Před časem se ke mě dostal webový generátor citací, jehož autorem je vydavatelství VŠCHT Praha. Nástroj, který se dnes může hodit snad každému vysokoškolákovi. V době, kdy jsem já psal diplomovou práci takové nástroje sice existovaly, ale jednalo se veskrze o komerční aplikace, navíc desktopové. Vždy jsem si říkal, proč taková užitečná věc není volně k dispozici. Webová verze generátoru mne proto zaujala a zkoumal jsem ji podrobněji.
Citace jsem už nějaký ten pátek psát nepotřeboval a je pravděpodobné, že se mezitím objevilo podobných generátorů víc a třeba i lepších. V tom případě budu rád, pokud je odkážete z komentářů.
Generátor je na první pohled komplexnější, než jsem čekal. Do diplomky jsem potřeboval jen citace článků a knih, ale našel jsem zde i citace sborníků, norem nebo patentů (až použiju něčí softwarový patent, určitě vyzkouším 8-). Sice nevím, kolik lidí bude ještě dnes potřebovat výstup do TeXovské syntaxe, ale i ta je kromě textového a HTML výstupu k dispozici.
Mě hlavně potěšilo, že se jedná čistě o JavaScriptovou aplikaci a vše se odehrává na straně klienta. Už v průběhu zapisování údajů vidím výsledek a to já rád. A jelikož JavaScript se nachází navzdory všem názorovým trendům někde na horních příčkách žebříčku mých oblíbených programovacích jazyků, prošel jsem si s radostí i zdrojáky. Nojo, ten DOM je strašně ukecaný – první věc, která vás u toho musí napadnout.
Já bych takovou aplikaci předně určitě umístil na lepší adresu, přeci jen http://vydavatelstvi.vscht.cz/apps/uid_ea-002/ je prostě nezapamatovatelná (neudržel jsem ji ani 5 minut), a user i SEO unfriendly. Na funkčnost to nemá vliv, ale mne spíše motivuje k tomu si aplikaci stáhnout lokálně, než ji stále hledat (navíc, když se mi na ni z titulní stránky vydavatelství nepodařilo najít odkaz).
Předpokládám, že většina uživatelů aplikace nebude barvoslepých, a tak by se hodilo barevně odlišit pole, která je nutné vyplnit, resp. pole, která ještě musím vyplnit, aby byla vygenerovaná citace smysluplná. V současné verzi jste na to upozorněni textem, např.: „Z údajů, které se běžně uvádějí, jsou-li k dispozici, dosud chybí: umístění citované části, hlavní autor citované části (příjmení), název celé publikace“ Já jakožto příslušník té nebarvoslepé skupiny uživatelů bych uvítal přidat i podbarvení oněch chybějící položek.
Čistě JavaScriptové řešení má nevýhodu, že data z formuláře nejsou uložena někde na serveru. Občas bych si je rád uložil a pak jedním tlačítkem vyvolal zpět. Minimálně možnost uložit aktuální stav formuláře do cookie prohlížeče (ve Firefoxu už lze použít i global storage z připravovaného HTML5).
Ať tak či tak, jsem rád, že taková aplikace existuje. Obzvláště když vzpomínám, jak jsme to tenkrát do diplomek celé formátovali ručně a i po desáté kontrole nacházeli další a další chyby.
Mimochodem tvůrce aplikace Jiří Znamenáček je pokud vím jediný Čech, kterého najdete v onom dlouhém seznamu lidí, který se vám zobrazí, pokud v Mozille, Firefoxu nebo Seamonkey zadáte do adresního řádku about:credits.
Nakonec se vracím k původní prosbě. Pokud používáte nějaký generátor citací a myslíte si, že je dobrý, nechte tu prosím odkaz, ať mám s čím srovnávat.
BTW Generátor citací na Facebooku.
Prostý formátovač citací je podle mě v celku kničemu. Lepší je používat rovnou některý z manageru citací, které už všechny formátovaný výstup poskytují (a to často s možností volby pro různé časopisy). Já jsem např. plně spokojen s Zotero: http://www.zotero.org .
citace z blogu: "Sice nevím, kolik lidí bude ještě dnes potřebovat výstup do TeXovské syntaxe, ale i ta je kromě textového a HTML výstupu k dispozici"
V cem se vlastne na vasi skole pisou diplomky a disertacky? Mel jsem zato, ze TeX (LaTeX nebo dalsi makrosady) jsou v tomto ohledu neprekonatelne, zvlast pokud se jedna o technicky zamereny obor. Nebo se i disertacky, ktere klidne mohou presahnout 300 stran patlaji v aplikacich typu office?
[4] to je neco trosku jineho ne? Myslim, ze nepatrim mezi "masochisty", kteri by pracovali jenom z prikazoveho radku, ale napr. diplomku i disertacku jsem po zkusenostech s Wordem (rocnikovy projekt, cca 70 stran s obrazky a vzorci) uz delal pouze v LaTeXu.
Bud primo ve skole nebo na webu se daji najit hotove styly, do kterych clovek dopise text + se musi naucit asi deset stylovacich prikazu + dalsich 10 pro matematiku. V porovnani s tim, jak mnozi studenti tesne pred odevzdanim zjistili, ze jim Word ci OO.org rozhodilo format (i OO.o ma problem s obrazky, pokud lezi na zacatku ci casteji na konci stranky a je za/pred nimi nadpis kapitoly). On uz ten nazev aplikaci, ktery obsahuje slovo "office" rika, jake je jejich zamereni - spise kratke texty, ktere jsou propojene s tabulkami, grafy popr. vystupem z DB.
[6] To je dost mizernej generátor, nezvládá ani kapitalizaci ň, to ten odkazovaný v blogu umí. Viz http://www.citace.com/hledat.php?ukol=2&id=2565&mod=6&modul=&nazev=&autor=Pivo%F2ka&zacit6=0
Martin Hassman ex-biochemik, umělecký programátor a publicista. Spoluzakladatel CZilly, zakladatel Zdrojáku, správce HTML5.cz, organizátor hackathonů, čekovacích muzejních nocí aj. akcí.
Přečteno 23 986×
Přečteno 23 465×
Přečteno 20 422×
Přečteno 19 627×
Přečteno 19 503×