V případě, že jste se rozhodli použít pro své stránky redakční systém, dříve či později se dostanete ke dvěma projektům – Joomla a Drupal. Osobně jsem se účastnil několika „soubojů“, kdy se někteří lidé snažili „na krev“ hodnotit, který systém je lepší. Vždy jsem tvrdil, že přímé srovnání je velmi těžké, protože to nelze říci jednoznačně.
Na diskuzním fóru redakčního systému Joomla se objevuje několik vláken, které se této problematice věnuje. Před nedávnem se v jednom takovém vláknu objevil docela zajímavý příspěvek, který bych chtěl okomentovat. Berte to tak, že jsem dlouholetý uživatel Joomly a Drupal jsem párkrát viděl. Třeba pak následná diskuze pod článek rozbouří další důvody a dobereme se k něčemu jednoznačnějšímu. Protože když si jeden z těchto dvou systémů oblíbíte, není jednoduché být nestranný. Přesto se o to pokusím. Přeložím a okomentuji citovaný příspěvek.
Pokud chcete provozovat jen stránky či portál a nejste „geek“, použijte Joomlu.
Z osobních zkušeností vím, že základní model Joomly je navržen tak, aby byl docela přehledný a jednoduchý i pro neznalého začátečníka. Obvykle nemusíte číst příručku a i přesto jste schopni vytvořit články bez výraznějších problémů.
Pokud chcete funkční komunitní nebo „social networking“ web, běžte k Drupalu.
Vyplývá z toho, že v Drupalu je snažší takový web vytvořit hned od začátku. Pokud vím, tak Joomla podporuje několik podobných webů, vždy se však jedná o samostatné komponenty, které se mohou hůře spravovat a nastavovat.
Pokud jste hračička, používejte Drupal.
Osobní zkušenost s Drupalem je ta, že na první pohled je jeho struktura taková moc počítačová, v zásadě víte kde co je a jak to používat, prostředí Joomly je více uživatelsky přívětivě a více se podobá podmínkám reálného textového editoru.
Pokud je pro vás nějaký projekt důležitý, použijte Joomlu.
Tohle je zřejmá narážka na to, že některé verze Drupalu nebývají až tak „vyšperkované“ a trpí mouchami v poněkud větší míře, než Joomla. Obvykle však při nasazování redakčního systému nemáte čas procházet fóra a hledat, jak opravit některé drobnosti či nepříjemnosti. Testování Joomly je prováděno systematicky, i když řada věcí také projde. Každopádně testování se zdá být u Joomly prováděno lépe.
Pokud máte sdílený hostingový server, použijte Drupal.
Opět zjevná narážka na problémovost Joomly, která je na některá nastavení skutečně velmi citlivá. Nejčastějšími omezeními na straně hostingu bývá zapnutý tzv. Safe Mode, omezení počtu současně běžících procesů, expirace provádění skriptu po nějaké době, nemožnost zápisu do TEMP složky a v neposlední řadě také omezení na počet souborů, které v rámci hostingu smíte používat. V tomhle Joomla trochu pokulhává, i když nová verze 1.5 přichází s novinkou v podobě FTP vrstvy, kdy se tváří, že k souborům přistupujete a používáte je ze svého FTP účtu, což řadě uživatelů otevřelo dveře na více hostingů. Stále však platí pravidlo, že na freehosting se Joomla nehodí, z důvodu přílišného (a logického) omezení ze strany správce s nemožností zapnutí „extra“ voleb. Fakt, že je to zadarmo většinou znamená, že musíte tyto restrikce přijmout a Joomla si s nimi neporadí a neumí je obejít. Řešením je placený hosting, což některé odrazuje.
Další častou výtkou je nezpochybnitelná „žravost“ zdrojů serveru samotnou Joomlou, např. při zapnutém statistickém modulu. Proto se zdá být volba Drupalu výhodnější, těmito neduhy netrpí.
Pokud si chcete ušetřit nervy při přechodu na novou verzi pokaždé, co je vydána, zůstaňte u Joomly. Drupal totiž nedisponuje pravidlem nařizujícím zpětnou kompatibilitu.
Může se tak stát, že v průběhu přechodu od verze k verzi vám stránky přestanou fungovat – zpětná kompatibilita není zajištěna. To se u Joomly nestává a pokud ano, je docela rychle vydána opravná verze, neboť se jedná o chybu. V současnosti jsou však udržovány dvě vývojové větve stabilní Joomly, které spolu nejsou úplně kompatibilní, ale v rámci stejné větve je kompatibilita garantována a vyžadována.
Pokud chcete být při tvorbě omezeni pouze svou kretivitou, zůstaňte u Drupalu.
Tohle souvisí s tím, že Joomla disponuje docela propracovaným API, které je v mnoha ohledech inovativní a dobře popsané, někdy však s sebou přináší řadu překážek v tom, jak se bude s výslednou stránkou zacházet.
Pokud se chcete stát milionářem a vytvořit nový web typu „social networking“, zkuste Drupal.
Nevím co k tomu dodat, osobní zkušenost s podobnými projekty moc nemám a zůstávám u toho, že s Joomlou tohle možné moc není. Existují komponenty, které nabízí řešení k již zavedeným projektům a nevím o něčem, co by bylo nativní pro Joomlu.
Pokud vytváříte systémy pro vaše zákazníky, zůstaňte u Joomly. Znám případ lidí, kteří při upgradu deseti Drupal stránek strávili mládí.
Co se týká vzhledu a kvality Joomly, lze říci, že je z ní znát to, že její předek byl kdysi komerčním projektem a jeho prostředí je takové učesané. Navíc je znát, že i vývojáři nabízejí Joomlu svým zákazníků a proto obsahuje docela dost funkcí, které zákazníci vyžadují
Pokud chcete mít více stránek na jednom systému, použijte Drupal. Ten vám umožní z jedné databáze používat nespočet Drupal instalací pouze změnou jednoho souboru.
Joomla je toho schopná také, ale není to úplně jednoduché, je potřeba hodně zkoušení a instalace dodatečných komponent, rozhodně to není úprava jednoho souboru.
Přidám i pár svých postřehů :
Správa uživatelských práv je v Joomle neskutečně odfláklá. Použijte Drupal.
Tato záležitost se táhne docela dlouhou dobu, k uspokojivým výsledkům vede pouze instalace dodatečných komponent, které měly být již dávno v jádře Joomly. Zatím se tak nestalo a bude až v nové verzi 1.6.
Podpora překladu do různých jazyků včetně češtiny
Uživatelé docela oceňují kvalitu českého překladu a možnost překládání komponent. Počeštěné je opravdu kdeco, a předcházela tomu docela strastiplná cesta plná připomínek i oprav, ale stále je co zlepšovat, protože některé věci nejsou v nové verzi implementovány úplně ideálně. Nebavíme se o obsahu, spíše o překladu uživatelského rozhraní.
Tolik tedy (dle mého) docela obsáhlý a zajímavý příspěvek do bitvy dvou systémů, kdy je vidět, že každý má co nabídnout, obzvláště v rozdílných podmínkách. To, co uživatele děsí je to, že jsou si oba systémy dost podobné, nabízejí podobné funkce, jen jsou zde odlišnosti, někdy dost zásadní. A vybírat musíte předem a dle typu nasazení, což je velmi těžké…
Přidáno později (4.4. 12:20) – zdá se, že jsem přehlédl docela zajímavý příspěvek. Vývojáři obou systémů se utkají v přímém souboji. Dva týmu po sedmi lidech z obou táborů budou mít za úkol vytvořit weby pro dvě charitativní organizace. Bez žádných příprav dopředu. Prostě dostanou zadání a mají 24 hodin na implementaci. Vše se odehraje v Sydney, 19.května. Jsem zvědav na výsledky.
super informácie, akurát cca 4 dni skúšam Joomla a vcelku som sa v tom už zorientoval (musim povedať, že pred tým som v živote so žiadnym CMS nerobil), takže môžem potvrdiť, či už ide o inštaláciu, ovládanie a orientáciu, tak to zvládne každý, kto má základné návyky s prácou s počítačom. Administrácia je naozaj pekne spracovaná a niekde na môj vkus až prehnane veľa volieb, ale myslím, že to je len kôli tomu, že ešte neviem na čo by sa mi zišly, ale určite v budúcnosti na to narazím. Drupal som nevidel a vlastne načo by som hľadal niečo ďalšie, keď mi Joomla na vyhovuje na to čo potrebujem. Myslím, že niekto, čo najkôr skúsi Drupal bude mať presne opačný názor, ale to je v poriadku :)
joka
Neda mi nespomenut a nespropagovat dalsieho hraca: ladies and gentleman >> Radiant CMS http://www.radiantcms.org
Pouzivam Drupal a skusal som predtym rozne CMS a nenasiel som nic v com by bol niektory CMS lepsi od Drupalu, resp. mal nieco lepsie ako Drupal. Mozno by sa dalo povedat ze Drupal nie je taky eye-candy ako je Joomla, ale to by som nepokladal za vlastnost. Myslim ze Drupal je najlepsi CMS a za pravdu mi davaju mnohe vleke firmy, magaziny a blogy.
S Drupalom vytvorite naozaj cokolvek na co si spomeniete. Nie nadarmo sa hovori ze z Drupalu si mozete poskladat vlasnt OS :)
Navyse oproti Joomle nie je taky komercny(resp. on nie je vobec, co sa neda povedat o Joomle)
[4] SonnY
Prosím o příklady. Které velké firmy, magazíny a blogy konkrétnš Drupal používají? Chci si udělat obrázek.
Komerčnost Joomly je jen jakési pozlátko, komerční se Joomla na oko stává hlavně proto, protože ji používá hodně lidí pro své komerční aktivity a vyvíjí rošíření. Tohle rozvoji jakéhokoliv projektu může hodně pomoci, což se třeba u Joomly děje.
Důkazem však také je to, že jak Joomla tak i Drupal nabízejí účast v Google Summer of Code, kterážto komerční aktivita jim velmi prosívá (stejně tak jako namátkou GIMPu, Inskcapu, OpenOffcie.org a jiným)
Seznam webů, které běží na Joomle :
www.unric.org - United Nations Regional Information Center
http://www.un-instraw.org/ - United Nations In straw
http://www.porsche.com.br/ - Porsche Brazílie
http://www.cinemad.gr/ - Největší portál o filmech a kině v Řecku
http://www.mitsubishi.com.pl/ - Mitsubish Motors Polsko
A na http://joomlaplace.org/index.php/Joomla!_Websites je jeden z největších seznamů, ze kterého jsem čerpal i já
Jsou i jine systemy nez tyto dva. Neni to jeste tak davno kdy internetu kraloval PHP-NUKE a jeho mutace jako napr. post-nuke. Dalsi je napr. system e107 nebo PHP-Fusion.
Osobne mi na Drupalu vadi jedna vec a to ta, ze je vnitrne az prilis slozity. Nebyl problem s instalaci a nastavenim ale lide kterym sem ho nainstaloval v nem nebyli schopni ani napsat resp publikovat normalni clanky a radeji presli na cesky PHPRS, kde sice museli milion veci dodelat ale aspon pak vedeli jak to pouzivat.
[2] To vypadá dost dobře, připomíná mi to CMS Made Simple :)
Přijde mi, že se přetřásá většinou jen Joomla a Drupal, a přitom jsou tady takové pěkné systémy jako Made Simple nebo MODx - třeba CMS Made Simple má celkem dobrý systém práv (i když mušky má - to se má vyřešit v další verzi).
Zajímalo by mě, jak rychle můžu u Drupalu nebo u Joomly dostat design statických stránek (v HTML a CSS) do šablonovacího systému. Neslyšel jsem na to ne moc pochvalné názory.
[6]
No právě - koncoví uživatelé. Myslím, že u Drupalu jde nějak nastavit uživatelské rozhraní pro jednotlivé uživatele (z doslechu). U Made Simple dokážu omezit počet nastavení a položek v menu uživatelského rozhraní automaticky podle práv. Dá se toho dosáhnout pomocí rozšíření u Joomly?
Panejo, pekne porovnani.. po precteni tohoto clanku jsem se rozhodl, ze muj davny problem mozna vyresim prave pomoci nejakeho CMS. Ale popravde receno - po precteni "about" marketingovych zvastu sam nejsem moudrej, jestli je to presne to co potrebuji - tedy rad bych se dotazal nekoho, kdo s Joomlou / Drupalem a nebo i jinym CMS delal.
Jeden clovek po me chce web - pomerne specificky - potrebuje na webu prezentovat svou fotogalerii kterou spravuje pomoci nejakeho komercniho programu. Tuto cast aplikace samozrejme nikde nesezenu, tedy nejakej prevod xml do www databaze je na me, ale spise me zajima toto:
- lze jednoduse zapojit nejake svoje funkce do CMS (?) --- tedy, ja bych musel udelat nejakou cast admina kdy si ten clovek navoli ze chce neco importovat, nejake php vejshplechty ktere import provedou a podobne
- naimportovane veci bych rad zobrazil - ale opet sem se ztratil v prehledu galerii pro Joomlu. nebo si mam udelat vlastni?
- dalsim pozadavkem je "eshop" respektive jen nejakej formular pro objednavani jednotlivych fotek z galerie. ale - zac nejakej Joomla ShoppingCart - pisi opensource GPL2 ale na webu toho modulu je "buy license"
me dilema spociva v tom, jestli pouzit Joomlu - a dodelat do toho modul administrace importu, katalog galerii, moznost pro vice uzivatelu s galerii pracovat; nejake custom listovani obrazkovou galerii vcetne shopping cartu... a nebo si to mam udelat sam primo na miru? (na miru ten web uz delam rok, evidentne sam zadavatel nema presne jasno, co chce)
:P lze mi vubec poradit :D ? predem dik za snahu
[4] [5]
Napr. v poslednych dnoch:
SonyBGM http://myplay.com/
(Case Study http://drupal.org/node/241344)
Popular Science http://www.popsci.com/
(Case Study http://drupal.org/node/233090)
Radsej to tu nebudem spamovat linkami. :) Warner Bros, Die Welt, New York Observer...
Viacej Success Stories tu http://drupal.org/success-stories.
Potom este IBM (http://www-128.ibm.com/developerworks/ibm/osource/implement.html), SUN (OpenOffice extensions site), Adobe (Adobe Launches Drupal App on Flex.org - The Flex Showcase - toto neviem ale zevraj backend je Drupal). Staci? :)
Btw. naozaj nemam nic proti Joomle. Blog je napisany dobre a suhlasim s tym ze Drupal nie je pre zaciatocnika vhodny - to skor Joomla. Drupal je skor Web Content Management Framework ako Web Content Management System - teda skor sluzi ako nastroj na tvorbu webov ako na spravu stranok takze bez znalosti PHP sa sice s nim robit da ale nedostanete z neho jeho plny potencial.
[15] SPU Nitra ;) Ale zase UKF Nitra pouziva Joomla :). Jasne, netreba sa hadat o tom ktory je najlepsi. Kazdemu to co mu vyhovuje. Preco my nevyhovuje Plone? Je to obrovsky kolos (Zope + Plone), je to na Pythone (PHP uz za tie roky vyborne poznam)... Proste z hladiska efektivnosti *mojej* prace som si vybrat lepsie nemohol :).
Připojím své zkušenosti,
Drupal jsem zkoušel jen jednou, je to opravdu dávno a nelíbil se mi.
Joomlu provozuji dodnes, ale jen na větší projekty, pro jedince je to zbytečně složité a "monstrum".
Jako blog provozuji Wordpress, je to jednoduché, celkem malé.
Asi každému podle jeho gusta :-)
Zalezi, co clovek ocekava. Pokud chce rychle spichnout funkcni web (tj. install a konfigurace, ne custom upravy kodu), je to spis o osobnich preferencich - drupal i joomla tohle umi dobre.
Pokud ale clovek potrebuje udelat nejake zmeny, je to mor. Zkousel jsem jeden web ve trech lidech udelat na Drupalu a nakonec jsem to vzdal - upravy designu i funkcnosti byly prilis komplikovane.
Pro vyvoj aplikaci, ktere maji nejake specialni pozadavky, tedy neco, co drupal nebo joomla neumi nativne, doporucuji misto CMS spis nejaky framework - v mem pripade jsem zvolil Django a jsem az na detaily velmi spokojeny.
[18] Drupal od "davno" celkom pokrocil. Ked som ho videl a skusal prvy krat zaujal ma tym ze je maly a ze podporuje aj PostgreSQL ale nepouzil som ho. Ked som bol po par rokoch prinuteny robit jeden web tak som po dvoch mesiacoch zahodil moj rucne napisany kod a zobral som Drupal. Na tom som sa nieco naucil a aj ked je ten prvy web spraveny dost zle tak viem ze by som to vedel ovela lepsie, lebo som prenikol do filozofie "Drupal way" kodovania.
[19] Drupal sa mi spociatku zdal zlozity tiez ale postupom casu ked som spoznal jeho "vnutro" a sposob akym sa da rozsirovat tak si myslim ze som si nevybral zle. Ako som uz vyssie pisal sami vyvojari jadra Drupalu ho povazuju skor za framework ako za CMS, prilozene moduly su len take "demo" co sa da na tom postavit :).
Tak aby som len namatkovo vybral, z webov na Drupale bezia napriklad tieto:
- http://www.novell.com/communities/
- http://ubuntu.com
- http://opensource.org/
- http://harvardscience.harvard.edu/
- http://amnesty.org/ (Amnesty international - Vyborne spravene niekolkojazycne sidlo - o.i. aj v Arabcine)
- http://www.spreadfirefox.com/ (Mozilla Foundation)
- http://theonion.com
- http://www.bbc.co.uk/
- http://sonybmg.com
- http://www.foxmovies.com/
- http://www.warnerbrosrecords.com/
- http://myplay.com (projekt Sony/BMG)
Udaje som cerpal a dalsie priklady (je ich tam cca 80) najdete na adrese:
http://drupal.org/node/242857
Vacsi web na Joomle:
napriklad www.opensourcecms.org je pekny.
Vacsi web na Joomle:
napriklad http://www.opensourcecms.com je pekny.
Co sa tyka toho Amnesty International, nebezi na Plone alew na Drupale s I18n podporou.
Pred nekolika mesici jsem se rozhodl jednen hudebne-subkulturni web prevest na joomlu, mimo jine kvuli tomu ze byla nutna urcita profesionalizace....a muzu rict ze joomla me absolutne nadchla, pozadavky byly dobre modifikovatelna sablony, moznost profilu uzivatelu, propojeni s Coppergallery. Ted uz jsem ve stadiu finalizace desingu, jen mam jeden problem. nejak nemuzu najit vhodny nastroj na prevod clanku a komentaru z byvaleho CMS...takze kdyby mel nekdo nejakou radu byl bych vdecnej;)
Jsem "mírně informovaný začátečník" a protože si CMS napsat neumím, prošel jsem těch systémů během dvou let celkem dost. Nakonec jsem si to pro sebe srovnal takhle:
Na osobní blog raději něco jako Wordpress. Snadná instalace, hodně vzhledů, velmi jednoduché rozhraní, sloužící právě a jen psaní příspěvků (lze rozšířit, cokoli si tam dopsat).
Na komunitní web určitě Drupal, hlavní výhody - výborná správa uživatelů a opravdu velká tvárnost, výsledný web je šitý více na míru. Druhou stranou mince je, že jeho vnitřní struktura je "taková jiná". Zabere celkem dost času než se člověk zorientuje a co je horší, ve chvíli kdy web postavíte, musíte doufat že se v backendu zorientují ostatní. (myslím redaktory, moderátory - pojmy jako taxonomy, node...). Prostě administrace je celkově divně navržená, nebo zatím prostě jen opomíjená kapitola (ale existují moduly, které to trochu vylepšují).
A v tom je naopak největší síla Joomly. Intuitivní od prvního okamžiku, velmi dobré rozhraní administrace, již hotový design. Čili kdokoli si jí nainstaluje, bude po pár hodinách vědět jak na to, přes moduly si web doupraví a jede. Nevýhody - je to ucelný systém, a to ho zároveň velmi limituje (velká slabina třeba správa/práva uživatelů)
Připomíná mi to rozdíly mezi OS. Joomla je jako win XP - vlož CD, odklikej enter a wow - máš to. Je to celkem stabilní, celkem hezké na pohled, ale nic ti neni do toho co je pod kapotou, a pokud se ti nelíbí jak jsme to udělali my, tak máš smolíka. Chceš něco přidat, kup si to...
Drupal jako linux, sežeň instalačky, u každého úkonu instalace pochod k čemu to slouží a rozhodni se co opravdu chceš, co ti více vyhovuje, až to naběhne (a pokud to naběhne) tak to správně nastav a nakonec tomu vytvoř nějaký vzhled. Bude tě trochu bolet hlava, ale hodně nového se naučíš.
Není to sice ve všech bodech úplně košer, ale takhle nějak to vnímám z pohledu Lamy. (skončil jsem sice u Drupalu, ale nic proti Joomle - oba mám rád)
Mám docela dobré zkušenosti s joomlou, podílel jsem se na webu www.libereckais.cz, kde byl tento systém implentován. A však trochu mi přišlo kostrbaté aplikování joomlovského templatu, který je vlastněm základem celého webu, na konkrétní design - bylo s tím spoustu práce.
Ze zkušenosti také vím, že je nejlepší se držet jednoduchých stránek, protože vytvořit na nějaký standardní redakční systém složitý web třeba s několika druhy menu je trochu komplikovanější.
[31] Právě, že s CMS Made Simple je co se týče menu dost flexibilní, podle online-helpu jsem se dost dobře zorientoval a v dokumentaci mám už hotové příklady menu. To samé s templaty - prakticky jakýkoliv hotový design se dá napasovat do CMSMS poměrně rychle. Joomla má (zřejmě) výhody v obrovské zásobě templatů a rozšíření, CMSMS zase v jednoduchosti a přímočarosti - k plnému využití stačí znalosti HTML, CSS, šablonovací systém (Smarty) se dá podle mně pochopit velmi rychle.
Přihodím taky svoji do mlýna :-)
Drupal zacla používat v poslední době Madonna, Pink a Britney Spears ;-)
Běží na něm taky třeba intranet AOL.
Absolutně nesouhlasím s tím že by v Drupalu byl problém něco upravit. Problém je spíše v tom že Drupal má naprosto odlišnou architekturu od ostatních CMS a je potřeba se mu dostat malinko pod kůži. Důvodem proč je tak jiný a proč se zdá zpočátku složitější, je jeho unikátní filosofie.
Většina nováčků skončí u toho, že se snaží nějak upravit šablonu a po pár dnech se na to vykašlou s tím že to nejde. Já sem například dělal 2 weby bez toho abych Drupalu nějak zvlášť rozumněl - měnil jsem jen šablony, s obdivnou úctou jsem používal PHP snippety, kterými zkušenější Drupalisti zásobovali bezradné n00b, jakým jsem byl tehdy i já :-) Pak přišel projekt, který mě donutil ponořit se asi měsíc do API a dokumentace, a pak jsem teprve "prohlédl". (Tehdy ještě neexistovalo moc tutoriálů nebo projektů typu drupal-dojo, kde jsou lekce s videocasty.)
Teď pro mě v drupalu není problém téměř nic, určitě ne ve webocých aplikacích jako e-shopy, portály, intranety ... limity tu samozřejmě jsou, ale vše je rok od roku lepší a použitelnější. Pokud jsou ty limity nějak překročeny, pak je ale lepší vykašlat se na CMS a udělat raději aplikaci v nějakém "čistém" frameworku.
Rozdíl mezi Joomlou a Drupalem je v odlišné filosofii - Joomla připomíná Windows, každá komponenta je určitá aplikace, která je většinou zcela samostatná. Drupal má naproti tomu spíše unix/linuxovou filosofii: poskytuje spoustu menších modulů (pro joomlisty: modul=komponenta), že kterých se ta výsledná aplikace vybuduje. Přičemž jeden modul využívá několik dalších modulů. Celkem běžná situace je, že pokud chcete nainstalovat nějaký větší modul, třeba e-shop, musíte nainstalovat třeba i pět dalších modulů, jejichž funkce tento modul používá.
Druhá "alegorie" přirovnává Joomlu ke stavebnici Lego. Kostičky se naskládají na sebe, propojí se vstupy a výstupy, ale nejdou moc "ohnout". Drupal je naproti tomu jako plastelína, vybereme si plastelínu různých barev (= moduly) a pustíme se do díla. Díly plastelíny netvoří jednotlivé části, ale jsou slepené k sobě a barvy trochu promíchané tak, že tvoří jeden celek. Když se nám něco nelíbí, mužeme plastelínu libovolně ohýbat a tvarovat.
Ted jsem třeba pro jednu firmu upravoval Joomlu 1.0 & Virtuemart a po dvou letech s Drupalem, jsem z toho byl celkem nešťastný ... Věci, které jsem upravoval třeba 14 dní a musel kvůli tomu upravovat i originální soubory (protože jinak to prostě nešlo) a řešil takové věci, jakože po zapnutí prasárničky typu ArtioSEF, půlka komponent přestala fungovat a já musel řešit workaroundy, bych v Drupalu měl tyhle věci tak za dva dny hotový a bez toho abych zasáhl do originálního kódu...
Pokud bych měl vypíchnout něco co Joomla nemá:
Výborný systém práv - každý může mít několik různých roli, drupal si umí poradit s vrstvením práv od různých modulu
Výborný systém kategorii - kategorie lze různé křížit, neomezená hloubka, tagování
FormsAPI - formuláře zpracovává přímo jádro drupalu, formuláře se do jádra posílají jako obyčejné asociované pole, definice, validace, uložení a případně speciální vykreslení (pokud nám nestačí defaultni) jsou od sebe oddělené -- takže žádné PHP+HTML mišmaše, stačí 4 funkce: JMENO_form, JMENO_form_validate, JMENO_form_submit a popr. theme_JMENO_form. FormsAPI používají všechny moduly bezvýhradně, díky tomu lze každý formulář upravit bez toho aby se muselo sáhnout na originální kód (stačí si odchytit to asociované pole ~ surový formulář ~ a tam cokoliv přidat/přemístit/odstranit/změnit), dokonce ani nemusíte vědět v kterém souboru formulář je, stačí zjistit jeho ID.
Výborný systém obsahu - všechny typy obsahu se zpracovávají přes jádro, výhody podobně jako u FormsAPI. Dále tu je modul CCK = "Content Construction Kit", kde si člověk může naklikat libovoný typ obsahu, a "Views", kde si člověk může zase naklikat, jak si ten libovolný typ obsahu zobrazí.
U 99% funkcí, které mají nějaký výstup (print, echo) se tento výstup dá překrýt a zpracovat vlastním výstupem (opět bez zásahu do orig. kódu)
Ufff, nějak mě to psaní chytlo :-)
Pokud by se někdo chtěl dozvědět o tom, jak se dělají weby v Drupalu, nebo-li co je to ta "Drupal Way", cca za týden 24.5.2008 pořádá Jakub Suchý "První českou drupal konferenci"
http://www.drupal.cz/články/setkání-akce/první-česká-drupal-konference-24-5-2008
Sorry za interpunkce a podivnou diakritiku, psal jsem to bez diakritiky a nakonec na to pustil cz_accent ... a už si to pak nepřečet...
Počeštilo to i odkaz, správně má být takto:
http://www.drupal.cz/clanky/setkani-akce/prvni-ceska-drupal-konference-24-5-2008
Interesting article as for me. It would be great to read a bit more about that topic.
Jordan 6
"K" is for "knowledge". Knowledge is strength. Air Jordan shoes.
Profesionální ajťák pracující pro korporát (narozen 1974). V soukromí však rád prosazuji svobodný software. Snažím se mít přehled o technologiích a trendech. Zastávám názor, že pokud chci něco kritizovat, musím s tím mít nějakou zkušenost. Jsem hrdý manžel, otec dvou dcer a opečovávatel kočky plemene Britská modrá krátkosrstá. Mám rád hudbu, knihy a kulturu obecně. V některých věcech však jdu proti proudu – používám Linux (konkrétně ZorinOS), svobodný software (LibreOffice, GIMP, Inkscape či Joomlu!) a jezdím v hybridním japonském autě.
Přečteno 46 426×
Přečteno 41 092×
Přečteno 35 525×
Přečteno 25 821×
Přečteno 25 629×