Minulý čtvrtek a pátek probíhal v Praze Dejvicích WebCamp, konference o webových technologiích.
Celá akce byla zajímavá nejen proto, že jich u nás tolik nemáme.
První den byl věnován webovému vývoji a druhý webdesignu. Tomu odpovídalo i složení publika. Zatímco na první část se sešla čistě pánská společnost a navíc veskrze studentského věku, druhý den jsme již byli publikum koedukované a věkový rozdíl byl několikanásobně vyšší.
Témata se dost lišila a každý přednášející se ujal prezentování po svém. Někteří byli dobří, jiní byli skvělí, v zásadě ani jednu přednášku nešlo označit jako hluchou, nudící nebo zbytečnou. To je dobře a organizátorům akce (Jakub Vrána a Vilém Málek), kteří jednotlivá témata vybírali, za to patří můj obdiv.
Já jsem si z přednášek jednoznačně odnesl, že za poslední necelé tři roky, kdy jsem se vývoji v PHP již moc nevěnoval, se PHP posunulo kupředu mnohem víc, než bych si kdy pomyslel (nejvíce se to projevilo, když jsem u některých předváděných konstrukcí nebyl schopen říct, co vlastně v PHP dělají) a že bych se na PHP možná mohl někdy opět podívat.
Nebudu rozepisovat všechny přednášky, to již udělali jiní a lépe (viz odkazy dole), zmíním se o mém favoritovi. Přednáška, která mě oslovila nejvíc, se jmenovala JAWS – web očima nevidomých.
Prezentoval ji Radek Pavlíček z projektu Blind Friendly Web spolu se svým nevidomým přítelem Michalem Jelínkem. Již několikrát jsem o používání počítače slepými uživateli četl, ale to nic není oproti tomu, když to (ne)vidíte na vlastní oči.
Napsal jsem „přednáška, která se nevidí“ a my jsme skutečně neviděli. Michal Jelínek pracoval na svém notebooku, ovšem my jsme neviděli, co přesně dělá a mohli jsme na to usuzovat jen dle výstupu hlasové čtečky, která směřovala do reprobeden, a dle jeho vlastních komentářů.
Tak když nám bylo řečeno: „A teď si otevřu jednu složitou HTML tabulku,“ a z reprobeden na nás elektronický hlas bafal: „Miranda“, „Total Komandr“, tak jsme vytušili, že dotyčný používá Windows a právě se přepíná mezi aplikacemi, aby našel zmíněný HTML soubor.
Pak jsme dostali nápovědu. Na plátně jsme uviděli onu tabulku, kterou se Michal právě snaží přečíst a pochopit. Ještě že tak. Pouze z poslechu by si ji nejspíš nikdo v sále představit nedokázal. Ale Michal jí postupně procházel a ukazoval nám, jaké existují finty, když se slepý člověk snaží takovou složitější tabulkou procházet a ukázali jsme si, jak tabulky vytvářet správně tak, aby byly pro nevidomé uživatele přístupné.
Všichni nevidomí, kteří dokáží ovládnout počítač, mají můj velký obdiv. Myslím, že podobným zážitkem by měli projít všichni, kdo tvoří weby, aby pochopili, proč má přístupnost smysl.
Na WebCampu jsem měl i já svou přednášku o HTML5. Rozdělil jsem ji do dvou částí. První byla o HTML5 obecně, druhá se zaměřila na Web Forms 2.0, což je jedna z největších částí HTML5. Pro zájemce přikládám jednotlivé prezentace:
Hned po WebCamp v Praze proběhla další konference EURUKO 08, což je evropská konference programátorů v jazyce Ruby. Velikostně se to nedá srovnávat (několik desítek lidí na lokální konferenci s několika stovkami na evropské velekonferenci), ale jedné věci jsem si nemohl nevšimnout.
Zatímco na WebCamp jsem viděl prakticky pouze Windows (jediný Linux, který jsem zahlédl, měl pozvaný zahraniční host Derick Rethans a Maca měl pouze Patrik Zandl a moje maličkost), na EURUKO to bylo zcela naopak. Valná většina návštěvníků (převažovali ti z Evropy, ale přijeli i návštěvníci z Ameriky nebo Japonska) měla Macy (jablíčka byla vidět, kam jste se jen podívali), viděl jsem i řadu Linuxů a Windows byly zcela minoritní systém, jehož podíl zvyšovali, jak jsem si všiml, hlavně tuzemci (na akci bylo z nějakých 300 účastníků asi 60 Čechů).
Nebyl to můj první a asi ani poslední podobný zážitek. Zajímalo by mne, zda se pomalu nestáváme jednou z mála zemí, kde mezi programátory převažují Windows a zda je to způsobeno poměrně slušnou propagační aktivitou českého Microsoftu (a že se snaží, všechna čest, kam se na ně ostatní hrabou) nebo naopak příliš slabou a roztříštěnou aktivitou ostatních táborů. Porovnávám teď opravdu jen zastoupení u obce programátorské, u uživatelů je to něco jiného. Uvidíme, zda jen u nás vývoj ustrnul nebo se zase posuneme dál.
Macky jsou u nás podle mě ještě příliš drahé. Já Macka používám a nedám na něj dopustit, ale když mám někomu vysvětlovat, proč si má místo lowendového PC notebooku pořídit MacBook za 25 kKč a víc, většinou to drhne. Na webdesign mi Mac připadne jako ideální platforma – můžu na něm pustit všechny podstatné prohlížeče a je to Unix, takže se v něm dá rozumně pracovat (shell, skriptování, Apache, databáze, …). Ve Windows se mi špatně pracuje a v Linuxu mi chybí software.
S tim linuxem/win máš určitě pravdu, jako hlavní důvod bych ale spíš viděl firemní desktopy kde je na 90% win a dost často tak není možnost volby.
A zejména u OSS věcí jako PHP je to škoda 2x tolik, protože PHP prostě patří k linuxu a na linux, na win to bude vždycky jen z nouze cnost. Na win
patří ASP.NET a MS o PHP jako server side platformu podle mne ve skutečnosti žadný zájem nemá a bude čím dál vice tlačit všechno na .NET a nativní win api upozaďovat. Osobně bych nejraději, kdyby win verzi php vyvojari zabalily a nechali to jen za prachy na Zendu :-)
Díky za shrnutí, přednáška Jak web vidí nevidomí mě taky dostala.
Ad MacOS/Linux - nejde přece zužovat 'programátory' ("...jednou z mála zemí, kde mezi programátory převažují Windows...") na 'Ruby programátory'. Ruby je silně minoritní jazyk/platforma a větší výskyt Maců může být vysvětlitelný třeba tím, že DHH používá Apple. Nebo něčím úplně jiným - je to prostě hrozně malý statistický vzorek a velmi úzká zájmová skupina. Pro mnoho (daleko významnějších) programátorských platforem je MacOS nevhodným nebo zcela nepoužitelným prostředím a převaha Windows je tak zcela logická.
V této souvislosti mě napadlo, jak asi člověk zabývající se HTML5 na svém MacOS provozuje IE8 - pokud vím, tak to nejde (virtualizace neznamená, že spustím IE8 na Macu; virtualizace znamená, že na svém notebooku můžu mít víc OS a když potřebuju IE8, nabootuju Windows - tedy v tu chvíli používám Windows, nikoliv MacOS). Celé mi to nějak moc nedává smysl, chápu, že Windows občas můžou něčím štvát, ale zase je to jediná platforma, na které můžu vyvíjet v libovolné technologii. To nelze o Linuxu ani o MacOS říct.
Jinak díky za vystavení slajdů, druhou půlku už jsem bohužel neviděl, takže to rád doženu zpětně :)
Borek
[5] Nemám pocit (píšu o pocitu, tedy o něčem, co vím spíše z doslechu bez vlastní přímé zkušenosti), že by se to, co jsem psal, týkalo jen Rubistů.
Bez virtualizace pro spouštění aplikací, které nemohu (nebo někdy třeba nechci) spouštět na nativním OS se dnes už asi nikdo pořádně neobejde, ani já ne. Rád mám po ruce všechny možné OS (minimálně ty tři) i aplikace, ať už zrovna pracuju kdekoliv, takže jedině virtualizace. Naopak nejvíc mi to chybí na mobilech, kde bych taky chtěl mít všechny prohlížeče na jedné mašince, ale zatím provozuju na svém Symbianu pouze 4 a dalších se musím zatím vzdát.
Pointa je v tom, že na Windows není virtualizace k vývoji nutná, zatímco na ostatních OS ano. A virtualizace je, aspoň z mého pohledu, pořádná daň - 2x platím licenci za OS, musím udržovat aktualizované 2 systémy, druhý OS zbytečně žere systémové prostředky, ovládání aplikací ve virtuální mašině používá jiné UI paradigma atd. atd. Tím chci jenom říct, že Windows není jen o tlaku Microsoftu, ale i o objektivních důvodech. Proto mě malé až mizivé zastoupení alternativních OS na vývojářských mašinách nepřekvapuje.
Borek
[7] Tak nevím, zda není nutná, ale na jakémkoliv Windows stroji, se kterým dnes přicházím nebo jsem v minulosti přicházel do styku, jsem virtualizaci měl (včetně Win uvnitř Win) a nepřipadlo mi snadné ji odstranit, aniž bych na to musel vyvíjet nějaké velké časové a intelektuální úsilí (licence řešil multilicenční program vš, kde jsem pracoval). A i dnes je pro webový vývoj a koexistenci IE6 vs. IE7 (a můžeme přidat vs. IE8) virtualizace oficiálně tou doporučovanou cestou.
[9] Chápu, co chceš říct, a máš pravdu, že i na Windows je virtualizace když už ne nutná, tak aspoň hodně šikovná věc (sám ji aktivně používám). Nechtěl jsem se pouštět do debaty o extrémní variantě ("je virtualizace 100% nutná?"), ale spíš naznačit, že z mého pohledu jsou bariéry pro vývoj (a v mém případě vývoj znamená minimálně platformy HTML/CSS, PHP, .NET a Flex) zdaleka nejnižší na Windows, na MacOS dokonce některé věci vůbec nejsou podporovány.
Moje zkušenost je taková, že čím širší pohled na slovo "vývoj" budeme mít, tím spíš je nejbezproblémovější platformou Windows. Nicméně rozumím, že někomu stojí za to ony bariéry překonávat a výměnou mít jako primární OS ten, který jim vyhovuje nejvíc. A jablíčko svítící do místnosti má vzhledově něco do sebe :)
"Nebo něčím úplně jiným - je to prostě hrozně malý statistický vzorek a velmi úzká zájmová skupina. Pro mnoho (daleko významnějších) programátorských platforem je MacOS nevhodným nebo zcela nepoužitelným prostředím a převaha Windows je tak zcela logická."
Zajímavé. Znám čtyři full-time profi javisty, dva jsou jablíčkáři a dva jsou linuxáci...
[11] Ááá, měl jsem nejdřív dvakrát měřit. Tak oprava, je jich šest, dva jsou jablíčkáři a čtyři jsou linuxáci. :-) Neznám žádného javistu na Windows.
Jediná platforma, pro kterou je Mac zcela nepoužitelné prostředí, je Microsoft .NET + VS + všechny ty MS-only věci. Ale to je *jedna* platforma, pro všechny ostatní je Mac přinejmenším použitelný, pokud ne rovnou nejpoužitelnější. :-) (Lidi v Sunu jsou z velké části jablíčkáři, BTW.)
[12] HTML/CSS nejde v MacOS nativně testovat v nejrozšířenějším prohlížeči na světě. V Linuxu neexistuje IDE pro Flex. Pro .NET vývoj chybí Visual Studio. Atd. atd. Podobné bariéry na Windows neexistují nebo jsou výrazně nižší, což je to, co se tu snažím říct.
Mimochodem, v této debatě je naprosto irelevantní, kolik vašich známých používá na Javovský vývoj něco jiného než Windows. I kdyby to byl celý Sun, nic to na logice věci nemění.
[13] Ale ano, MSIE jde pouštět i pod Mackem bez velké virtualizace - stačí si ho instalovat v balíku IES4OSX na http://www.kronenberg.org/ies4osx/ (a mít intel procesor). Ano, máte pravdu, je to pod Wine, ale je to bez problémů na testování po libosti :)
[15] - A dokonce jde tímto způsobem testovat několik verzí IE zároveň, což ani pod windows bez virtualizace nejde :)
Já bych z toho nedělal velkou vědu, kdo chce nebo potřebuje vyvíjet pod .Net potřebuje windows. Ti ostatní (šťastnější ;) si můžou vybrat, jestli jim více vyhovuje Mac, Linux a nebo přeci jen ty windows ...
Borek: to je o osobnich preferencich. Ja si nikdy nezvykl na Windows a jen pouha predstava, ze bych na nich mel nekdy neco vyvijet me prihani k silenstvi. Mam Mac a virtualizaci nepotrebuju. Delam weby, jediny, co je treba je to zkouknout z IEcka, coz ja osobne delam tak, ze napisu nekomu, kdo win ma (neni to idealni, ale coz ... ) Jinak i mnozi vyvojari Windows maji maca, namatkou treba tusim jsem videl nejakou prezentaci Silverlightu a dotycny vyvojar jen na Macu v TextMate :) Jo kdyz uz jsi rikal, co chybi na Macu - tak z opacne strany - na Windows chybi cokoliv unixoveho (kdyz pominu tu vec, jak dodava unixove utilitky, ale pak uz je otazka, zda ma smysl ty win mit) a taky TextMate. Nedovedu si vubec predstavit vyvoje bez TextMate.
Martin Hassman ex-biochemik, umělecký programátor a publicista. Spoluzakladatel CZilly, zakladatel Zdrojáku, správce HTML5.cz, organizátor hackathonů, čekovacích muzejních nocí aj. akcí.
Přečteno 24 985×
Přečteno 24 505×
Přečteno 21 140×
Přečteno 20 133×
Přečteno 20 026×