Opět po roce rozesílá BSA do firem své dopisy. Některé lidi to štve, někdo je žaluje, jiný se bojí a další se smějí. Nejlepší je celou věc prostě ignorovat.
Organizace BSA opět rozesílá své „bububu“ dopisy. Stále jsou lidé, které to překvapí a zaskočí, přestože nejde o žádnou novinku. Největší pozornost strhla podobná kampaň už před deseti lety, kdy BSA posílala pověstnou videokazetu s falešným zásahem policie proti firmě s ilegálním softwarem. Něco podobného se pak opakovalo v roce 2002, pak i třeba v roce 2007, dále v roce 2008, 2009 a konečně i v roce 2010.
Vždycky je scénář stejný: vybrat „firmy potenciálně ohrožené hrozbou ilegálního software“ a napsat dopis, který bude působit důvěryhodně a bude napsán tak obratně, že to bude vypadat, jako by se jednalo o cílené oslovení firmy, které je ideálně podpořené policií ČR nebo ještě lépe ministerstvem vnitra. To se stalo v loňském roce, kdy se BSA neštítila zneužít ministerstvo financí ke své podivné kampani. Krásně to rozebral Robert Krátký na ABCLinuxu.
A letos je to tady zase: opět přicházejí dopisy do 12 000 firem, které jsou podle BSA „vystavené velkému riziku užívání nelegálního softwaru“. Opět se jedná o šikovně napsané bububu, které má za úkol šířit strach, nejistotu a pochyby – anglicky FUD. Všechno je to ale jen mlžení, náhodná střelba a bezzubé štěkání. „U části obeslaných firem máme podezření z pirátství na základě různých oznámení, které jsme obdrželi většinou z anonymních zdrojů. Další patří do kategorie společností, které jsou podle naší analýzy vystaveny velkému riziku softwarového pirátství. S firmami proto zahajujeme proceduru směřující k nápravě,“ píše se v tiskové zprávě k této kampani. Odkud ale konkrétně má BSA své „tipy“? Kde vzala adresy „ohrožených firem“? Jak vidíte, celé je to jen nekonkrétní mlha.
Mnozí proti BSA argumentují tím, že firma v Česku neexistuje. Ono to, vážení přátelé, ani k její činnosti není třeba. Organizace má kanceláře ve Washingtonu, Londýně a Singapuru a odtud řídí své operace. U nás je fyzicky zajišťuje pan Hlaváč, který je zaměstnancem PR agentury Mediakom a je tak BSA najímán jen jako externista.
Skutečně se není čemu divit, protože BSA opravdu z hlediska zákona nedělá nic špatného. I já můžu začít rozesílat dopisy ve znění:
Vážení přátelé, moc se bojíme, abyste nebyli ohroženi zlými a ohavnými piráty s jednou nohou a hákem místo ruky. Možná se to stalo, protože vás možná někdo prásknul. A možná taky ne. Ale v každém případě, kdyby se to stalo, určitě nám zavolejte, protože jinak by na taky mohla přijít policie a bůhvíco. Mějte se fajn, vaši přátelé Bořek, Standa a Aleš
Vtip je v tom, že takový dopis může poslat kdokoliv komukoliv. Není v něm nic závadného. Stejně tak, jako je dopis nezávadný, je ale i bezzubý. Nemá žádnou zákonnou oporu, nemá žádnou vymahatelnost, adresát nemá povinnost na něj odpovědět (i když se dopis tak tváří). A to je na celé té kampani BSA to nejšikovnější – přestože to je „jen dopis z nějaké singapurské firmy“, tváří se jako oficiální věc, která je podložená soudem, policií, všemi ministerstvy, prezidentem i samotným Alláhem. Houby s voctem.
Je to prostě a jednoduše spam ze Singapuru, od divné organizace, která raději uteče, než aby respektovala rozhodnutí soudu. Nejlepší je ten cár papíru prostě hodit do koše.
kde uz jsem ty vety videl? ah tady: http://www.lupa.cz/clanky/bsa-tajemstvi-zbavena/
Anebo ten papír neházejte do koše, ale trochu se pobavte na jejich účet. Vymyslete si třeba firmu Hnizdo v. o. s., Pod Trámem 123, Praha Střešovice a ohlašte, že si myslíte, že v celé této firmě snad není jediný počítač bez legálního software. (Ať někdo dokáže opak!)
Nechte je, ať si dají práci se zjišťováním, co má a nemá reálný základ.
Rozšiřte to mezi kamarády. Udělejte soutěž o nejoriginálnější hlášení pirátství. Další disciplína je kdo získá nejdelší odpověď na svůj mail, jiná disciplína může být kdo zkopíruje text jejich mailové adresy na nejvtipnější místo na internetu.
Pamatujte vždy, že "BSA pirátství učiní přítrž. Případně nás kontaktujte na ceskarepublikainfo@bsa.org. Netolerujte nelegální software!"
najlepšie je ignorovať? nesúhlasím... najlepšie je podľa mňa robiť si z nich srandu a to poriadnu :)
inak, čo takto zažalovať BSA za spamovanie? prípadne šírenie poplašnej správy? :D
sám by som takýto papier nedal do koša, určite nie. alebo by som to recykloval, alebo by som si to dal nad postel či do obývačky a pekne zarámoval. Vždy to zlepší náladu po ťažkom dni :)
total sprostosť, ale... ste si vy všetci istí, že na počítačoch BSA je všetok softvér naozaj legálny? čo ak by polícia zhabala ich disky (a sem tam aj router, ako je to u nás zvykom) a preverila to? :D
Pokým vám taký list nepríde, tak je to vcelku sranda. Ale keď generálnemu riaditeľovi príde taký list a máte mu to vysvetliť, to vám zamrzne úsmev na tvári. Ono síce BSA nemá žiadnu právomoc, tú má len polícia so súdnym príkazom a daňový úrad, ale nechcel by som daňovú kontrolu so zameraním na doklady o nadobudnutí nainštalovaného softvéru.
[3] Doporučuji udávat pravdivou adresu pokud možno nějaké neobyvatelné barabizny (třeba vila Milada — Na Kindlovce 1, Praha 8), přeci jen pravdivost adresy lze zjistit snadno. Nebo můžete začít udávat samotnou BSA či jejich spřátelené organizace (Microsoft, Jan Hlaváč, hospodářskou kriminálku) :-)
[12] Tím je jenom utvrdíte, že to, co dělají, má smysl. Navíc pokud jim napíšete, že jste používali nelegální Windows, tak jste se sami vlastně udali (to, že jej už nepoužíváte, nemění nic na tom, že jste zákon porušil a můžete být odsouzen). Nejlepší řešení je vyhodit ten dopis. Pokud je však chcete provokovat, zkuste jim poslat podobný dopis, že se domníváte, že by mohli používat váš nelegální software a ať vám odpoví, že to nedělají :-)
Pitomci z BSA si neumeji ani poradne udelat postu :
Testing inbound SMTP mail flow for domain ceskarepublikapiratstvi@bsa.org.
ExRCA failed to test inbound SMTP mail flow.
Test Steps
Attempting to retrieve DNS MX records for domain bsa.org.
One or more MX records were successfully retrieved from DNS.
Additional Details
MX Records Host asp-9.reflexion.net, Preference 0
, Host asp-mxb.reflexion.net, Preference 100
Testing Mail Exchanger asp-9.reflexion.net.
This Mail Exchanger was tested successfully.
Test Steps
Attempting to resolve the host name asp-9.reflexion.net in DNS.
The host name resolved successfully.
Additional Details
IP addresses returned: 205.237.99.187
Testing TCP port 25 on host asp-9.reflexion.net to ensure it's listening and open.
The port was opened successfully.
Additional Details
Banner received: 220 asp-9.reflexion.net ESMTP
Attempting to send a test e-mail message to ceskarepublikapiratstvi@bsa.org using MX asp-9.reflexion.net.
The test message was delivered successfully.
Testing the MX asp-9.reflexion.net for open relay by trying to relay to user Admin@TestExchangeConnectivity.com.
The Open Relay test passed. This mx isn't an open relay.
Additional Details
The open relay test message delivery failed, which is a good thing.
The exception detail:
Exception details:
Message: Mailbox name not allowed. The server response was: sorry, that domain isn't in my list of allowed rcpthosts (#5.7.1)
Type: System.Net.Mail.SmtpFailedRecipientException
Stack trace:
at System.Net.Mail.SmtpTransport.SendMail(MailAddress sender, MailAddressCollection recipients, String deliveryNotify, SmtpFailedRecipientException& exception)
at System.Net.Mail.SmtpClient.Send(MailMessage message)
at Microsoft.Exchange.Tools.ExRca.Tests.SmtpOpenRelayTest.PerformTestReally()
Testing Mail Exchanger asp-mxb.reflexion.net.
One or more SMTP tests failed for this Mail Exchanger.
Test Steps
Attempting to resolve the host name asp-mxb.reflexion.net in DNS.
The host name couldn't be resolved.
Tell me more about this issue and how to resolve it
Additional Details
Host asp-mxb.reflexion.net couldn't be resolved in DNS Exception details:
Message: The requested name is valid, but no data of the requested type was found
Type: System.Net.Sockets.SocketException
Stack trace:
at System.Net.Dns.GetAddrInfo(String name)
at System.Net.Dns.InternalGetHostByName(String hostName, Boolean includeIPv6)
at System.Net.Dns.GetHostAddresses(String hostNameOrAddress)
at Microsoft.Exchange.Tools.ExRca.Tests.ResolveHostTest.PerformTestReally()
18: veľmi mi to pripomína toto: http://www.youtube.com/watch?v=sWLfEVGwjrA
No a už si pan Hlaváč nechal zkontrolovat ten Mediakom? Nedivil bych se, kdy na BSA chodila anonymní udání na tu jeho firmu (pro tu legraci).
Ale docela mne jejich web pobavil. Za 3 dny jsou schopni za cca 20 litrů rozjet nějakej Joomla web na free šabloně (dokonce s red. systémem! :-)). Cituji:
"Díky redakčnímu systému Joomla, stovkám designových šablon, které jsou volně k dispozici, výtečnému grafikovi GreenCatovi a sehranému týmu konzultantů můžeme za tři dny spustit zbrusu nový web včetně e-shopu a onlinového kalendáře akcí... .....Cena takového webu včetně redakčního systému se pohybuje okolo dvaceti tisíc korun."
Možná ještě prodávaj rohlíky (ke kávě, když tam přijdete na jednání).
Na pana Hlaváče bych měl jenom jeden dotaz: "Už jste zaplatili odškodnění cca 300 000,- Kč firmě DIGISYS a soudní výlohy České republice, k čemuž jste byli odsouzeni?!"
Pan Hlaváč se vymlouvá, že o případu nic neví, přitom když napíšu do Googlu "digisys + bsa", tak mi vyjede rovnou celý stoh informací včetně dokumentů od soudu.
Další jeho naprosto trapná výmluva, že dnešní BSA se zrušenou BSA ČR prý nemá "nic společného", přitom je to stejná organizace, za kterou stojí stejní lidé.
BSA a Hlaváč by se měli stydět!!! Normální člověk nebo firma, když už je soudem za něco odsouzený, tak to zaplatí nebo pokud na to má povahu, tak raději zaleze a dělá mrtvého brouka. Pokud začně vyvíjet aktivity znovu, tak alespoň pod jiným jménem!!!
BSA je jediná arogantní organizace, která za své aktivity odsouzená sice byla, rozsudku se vyhýbá a je v podstatě "na útěku před zákonem" ale dál všude drze vystupuje a ještě dělá kampaně...
Raději bych nedoporučoval si vymýšlet firmy, které "neobsahují ani jeden legální SW" ... protože takové dopisy mohou pak sloužit jako zdroj k vypracování "zprávy o rozšíření pirátství v Čechách" která se pak na dopisy bude odvolávat a budou pak na naše ministerstva chodit návrhy aby se s tím stavem něco dělalo, protože je tu zpráva, která dokládá, že se jedná o závažný problém.
Proč tolik lidí vidí jen BSA, ale ne firmy za nimi stojící? Je to neziskové sdružení právnických osob. Když vám píše BSA, tak vám ve skutečnosti píšou firmy jako Adobe, Apple, Autodesk, AVG, Dell, Intel, Microsoft, SAP atd. Proč prostě v televizi nebo v mediích místo "BSA" nenapsat někdy Apple? Nebo Dell? Jsou členy aliance, financují ji a také se podílí na jejím rozhodování. Napsat že "Dell inicioval rozesílání tisíců výhrůžných dopisů" je tedy zcela korektní. A Dellu by se to pochopitelně nelíbilo, protože BSA ať si kazí pověst čím chce, ale u Dellu by šlo o peníze a pozici na trhu :-)
Je to sice offtopic k tomuhle blogu, ale ... vsimnul jsem si cedulky "Používáte moderní protokol IPv6?" - tak jsem si schvalne aktivoval IPv6 na nasi siti a ... super, pouzivam IPv6 ... ale co se to deje, z webu root.cz zmizela vetsina obrazku ... aha, obrazky jsou na i.iinfo.cz a ... i.iinfo.cz NEMA IPv6 adresu - smula - pouzivam sice moderni IPv6, ale nevidim spravne web root.cz, OK, tak holt musim zpet do nudneho IPv4.
volaco podobne sme tiez dostali, tak som im odpisal, ze v nasej firme pouzivame zasadne SW, ktory sme si nekupili a ani v buducnosti za ziaden SW nemienime platit. Pokial nam poslu nejaku kontrolu/policiu, ta moze vstupit do sukromnych priestorov firmy bez naseho povolenia len na zaklade rozhodnutia prokuratora v tom okamziku sa cela vec dostane do ineho levelu ...
p.s. pre pripadnych rypakov - Open Source podporujeme inymi sposobmi ako platenim, nasi programatori aktivne participuju na niektorych projektoch, ktore pouzivame ...
Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá již více než deset let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice. Zde bloguje o Root.cz, Linuxu, internetu a světě kolem sebe.
Přečteno 111 733×
Přečteno 89 555×
Přečteno 72 960×
Přečteno 58 020×
Přečteno 54 344×