To, co se šuškalo téměř rok od loňské zpovědi Chrise Wilsona, vyšlo najevo: Internet Explorer 8 získá další renderovací mód.
A nejen on, podle všeho osmá verze prohlížeče nastartuje novou historii IE, kdy každá nová verze s sebou přinese další renderovací mód a při tom zachová renderovací módy předchozích verzí.
Davy webdesignerů šílí radostí. Neuvěřitelné se stalo realitou. Již se nebude opakovat situace, která nastala v příchodem IE7. Už se nikdy nestane, že jejich web, který do té doby úspěšně fungoval v Internet Exploreru verze 6, se rozbil napadrť při zobrazení v Internet Exploreru verze 7. Nebude třeba web znovu odlaďovat. Vlastně nebude ani třeba učit se opět něco nového.
Pokud totiž odladíte váš web ve verzi IE8 a nastavíte každé stránce magické:
<meta http-equiv=„X-UA-Compatible“ content=„IE=8“ />
pak se váš web zobrazí stejně po mnoha letech i třeba v takové verzi IE24. Ta sice bude obsahovat nějakých 20 různých renderovacích módů, ale tím se přeci nemusí současná generace nijak trápit.
Více se dočtete na IEBlogu nebo A List Apart případně v reakci Erica Meyera a Iana Hicksona.
Objevila se i zajímavá úvaha – IE8 totiž test Acid2 přes všechna chlubení nejspíš vůbec nezvládne. Tedy pokud nebudou pánové z The Web Standards Project podvádět a dodatečně Acid2 nezoptimalizují pro IE8 přidáním: <meta http-equiv=„X-UA-Compatible“ content=„IE=8“ />.
Co myslíte, chytnou se trendu generování nových a nových nijak nedefinovaných renderovacích módů i další prohlížeče nebo v něm zůstane Internet Explorer sám?
Ahoj,
je to určitě pokrok, jelikož opravdu většina tvůrců stránek má stažené půlky při příchodu nových verzí, ale nemyslím si že by tohle bylo zrovna ideální řešení. Přesně si to nakousl. Až tady bude IE24, tak v něm bude zabudovaných 16 renderovacích módů a z rychlostí to asi nebude moc slavné.
Je to hezký pokus, ale těžko se budou zpětně doplňovat módy novějších verzí. Takže budu mít stránky pro mod 8, které mi třeba nabídnou větší prostor a v 7 se stejně zobrazí, jak je tady prezentováno, podle 7, které třeba některé věci nebude umět. Takže se verzování nevyhnu, jenom mi to ušetří chvilkový "stres" při příchodu nové verze, za cenu bobtnání browserů miliónů lidí.
No, nevím. Já bych radši lepší podporu standardů než takové rádobyvymoženosti.
Pokud by i přišli s takovouto alternativou, že pro každou major verzi přijde jeden renderovací režim navíc, mohli by zahodit podporu třeba ob dvě verze nazpátek, tj. IE 10 by podporoval režim IE 8, ale IE 7 už ne. Pokud by navíc ty rendery konvergovaly ke standardu, mohli by tuhle maškarádu časem zahodit úplně. Ale vzhledem k tomu, že v Microsoftu rozhodují obchodníci a ne technici, je třeba počítat s tím, že pokud budou moci vrazit otevřeným standardům nůž do zad, bez zaváhání to udělají.
Ono to neni zas tak spatny napad, s tim rozdilem, ze bych kompatibilitu definoval na urovni tagu/css stylu, uz ted to standardy pripousti na urovni css.
Byla by to pekna cesta jak prizpusobit vzhled stranky pro ruzne prohlizece
Moje predstava je priblizne nasledujici (doufam, ze html tagy projdou)
<div style="-ie6-only-margin: 1px; -moz19-margin: 3px; -konq4-margin: 2px; -opera9-margin: 4px; margin: 5px;">hello world </div>
<compatibility browser="ie6only">
<script> <!-- addThisUglyHack(); --></script>
</compatibility>
Tak timhle mi panove udelali skutecne radost. Proste se u stranek zvoli minimalni verze IE, nastavi se v hlavickach a bude po spouste problemu :) Rozhodne elegantnejsi reseni nez pres podminene komentare, ty neresi vse (hlavne tam clovek musi vedet, co je nutne delat jinak oproti referencni implementaci v dane verzi - s novymi verzemi je to sazka do loterie). Tohle je docela velky krok kupredu.
Clovek sice muze namitat, ze kdyby byly lepe podporovany standardy, tak by se to nemuselo resit - ale to snad vsichni vime, ze je totalni utopie v tomto pripade.
Microsoft má již <i>jisté zkušenost</i>i se zajišťováním kompatibility s předchozími verzemi. Jak to řeší třeba ve Vistách se můžete dozvědět v <a href="http://technet.idnes.cz/exkluzivni-rozhovor-s-cechem-ktery-sefuje-vyvoji-windows-vista-px6-/tec_reportaze.asp?c=A070918_132422_tec_reportaze_NYV">
tomto rozhovoru</a> s jedním vývojářem.
[9] no nevim, je to spis mysleno tak, ze defaultne se maji interpretovat tagy podle normy, ale pro kazdy prohlizec by melo byt mozne nadefinovat rezim kompatibility (nejedna se jenom o msie ale i o vsechny ostatni prohlizece v ruznych verzich) a to prave proto, ze vsichni vime jak je to s kompatibilitou prohlizecu - proste trva nez se neco implementuje a nekdy autor udela chybu atd.
Ja vim, ze tyhle problemy se daji resit uz ted na urovni javascriptu, ale to co jsem popsal by bylo takove pekne syntakticke cukratko..
Proste se mi to zda prehlednejsi psat
<compatibility browser="msie60gt gecko17gt"> abc </compatibility>
nez
if ((browser == 'msie' && version > 6.0) && (browser == 'gecko' && version > 1.7) document.getElementbyId('123').innerHTML('abc').
"Rumour has it that one faction of the HTML working group were lobbying hard to have the meta tag removed in order to prevent Microsoft from hijacking it, but they were clearly unsuccessful." 8-)
Via http://www.sitepoint.com/blogs/2008/01/24/html-5-spec-released-warts-and-all/
Nedá mi to nereagovat na [12]. Co se týká mrvení standardů, tak vlastně vývoj začal tím, že si pohlížeče definovaly svoje tagy, některé se ujaly, některé ne. Z toho, co se používalo se zpětně definovala množina doporučení na používané TAGy. Možnosti HTML se rozšiřovaly. Po té, co začal obrácený proces (nejdřív definovat standard a pak ho používat), pokud vím vznikly sice zajímavé věci, ale HTML ustrnulo. Snaha protlačit XHTML selhala, protože XHTML není dostatečně kompatibilní s HTML a navíc kvůli XHTML musela být upravena definice SGML.
Já osobně nevidím problém v tom, že si do HTML přidá kdo chce co chce. Taková otázka .... kdy začal být oblíbený prohlížeč Mozilla? Pokud vím, tak v době, kdy začal podporovat i HTML neodpovídající standardu. Stejně ani Firefox nedodržuje standardy, protože používá režim Quirk a Standard, mezi kterými přepíná na základě definice DOCTYPE (podle standardu pohlížeč na DOCTYPE reagovat nesmí). Jako přidávat tag, který určuje, pro který pohlížeč je stránka určená je zajímavá možnost, ale podle mě byla situace lepší v době začátků HTML, kdy prohlížeč interpretoval to, co zná, a s tím, co nezná, se snažil si poradit podle svého.
Co na tom, že na všech pohlížečích nevypadá stránka stejně? Podle mě je věc vývojářů stránek, aby se snažili, aby jejich stránky vypadaly rozumně na všech prohlížečích, přičemž není důvod aby vypadaly úplně stejně. Pokud by stránky měly vypada úplně stejně, tak je lepší použít PDF, to taky podoporuje odkazy.
Pro me to zase az takove prekvapeni neni - vzdyt se tento model lidem z Microsoftu uz nekolikrat vyplatil - typicky u DirectX. Ano, tam si taky kazda nova verze v instalacce nese VSECHNY podporovane predchozi verze rozhrani ktere spolu nejsou kompatibilni. A rekl bych ze v ostatnich uspesnych softwarovych pocinu teto company to nebude zasadne jine - napr. renderovaci jadro Office bude mit pravdepodobne tutez vlastnost, neverim ze je renderovani OOXML pouze rozsirenim jadra prastarych binarnich DOC/XLS. Ostatne mam pocit ze velke spolecnosti se pravdepodobne vzdy obchodne lepe vyplati preferovat vytvareni novych nepredvidavych verzi psanych ze scratche slepenych dohromady nejakym rozcestnikem typu X-UA-Compatible nez venovat spoustu casu na promysleni stabilnich rozhrani ktere by se daly casem pouze vylepsovat.
Martin Hassman ex-biochemik, umělecký programátor a publicista. Spoluzakladatel CZilly, zakladatel Zdrojáku, správce HTML5.cz, organizátor hackathonů, čekovacích muzejních nocí aj. akcí.
Přečteno 24 518×
Přečteno 24 060×
Přečteno 20 761×
Přečteno 19 848×
Přečteno 19 815×