Vypadá to, že na podzim bude mít IE6 znovu větší podíl na trhu prohlížečů než IE7. Vzniká tak malý prohlížečový paradox, který co má paměť sahá, nikde jinde nenajdeme a kdo ví, možná se v historii prohlížečů již nebude opakovat.
Pokud se podíváme i na další prohlížeče, je vidět, že nejpoužívanějším je Firefox řady 3 (pokud počítáme na verze – v globálním součtu je nejpoužívanějším pochopitelně IE). Časem by jej mohl předehnat IE8, ale nejdříve tak začátkem příštího roku.
A to je to hlavní, co se právě na poli prohlížečů odehrává. Všechny ostatní můžeme s klidným svědomím přeskočit, během tohoto roku u nich pravděpodobně k žádnému důležitému posunu nedojde.
Dá se ještě předpokládat jistý nárůst Google Chrome, až bude vydána jeho třetí verze. Ale jen v případě, že bude obsahovat vše, co bylo přislíbeno (zejména tedy podporu rozšíření a la Firefox). Nicméně jak bude ten nárůst velký a zda jej vůbec zaznamenáme, to je zatím ve hvězdách. Datum vydání Chrome 3 neznáme, tipoval bych někdy na podzim.
Zmíněná data se týkají českých uživatelů a pochází z Rankings.cz (čili Netmonitoru). Světová data budou malinko jiná, ale ty zmíněné hlavní trendy budou odpovídat.
Autora tohoto článku najdete na LinkedIn, Facebooku i Twitteru. Můžete sledovat i jeho blog HTML456 monitorující aktuální vývoj (X)HTML.
Podla stat counter-a je najpouivanejsi v CR aj SR Firefox- ktory lieta medzi 48-52%
http://gs.statcounter.com/#browser-CZ-daily-20080701-20090615
http://gs.statcounter.com/#browser-SK-daily-20080701-20090615
@Joelp (a další) Příčina té změny je zřejmá, o tom není pochyb, méně však dopady. Snadno se může stát, že po nástupu IE8 bude prioritnější ladit náš web v IE6 než v IE7, protože IE7 za chvíli vymizí, kdežto IE6 zůstane. To se v historii webdesignu snad ještě nikdy nestalo.
@Peter Fodrek: Statistiky z StatCounter dávají pro Českou a Slovenskou republiku nesmyslné výsledky. Ale abych to řekl opravdu jasně: StatCounter dává pro ČR a SR NESMYSLNÉ, NERELEVANTNÍ A NEPOUŽITELNÉ VÝSLEDKY.
Důvod je zřejmý, stačí se zamyslet nad tím, zda měří relevantní spektrum naší populace nebo se jedná o tak zanedbatelný měřený počet lidí, že výsledná statistická odchylka získaná data zcela znehodnocuje. Kdysi to pěkně rozebíral Adam Hauner na obdobném příkladu statistiky XiTi, takže jej nebudu opakovat a jen odkážu http://blog.hauner.cz/2007/07/18/xiti-firefox-a-otazniky/
Martin Hassman ex-biochemik, umělecký programátor a publicista. Spoluzakladatel CZilly, zakladatel Zdrojáku, správce HTML5.cz, organizátor hackathonů, čekovacích muzejních nocí aj. akcí.
Přečteno 21 135×
Přečteno 20 748×
Přečteno 19 045×
Přečteno 18 523×
Přečteno 18 025×