Rád monitoruji vývoj podílů webových prohlížečů. Opravdu zajímavé by bylo, kdybych mohl srovnávat vývoj v jednotlivých zemích nebo kontinentech mezi sebou. To bohužel dost dobře nejde. Ačkoliv některé měřicí systémy taková čísla nabízí, jejich srovnávací statistiky napříč zeměmi nemají hodnotu vhodnou možná ani hrubého odhadu (navzdory tomu, jak často tato čísla přebírají média). Jsou tak prakticky irelevantní (viz třeba XiTi, Firefox a otazníky). Proto stále hledám způsob, jak aspoň nějaké rozumné srovnání najít.
Jistou nadějí by pro mě mohl být gemiusRanking. Je to tedy takový jednooký mezi slepými, ale budu ho chvíli sledovat a uvidíme. Obsahuje sice jen 7 zemí (včetně ČR), ovšem v našem okolí. Jako detektor toho, že se u nás nebo v některé z měřených zemí děje na poli prohlížečů něco zvláštního, co stojí za pozornost, by mohl stačit.
Přikládám aktuální podíly prohlížečů v jednotlivých zemích. Bez komentáře. Sám se nad nimi teď budu ještě pořádně zamýšlet. Podívejte se zatím sami, jak moc jsou si vývojové křivky v jednotlivých zemích podobné a kde se liší. Ty základní rozdíly poznáte na první pohled. Pro detailní údaje použijte odkazy vedoucí z obrázků.
A na závěr malá prosba. Neznáte službu dávající rozumné výsledky pro podíly prohlížečů ve Slovenské republice? Pokud ano, dejte mi vědět. (Neposílejte mi prosím XiTi, Hitlinks, StatCounter ani podobné globální služby. Zajímají mě čísla, která mohou mít podobnou relevantní hodnotu, jakou má u nás třeba Rankings.) Děkuji.
Tuhle zálibu máme společnou. :-) Bohužel i problém řešíme stejný, jednotlivé meřiče se mnohdy liší natolik, že člověk opravdu neví, čemu se dá nebo nedá věřit (nejspíš ničemu). Ale tím spíš by mě zajímalo, proč Ti gemiusRanking oproti ostatním přijde důvěryhodnější, v textu příspěvku jsem to nějak neobjevil.
@kkl2401 GemiusRankingu věřím víc než jiným službám, protože má ve svém měření významné weby. Co se týče České republiky, tam je zastoupení jím měřených webů nekompromisní (podívej na seznam webů měřených sítí Netmonitoru, ze které tato data pochází, a bude ti to jasné). Statistickou chybu odhaduji na jednotky procent, kdežto výše zmíněné zahraniční služby ji mají pro ČR a další státy v desítkách procent (čili mnohdy ukazují naprosté nesmysly). Tohle porovnání mě stačí 8-)
Abych byl přesný - ještě jsem neověřoval, zda má gemiusRanking i ve všech dalších měřených zemích podobně nekompromisní zastoupení jako v ČR. Soudě dle absolutních čísel (ty gemiusRanking také publikuje) je to zastoupení všude větší než malé = pro mě dostatečné, ale zda je na podobné úrovni jako v ČR, to zatím jen předpokládám.
A konečně - tou hlavní chybou, kterou by teoreticky mohla být tahle čísla postižena, a na kterou je dobré pamatovat, jsou zahraniční weby. GemiusRanking by měl měřit jen weby v dané zemi (jazyce), nikoliv weby zahraniční. Pokud by v nějaké zemi velká skupina uživatelů významnou měrou používala zahraniční weby a na ty lokální v zásadě nechodila, bude statistika nepřesná. Pro ČR to problém není a doufám, že u dalších zemí také nebude.
Na jaře jsem schválně mezi sebou porovnával data z NAVRCHOLU (když jsem k nim ještě měl přístup), Toplistu a gemiusRankingu. V jednotkách procent byla vůči sobě vzájemně posunuta (hlavní trendy si odpovídaly, jen ty hodnoty byly vždy hozené malinko jinam). Z těch tří statistik nebylo možné najít ani žádné dvě, které by nebyly vzájemně takhle odlišné. Proto chybu v jednotkách procent považuji za hranici, kterou v měření podílu prohlížečů nedokážeme překročit. Jsem s ní spokojen a vzhledem k zastoupení gemiusRankingu tipuji, že u něj bude nejmenší.
@pixy Není zač. O podílu v Moldavsku slyším prvně, ale jelikož je to hned vedle Ukrajiny, není to nemožné.
@Dero Ukrajina je hodně zajímavá. Příčinu neznám, ale pokud se mi ji někdy podaří zjistit, určitě o tom napíšu. Pokud vím, tak je to dlouhodobý trend, Opera Software někde citovala Ukrajinu snad jako zemi s největším podílem Opery. Rovněž v Rusku by měla mít Opera velký podíl, ale nevím jaký; někde jsem dokonce slyšel, že tam se na něm významně podílí i Opera Mini.
@Petr Mejzlík Pozor na ty statistiky W3schools, to je rozšířený mýtus. To nejlepší, co se s nimi dá udělat: zahodit je a ignorovat! 8-) Vážně, dává to naprosté nesmysly, horší statistiky prohlížečů snad ani nejsou. Nejedná se o žádná data celosvětového podílu, pouze o data jednoho webdesignerského webu, která - kdovíproč - řada lidí považuje za data globální. V zásadě jakákoliv světová statistika - jakkoliv omezená - dává přesnější data.
Kupříkladu se ví (z různých statistik), že Firefox je v Evropě rozšířenější, než v Americe (už se ale neví, proč tomu tak je), dle W3schools by onen světový průměr FF byl 46.6 %, což je o nějakých 10 až 20 % víc než bude skutečný světový průměr - čili je to naprostý nesmysl. Znovu opakuji: zahodit a ignorovat, nic lepšího si nezaslouží, šíří se tím jen bludy.
@4
S tim podilem v Rusku, Ukrajine a podobnych zemich je to proste. Severni zeme mely at jiz dobrovolne nebo ne prilis dobrovolne ruzne vztahy s CCCP. A kontakty jsou porad zde a navic je v Severskych zemich nekolik vyznamnych IT firem. Nyni se deje jen to, ze masivne investuji v Rusku, Ukrajine a jinde, oteviraji tam nove pobocky, nakupuji mistni firmy pripadne obrovske statni instituce a prinasi jim to velke zisky. Proste rusky trh je blize a hladovy a tem firmam to prinasi mnohem vice penez nez soustredeni na EU nebo USA. Dokonce je to i casto preferovana oblast pred Cinou.
No ja teda popularitu Opery v Rusku a podobnych zemich vzdycky prisuzoval velkemu podilu pomaleho pripojeni k Internetu, na kterem mela odjakziva Opera oproti jinym prohlizecum rychlostne navrch (hlavne diky lepe propracovanemu systemu cachovani, pripadne diky moznosti "read only cached images" (nastavitelne zvlast pro kazdy tab) a podobne). Ale treba je to v necem jinem, tezko rict.
ad Opera: Stejně tak to ale může být způsobeno obyčejnou shodou okolností či takovým hromadným "rozmarem". Těžko bychom například hledali objektivní příčinu toho, že je v ČR mezi IM programy na čele ICQ, přestože ve zbytku světa o něm skoro nikdo nikdy neslyšel. Myslím, že nějakým podobným způsobem se mohla lokálně rozšířit v některé zemi Opera.
@Clock Links má ještě kam v návštěvnosti klesat? 8-)
@teni Já bych se zas té příčiny rozšíření ICQ v ČR nebál. Zkus se zeptal Michala Bláhy nebo někoho jiného z tehdejšího vedení Atlasu. Věřím, že v tom shoda okolností nehrála primární roli. Když člověk nezná pozadí, snadno svalí výsledek na "přírodní zákony". Ale připomnělo mi to, že se snad nikdo nepokusil o pořádný rozbor úspěchu ICQ v ČR, alespoň o žádné takové veřejné studii nevím.
Pro Martin Hassman:
Neni treba "pouze" slyset o Opere mini, v Rusku je to skutecne tak ;-)
Navic sectete Opera 9, 10 a mini a ma dokonce nejvice ze vsech prohlizecu:
http://www.liveinternet.ru/stat/ru/browsers.html?period=month
Kazdopadne Opera mini tam ma skutecne uctyhodny podil i ve srovnani s desktop verzemi ostatnich prohlizecu.
Asi neni ucelne to prilis rozpitvavat, ale prece jen par komentaru. w3schools podle me zadnou moralni spoluvinu nenese. Na sve strance zverejnuje data ze sveho serveru, jasne to tam pise a komentuje, napr. "Other web sites have statistics showing that Internet Explorer is used by at least 80% of the users." Statistika webu w3schools navic muze byt pro nekoho velice uzitecna. Ukazuje totiz (asi lepe nez jakakoliv jina statistika na internetu, nebo se pletu?), jaky software pouzivaji lide, kteri se zajimaji o "web technologies". Napr. pro firmu vyrabejici software pro tyto vyvojare je to asi zasadni informace. Urcite by byli proti "zahozeni a ignorovani".
@jvyb Publikovat statistiky svých webů určitě má význam, ale pokud je tím většina (řada) lidí zmatena (např. v závislosti na způsobu, jakým jsou prezentovány - to je právě případ w3schools), nelze provozovateli upřít spoluvinu.
@Zdenko Rohac Aha, to je zajímavá úvaha. Díky!
Ještě k podílu té Opery zaznamenal jsem v rozhovoru na SitePointu http://www.sitepoint.com/blogs/2009/10/23/podcast-33-team-opera-wds09/ :
"Lachlan: We’re huge in Russia. Massive market there.
Daniel: Yes, it depends on which parts of Russia – I’m sorry, which parts of Asia, just like it depends on which parts of Europe. Russia and Eastern Europe are very big. And in Asia, Vietnam, Indonesia, we’re very, very big. In Japan, unfortunately, not so but that’s my job now to increase that."
Jakub Zeman mi poslal následující:
http://my.opera.com/ResearchWizard/blog/show.dml/498748
dulezity je to hlavne od feldgendler # 4. October 2006, 10:41 a pokracuje prispevky ResearchWizarda pod tim...myslim, ze celkem ligickej rozbor proc je Opera tak rozsirena.
Martin Hassman ex-biochemik, umělecký programátor a publicista. Spoluzakladatel CZilly, zakladatel Zdrojáku, správce HTML5.cz, organizátor hackathonů, čekovacích muzejních nocí aj. akcí.
Přečteno 24 507×
Přečteno 24 033×
Přečteno 20 754×
Přečteno 19 839×
Přečteno 19 810×