Pokud dobře počítám, máme tu nyní už tři patentové soudní spory, jejichž výsledek může více či méně zahýbat softwarovým světem.
Prvním sporem je Eolas, který loni na podzim zažaloval Adobe, Amazon, Apple, eBay, Sun, Yahoo, Google a mnohé další ohledně patentu na AJAX a na používání pluginů na webu. Dodali k tomu All we want is what's fair. O sporu nebylo v médiích téměř rok vůbec slyšet, tak to skoro vypadá, jakoby neexistoval, ovšem nezavírejme před ním oči. Žaloba byla podána a spor běží.
Následovala již dobře známá žaloba Oraclu proti Google ohledně (ne)použití Javy v Androidu. Oproti Eolasu, který zde vystupuje jako klasický patentový troll, nemám na přístup Oracle zatím vyhraněný názor. Ano, nelíbí se, že Oracle napadá androidí platformu, kterou sám používám, ovšem Google na druhou stranu při jejím uvedení rizika dobře znal, dokonce se je snažil svým Dalvikem cíleně obejít. Zda se mu to (ne)povedlo, už bude na právnících. Výsledek sporu možná i odpoví na otázku, zda je rozumné v open source sázet na Javu. (Viz také článek Lukáše Zapletala.)
Ten třetí spor je poměrně nový. Interval Research, jehož spoluzakladatelem je Paul Allen (mj. i původní spoluzakladatel Microsoftu), žaluje Google, Facebook, eBay, Yahoo, Apple a další. Vlastní žaloba se odvolává na několik patentů a když se do ní podíváte spíše připomíná klasického patentového trolla. Já si jinak obvinění takového typu vyložit neumím: „YouTube is liable for infringing the ’682 patent under 35 U.S.C. § 271 by making and using websites and associated hardware and software to provide alerts that information is of current interest to a user as claimed in the patent.“ (Pozn: plný název patentu je Alerting users to items of current interest)
Další infromace najdete např. na The Register, o rozbor se pokouší Groklaw. (via Abíčko)
Je docela možné, že se nejedná o spory poslední. Kdyby se objevily ještě tak dva spory podobného charakteru, mohlo by to strhnout lavinu desítek dalších, které by nakonec definitivně přepsali historii patentování software.
Kdosi kdysi řekl, že před bitvou je ticho. Mám pocit, že před touhle patentovou bude ještě dost a dost řevu.
Pěkné schéma: kdo se s kým soudí v mobilním byznysu.
A není chyba někde jinde? Není spíše v tom, že jsou přijímány patenty na cokoliv? Není chyba spíše v tom, že je možné si patentovat i velmi obecnou věc. Už jen čekám na to, kdy se nějaký patentový troll ozve s tím, že všechny softwarové firmy porušují jeho patent XY na "software, který vyvolá akci po stisknutí tlačítka".
Jen houšť a větší kapky. Patentové právo umožnilo existenci i takových patentů jako je patent na to, že si na svou osobní webovou stránku dáte svou vlastní fotku. Třebas konečně nějaký soud bude mít odvahu říci, že to je šílená kravina. Patenty měly a mají smysl pro věci jako je "jak vyrobit dynamit". Bohužel SW patenty jsou v rovině "patentuji si použití dynamitu na dúlní práce", "patentuji si použití dynamitu při terénních pracech při výstavbě železnice" atd. Vrcholem jsou pak šílenosti kategorie "patentuji si to, že se z panelů dá stavět a tak mi všechny stavební firmy budou platit za licenci, a to i firma, co má patent na výrobu panelů pro stavební účely". Co myslíte, má někdo patent na to, že se autem dá jet nakoupit do obchodu? Má někdo patent na to, že se u obchodu dá postavit parkoviště? Asi ne, není to SW...
Osobne si myslim ze Oracle udelal dobre. Doporucil bych vsem open-source nadsencum aby si uvedomili, ze cilem podnikani je zisk. Pokud Sun nechtel penize z licenci za Javu a nechal si utikat miliony dolaru tim ze toleroval veci jako Android (na kterem Google docela slusne vydelava), byl to problem Sunu. Sun odpociva v pokoji, tak snad bude Oracle chytrejsi a konecne z toho dostane nejake penize. O to konec koncu v business sfere jde.
[3] To je kravina, google má svůj virtualní stroj i svůj byte code. Sun/Oracle určitě není první kdo udělal VM. A VM je to kvůli čemu buzeruje. Když se to zobecní tak VM byl i interpret basicu ve starém atari. I já jsem si kdysi dávno vytvořil v C prográmek na ovlávání několika motorků přes lpt a snímání hodnot přez com. Mělo to i jednoduchý "programovací jazyk" který se napřed převedl do něčeho jako bytecode a potom prováděl.
[4] To tiez nieje uplne celkom pravda.Je pravda ze google si spravil vlastny VM ale pointa je ze profituje z toho ze je to Java. To znamena pomerne rozsireny jazyk a slusna zakladna programatorov a tym aj aplikacii. A uz viac krat bolo rozoberane ze sun nemal problem s vlastnou implementaciu VM ale musela to byt kompletna java a nie iba upravena podmnozina alebo prave pridane veci navyse ako ma android alebo svojho casu spravil Microsoft a tiez mal preto spor so sunom.
Martin Hassman ex-biochemik, umělecký programátor a publicista. Spoluzakladatel CZilly, zakladatel Zdrojáku, správce HTML5.cz, organizátor hackathonů, čekovacích muzejních nocí aj. akcí.
Přečteno 24 630×
Přečteno 24 169×
Přečteno 20 834×
Přečteno 19 910×
Přečteno 19 849×