Nedávno jsem vyzkoušel poněkud netradiční systém na tvorbu prezentací – Prezi. Je možné, že se bude hodit i vám. Zde jsou moje zkušenosti.
Budu Prezi hodnotit hlavně z pohledu tvůrců prezentací, nikoliv z pohledu jejich „konzumentů“. Pro tvůrce je totiž Prezi poměrně jasná výhra.
Nevím jak vy, ale já nikdy netvořím prezentace s jasnou představou v hlavě. Vím samozřejmě, o čem chci mluvit, k tomu mám pár připravených poznámek, které mají zaznít a zhruba tuším závěr.
O prezentaci obvykle vím pár dní až týdnů dopředu a během té doby o ní přemýšlím, ale nikdy ne soustavně. Jen když to samo přijde. Cestou metrem mě tak napadne vtipná pointa, při rozhovoru s kolegou zase argument, který musí zaznít. A to vše se nějak postupně míchá v tom počítači, co mám v podvědomí a „samo to pracuje“, ačkoliv já se věnuji něčemu zcela jinému. Když pak sednu k tvorbě prezentace, tak je to kolikrát velké překvapení, protože oněch 90 % obsahu prezentace vlastně vůbec neznám a nastává ono dolování z podvědomí, protože ta prezentace tam „někde přeci musí být“. (A většinou se ukáže, že tam za tu dobu skutečně něco je, ale neptejte se mě, jak se to tam dostalo.)
Prostředí na tvorbu prezentací je tak pro mne malířským plátnem, chemickou laboratoří, mou rozšířenou pamětí i inspirativním poznámkovým blokem současně.
Jak PowerPoint, tak OpenOffice.org Impress jsou pro mne noční můrou, ke které se nechci nikdy vracet. Lehce použitelnými systémy pro jsou Keynote na Apple a také HTML prezentační systém Davida Majdy (který David možná stále ještě drží v tajnosti), ale přesto je používám se sebezapřením.
Ne tak Prezi.
Když jsem tvořil prezentaci s Prezi, tak jsem se opravdu soustředil na sestavování svých myšlenek. Jen minimum energie jsem věnoval soustředění na software. Nebylo třeba žádné studování programu. Pustil jsem si tří minutové instruktážní video a mohl jsem hned začít.
Prezi nezná klasický pojem slide. Je to plátno, na které nashromáždíte všechny své myšlenky. Texty i obrázky. Rozházíte je po ploše, jak vás právě napadají. Vidíte je všechny a máte v nich přehled. Ty, co k sobě patří, dáte k sobě, ty méně důležité zmenšíte. A postupně vás napadají myšlenky další a další. Tak je k nim přidáváte. Je to poměrně přirozené.
Vzpomenu si třeba na výrok „Foursquare je jediná věc, která zvedne programátory ze židle“ a hned jej přidám na plátno. Ještě netuším, kde v prezentaci jej použiju – na to přijdu za chvíli. Zatím stačí, že tu větu chci v prezentaci mít, tak ji prostě hodím na plátno.
Celá práce je krásně tvůrčí, máte ji plně pod kontrolou, prezentace vám vzniká pod rukama jakoby samovolně.
Z povahy systému neřešíte věci, které narušují tvůrčí proces. Jako zda tenhle text má být na slidu společně s předcházejícím textem nebo zvlášť (takový problém v Prezi prostě neexistuje, protože v něm neexistuje ani pojem slide 8-) nebo zda se vám nerozhodilo formátování (nemůže – Prezi téměř žádné formátování nemá!) případně, zda jsou bloky textů správně zarovnané (prostě je šoupnete, kam vás zrovna napadne – ono to jinak ani nejde, zarovnání bloků totiž opět neexistuje).
V jednoduchosti je krása a tak tím, že se Prezi zbavil 90 % funkcí, které klasické prezentační programy mají, umožnil nám autorům se konečně plně soustředit na vlastní tvorbu. Nevěříte? Zkuste sami.
Zároveň vám Prezi dává neobvyklou volnost. Nikdy před tím mě nenapadlo vložit do prezentace text nakřivo nebo text umístěný svisle. V Prezi jsem na tím nepřemýšlel a na několika místech mi to samovolně přišlo jako to pravé.
S touto volností se tak do prezentace dostanou i některé podvědomé myšlenky či emoce, které tvůrce má a které tak nevědomě do prezentace vkládá a přenáší na její konzumenty. Což je dobře, protože tím tlumí klasický problém textových sdělení.
Prezi se ve výsledku vyplatí i když spěcháte a připravujete prezentaci na poslední chvíli a pořádně nevíte, jak má vaše prezentace vypadat. Místo, abyste se trápili prezentačním systémem, soustředíte se na obsah. Lépe tak využijete omezený čas a na prezentaci to bude znát. Pomůže vám to uspořádat vaše myšlenky. A jakmile si je na plátně Prezi uspořádáte, máte vlastně prezentaci hotovou a můžete jít rovnou předvádět. Tohle platí i v případě, že jste nikdy před tím Prezi nepoužili.
Editor prezentací ve free verzi běží online v prohlížeči (vytvořený ve Flashi). Prezentace můžete prohlížet také online, ale nemusíte. Jsou ke stažení pro offline spouštění na Windows a Macu (v Linuxu se budete muset spokojit s online verzí).
Výše uvedené jsou plusy z pohledu tvůrce prezentací. Ale neměli bychom zapomenout i jejich konzumenty. Někdo tvrdí, že s Prezi budou vaše prezentace oslňující. Já si tím nejsem jednoznačně jistý. Když divák vidí první prezentaci vytvořenou v Prezi, bude asi hodně překvapen. Někdo jí může být zcela unesen (to mám vyzkoušeno), ale konzervativní typy jí mohou naopak pobouřeny (chápu je). Ovšem, pokud divák už Prezi zná, pokud si na tento systém zvykl, bude na něj nejspíš působit o něco lépe než klasické prezentace se slidy, ale už ne o tolik.
Ovšem ony výhody pro tvůrce prezentací, ty zůstanou platné napořád. A já je beru jako klíčové pro rozhodování, zda dělat prezentace v pohodě v Prezi nebo pracně „po staru“.
Prezi bych nepoužíval na prezentace plné zdrojových kódů. Má totiž zcela minimální možnosti formátování textu. Mnohem menší, než má třeba editor WordPressu, ve kterém píšu tento text. Vkládání syntakticky obarvených zdrojáků by se muselo dělat buď pomocí screenshotů nebo byste je museli mít uloženy mimo prezentaci. Pokud je zdrojový kód malým doplňkem vaší prezentace, není to problém. Pokud činí její velkou část, radši se Prezi vyhněte.
Byl jsem nucen sledovat docela hodně prezentací v tomto systému a jediné co mi z nich zůstalo v hlavě je TOTÁLNÍ NEPŘEHLEDNOST.
Přesně jak říkáte - prezentující nahází náhodné myšlenky na plátno a pak po nich zběsile rejdí s různým zoomováním a rotováním. Jenže - proč by měl člověk, který si nedokáže ani pořádně uspořádat své myšlenky, vůbec něco někomu prezentovat? Smyslem prezentace je právě schopnost detailně nastudovat nějaké téma a vytáhnout z něj jádro věci v uspořádané formě!
Prezi hodnotím jak ideální nástroj pro pokročilé zmrdsto (terminus technicus by dfens), aby bylo schopno "vytvořit prezentaci" i pět minut před akcí. Proč jsou z toho shitu nadšení i technicky a logicky založení lidé, to mi zůstává záhadou.
Vojto, psal jsem česky celou prezentaci a neměl jsem s tím problém. Prezi pro různé skiny používá různé SWF fonty, zkus schválně, zda třeba nemáš problém jen s konkrétním fontem.
Martine, nemyslím si, že jste mě správně pochopil. Při tvorbě se rozhodně nerozmisťují náhodné myšlenky (práce s podvědomím je náhodná jen zdánlivě), a výsledek nemá být v žádném případě neuspořádaný. Právě Prezi umožňuje přímo v něm myšlenky uspořádat - to jsem zatím v žádném jiném prezentačním systému nenalezl. Špatnou prezentaci lze vytvořit stejně dobře v Prezi i v Powerpointu (nebo obdobných bullet-programech). Pokud bych měl soudit z prezentací, které jsem kdy viděl, tak v Powerpointu je šance udělat nesmyslnou a neužitečnou prezentaci řádově vyšší.
Honzo, to je moc dobrá připomínka. Když jsme prvně nad absencí tisku v Prezi přemýšleli s Markem Prokopem, došli jsme k postulátu, že správné prezentace prostě vytisknout nejdou a pokud náhodou jdou, tak jsou udělané špatně 8-))
Ale vážně. Prezi sice umožňuje export do PDF, ale z principu na něm asi nepůjdou ty malé texty po vytištění přečíst.
Přemýšlel jsem, zda to nebude problém pro mě jakožto prezentujícího. Sám totiž prakticky vždy používám vytištěné slidy doplněné o své poznámky a teď jsem se musel obejít bez nich. A já jsem hlava děravá 8-)
Nakonec jsem to vyřešil tak, že jsem si přímo do prezentace vložit potřebnou nápovědu. Na některých místech tam mám prostě vodítka, která mi řeknou "teď chceš ukázat tenhle příklad". Jsou vložena způsobem, aby to posluchači připadlo přirozené (nebudu říkat "tohteto je poznámka pro mě" - to bych byl hned za vola 8-). Výsledek mě nakonec potěšil, protože jsem se nemusel zdržovat díváním do poznámek a stačilo mi sledovat jen prezentaci. Mám tak pocit, že jsem na správné cestě 8-)
Otázka je, zda vytištěnou prezentaci opravdu potřebují i posluchači. Já vím, že bývá zvykem rozdávat vytištěné slidy. Ale také si dobře pamatuji, že přínos toho byl velmi malý až téměř nulový. Možná by se místo toho mohla rozdávat jen sepsaná osnova přednášky spolu s odkazem na online verzi prezentace. Ale to zatím nemám vyzkoušeno. Jakékoliv rady v tomto směru vítám.
@Almad Pokud je myšlen http://latex-beamer.sourceforge.net/ tak to je pro mě na stejné úrovni jako zmíněný Davidův HTML systém, jen oproti němu s drobnou komplikací navíc - že zdrojáky nejdou spustit přímo, ale prohnat (pdf)LaTeXem.
Rek bych ze slidy v Prezi existuji. Slide je utvar zobrazeny na jistou dobu tak, aby si ji mohl posluchac precist/prohlednout. A tudiz Prezi taky dela slidy, akorat vytvari efektni prechody mezi nima. V nekterych pripadech to muze velmi pomoct - slozita prezentovana struktura a zoom do ni, ale v 95% lezi vyznam prezentace ne v prechodech mezi slidy, ale v obsahu slidu (textu/obrazcich). Tudiz obvykle jsou takove super mega efekty bud zbytecne nebo primo rusive.
@K Leda jako iluze pro konzumenta prezentace. Tam je to v pořádku.
Z pohledu tvůrce prezentace žádné slidy v Prezi neexistují. A je to jeden z těch nejdůležitějších postulátů Prezi, který činí tvorbu prezentací tak výkonou. Tvůrce prezentace si může slidy někdy sám zavést, na celou prezentaci nebo třeba na její části (já jsem si je třeba v prezentaci zavedl), ale je to jeho dobrovolné rozhodnutí. Má svobodu v rozhodování, kdy se mu slide-model hodí a kdy nikoliv.
A přechody mezi jednotlivými částmi prezentace jsou málo podstatnou částí Prezi. Dokonce si troufám tvrdit, že kdo je považuje za podstatnou část Prezi, ten Prezi vůbec nepochopil a měl by se raději honem vrátit ke svému Powepointu. Už jen protože špatné prezentace v Powepointu jsou považovány za standard a tak mu u nich možná nikdo nebude nic vytýkat 8-)
Prezi částečně odstraňuje ten problém co vytváří PowerPoint. Při práci s PowerPointem se prezentující soustředí na vizuální stránku a méně na obsah. Pokud se podíváte na knížky o tom jak prezentovat, tak prakticky vždy doporučují nedělat prezentaci v PowerPointu, ale vytvořit obsah v jiném nástroji a pak ji jen v PowerPointu vizuálně dotáhnout.
Nicméně musím přiznat, že když jsem viděl první prezentaci v Prezi, tak jsem byl zklamán. Tolik animací a různých přechodů prostě odvádí pozornost od obsahu. I když hodně prezentací to může pomoci - nemají totiž smysluplný obsah. Tam pak různé animace jsou více než důležité a Prezi tam odvádí skvělou práci.
Jsem si jist, že mohou vznikat skvělé prezentace v Prezi a zároveň vím, že těch špatných, které budou poletovat nad plátnem jak splašená srna bude valná většina.
Já děkuji za dobrý tip. Byl jsem zvyklý si dělat prezentace nejdříve ve FreeMindu a pak je podle výsledku připravovat v PowerPointu. V Prezi to mám spojené.
A co se týká prezentace, podle mne dobrá prezentace je vždy o prezentujícím. Obrázky, animace, texty jsou jen vizuální pomůcky pro doprovod mluveného slova. Je nesmysl se snažit do prezentace "nacpat" obsah řeči prezentujícího. Pokud jde o to, aby se k prezentaci někdo mohl vrátit později, pak ji raději doplním článkem přiloženým na CD.
zkuste s5, už sem to nějakej pátek nepoužíval, ale je to nějak takhle:
zdroják prezentace napíšu v RESTu (http://docutils.sourceforge.net/rst.html) - tj. mam to jako plaintext; zacházení s PP nebo OOI odpadá, můžu použít svuj favoritní editor
pak to necham přežvejkat do s5 (http://meyerweb.com/eric/tools/s5/) a na prezentaci stačí prohlížeč s javascriptem
Celé to asi bude o tom či máte čo prezentovať.
Nikdy nezabudnem na prednášky môjho vysokoškolského pedagóga z fyziky.
Mal jednu kriedu.... a veľa čo povedať.... a vedel to odovzdať.
Žiaden prezentačný nástroj nenahradí osobnosť prednášajúceho, ani nevyrobí z nudnej témy trhák.
Pozrel som si na stránke Prezi niekoľko náhodných prezentácií. Väčšinou boli o niečom a vďaka tomu vynikne aj ten produkt.
[8] Tohle určitě není Davidův skript, ale jinak to popisem odpovídá:
http://fx.lebail.free.fr/slides.sh/
je mi z toho zle ... na prezentaciach co su tam ako demo na stranke je snad kazdy 2 slide nejak otoceny, porozhadzovane su hore, dole.... ide len o to aby sa pekne pri prechode medzi nimi zoomovalo a tocilo obrazom... to si dam radsej fade in/out efekt v klasickom prezentacnom soft. Ale je pravda, ze v pp ked sa analyzuje nejaky problem , tak je k dispozicii iba 1 dimenzia, tu su 2 a da sa to teda urobit prehladnejsie .... ale to by sa prezentator najskor musel prestat hrajkat so softwerom a snazit sa vyuzit, nie zneuzit jeho schopnosti.
Bohuzel, v Linuxu ve Firefoxu i ve Chrome je naprosto nemozne napsat jakykoliv znak s diakritikou. Nefunguje v zadnem fontu, misto kazdeho ceskeho znaku se objevi dva znaky (jine, neceske).
Navic na mem docela hodne nadupanem dual core pocitaci je fullscreen scrolovani a zoomovani dost nechutne pomale (tak 5 fps).
@Frantisek Fuka Linux je skutečně problém, jsou to obecné problémy Flashe na Linuxu. Používal jsem Prezi na Windows i Macu a neměl jsem problémy ani s rychlostí ani s češtinou. Při exportu Prezi vytváří XML soubor + adresář s použitými obrázky, dovedu si představit, že na to půjde vytvořit nativní player.
Flash 10.1 (nyní v RC stádiu; ke stažení na http://labs.adobe.com/downloads/flashplayer10.html ) obsahuje opravu bugu, který zapříčiňuje nemožnost vložit text s diakritikou v Linuxu. Stále však nejdou napsat „ď“, „ó“ ad. – písmena, u kterých se píše háček/čárka zvlášť.
Prezi používám asi třičtvrtě roku téměř neustále - učím na VŠ - a je to skvělý prezentační nástroj pro kombinaci s myšlenkovými mapami. Takže to většinou dělám tak, že si obsah připravím v XMindu (příp. NovaMindu) a pak zoomuji na části mapy a kombinuji to s dalšími typy objektů (text, obrázky, videa). Příklad vzhledu takové prezentace je např zde: http://prezi.com/ux35dkat-v5p/
Myšlenkové mapy zároveň elegantně řeší tisk doprovodných materiálů. Studenti si je většinou přinesou ve vytištěné formě a poznámky si k nim doplňují.
A prezentace se snadno vkládají do webových stránek, takže ani e-learning nepřijde zkrátka :-)
@Viktor Vojtko Díky za skvělý přehled. Já myšlenkovým mapám nikdy nedokázal přijít na chuť. Snad proto, že často myslím relativně chaoticky na to, abych hned myšlenky uspořádával a propojoval do struktur. Prezi mi naopak sedlo právě v tom, že umožňuje myšlenky napřed vložit chaoticky a uspořádávat je až po tom.
Martin Hassman ex-biochemik, umělecký programátor a publicista. Spoluzakladatel CZilly, zakladatel Zdrojáku, správce HTML5.cz, organizátor hackathonů, čekovacích muzejních nocí aj. akcí.
Přečteno 24 503×
Přečteno 24 030×
Přečteno 20 752×
Přečteno 19 837×
Přečteno 19 808×