anglické výkladové slovníky (v Kindle sú naištalované dokonca dva anglické výkladové slovníky)a niekedy použijem funkciu text to speech, ktorá je len pre anglický jazyk. Výslovnosť je slušná.
Proč všechny čtečky mají takové humpolácké rámečky? U zařízení určeného pro čtení bych si představoval, že displej bude zabírat maximální plochu.
Bude to jak u mobilů? Ty bývaly krabice s pididisplejem uprostřed (a k tomu ještě s houby rozlišením). Pak přišel Apple s mobilem, u kterého displej zabíral skoro celou plochu a najednou to uměli i ostatní.
[14] nejspíše protože amazon ví, že ne každý bude knihy nahrávat přes FTP (spíš by chtěl se tak nedělo) ale kindle má (měl? - to jednom restartu mi tato funkce zmizela) možnost si přímo v kindlu vytvářet "kolekce" což je taková obdoba adresářové struktury
[16] aby si čtenáři neumatlali displej? nevím, zda čtečku používáte ale mně vyhovuje, že mohu kindla držet i z boku a palec mi nezasahuje do textu a neumatlává displej
já bych pouze poznamenala, že mám čtečku Kindle z alza.cz a tam byla možnost koupit pouze tu, kde se robrazuje reklama po vypnutí přístroje (plus malý nerušivý proužek pod seznamem knih, ale já mám v podstatě neustále nalistovanou knihu). reklamy mi nevadí, protože jsou docela pěkné, jsou snad jen na Amazon, a aspoň se mi tam často střídá obrázek ;) kamarád s bezreklamním Kindlem mi tohle dokonce závidí, že ho jeho spořiče už nudí.
Me zkusenosti po roce jsou stejne, tedy vesmes pozitivni. Vyuzivam ji pomerne silne, zejmena pro odbornou dokumentaci a pohodlne cteni delsich clanku z webu.
Pouzivam k ni Calibre, Instapaper a utilitu na orez prazdnych okraju PDF.
Na rozdil od autora mam verzi s 3G/Edge/GPRS a je vyborna prave kvuli cteni clanku - casto potrebujete prohlednout odkaz ci dohledat podrobnosti.
Po netbooku jsou e-ctecky asi nejuzitecnejsi inovace v poslednich letech.
Ad Marv-Cz: TY ramecky tam jsou umyslne, kam by clovek dal prsty? v knize jsou taky.
[11] Amazon nikdy žádné DPH za nikoho v ČR nehradil. S DPH je to tak, že Amazon to nám do ČR vlastně prodává bez DPH. Pokud ale zboží dovážené do EU přesáhne určitou částku (dříve to byl ekvivalent 150 €, teď je ten limit právě nižší - snad jen 20 €), tak se DPH musí tzv. doměřit. A vloni se do toho limitu Kindle s WiFi včetně poštovného bez problémů vešel, s 3G verzí to bylo víc na hraně (záleželo na aktuálním kurzu).
[15] To je přímo nějak v Chrome, nebo pomocí nějaké extension?
[17] U té čtečky ten okraj má opravdu smysl - člověk to musí mít za co držet. Raději to držím za ten okraj, než abych to držel za displej a riskoval jeho pevnost. Kdybych chtěl mít ohmataný displej, tak si pořídím iPhone. :-)
[18] Pokud ta PDFka jsou vysázená na větší velikost stránky, tak Kindle opravdu není ideální. Nemá moc velké rozlišení, snad jedině ta DX verze, ale ta je pořád pekelně drahá, za ty peníze už je lepší si pořídit raději nějaký tablet - ten pak má i jiné využití. PDFka jsem na Kindlu také zkoušel číst - dá se to třeba dělat tak, že člověk Kindle otočí na šířku a čte to jakoby po půlstranách. Ale stejně to není moc pohodlné. Pak jsou určité možnosti jako pokusit se PDF převést na TXT, nebo programy, co umí tzv. reflow, případně pokusy o různé ořezání okrajů a podobně. Ale u některých PDF s reflow moc nepochopíte - nějak zmršená dvosloupcová sazba, etc.
Právě technickou literaturu kupuji dost třeba od O'Reilly nebo Apressu, kde dostanu od každé knížky různé formáty - PDF (abych se podíval, jak to měli hezky vysázené, případně se podíval třeba na tabulky, kdyby náhodou na Kindlu byly rozozené), EPUB, MOBI (právě pro Kindle).
Jo, když to někdo loví někde po torrentech a podobně, tak tam jsou obvykle jen PDFka, to je pak těžké. :-) A s českými knížkami je to vůbec bez šance. :-)
Na Kindlu čtu jinak dost beletrii, technickou literaturu když už, tak rovnou ve formátu MOBI a na ostatní jsem si pořídil tablet, ten jak má rozlišení 1280x800 (při 10" displeji), tak je to úplně super, akorát do té tramvaje to moc není - nebo aspoň ne na držení jednou rukou (z více důvodů - když člověk jede třeba přes Bertramku - navíc je s tím dost nápadný - svítí to; jako by nestačilo, když jsem si takhle vloni na podzim četl při čekání na tramvaj na IP Pavlova a nějaká neviditelná fetka na mě začala pokřikovat "hele, on má nějakou destičku... co to je za destičku? on má na té destičce obrázky!").
[25] Díky za info. S tím ořezáním okrajů by to mohlo být dostačující. Případně číst na ležato. Knížky s torrentů netahám. Spíš mě zajímají právě dokumentace k různým produktům a třeba takováto knížka, kterou mám jen v PDF gnu-linux-advanced-administration.pdf :)
Je mi jasny, že by bylo ideální mít 10" čtečku, ale ta je hodně draha. Tablet je sice pěknej, ale už mám vcelku zničeny oči a proto jsem vzdal na monitorech číst knížky už dávno. Stejně tablety jsou zatím zbytečně předraženy.
Asi to risknu. Případně budu převádět PDFko tak dlouho než to bude na čtečce čitelny :D
K těm okrajům: Všechny lidé, které jsem viděl se čtečka, je měli v rozevíracím pouzdře (bez toho by jim asi dlouho nepřežily), takže tam nějaký okraj na držení ztrácí význam. A když jsem to zkoušel držet v ruce jen tak, stačil by mi okraj poloviční. Dobře, někomu může vyhovovat ten široký okraj, ale proč jsou v tomto všechny čtečky prašť jak uhoď. Člověk má na výběr jen velký okraj a ještě větší okraj.
[27] Kindle DX je už na trhu hodně dlouho, ale nějak pořád nezlevňuje. A přijde mi až přehnaně drahý, navíc je to dobré opravdu jen jako čtečka. Souhlasím, že tablety zatím nejsou zrovna moc levné - ale to se může relativně rychle změnit - uvidíme třeba za rok. Já ho koupil v červnu, stálo to dost, a zatím investice nelituju (a zrovna ten Asus Transformer stojí pořád stejně).
K té technické dokumentaci - jestli to jsou manuály třeba k nějakému hardwaru, tam asi člověk nic jiného, než PDFko nedostane. Ale návody k některým programům (zvláště open source) bývají často i v jiných formátech (DocBook, HTML, TXT) - tam by si to pro čtečku člověk upravit mohl celkem snadno.
Pořízení Kindla opravdu doporučuji - za ty peníze se to vyplatí i kdyby to bylo jenom na beletrii...
[28] Mně dřív také tlusté rámečky kolem displeje vadily na všem - a na Kindlu taky. Ale když jsem si ho pořídil, tak jsem pak postupně změnil názor. Opravdu, Kindle je co se týče ergonomie celkem promyšlený. Nosím ho v zavíracím pouzdře a stejně jsem a ten okraj rád. Kdyby byl tenčí, musel bych ho držet za displej, takhle je to akorát třeba i na čtení v tramvaji ve stoje - jednu rukou se držím, v druhé ruce mám Kindle. Je to pak dokonce pohodlnější, než číst obyčejnou knížku nebo časopis (nebo nedejbože noviny) - na přechod na další stránku mi totiž stačí jen ta jedna ruka, kterou Kindle držím.
Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá již více než deset let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice. Zde bloguje o Root.cz, Linuxu, internetu a světě kolem sebe.
Přečteno 109 136×
Přečteno 88 795×
Přečteno 71 960×
Přečteno 57 636×
Přečteno 54 017×