Svět Webu, webových prohlížečů a webových standardů musí pozorovateli připadat poněkud bláznivý. A nepředvídatelný.
Platí to už od devadesátých let. Jednou jste se na Web podívali a připadal vám jasný. Všemu vévodí prohlížeč Netscape. Řada stránek se dělá prakticky pro něj. Jeho pozice se zdá tak jistá, že se na ní snad nic nemůže změnit. Jen si ale na chvilku odskočíte (a byla to opravdu chvilka) a podíváte se na Web znovu a zjistíte, že teď mu vévodí jakýsi Internet Explorer. Všichni dělají stránky jen a jen pro něj. Nevadí, když nikde jinde nefungují. A zdá se, že dělají dobře. Ono po nějakém Netscapu či jiných prohlížečích ani památky.
Pak si zas na chvíli odskočíte (tahle chvíle na sebe nechala trochu čekat) a Web je k nepoznání jiný. Je plný kupy prohlížečů, vévodí jim IE a Firefox. Lidé píší stránky, aby se zobrazili minimálně ve 2–3 prohlížečích, vychvalují si nástroje, které jim je kontrolují proti jakýmsi webový standardům.
Proč tohle píšu? Možná se vám zda, že Web, jak ho dnes známe, je víceméně stejný. Že základní pravidla, která dnes dodržujete, budou platit i za dva tři roky. Chyba lávky! Nic nemůže být dále od pravdy. Podívejte se na historii Webu. Poučte se z ní. Web byl schopen se i jen za dva roky změnit k nepoznání. A může se změnit znovu. Třeba desetkrát za sebou. A změna může přijít dost nečekaně. (Kolik lidí asi předvídalo dominantní postavení IE takové dva roky před jeho nástupem?)
Ale slíbil jsem udělit medaili. Virtuální medaili. Medaili za podporu standardů. Kterému prohlížeči bychom ji dnes měli udělit? Moc jsem neváhal, mám jasného favorita. Za chvíli ho prozradím.
Ono v takovém závodu nás snadno upoutají ti úplně první, co běží hned v čele. Ale to vůbec nemusí být ti, kdo nakonec vyhrajou. Důležitější je, kdo jak rychle běží. On i takový úplně poslední běžec, pokud chytí druhý dech a poběží rychleji než ostatní, tak má slušnou šanci vyhrát, když to svoje tempo vydrží. Proto, když sázíte na vítěze, nehleďte jen na ty úplně vpředu, ale i na všechny ostatní. Matematicky bychom řekli, že nás při odhadování vítěze nezajímá jen hodnota uběhnutých kilometrů běžců, ale i její první derivace.
A proto svou virtuální medaili za nejlepší podporu standardů daruji Internet Exploreru. Ono totiž přes všechno špatné, co se o něm píše a tvrdí, udělal za poslední roky ze všech prohlížečů nejvíc. Jako ten nejposlednější běžec, co nasadil největší tempo.
Pokud nevěříte, pročtěte si dobře sami [1], [2], co všechno nového se v IE9 z pohledu webových standardů objeví (srovnejte si to s tím, co za tu dobu udělali ostatní prohlížeče a zjistíte, že se mohou tak leda závistivě dívat). IE9 zatím rozhodně není první v jejich podpoře (i když nám to můžou některé reklamy tvrdit), ovšem běží ze všech nejrychleji. A má za to můj obdiv, vděk i tu medaili.
Zatím se ta nová verze IE zdá v nekonečnu. V daleké budoucnosti. Dnes večer bude představena teprve první beta verze IE9 a my tu zatím máme stále kopy nainstalovaných IE6. Jenže tahle (zdánlivě) daleká budoucnost může být tou další změnou, kterou Web projde. Změnou, na kterou nemusíme zatím věřit (ono na odchod Netscapu tenkrát moc lidí taky nevěřilo), a která nás může (ať mile či nemile) překvapit.
Každopádně podpora standardů v prohlížeči nemá dnes přímý vliv na jeho rozšíření. Sama o sobě zdaleka nestačí. Jaké budou ty ostatní novinky – GUI a tak, to se snad dozvíme už dnes večer. Pokud se budete na to představení dívat, tak se zamyslete, zda tenhle hloupý, neohrabaný, zlý, nestandardní a nepoužitelný Internet Explorer (aspoň, tak ho dnes většinou voláme, nebo ne?), který bude večer představen, nemůže být tím dalším zlomem, který Web čeká. Možná ne, ale…
Medaile se dávají nikoliv za to, že někdo běží nejrychleji, ale že běží první.
Ano, IE tým v poslední době běží nejrychleji - a dalo by se z toho usuzovat, že v blízké době poběží i první. Ale nepředbíhejme a nechme se překvapit. A do té doby si zaslouží obdiv za to, jak rychle dotahují - ale to je tak všechno. Nejlepší podporu standardů rozhodně nemají. A je trochu dezinformující se tak tvářit.
Mno, když se na to budu dívat pragmaticky, tj. jen ze svého pohledu, tak IE vůbec nenastoupí do závodu. Už v kvalifikaci totiž vypadne proto, že pro můj Debian nejsou nikde k nalezení ani balíčky v repozitáři, ani zdrojáky, ze kterých by šel zkompilovat. A ne, nemyslím to jako začátek flamewar. Jen mi přijde, že je třeba porovnávat porovnatelné. Kolik z (nového) IE se dostane do jiných prostředí než na Windows 8? Mobily, tablety, servery?
No neni uveden firefox4, ktery by ty tabulky mohl trosku promichat. Pokud MS ve svych tabulkach nelze, rozhodne to nebude na skodu. Ostatne mne nezalezi na tom, kdo je prvni (v tomto pripade), ale radeji uvitam zpravu, ze vsichni se chovaji vicemene stejne. Soucasna situace (verze ie6-ie8) je neprijemna a slozita. At chceme nebo ne , porad je problemem majoritni MS a to jak se zachova k te a dalsi veci. Ted mluvim z pohledu webdevelopera a trapeni (i kdyz jiz mene) s rozdilnym chovanim prohlizecu a o verzich IE nemluve.
První dojmy z IE9, pokusím se být slušný..
K UI: Jak se nazývá chirurgický zákrok na mozkové tkáni, po kterém projekt managor posvětí tak zoufale nepoužitelný address bar, a šerednou 3px mezeru pod ním?
K CSS: Super, takže hned první úplně normální menu, které fungovalo v IE7-8 a i všude jinde, najednou z půlky zmizlo. Čas oprášit starou voodoo soupravičku.. pro pentagram stačí naštěstí odhrnout koberec (používám k práci denně)
K UI II.: říct, že ten křížek za adresou nedělá vůbec nic, by nebylo zcela pravdivé. Po každém kliku tak zajímavě blikne.
No dobře, otevření nového tabu už nevytuhne komp na celé dvě sekundy.
K CSS2: Tak nejenom menu, ale i toggle buttonky ve stromu, které samozřejmě rovněž fungovaly ve všech prohlížečích včetně IE7, super moderní a progresivní IE9, nezvládl.
PS: IE6 netestuji. Podporovat tento prohlížeč v dnešní době, je prokazatelně o řád škodlivější, než krmit děti buřty opékanými na hořících pneumatikách.
Ach, tak ten prťavý address bar lze roztáhnou. Krapet smůla, že pak nezbude už vůbec žádné místo pro taby. Ale jak by řekl FB přítel Erika Taberyho: "Štěpení jádra (= otevírání více jak dvou tabů) je výplod egoistického materialismu a je to zcela zbytečné."
Toliko stručný test. Nakonec to není tak hrozné jak to vypadá. Microsoftu určitě dalo hodně práce, nepřidat další zcela debilní (nevypnutelnou) funkci, tak jak se jim to poštěstilo v IE7 (příšerný zvuk evokující klapnutí zubů lebky 2cm za levým uchem po každé změně url), a v IE8 (web slices způsobující, že každý označený text pomocí selection api zobrazoval matoucí a více než zbytečnou ikonu pro naštěstí už sem zapomněl jakou akci).
Tak oprava. Hemeroidní web slices v IE9 zůstaly, a není mast která by tomu odpomohla.
@Jakub Nešetřil Jakube, vzal sis kus textu a ignoroval zbytek (ano, to šťourové dělají!), nemám s tím problém, ale proti "dezinformaci" se tedy prosím ohrazuji.
@Matej Doporučuji si tohle opakovat ještě pár let a pak se můžete začít divit, proč se Web změnil, jak se změnil. 8-)
@Daniel Steigerwald Dane super, díky! Změn v CSS jsem se zas tolik nebál, ale co JavaScript, na ten jsi se už díval? Tam bych čekal problémů mnohem víc (nový engine a tak).
a vidite, ja mel zprvu za to, ze clanek je o Google Chrome - za 2 roky zvladli to, o cem se jinym jenom zda (IE, Opera). a jelikoz delam do "vyroby" webovych aplikaci, rozhodne bych IE takto nefavorizoval - mam sve zkusenosti ;)
s podporou standardu - rad bych videl, z ceho autor blogu cerpal. ze stranek microsoftu? nedavno jsem (nekde, nanestesti jiz nevim kde... snad to nebyl jen sen) spatril tabulku porovnavajici dodrzovane standardy nekolika prohlizecu, a IE9 (byt jen nejaka verze z technetu) stale neumela temer nic. a i kdyby aktualni beta konecne "neco" umela, obavam se, ze nez to hosi z MS dodelaji do final-stable, tak konkurence uz bude zase o neco dal... a jedini, kdo na tom budou biti, budeme my, kteri se snazime weby vytvaret.
@Ivo Peterka Debatu, jaký pokrok je jednodušší bych si dovolil nechat malým dětem, kteří se ještě chtějí hádat, zda je ten jejich prohlížeč lepší než prohlížeč kamaráda, a soustředím se na zamyšlením nad budoucností celého Webu. A ten za nějakou tu chvíli přemýšlení stojí, nebo ne?
@oxymoron "Aby se stránka zobrazila všude stejně" může být důsledek podpory standardů, nikoliv podpora jako taková.
Tak já opravdu nevím, po pár testech přestávám mít sílu dělat webové stránky. To, co už v IE8 fungovalo (javascript, css) v IE 9 nefunguje. IE6 pomale začíná mít větší podíl než IE7, takže nás čeká vytváření minimálně čtyř podmíněných komentářů bez jakékoliv šance odhadnout budoucnost. Má být podmíněný komentář vytvořen pro IE9 pouze, nebo pro IE9 a novější? Tipuji, že asi jen pro IE9, protože komentář pro IE9 a novější bude zřejmě opět časovaná bomba jako teď všechny stránky, co obsahují IE8 a novější (ty se musí změnit na IE8 a IE9)
No, od té doby, co prohlížeče nezobrazují pouze text, ale stránky se chovají interaktivně, je velmi težké nepoužívat podmíněné komentáře pro vytvoření efektu zobrazení a chování se stránky ve všech IE prohlížečích alespoň podobně když už ne stejně :-( Zatím jsem nepřišel na lepší způsob jak nahradit průsvitné obrázky za průhledné pro IE6, jak nahrát speciální CSS pro vertikální zarovnání pro IE7, atd. atd. a takto bych samozřejmě mohl pokračovat až po IE8 a zřejmě až po IE9 (co jsem tak viděl nefunkčnost některých knihoven - jak CSS tak javascriptových)
Vím, že problém ani tak není IE samotné (protože vývojáři se prostě snaží se "standardům" přibližovat), problémem je historie IE, používání historických verzí. Je to jako když pejsek a kočička vařili dort. Nyní se budou zřejmě využívat čtyři různé verze jednoho výrobku a každý z nich má jiné chování. Všeobecně produkt IE obsahuje pro vývojáře webových stránek takový obsah, že když se vývojář pustí do jeho konzumace (konzumací rozuměj vytovření webové stránky, která by měla alespoň podobně fungovat pro všechy čtyři verze), pak mu je prostě na zvracení
@17 Ano, to jistě. Ale vyzdvihovat někoho za to, že konečně naimplementoval to, co ostatní už dávno mají? Poděkovat za to, že to konečně udělali, to ano, ale vyzdvihovat rozhodně ne. Jak sám píšete, je otázka, jaké prohlížeče se budou používat za pět či deset let (za těch deset let je vůbec otázka, jestli vůbec budeme používat prohlížeče koncepcí odpovídající těm dnešním) a tedy i to, jak velký dopad na budoucnost bude mít fakt, že majoritní prohlížeč konečně bude (a stále je to budoucí čas, protože nevyšla finální verze) podporovat standardy, které už jiní podporují (i když možná o trošičku lépe co se týče výkonu, než ty ostatní).
Dovolim si citovat:"Se zajímavým upozorněním přišel Daniel Glazman (předseda CSS WG), který říká, že srovnávací tabulky prezentované Microsoftem nejsou korektní (a detailně popisuje některé problémy). Z následující tabulky by se třeba mohlo zdát, že Microsoft vše podporuje perfektně, zatímco ostatní prohlížeče ani náhodou.
Podobná kritika přišla i ze strany Opery. Pro nás to jistě znamená upozornění, abychom si na čísla, která Microsoft o IE zveřejňuje, dávali pozor a nevěřili jim. Ano, IE9 bude nejspíš dobrý prohlížeč a to, co jsme o něm slyšeli je víceméně pravda, ale při srovnání s ostatními prohlížeči si Microsoft pomáhá neférovými způsoby."
versus
"A proto svou virtuální medaili za nejlepší podporu standardů daruji Internet Exploreru. Ono totiž přes všechno špatné, co se o něm píše a tvrdí, udělal za poslední roky ze všech prohlížečů nejvíc. "
Naozaj sa za pol roka tolko zmenilo ?
Alebo je to len logicke vyustenie serie clankov autora o IE9 ? ("pozitivna diskiminacia"?)
@Anca S tím, co tvrdil Glazman počítám (což možná tušíš, když už cituješ přímo mě). Microsoft se tenkrát ani náhodou neprezentoval adekvátně. Na jaře okolo toho proběhla veřejná kritika a nějaká čísla se upravila.
Ono čísla pocházející od jedné prohlížečové firmy nejspíš nikdy nepůjde brát jako relevatní. On Microsoft není jediný hráč na tomhle poli, který svému prohlížeči při prezentování poněkud nadsazuje, ovšem už to v minulosti dělal, takže s tím do budoucna u něj taky počítáme.
Ale to nic nemění na tom, co jsem napsal výše. Opravdu nevycházím ze zmíněných tabulek. To bych se moc daleko nedostal. Ale to tě možná napadlo z toho, co všechno jsem o IE napsal dříve, ne? 8-)
Martin Hassman ex-biochemik, umělecký programátor a publicista. Spoluzakladatel CZilly, zakladatel Zdrojáku, správce HTML5.cz, organizátor hackathonů, čekovacích muzejních nocí aj. akcí.
Přečteno 24 507×
Přečteno 24 033×
Přečteno 20 754×
Přečteno 19 839×
Přečteno 19 810×