Hučící počítač je nepříjemná věc, zvlášť, když ho musíte poslouchat leckdy i deset hodin v kuse. Rozhodl jsem se proto pro několik razantních opatření. Celkem 90 % kecy, 10 % howto.
Nejsem extrémista a trochu hluku mi nevadí – zvlášť, když celé dny poslouchám při práci hudbu (teď zrovna Plíhala). Ale když už člověk může, proč by trochu toho hukotu nezrušil.
Před časem jsem řešil grafickou kartu s DVI výstupem kvůli LCD panelu. Koupil jsem rovnou kartu s pasivem, když už jsem se o to zajímal. Takže zvítězila Nvidia FX5200. Výkon mě netrápí, takže ticho zvítězilo.
Zároveň mi chvíli na to opět chcípnul zdroj. Nedokážu říct, čím to je, ale jednou za dva roky se mi odporoučí zdroj a šmitec. Asi si pořídím UPSku, už jsem skoro rozhodnutý. Už jen kvůli občasným výpadkům energie. Takže když už jsem kupoval ten zdroj, pořídil jsem ten s velkým a tichým větrákem. Hladina hluku se opět snížila, takže se jednalo o dobrou investici.
Začal mě ovšem zlobit větrák na procesoru. Ne, že by dělal nějaký extra kravál, ale byl v tu chvíli tou nejhlučnější součástkou, která navíc „křičela“ stále víc a víc. O víkendu jsem se tedy rozhodl s tím něco udělat.
Bohužel procesor v mém počítači je umístěn tak pitomě, že jsem musel rozebrat celou skříň a vyndat zdroj. Pak jsem se teprve dostal k chladiči a odpojil ho. Docela jsem zíral. Mám v počítači něco takového:
Při pohledu dovnitř (tedy k větráku) nebylo vůbec vidět žebrování. Pěkná vrstva prachu pokrývala i lopatky. Vzal jsem tedy sadu štětiček (takové ty vatové tyčky do uší) a jal se dlabat, foukat a čistit. Zjistil jsem, že nejúčinnější je „pošťourat“ se ve vrstvě štětičkou, naklonit větrák dolů a mocně fouknout do žebrování. Nakonec jsem to dělal nad WC, protože nic jiného by takové množství prachu nesneslo.
Asi po čtvrt hodině čistění byl chladič v obstojném stavu. Nastoupila injekční stříkačka s olejem. Pro takové případy tu mám jednu vždy v pohotovosti (půlka rodiny jsou zdravotníci, takže podobně užitečného materiálu je doma dost). Olej používám extra jemný minerální a osvědčil se mi.
Užitečná rada: Nepokoušejte se používat stolní olej, máslo (viděl jsem!) a další nevhodná mazadla. Jejich problém je, že se kazí, nemají vhodné vlastnosti a navíc časem stejně ztuhnou, takže způsobí víc škody než užitku.
Jehlu jsem opatrně zasunul do žebrování a dostal se tak pod větrák. Je tam mezera mezi rotorem a statorem, kterou je možno vstříknout olej dovnitř větráku. Nedělal jsem to poprvé (u staré grafické karty každého půl roku), takže tohle šlo hladce. Vždycky je pak třeba chladič otočit tak, aby olej stekl dovnitř rotoru a točit, aby se rovnoměrně rozvrstvil.
Pak jsem chladič zapojil zpět do PC a nastartoval. Bylo jasné, že se kýžený výsledek dostavil, větrák se promazáním výrazně ztišil. Po startu počítače jsem sledoval otáčky a teplotu. Překvapení se dostavilo: větrák se točí o 1000 otáček rychleji a teplota CPU klesla o 10 °C. Dostal jsem se tedy na 5200 otáček a 31 °C. Větrák se může po promazání točit rychleji a zrušená „izolace“ umožnila lepší odvod tepla. Přitom je hluk podstatně nižší.
Když jsem o tom referoval kolegovi přes Jabber, tak mě upozornil na to, že mám asi v háji regulaci otáček, protože 5000 je nějak moc. „Aha, regulace,“ řekl jsem si a došlo mi, že žádná není. Začal jsem proto zkoumat konfiguraci otáček větráků.
Zjistil jsem, že součástí balíků sensors
je program fancontrol
, který právě tohle umí. Program pracuje dle konfiguračního souboru /etc/fancontrol
, který je potřeba nejprve správně vyplnit.
Pokud se vám do toho nechce ručně (nedoporučuji), pak můžete využít pěkného skriptu pwmconfig
(doporučuji), který je také součástí balíku. Mimochodem nejprve je potřeba rozchodit senzory pro měření teploty a otáček. To je ale jiná kapitola.
Skriptík vás provede konfigurací, zkusí zastavit větráky a ukáže vám, které konfigurační volby je možné použít. Jde při tom metodou pokus-omyl, ale ucho neomylně pozná, že právě teď se větrák zastavil. Všechno je interaktivní, takže se nemusíte bát. Po dokončení konfigurace můj soubor /etc/fancontrol
obsahoval:
INTERVAL=10
FCTEMPS=hwmon0/device/pwm4=hwmon0/device/temp2_input
FCFANS=hwmon0/device/pwm4=hwmon0/device/fan3_input
MINTEMP=hwmon0/device/pwm4=35
MAXTEMP=hwmon0/device/pwm4=50
MINSTART=hwmon0/device/pwm4=70
MINSTOP=hwmon0/device/pwm4=45
Znamená to, že pokud je teplota pod 35 stupňů, mají se udržovat minimální otáčky. To jest stav, kdy větráky stojí. Pokud teplota vysoupá nad 35, větrák se roztočí. Pokud vyleze nad 50, větráky pofičí naplno.
Pak stačilo spustit fancontrol
a počítač se zázračně ztišil. Bohužel tahle konfigurace není ideální, protože se větrák zastaví a teplota celkem rychle roste nahoru. Po pár sekundách dosáhne 35 °C a ventilátor se rozjede. Za pět sekund procesor zchladne a větrák se zastavuje. A tak pořád dokola.
Ne, že by to bylo slyšet (vůbec), ale štve mě, když se pořád něco zapíná a vypíná. Navíc pokud by se počítač kousnul a větrák by zrovna stál, mohlo by dojít k upečení procesoru nebo tak něco. Mám proto raději konstantní nízké otáčky.
Takže jsem sáhnul po man fancontrol
a našel údaj o minimálních otáčkách. Do konfigurace jsem tedy přidal řádek:
MINPWM=hwmon0/device/pwm4=45
Mimochodem to číslo samo o sobě je nic neříkající, jen udává informace pro desku. U mě se větrák zastavuje někdy u čísla 30, takže jsem od oka zvolil 45. Aktuální situace je tedy taková, že běžně větrák jede asi na 3200 otáček a fancontrol si sám přidává a ubírá a to celkem plynule dle potřeby.
Jelikož se procesor moc nehřeje, otáčky se pohybují pod 4000 (neviděl jsem víc než 3700), takže bez problémů. Mám stále na očích ukazatel teploty i otáček a je příjemné vidět, jak software sám reaguje na zvýšenou zátěž (a tím i teplotu) automatickým „přidáním plynu“ a hladce tak teplotu vykompenzuje.
Počítač je skutečně mnohem tišší, s původním (nevyčištěným, nepromazaným a neregulovaným) stavem se to nedá srovnat. Plíhal tak může hrát v klidu i tiché písničky a já mám klid.
Kolik máte větráků v počítači?
Já to řešil asi před rokem a půl a zatím k maximální spokojenosti. Paradoxně mám mnoho přídavných ventilátorů, ale s nižším počtem otáček a je to hodně tiché. Plus samozřejmě spousta pasivního chlazení a odpružené součástky. Zkusil jsem i odhlučňovací pěnovku, ale ta akorát zvyšovala teplotu, tak letěla do popelnice :-)
Hlučnost ventilátorů jsem nakonec snížil tak, že byl slyšet už jen pevný disk a ten jsem nedávno vyměnil, takže teď počítač neslyším prakticky vůbec a to ho mám metr od ucha. Jen přes léto trochu přidávám horní limit otáček, ale i tak je počítač tichý.
Hmm, tuhle turbínu na CPU jsem míval v počítači taky a shodou okolností taky v blbě řešeném kejsu, kde zdroj je nastojato a zakrývá CPU. Po pár letech se navíc plastová "ložiska" v turbíně tak vyběhala, že to začalo rezonovat i s celým casem.
Tak jsem koupil nový chladič, tentokrát klasickou a dostatečně dimenzovanou "kostku", a byl to posun někam jinam. Časem jsem musel vyměnit zdroj, protože starý z eurocase už nezvládal roztočit nový disk. Koupil jsem zdroj s velkým větrákem zespodu, ale vzhledem ke konstrukci skříně by se zdroj a větrák na CPU tahaly o vzduch, takže jsem větrák na CPU obrátil (takže vzduch z chladiče CPU odsává a fouká přímo do větráku zdroje) a navíc jsem mu snížil napětí na 7V (deska si bohužel o nějaké regulaci může nechat jenom zdát). Výsledek je nejen takřka absolutně tichý počítač, ale navíc šla dolů i teplota a mohl jsem tedy stařičkého athlona ještě o něco víc nataktovat. A takhle mi to jede asi 2 roky.
Ja hlucnost resim temer na kazdem pocitaci co mi projde rukama. Bohuzel pwm nefunguje uplne dobre na vsech deskach a taky neresi ty male odporne vetracky na gfx karte ani hluk disku. Nicmene u sveho PC jsem dosahl hluk neslysitelny a to ani v tiche mistnosti. Kdyby byl zajem muzu o tom napsat vic na svuj blog :)
Kurnik, ten ventilator Ti bezi ako turbina. Ja mam v normale (ventilator stoji) 30 stupnov, v plnej zatazi (ventilator ide na 1 500 otacok!) 46 stupnov - viac sa mi nepodarilo vytlacit ... Kolega vo vacsej skrinke ma uplne tu istu zostavu a "vytlaci" maximalne 40 stupnov. Kedze to mam nastavene podobne a do 35 stupnov vsetko stoji, tak mam z tejto strany klud.
Nepise co za CPU mas, mne to takto bezi s AMD X2 4000+ a zakladnym boxovanym chladicom. Na ovladanie ventilatora pouzivam tie iste utilitky. Akurat asi este poriesim nieco so zdrojom, pretoze vzhladom na velkost skrinky (v podstate HTPC) je tam microATX zdroj Fortron a ten ma len 6cm ventilator. Pri normalnej hladine okoliteho hluku je nepocutelny ale v uplnom tichu ho uz pocut.
Tyhle chladice, ktere byly "v mode" hlavne s nastupem prvnich "silne topicih" procesoru s rychlostmi nad 1GHz, patri spolu s nekterymy chladici grafik a chipsetu opravdu k tomu nejhlucnejsimu, co se muze muze v PC vyskytovaty.
Vzhledem k nizkym cenam tech beznych chladicu (tj. bez heatipe) bych doporucoval koupit novy, s co nejvetsim prumerem vetntilatoru - cim vetsi ventilator, tim pomalejsi otacky a mene hluku pri stejnem chldicim vykonu.
U tech beznych se vyskytuji 7 a 8cm verze, ale existuji i mostra s 12cm a dokonce i 14cm ventilatory (vetsinu s heatpipe a cenamy kolem ci nad 1000Kc).
Ale pozor na vysku celeho chladice - pokud je zdroj nad socketem procesoru, musi byt mezi ventilatorem a spodkem zdroje nejmene 2-3 cm mezera, jinak nebude dost vzduchu pro ventilator a ucinost chlazeni bude mizerna.
Já bych spíš doporučil větší case a výměnu tohoto chladiče za jiný, větší masiv s větším a tišším větrákem. Dobře si na tento model pamatuji, jsou to žďorby. Podle toho chladiče bych si tipnul, že pod tím máš Pentium 3, neb nějakého Celerona (AMDéčko bych netipoval, tyto chladiče se myslím utahovali otočením celého toho žebrování a nekrytované jádra Athlonů pod tím rády praskaly), takže by to dnes mělo hravě uchladit téměř cokoliv.
[10] Tohle je Chrome Orb, který se používal takřka výlučně pro AMD (pro Intely byly Golden Orby)... jeden takový jsem měl ... odešel měsíc po záruce na jaře 2001.
Z principu věci je ho ovšem možné nasadit i na Intel - retenční mechanismus byl zpětně kompatibilní, i když to byl tak trochu overkill...
Jinak 5000 ot/min byla u tohoto chladiče normální rychlost ...
Pointa ovšem je, že tuhle blbinu jsem nahradil klasickou kostkou s ventilátorem s max. rychlostí 2500 ot/min a s ní to chodilo až do loňského roku, kdy jsem ten počítač pro celkovou sešlost věkem +/- odstavil ... a nejlepší bylo, že procesor byl s tou "kostkou" studenější ...
Ztišoval jsem dva PC s tímto typem chladiče na CPU následujím způsobem: Po sejmutí chladiče jsem vytáhl tu turbínu (ložiska fanů mažu kvalitním olejem na kola), hliník jsem vykoupal v teplé vodě, vydrhl kartáčem na záda s dlouhými štětinami a osušil na topení, vzal jsem nový fan Airen 50 mm, pilkou na železo uřezal rohy do kulata, vsunul do chladiče a dvou místech přikápl sekundovým lepidlem (jen pro jistotu). Napájecí kablík (myslím, že je to červený) jsem přerušil odporem 60 ohmů (existují i postupy s diodou či ještě paralelně připojit jistý kondík) a šup to celé na socket A. Fan točí asi 2500 rpm, není slyšet vůbec a uchladí se i velká dlouhodobá zátěž. Taky to bylo v kejsu se stojatým zdrojem, ale je tam dost rezerva (zdroj - fan je víc než 3 cm). f. (takže uchlazeno, ale neslyšně)
Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá již více než deset let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice. Zde bloguje o Root.cz, Linuxu, internetu a světě kolem sebe.
Přečteno 79 479×
Přečteno 79 431×
Přečteno 58 369×
Přečteno 54 802×
Přečteno 48 772×