Hlavní navigace

Z bláta do louže

16. 6. 2008 11:05 (aktualizováno) Martin Hassman

Dnes v mém mailboxu z VŠCHT přistála zpráva:

Ústav technologie ropy a petrochemie (ÚTRP) byl přejmenován na Ústav technologie ropy a alternativních paliv (ÚTRAP) a tato změna nebyla dosud většinou pracovišť zaregistrována.

Zda se webové stránky ústavu z www.vscht.cz/trp přemístí na www.vscht.cz/trap nebo www.vscht.cz/utrap se mi dosud nepodařilo zjistit.

Sdílet

 • 16. 1. 2008 9:21

  Jindra (neregistrovaný)

  Schvalne jestli to znamena ze se UTRP prestava orientovat na petrochemii a misto toho se zacne zabyvat alternativnimy palivy (bioplyn, rostlinny olej, biomasa apod...), nebo jenom zmenili nazev na vic cool (s vetsi sanci na dotace) a dal budou zkoumat ropu....

 • 16. 1. 2008 19:48

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  Myslím, že jde o marketing. Ovšem zvolit si názvev, který se zkracuje TRAP (anglicky past), případně ÚTRAP (evoluje utrpení, zřejmě i v dalších slovanských jazycích) je poněkud nešťastné. Podobně, jako když Praha zřídí příspěvkovou organizaci Pražská Informační Služba, jejíž název má zkratku PIS. Zkratka evoluje anglické piss (vulg. chcát), německé pissen (vulg. chcát), francouzské pisser (vulg. vychcat se), italské pisciata (močení), španělské pisada (močení) a ruské писать (močit). U služby pro turisty fakt super název. Možná vycházeli z toho, že se dobře pamatuje ;)

 • 21. 1. 2008 11:00

  K@M (neregistrovaný)

  "...UTRP prestava orientovat na petrochemii ...."

  Podle me byla petrochemie okrajovou, spise historickou, zalezitosti. Nepamatuji (10 let zpetne) nejaky vyzkum ciste petrochemickeho razu.

  Na druhou stranu problematika alternativnich paliv byla a je aktualni. Zalezitosti kolem alternativnich paliv, resp. paliv s primesi bioslozky jsem poprve registroval --- kolem roku 2000, tusim, ze v roce 2002 byla --- provedena DP s touto problematikou (priprava MERO). Za poslednich par let vzniklo nekolik praci v ranku "alternativnich paliv", z oblasti motorovych paliv i maziv.
  Zmena, reps. prirozeny vyvoj v oboru, sebou prinesl i prirozenou zmenu nazvu ustavu.

  "Myslím, že jde o marketing."

  nejde, viz vyse :)
  Staci se podivat na stranky ustavu a prehled vedecke cinnosti. Rozbor zkratky, ktery se pouziva pouze neoficialne, neni potreba....pred­chozi "ÚTRP" nahradil "ÚTRAP"...ropaci radi trpi :)


  zmena nazvu ustavu nemusi byt doprovazena zmenou "domeny" :)