Hlavní navigace

Kindle Paperwhite: užitečné tipy a finty

15. 1. 2013 21:10 (aktualizováno) Petr Krčmář

Při testování čtečky Kindle Paperwhite pro recenzi na Rootu jsem objevil řadu užitečných tipů, které vám život s ní zpříjemní.

Čtečku Kindle Paperwhite už máme doma nějakou dobu a napsal jsem o ní recenzi. Při testování a psaní jsem přišel na hromádku užitečných a šikovných tipů, na které intuitivně nepřijdete, protože pro ně není položka v menu. Do recenze se mi to nechtělo cpát a rozhodl jsem se to napsat samostatně do blogu, protože je toho víc. Tady jsou tipy v náhodném pořadí.

Vypnutí tipů na knihy na domovské stránce

Ve výchozím stavu zabírá velkou část domovské stránky panel s doporučovanými knihami z Amazonu. Máte tak poměrně málo prostoru na vlastní knihy nahrané ve čtečce.

Pokud neplánujete na Amazonu nakupovat, jen vám panel zabírá místo. Můžete jej ale vypnout:

Menu → Settings → Device Options → Personalize your Kindle → Recommended Content

Záložka jedním kliknutím

Pokud si chcete rychle udělat záložku, nemusíte do menu, ale stačí ťuknout do pravého horního rohu. Objeví se ohnutý roh stránky a záložka je hotová. Pokud ji chcete zrušit, stačí ťuknout ještě jednou.

Pořízení screenshotu

Pokud si chcete sejmout obrazovku (třeba do článku, jako jsem to dělal já), stačí najednou ťuknout do dvou protilehlých rohů. Je jedno, zda zvolíte levý horní a pravý spodní či pravý horní a levý spodní. Obrazovka problikne a obrázek se uloží ve formátu png. Pak si jej po kabelu stáhnete do počítače.

Volné místo ve čtečce

Pro zjištění volného místa musíte kliknout na ikonku menu, vyberte Settings a v nastavení pak znovu do menu a Device Info.

Rychlé listování seznamem knih

Pokud máte ve čtečce už opravdu hodně knih, bude se vám mezi nimi těžko hledat. Stačí ale kliknout na domovské obrazovce vpravo dole na číslo stránky a můžete přeskočit na vzdálenější stranu v seznamu, případně si zobrazit jen knížky, které začínají na konkrétní písmeno.

Nastavení obnovování stránek

Při otáčení stránek je možné vybrat, zda chcete resetovat displej (typické zčernání) po každé straně nebo ne. Sice to mírně zpomaluje obracení, ale zase vám to spolehlivě vyčistí displej od všech artefaktů po předchozí straně.

Settings → Reading Options → Page Refresh

Vypnutí Wi-Fi

Kindle se po zapnutí automaticky připojí ke známé Wi-Fi. Pokud to ale bude dělat pořád, bude to mít pravděpodobně vliv na jeho výdrž. Pokud nepotřebujete synchronizovat, doporučuji bezdrát vypnout. Je to ukryto pod trochu matoucí položkou „Mód v letadle“:

Settings → Airplane Mode → ON

Pozor: Pokud tento režim zapnete, tak tím Wi-Fi vypnete a naopak.

Správa knížek

Možná, že to někomu přijde intuitivní, ale pro jistotu: Pokud chcete knížku smazat, přemístit do nějaké sekce a podobně, musíte do jejího menu, které vyvoláte dlouhým podržením na knížce v domovské obrazovce.

Výměna slovníku

Na začátku máte v Kindle anglický výkladový slovník. Můžete si ale nahrát vlastní slovník, třeba anglicko-český či slovník cizích slov. Stahujte na následujících odkazech: (via Lupa)

Oba slovníky jsou licenčně v pořádku. První je šířen pod GNU GPL, druhý pod GNU FDL. Soubor(y) stačí nahrát do čtečky a pak nastavit jako výchozí slovník:

Menu → Settings → Device Options → Language and Dictionaries → Dictionaries

Pak už stačí v knize ťuknout na slovo a dozvíte se obsah hesla. Slovníky se chovají i jako klasické knížky, takže je můžete otevřít a normálně procházet či v nich vyhledávat.

Stažení poznámek ze čtečky

Ve čtečce si můžete psát poznámky nebo označovat části textu. Pravděpodobně je budete chtít použít i mimo čtečku, což je naštěstí velmi jednoduché. Stačí zařízení připojit k počítači a v adresáři documents najdete své poznámky v čistém textovém souboru  My Clippings.txt.

Reset statistik o knize

Může se stát, že čtečka špatně odhaduje dobu čtení knížky. Počítadlo není možné v menu nijak resetovat, ale existuje na to trik. Během čtení přejděte na vyhledávání textu a do formuláře napište:

;ReadingTimeReset

Počítadlo se vymaže a čtečka začne znovu generovat statistiky. Chvíli bude místo počítadla psát „Learning Reading Speed…“ a pak začne ukazovat časy podle nově zjištěných informací.

Zdroj: Lia Belle dot Me a taky asi i někde jinde po internetech

Sdílet