Hlavní navigace

Podíly prohlížečů v Rusku

21. 2. 2010 19:07 (aktualizováno) Martin Hassman

Na podzim jsem se rozhlížel po okolních státech a srovnával podíly jednotlivých prohlížečů. Později jsem našel i ruské statistiky, a zajímalo mě jak si na tom prohlížeče v Rusku stojí. Pojďme se na ně podívat, začínají v létě 2007:

Statistiky najdete na webu LiveInternet.ru, odkud pochází i tento graf za poslední 3 roky.

Podíly prohlížečů v procentech za leden 2010

Prohlížeč Podíl v %
Firefox 3 23.5
IE7 16.5
Opera 10 14.4
IE8 11.8
IE6 9.9
Opera 9 10.2
Opera Mini 7.5
Chrome 3 3.3
Firefox 2 0.7

Jak na tom jsou prohlížeče, když sečteme jejich verze?

Prohlížeč Podíl v %
IE 38.2
Opera 32.1
Firefox 24.2
Chrome 3

Ruskému internetu dominuje Internet Explorer a Opera. Někde jsem četl, že Opera je v Rusku nejvíce zastoupeným prohlížečem, v našich číslech je až druhá, nicméně přečtěte si i následující odstavec. Google Chrome má svůj několika procentní podíl podobně jako v ČR a Firefox má poměrně hezký čtvrtinový podíl na trhu.

Ovšem přesností oněch čísel si nemůžeme být jisti. Soudě podle počtu měřených návštěvníků (30–40 milionů měsíčně) se vzhledem k rozloze Ruska bude jednat o menší (max. středně velkou) měřící službu. Čísla berme proto jen orientačně a onen rozdíl mezi podílem IE a Opery pro nás zůstává v mezích statistické chyby (Opera by mohla teoreticky mít podíl větší než IE, ale z těchto čísel to nejsme schopni určit).

Trendy

Více než dnešní čísla mě ovšem zajímají trendy (u těch navíc tolik nevadí, když není náš zdroj měření příliš přesný). LiveInternet ovšem graf se součtem podílu všech verzí nenabízí, vytvořil jsem jej tedy sám. Tady je:

Na první pohled nejsou křivky tak neobvyklé (co má klesat, to klesá, co má stoupat, to roste), ovšem všimněte si křivek Firefoxu a Opery. Zprvu na tom byly podobně, od jisté doby začala Opera Firefoxu unikat a nůžky se stále pomalu rozvírají. Za onen rozdíl je dle všeho zodpovědná Opera Mini (když ji nezapočítáme, budou křivky Firefoxu a Opery téměř totožné). Vraťte se k prvnímu obrázku článku, můžete si na něm všimnout, že Opera Mini získala během 2. poloviny roku 2008 zajímavý podíl (z 2% nárůst na 6.5% – přesně ve stejné době, kdy se začínají nůžky Firefoxu a Opery rychle rozvírat) a ten podíl si drží. Že by rok 2008 byl prvním rokem ruského mobilního internetu?

Budu statistiky LiveInternet.ru nějaký čas sledovat, uvidíme, zda se něco změní s nástupem mobilního Firefoxu.

A kdybyste někdo věděl o nějakém dalším zdroji podílu prohlížečů v Rusku, který by šel použít pro srovnání, dejte mi vědět, budu vám vděčný.

A na závěr z trochu jiného tématu. Tohle pondělí máme s Davidem Majdou na ČVUT přednášku o tvorbě rozšíření pro Google Chrome, máte-li zájem, tak se určitě zastavte.

Sdílet