Někteří uživatelé jsou prostě zlí, nemyslíte? Představte si, že jste fanda (nebo dokonce aktivní propagátor) nějakého prográmku. Vychvalujete ho, mazlíte se s ním, ukazujete ho pyšně svým přátelům, ale najednou se najde nějaký ZLÝ uživatel a napíše článek, ve kterém vaši veškerou snahu rozcupuje na kousky. A co víc! Oni na něj dají lidi, přidávají k tomu své komentáře a najednou to vypadá, že váš roztomilý prográmek je úplně na nic.
Vám se ovšem vaří krev žilách a s posvěcením svaté inkvizice voláte: „TAK TO TEDY NE!“ Nasazujete templářskou zbroj a takto vybaveni se vrháte do boje ve snaze ZNIČIT všechny vyvrhele, kteří se vám postaví do cesty. „Nikoho neživte!“ Jako bych to nikdy nezažil.
Je to jen pár let zpátky. Mozilla byla tenkrát takový malý téměř neznámý alternativní prohlížeč a když se na ni někde objevil článek v češtině (a to se stávalo maximálně tak jednou za měsíc), téměř jsme slintali blahem. Konečně si zase někdo vzpomněl!
Jenže ne každý článek vás potěší. Oni se tenkrát našli i tací zlí uživatelé-redaktoři, kteří psali přesně ty ošklivé články, ze kterých byste vyskočili z kůže. A když už jsem to nakous, klidně uvedu i jména. Mezi jednoto takového opravdu „ošklivého“ autora patřil Daniel Dočekal, co ten jen napsal kritizujících článků. A na LinuxWorldu jeden takový obzvláště ošklivý textík vydal i Pavel Houser.
Nu což, svět není dokonalý, museli jsme to přetrpět. Ono nebylo tak zle, uplynulo pár let a produkty Mozilly se dočkaly svého ohlasu (byť každý jinak velkého), takže jsme to nakonec byli MY, kdo musel mít tenkrát pravdu.
Pak jsem jednou, když jsme v CZille třídili ohlasy médiií, dohledával některé staré články a narazil i na texty obou zmíněných pánů. S nostalgií jsem si je přečetl, JENŽE. Oni po těch pár letech vůbec nevypadaly jako články zlých uživatelů. Jak pan Dočekal, tak pan Houser v nich tenkrát napsali spoustu mouder (upřímných, byť někdy nepříjemných), na které jsme my v CZille a pánové v Mozille museli několik let přicházet. Popisovali problémy, které jsme pak řešili s desítkami uživatelů, naráželi na nedostatky, které se časem v prohlížečích stejně musely dořešit.
Když bychom upřímnou kritiku tenkrát nechápali jako hozenou rukavici protivníka, ale jako přátelskou radu, kolik bychom si ušetřili času.
Pokud jsem oba zmiňované pány tenkrát v duchu proklínal tak intenzivně, až jim z toho pískalo v uších, tak se za to zpětně omlouvám. Ono někdy chce holt odvahu nebát se upozornit na problémy, které ostatní prostě nechtějí vidět.
Ale tím náš příhěh o zlém uživateli nekončí. Nedávno jsem přečetl Pixyho článek. Připadl mi jako zajímavý pokus monitorující skutečné problémy a rád jsem přispěl do diskuse. Ale jak jsem si dnes přečetl, ono to zřejmě někoho pohoršilo, a Pixymu teď nejspíš píská v uších, protože se z něj stal právě teď zlý uživatel.
Zajímavý seznam zpovědí, za které by ledasjaká firma jinak ráda zaplatila, se stává důvodem, proč svatí bojovníci opět vyráží do boje. A já se ptám, bude někdy těm svatým válkám konec? Dostanou ti lidé někdy rozum, nebo chtějí opakovat všechny chyby, které jsme před lety dělali my?
Inu, když nepoužíváte program na ten správný počet písmen, vždycky se můžete stát obětí inkvizice. Ten můj oblíbený je na šest.
Hezký článek, se kterým samozřejmě souhlasím.
Ale
Zkusím se podívat i z druhé strany. Kde (to je nejlepší Desktop Environment ;-) ) by bez svatých válek byla všechna sranda?
Samozřejmě že jsou otravné a zbytečné.
Ale já když například porovnávám nějaké produkty mezi sebou, tak si rád přečtu flamewar na toto téma, protože zastánci obou stran nenechají na druhé straně nit suchou a tím vyniknou všechny aspekty, co potřebuji vědět.
Nerad bych si přečetl "oba produkty jsou dobré, záleží na vašich preferencích". To by mi nezbylo nic jiného než si je oba otestovat a přijít na to všechno sám. Zatímco takhle přesně vím do čeho jdu.
Navíc je to živná půda diskuzí. Zlatá cesta si myslím bude někde mezi.
Nemám rád Firefox, protože:
* uživatelské rozhraní ztácí události kliknutí nebo pohybu myši.
* místo flashových reklam na stránce mi nad stránkou vždy vyjíždí reklama na Flash. Ale já tam Flash nechcu. Když ji zamáčknu, objeví se znovu (někdy i znovu na té samé stránce) a nejde to vypnout. Při každém "vyjíždění" se stránka znovu přepočítá a překreslí, což zpomaluje.
* Nenašel jsem možnost, jak tam asociovat MIME typ s aplikací. Do okna "Manage file types" nejde nic přidat, je tam jenom možnost změnit akce už existujících typů.
[2]: Horší je, když je to naopak. Když mladí upozorňují na chyby, které staří vidět nechtějí, protože přeci ta jejich vize je svatá a není možné k ní mít kritické připomínky. Ti staří už z toho nevyrostou. A hlavně všichni ti mladí bojovníci by si měli svůj postoj zachovat a nevyrůstat jinak se nikdy nic nezmění. Vzpomínám si na bývalého šéfa, který když byl ještě relativně mladý (cca 40 let) tak vedení kritizoval a říkal, že nejdříve se musí dostat mezi ně, aby to mohl změnit. Dneska (po 8 letech) je mezi nimi a chová se úplně stejně jako oni tehdy. Nějak zapomněl co tehdy říkal. Bojím se, že jediná šance jak zůstat stejný je nesnažit se dostat mezi ně. Něco jako "Nechoď Vašku s pány na led ...".
ad [5] jencek
otázkou je, zda když zůstanu takový, jaký jsem a "nejdu s pány na led", tak mohu vidět daný problém jen z jednoho úhlu. Je možné, že když ten šéf se dostal mezi NĚ, vlastně zjistil , že moc jiných řešení vlastně nemá.
Zkrátka je dobré vidět obě strany mince, mít u toho chladnou hlavu a dle situace jednat ...
Pěknou neděli ;o)
ad [5]: V průběhu let také postupuji (programátor, softwareový architekt, konzultant,...) a pozoruji stejnou věc na sobě. Neustále na něčí práci nadávám, vidím plno způsobů jak ji zlepšit - a protože jsem trochu aktivní člověk, "jdu do toho" a snažím se dostat jak se říká "ke kormidlu".
A když tam jsem, tak zjišťuji, že ti lidé mají plno jiné práce. Tlačí na ně více stran, mají plno dalších organizačních úkolů a i více nepříjemných lidí, se kterými musí jednat. Najednou zjistíte, že víc než to jak se pracuje lidem "dole" je důležitější zajistit jim práci, snažit se ať dělají jen produktivní práci, ty největší kraviny od nich odfiltrovat a připravit jim takové podmínky "aby se to vůbec dalo". A s těmi drobnými problémy si už nějak poradí, stejně tak jako jsem si s nimi předtím na jejich místě poradil já. Ano, budou remcat, budou ukřivdění, ale to jim nevysvětlíte - dokud si to sami nezkusí.
A mimo jiné tohle není obvyklé jen ve vztahu podřízeného a nadřízeného, ale svým způsobem i ve vztahu mezi zákazníkem a dodavatelem (jako v případě software). Je to sice trochu jiné v tom, že zde peníze nepřitékají zezhora, ale defakto zespodu (od zákazníka), ale komunikační problémy jsou stejné. Člověk zkrátka musí akceptovat, že "ti dole" remcají a jsou nespokojení. Musí to ignorovat. Ale jen do jisté míry - jak právě autor v článku napsal, občas (a v případě zákazník-dodavatel spíševelmi často) člověk není v pozici, kdy ví skutečně dost a pak je vhodné přestat ignorovat a zaposlouchat se, zda jsem náhodou neudělal ve svém "vedení" nějakou hrubou chybu, nebo jsem neodbočil od toho, "co chce platící zákazník".
Myslim, ze nebude na skodu uviest aspoj jeden link z mailu ktory Pixy dostal:
http://hewer.skladanka.com/zobrazit.php?id=70
Cela Pixiho kritika bola zalozena na ubohom bulvarnom podvode, kde uvedeny screenshot Opery mal byt udajne jej defaultne nastavenie. Mozno to bol podvod umyselny, mozno nie - kazdopadne moja mienka o Petrovi Staníčekovi isla rapidne dolu. Chyby sa stavaju - cakal by som vsak, ze seriozny autor ich prizna.
[11] Tak, tak, díky za ukázku, aspoň tu vidíme, jak mluví statný ozbrojenec, jemuž sklopené hledí jeho ostrý zrak zakrývá.
Pixymu trochu vadí, že lidé Operu nepoužívají, radši by, aby to bylo naopak, ale když pro to něco dělá, nikdo z těch horlivých zastánců to nepochopí, ba naopak, berou to jako křivdu.
Ono asi nebude náhodou, že některé osobnosti upálené církví byly zpětně prohlášeny za svaté. Takže co? Upálíme Pixyho? A co pak? Fáze dvě?
[12] Wow, název Iceape jsem neznal (co to mají Debianisti s tím ledem?). Jinak já myslím, že odpověď mo(u)dří stejně už vědí 8-)
Martin Hassman ex-biochemik, umělecký programátor a publicista. Spoluzakladatel CZilly, zakladatel Zdrojáku, správce HTML5.cz, organizátor hackathonů, čekovacích muzejních nocí aj. akcí.
Přečteno 24 507×
Přečteno 24 033×
Přečteno 20 755×
Přečteno 19 839×
Přečteno 19 810×