Hlavní navigace

Pozor zlý uživatel!

26. 1. 2008 23:30 (aktualizováno) Martin Hassman

Někteří uživatelé jsou prostě zlí, nemyslíte? Představte si, že jste fanda (nebo dokonce aktivní propagátor) nějakého prográmku. Vychvalujete ho, mazlíte se s ním, ukazujete ho pyšně svým přátelům, ale najednou se najde nějaký ZLÝ uživatel a napíše článek, ve kterém vaši veškerou snahu rozcupuje na kousky. A co víc! Oni na něj dají lidi, přidávají k tomu své komentáře a najednou to vypadá, že váš roztomilý prográmek je úplně na nic.

Vám se ovšem vaří krev žilách a s posvěcením svaté inkvizice voláte: „TAK TO TEDY NE!“ Nasazujete templářskou zbroj a takto vybaveni se vrháte do boje ve snaze ZNIČIT všechny vyvrhele, kteří se vám postaví do cesty. „Nikoho neživte!“ Jako bych to nikdy nezažil.

Je to jen pár let zpátky. Mozilla byla tenkrát takový malý téměř neznámý alternativní prohlížeč a když se na ni někde objevil článek v češtině (a to se stávalo maximálně tak jednou za měsíc), téměř jsme slintali blahem. Konečně si zase někdo vzpomněl!

Jenže ne každý článek vás potěší. Oni se tenkrát našli i tací zlí uživatelé-redaktoři, kteří psali přesně ty ošklivé články, ze kterých byste vyskočili z kůže. A když už jsem to nakous, klidně uvedu i jména. Mezi jednoto takového opravdu „ošklivého“ autora patřil Daniel Dočekal, co ten jen napsal kritizujících článků. A na LinuxWorldu jeden takový obzvláště ošklivý textík vydal i Pavel Houser.

Nu což, svět není dokonalý, museli jsme to přetrpět. Ono nebylo tak zle, uplynulo pár let a produkty Mozilly se dočkaly svého ohlasu (byť každý jinak velkého), takže jsme to nakonec byli MY, kdo musel mít tenkrát pravdu.

Pak jsem jednou, když jsme v CZille třídili ohlasy médiií, dohledával některé staré články a narazil i na texty obou zmíněných pánů. S nostalgií jsem si je přečetl, JENŽE. Oni po těch pár letech vůbec nevypadaly jako články zlých uživatelů. Jak pan Dočekal, tak pan Houser v nich tenkrát napsali spoustu mouder (upřímných, byť někdy nepříjemných), na které jsme my v CZille a pánové v Mozille museli několik let přicházet. Popisovali problémy, které jsme pak řešili s desítkami uživatelů, naráželi na nedostatky, které se časem v prohlížečích stejně musely dořešit.

Když bychom upřímnou kritiku tenkrát nechápali jako hozenou rukavici protivníka, ale jako přátelskou radu, kolik bychom si ušetřili času.

Pokud jsem oba zmiňované pány tenkrát v duchu proklínal tak intenzivně, až jim z toho pískalo v uších, tak se za to zpětně omlouvám. Ono někdy chce holt odvahu nebát se upozornit na problémy, které ostatní prostě nechtějí vidět.

Ale tím náš příhěh o zlém uživateli nekončí. Nedávno jsem přečetl Pixyho článek. Připadl mi jako zajímavý pokus monitorující skutečné problémy a rád jsem přispěl do diskuse. Ale jak jsem si dnes přečetl, ono to zřejmě někoho pohoršilo, a Pixymu teď nejspíš píská v uších, protože se z něj stal právě teď zlý uživatel.

Zajímavý seznam zpovědí, za které by ledasjaká firma jinak ráda zaplatila, se stává důvodem, proč svatí bojovníci opět vyráží do boje. A já se ptám, bude někdy těm svatým válkám konec? Dostanou ti lidé někdy rozum, nebo chtějí opakovat všechny chyby, které jsme před lety dělali my?

Inu, když nepoužíváte program na ten správný počet písmen, vždycky se můžete stát obětí inkvizice. Ten můj oblíbený je na šest.

Sdílet

  • Diskuse byla uzavřena.