Hlavní navigace

Názor ke článku Smysluplné srovnání dvou CMS od norbu - Jsem "mírně informovaný začátečník" a protože si CMS...

 • 7. 4. 2008 10:31

  norbu (neregistrovaný)

  Jsem "mírně informovaný začátečník" a protože si CMS napsat neumím, prošel jsem těch systémů během dvou let celkem dost. Nakonec jsem si to pro sebe srovnal takhle:

  Na osobní blog raději něco jako Wordpress. Snadná instalace, hodně vzhledů, velmi jednoduché rozhraní, sloužící právě a jen psaní příspěvků (lze rozšířit, cokoli si tam dopsat).

  Na komunitní web určitě Drupal, hlavní výhody - výborná správa uživatelů a opravdu velká tvárnost, výsledný web je šitý více na míru. Druhou stranou mince je, že jeho vnitřní struktura je "taková jiná". Zabere celkem dost času než se člověk zorientuje a co je horší, ve chvíli kdy web postavíte, musíte doufat že se v backendu zorientují ostatní. (myslím redaktory, moderátory - pojmy jako taxonomy, node...). Prostě administrace je celkově divně navržená, nebo zatím prostě jen opomíjená kapitola (ale existují moduly, které to trochu vylepšují).

  A v tom je naopak největší síla Joomly. Intuitivní od prvního okamžiku, velmi dobré rozhraní administrace, již hotový design. Čili kdokoli si jí nainstaluje, bude po pár hodinách vědět jak na to, přes moduly si web doupraví a jede. Nevýhody - je to ucelný systém, a to ho zároveň velmi limituje (velká slabina třeba správa/práva uživatelů)

  Připomíná mi to rozdíly mezi OS. Joomla je jako win XP - vlož CD, odklikej enter a wow - máš to. Je to celkem stabilní, celkem hezké na pohled, ale nic ti neni do toho co je pod kapotou, a pokud se ti nelíbí jak jsme to udělali my, tak máš smolíka. Chceš něco přidat, kup si to...

  Drupal jako linux, sežeň instalačky, u každého úkonu instalace pochod k čemu to slouží a rozhodni se co opravdu chceš, co ti více vyhovuje, až to naběhne (a pokud to naběhne) tak to správně nastav a nakonec tomu vytvoř nějaký vzhled. Bude tě trochu bolet hlava, ale hodně nového se naučíš.

  Není to sice ve všech bodech úplně košer, ale takhle nějak to vnímám z pohledu Lamy. (skončil jsem sice u Drupalu, ale nic proti Joomle - oba mám rád)