Hlavní navigace

Computer Press a české vydání Resigovy knihy

1. 4. 2008 20:25 (aktualizováno) Martin Hassman

Nedávno jsem zde na Rootu recenzoval knihu John Resig: JavaScript a Ajax, kde jsem vyjádřil své nespokojení s kvalitou jejího překladu. Mezitím se mi mj. dostalo reakce i od Computer Pressu, která stála za správnou funkčností přeložených kódů, které měl zkontrolovat odborný korektor.

Protože s tím nesouhlasím (a přiložené kódy ke knize jsem kritizoval i v recenzi), věnoval jsem jim znovu chvíli a prošel jsem si alespoň jejich část poněkud detailněji a dělal si poznámky.

Výsledek pro zajímavost zveřejňuji i zde. Byl pro mne zdrcující. Problém jsem našel snad u každé kapitoly, kterou jsem kontroloval. Řada příkladů není vůbec funkční a přitom se často jedná o věci na první pohled zřejmé a snadno opravitelné.

Troufám si tvrdit, že zmíněné příklady po jejich překladu nejspíš nikdo ani jednou nevyzkoušel. Ostatně o tom, že nejsou funkční, se snadno můžete přesvědčit i vy.

Kódování češtiny

Napřed obecný problém přiložených HTML souborů. Ty totiž zpravidla neobsahují deklaraci použitého kódování češtiny (originál byl v angličtině, ten ji tedy také neobsahoval, ale tam to nevadilo). Navíc jsou v různém kódování (a to někdy i po sobě jdoucí soubory), je tak nemožné je otevřít správně v jakémkoliv prohlížeči bez ručního nastavení kódování.

Kapitola 1

01-objekty.js – zavede metodu zobraz(), až sem je to v pořádku

02-mujRozvrh.js – volá metodu z předchozího souboru, ale pod názvem display()

Kapitola 2

23-soukroma.js – vytvoří objekt „třída“ s metodou zobr(), který je o několik řádků níže volán jako objekt „class“ s metodou disp().

Kapitola 3

09-dojo.html, 10-yui.html – nemůžeme si vyzkoušet, odkazují se na JS knihovny, které nejsou přiloženy. Nevím, zda by jinak fungovaly.

Kapitola 4

03-sada.html, 04-testy.html, 05-j3unit.html – funkčnost opět neověříme, odkazují se na knihovny, které nejsou přiloženy.

Kapitola 5

14-domReady.html – příklad je zcela nefunkční, odkazuje se na soubor domready.js, ale ten se ve skutečnosti jmenuje 13-domReady.js

Kapitola 6

16-bezjs.html – tento příklad funguje, ale obsahuje nesmyslný text. Příklad demonstruje skytí textu. Jenže blok textu, který se v příkladu skrývá, je přeložen jako „Blok, který se má zviditelnit.“ Těžko předpokládat, ze překladatel a odborný korektor věděli, co tento příklad vlastně dělá.

Kapitola 7

21-okno.html – zcela nefunkční, odkazuje se na soubor domdrag.js, ale ten se ve skutečnosti jmenuje 22-DOMDrag.js, a v tom je navíc smotán překlad téhož parametru jako bPrepniVodorSys a bPrepniVodoSys (všimněte si rozdílu). Tento příklad jistě před vydáním nikdo ani jednou nevyzkoušel.

Kapitola 8

01-formulář.html – kosmetická chyba, odkazuje se na 02-form.css ale soubor se jmenuje 02-formulář.css

Kapitola 9

galerie/index.html – po kliknutí na fotku fotogalerie se má fotografie zvětšit (myslím, že by něco podobného očekával každý), to ovšem nenastane, protože v souboru galerie/galerie.js je zakomentován řádek 223 volající funkci showImage().

A takto bychom mohli pokračovat až do konce knihy. Pokud se chcete procvičit, zkuste si to sami.

Tento seznam posílám i do Computer Pressu, třeba aspoň něco dodatečně opraví.

Teď mě mrzí, že nejdu příští týden na akci Poslední středa, podle všeho se jí totiž zúčastní i Michal Till, což je člověk, který dělal odbornou korekturu této knihy. Moc rád bych si od něj nechal vysvětlit, jak je možné dělat korekturu a zmíněných problémů si nevšimnout. Nebo že by snad ty přiložené příklady opravu vůbec neotevřel?

Překládat zdrojové kódy nebo nikoliv?

Stran překladu zdrojových kódů jsem dostal vysvětlení od Martina Domese z Computer Pressu: V případě knih pro profesionály kód nepřekládáme, mimo textových řetězců a komentářů, neboť víme, že profesionální programátoři rádi používají angličtinu. V případě začátečnických knih je však lokalizace kódů do češtiny naprostou nutností. V případě této knihy jsme chtěli její text přiblížit blíže i začínajícím programátorům, neboť na trhu není v tuto chvíli začátečnická příručka na moderní programování v JavaScriptu.

Sdílet

  • Diskuse byla uzavřena.