Hlavní navigace

Martin Hassman: nejen o prohlížečích - Články označené nálepkou Webové prohlížeče

 • Chrome a Opera. Když dva dělají totéž...

  Při porovnávání uživatelského rozhraní prohlížečů se často setkávám s argumentem „prohlížeč $%g^8d&@(# tuto funkci obsahuje už dávno“, který následuje implikace jako „a tudíž je lepší“ nebo pohana „oni to od něj jen okopírovali“. Tento argument je lichý a Google Chrome nabízí hned několik ukázek proč.
  8. 9. 2008 18:28 (aktualizováno)
 • JavaScript ve Firefoxu 3.1 trhne všechny rekordy

  Jestli se za poslední roky něco v prohlížečích zlepšilo nade všechna očekávání, tak je to rychlost JavaScriptu. A tím myslím ve všech prohlížečích. I když ačkoliv se jak Opera tak Internet Explorer (ve svém osmičkové verzi) rovněž dost snaží, k největšímu souboji dochází zdá se mezi WebKitem (Safari) a Geckem (Firefoxem). Na jaře jsem se ptal, jak dlouho tenhle trend prohlížečů vydrží.
  8. 9. 2008 18:35 (aktualizováno)
 • Chtěli byste pracovat v Netscape?

  Narazil jsem na zajímavé historické video, které se promítalo nováčkům v Netscape Corporation. Pochází z doby, kdy Netscape Corp. už dávno nebyla malým startupem, ale pěkně rostoucí firmou (nechtěl jsem říci molochem 8-) a pěkně o tehdejší době vypovídá. Ve videu spatříte nejen zakladatele Marc Andreessena, ale i zeleného maskota Mozillu a famózní historické akvárium. Enjoy!
  16. 7. 2008 19:11 (aktualizováno)
 • Prohlížečové desatero

  Když jsem četl dnešní desatero webdesignerské na SitePointu, napadlo mne, že nemáme desatero prohlížečové. Tak tady je: V jeden Prohlížeč věřiti budeš. (Webu odjakživa panoval jen jeden skutečný Prohlížeč, ostatní prohlížeče jsou falešné.) Nevezmeš jména Prohlížeče svého nadarmo. Pomni, abys den aktualizační světil. (V katechické variantě: Nezaviruješ) Cti standardy W3C, abys dlouho byl živ a dobře se ti vedlo na WWW. Neodinstaluješ. Nesesmilníš. (= Nepoužiješ jiný prohlížeč) Neminimalizuješ…
  9. 7. 2008 19:55 (aktualizováno)
 • Activities aneb kam se poděly mikroformáty v IE 8

  Posledně jsme si ukázali, jak používat aktivity (activities) ve Firefoxu a v beta verzi Internet Exploreru 8 a předvedli jsme si aktivitu pro otevírání webových stránek v mobilních prohlížečích. Dnes si vysvětlíme, co jsou aktivity zač a jak si vytvořit své vlastní. Vysvětlím, proč se mi koncept aktivit líbí a proč by v některých případech mohly (nebo dokonce měly) nahradit stávající rozšíření Firefoxu.
 • Z Firefoxu do mobilu aneb používáme activities

  Jeden z problémů Webu na mobilech je neohrabaná klávesnice a tím i zadávání adres. Což o to,  zadávání urychlíme pomocí mobilních kódů a mobilu s foťákem, ovšem mobilní kódy musíme napřed nějak vytvořit. A nejlépe, aby to šlo hodně snadno. Třeba jen si tak kliknout přímo v prohlížeči, ten by rovnou zobrazil mobilní kód stránky a ta se nám mohla už za chvilku načítat v mobilu.
  30. 6. 2008 21:56 (aktualizováno)
 • Firefox vstupuje na plátna kin a umí kung-fu

  Firefox v červnu nedostane jen svou trojkovou verzi, ale stane se z něj i filmová hvězda. Tedy nakreslená filmová hvězda, ovšem ne tak ledajaká. František Fuka si ve své recenzi všiml, že se ve filmu Kung Fu Panda, který právě vstupuje na plátna kin (v Americe měl před pár dny premiéru, u nás se zatím ještě promítat nezačal), objevuje zajímavá postava mistra kung-fu Shifu (mluví ho Dustin Hoffman), který je ve skutečnosti pandou červenou, čili maskotem prohlížeče Firefox…
  20. 6. 2008 20:27 (aktualizováno)
 • Firefox už nebude tak ošklivý

  Tedy na Macu, na tom totiž donedávna Firefox nevypadal zrovna přívětivě (čti jako pěst na oko). Někdy trochu dopomohla témata vzhledu, ale ušmudlaný vzhled všechen pod čistý kabát neschováš. To se ale s příchodem Firefoxu 3 změní. Vývojáři se totiž definitivně rozhodli opustit mnoho let dodržovanou premisu, aby program vypadal na každé platformě pokud možno stejně, což jim otevřelo možnost upravit Firefox 3 do přijatelné podoby…
  14. 5. 2008 13:00 (aktualizováno)
 • W3C připravuje test kompatibility mobilních prohlížečů

  Mobilní web se pomaličku rozmáhá (na rozdíl od WAPu, svého umírajícího předchůdce) a jak se objevují nové a nové mobilní webové prohlížeče, vyvstává i otázka jejich kompatibility. Acid testy žádný z mobilních prohlížečů neprojde (pokud víte o takovém, pochlubte se v komentářích), ovšem ty byly tvořeny s ohledem na desktopové prohlížeče. W3C nyní připravuje test zaměřený přímo na prohlížeče mobilní.
  2. 5. 2008 7:23 (aktualizováno)
 • Měřím já, měříš ty - za JavaScript rychlejší

  S JavaScriptovými testy se nám poslední dobou roztrhl pytel. Prohlížeče se mezi sebou předhánějí, a tak se v pondělí dočteme, že tenhle je rychlejší než tamten, abychom si ve středu přečetli, že tamten je zaručeně rychlejší než tenhle a tak to jde pořád dál. A on poslední dobou mezi prohlížeči skutečně zuří vážný rychlostní souboj.
  2. 5. 2008 7:22 (aktualizováno)