Přečtěte si, co se stalo v městě Praze, tedy spíše na jeho okraji, v letech 2010 až 2013 v bytovém domě u jednoho ajťáka. Příběh je to dlouhý, spletitý a plný nečekaných zvratů. Popíšeme si boje s devítihlavou stvůrou, potměšilým skřetem a se slečnami Štěstěnou a Náhodou. A vše končí šťastně. Inu tak, jak se na pořádnou pohádku sluší a patří. Pozor, pohádka je hodně dlouhá, čtení se vám protáhne.
Bylo nebylo, na jednom pražském sídlišti se manželé s dvěma dětmi rozhodli, že je jim stávající příbytek malý a že by rádi větší. Asi dva měsíce hledali, kde by chtěli bydlet a vyhlídli si jednu lokalitu. Domluvili si několik schůzek, byli přímo na místě a viděli co a jak. Večer před složením zálohy ještě pán domu brousil internet a zjistil, že na developerskou firmu bylo vyhlášeno insolvenční řízení, které však bylo po asi 3 měsících zastaveno, protože dluhy byly splaceny. Protože jim to přišlo zvláštní, od obchodu ustoupili. A ještě dnes, když jedou kolem místa, kde měli bydlet, vzpomínají na to, jak to tam mělo vypadat, ale nevypadá. Ani se tam nezačalo stavět…
Již obezřetněji vstoupili do jednání s další firmou a tam už vše dopadlo jak mělo. Byt byl postavený, připravený k nastěhování. Přesunuli se do jiné úrovně a to zjišťování, jak je to v dané lokalitě s výdobytky moderních technologií. Developere, internet máš? Mám a dokonce dva poskytovatele! Televizi? Společná anténa či IPTV a ta dokonce dvakrát! A i v HD! A co pevná linka? Jistě. Nebyl důvod nevěřit, protože u hlavních vchodových dveří byla velká plastová krabice s nápisem UR. Navíc i v technické místnosti v domě byly rozvody do jednotlivých bytů. Vše úhledně srovnáno. Takže OK.
Po nastěhování (respektive po koupi, vybavovali jsme, byl tam nějaký časový odstup) začal pán domu zařizovat ony technologické zázraky. Společná anténa fungovala, TV měla dobrý obraz. Ve starém bytě bylo k dispozici UPC s internetem, ale tady nebylo. Malé děti a ne úplně většinový vkus způsobil, že nabídka terestricky šířených kanálů bla zoufale nedostačující. Táto, když nemáme UPC, vyzkoušíme O2 TV. Tak jo. Zavoláme na linku a domluvíme se. Domluvili se a za zhruba 14 dní přišla SMS, že je to technicky nerealizovatelné. A tak se začali manželé pídit po tom, proč je to technicky nerealizovatelné. Odpověď z O2 zněla, že tam nemá dráty! A co ta krabice s nápisem UR u hlavních vchodových dveří? A co ta krabice v domě s nápisem „majetek Telefonica O2“? Nejsou dráty? A skutečně. Nejsou dráty…
Proto se manželé obrátili na devloperskou firmu s dotazem, jak to tedy je s tím „zasíťováním“ skrz Telefoniku O2. A přišel šok. Developer : „Když už se na to ptáte, tak vám musíme říci, že Telefonika O2 tady dráty má. Respektive externí firma je tady natáhla. V našich záznamech však evidujeme jistý drobný nedostatek. Neexistuje protokol, kterým by Telefonika O2 pro ni natažené dráty převzala. My jsme ji skrz našeho právníka k tomuto kroku vyzvali, ale nic se v celé záležitosti neděje.“
To bylo v druhé polovině roku 2010. Manželé začali všemožnými kanály na Telefonice zjišťovat, jaký je pravý důvod toho, že k převzetí drátů nikdy nedošlo. Jenže po celé zakázce se v Telefonice slehla zem. V žádném systému ji nebylo možno dohledat. V Telefonice žádné dráty neexistují. A neexistovaly ani v roce 2011 ani v první polovině roku 2012. A pak se objevily. Zajásali.
Možná si říkáte, co od toho roku 2010 dělali, jak to šlo bez internetu? Zkusili využít druhého poskytovatele. Je to menší místní poskytovatel, který má do domu přitaženou optiku a za solidní ceny nabízí internet. A televizi. Jen jim náš developer opomněl říct jednu věc. Ne v jejich lokalitě. I když na nástěnce (a vlastně do dneška) visí vytištěný leták, který informuje obyvatele domu (je adresný, protože na letáku je uvedena přesně naše ulice a číslo domu) o možnosti mít internet a IPTV čítající 25 kanálů a některé i v HD! Zavoláním poskytovateli však zjistili to, co nezjistili u developera – v jejich lokalitě TV nenabízíme. Když si to shrneme, IPTV tu není, pevná linka taky ne a internet od jednoho poskytovatele. Developere styď se!
Drobné TV intermezzo. Zkoušeli se informovat i na Sat TV. Dům je nový a v záruce, tzn. že do zdí nemůžete jen tak vrtat. Talíř musíte umístit na střechu na stožár. Ale aby mohl být signál sveden do rozvodu, musíte buď vytvořit nový rozvod, což je v hotovém domě už trochu problematické nebo stávající rozvod společné antény „upgradovat“ na satelitní. Je to možné, poněkud však finančně náročnější, jak potvrdili najatí servisáci pídící se po možnostech. Demografické složení obyvatel domu je však nepříznivé a satelit by si moc lidí nepořídilo respektive ani set top box na příjem satelitu, natož předplatné u nějakého poskytovatele typu SkyLink. Úpravy rozvodů by pak museli uhradit manželé sami. A třeba by se časem někdo z domu přidal, ale není to jisté. Ke všemu se navíc ještě stalo to, že po přeladění MUX 4 v Praze přestaly fungovat některé stanice (přiznejme si, že nepatří k moc sledovaným) a společnou anténu je nutno přeladit a upravit. Developer se k tomu nechce znát, on dodal vše, jak měl a fungovalo to. Takže stejně to uhradíme ze svého (myslím obyvatelé domu).
Objednali si internet u druhého poskytovatele a začal malý horor. Přijel technik, oživil prvky v technické místnosti a jal se dráty propojovat do bytu. Nejprve však zjistil, že v bytě jsou sice udělány zásuvky pro internet, ale jaksi v provedení RJ-11 a ne obvyklé RJ-45. Takže výměna zásuvek. Pak hledal místo, kde je „bytová rozvodna“. Jinými slovy krabička ve zdi, kde končí nějaké kabely zvenku a kde jsou napojeny na vnitřní bytový rozvod. Krabičku našli. Bylo v ní 6 příchozích drátů a 4 odchozí (tj. do 4 místností v bytě). Technik, který měl představu, že se zapojením internetu stráví cca 15 minut však u nich strávil 3 hodiny a internet nezapojil. Dokážete si představit, že v bytě je 6 příchozích drátů a ani jeden není ten pravý tj. takový, který vede z domovní technické místnosti do našeho bytu? Technik s poukazem na to, že si musí přivézt měřáky, zmizel a domluvil si návštěvu na jindy. Internet nezapojil ani jeho kolega s měřáky ani jejich ještě jiný kolega. Skončilo to tím, že jsem do technické místnosti umístil Wi-Fi router a šířil signál do asi 10 metrů vzdáleného bytu přes troje dveře. S kvalitou signálu to udělalo své, ale aspoň něco.
Mezitím manželé kontaktovali developera s dotazem na technickou dokumentaci ke kabelovému průběhu. Vše bylo zpracováno přehledně a precizně, jen s jednou malou vadou – neodpovídalo to realitě. Po dvou měsících přestřelek a několika dalších návštěvách techniků jak od developera tak od poskytovatele (který v tom byl opravdu nevinně) pomocí přístrojů dospěli k tomu, že kabel z technické místnosti do našeho bytu prostě nevede. Nejpravděpodobnější variantou bylo asi to, že stavební dělníci sice kabel zavedli, ale buď jim nevystačil a tak ho „nějak“ nastavili nebo zavedli prostě jinam. Ale co těch 6 příchozích? Nakonec se povedlo v domě najít místo, kde kabely ústí a propojit je tak, aby byl v bytě jeden aktivní. Po sedmi měsících od prvního kontaktu poskytovatele jsme měli doma internet v drátu.
Ale zpět k Telefonice O2. V červnu 2012 byli manželé vyzváni k tomu, aby podali (znovu) objednávku na služby. To učinili. Chvíli to trvalo a pak se opět objevila známá SMS, že je to technicky nerealizovatelné. Objevil se problém. Nedostatečný HW v ústředně. Na instalaci dalších věcí však muselo být stavební povolení, které však Telefonica O2 nemohla rychle získat. Začali zjišťovat na městské části, jak to s tím vypadá a nakonec se to povedlo. Po dalším zadání objednávky dostali opět optimistickou zprávu, že technické šetření proběhlo a je to vše OK. Načež se po dalších několika dnech objevila stará známá SMS. Důvodem byl nedostatečná kapacita DSLAM. S dodávkou do konce října. Pak se dodávka protáhla do konce roku 2012. A celý leden se nic nedělo. V únoru se Telefonica O2 ozvala, jestli náš zájem stále trvá. Vzhledem k situaci na místě jsme řekli, že zájem trvá.
Po dalších kolech technických šetření se nakonec manželé prokousali k tomu, že si s technikem domluvili termín „instalace“ kabelu v domě s tím, že vše další si provedou sami pomocí tzv. samo-instalačního balíčku. Technik přijel na místo, objevil krabici UR, prozkoumal rozvod v technické místnosti, propojil vše a zjistil, že ze zbylých pěti příchozích kabelů v bytě není ani jeden propojen s technickou místností. To už tady bylo před dvěma lety. Sám přišel s řešením, že odpojí internet stávajícího poskytovatele a po drátu pustí do bytu VDSL na televizi a internet. Pan manžel se trochu kroutil, protože představa, že odpojí něco fungujícího a nahradí to něčím, co ještě může selhat, nebyla moc příjemná. Ale nakonec asi jediná možná varianta. Technik to odbyl tím, že stejně až večer přijde manžel domů, tak už to jen zprovozní. Jenže to v tom neviděl malý háček – doma žádný samo-instalační balíček nebyl a ani na místní poště o něm nic nevěděli. Technik řekl, že je to divné, protože obvykle posílají balíček před sjednanou schůzkou s technikem, aby to začalo hned chodit. Větřili něco nekalého.
U celé operace nebyl manžel osobně přítomný (zaúkoloval tchýni, den předtím jí vše řádně vysvětlil, na co se má ptát a na co dívat) a přehlédnul jednu drobnost, o které se rozhovořím později. Zklidnění celé situace proběhlo později, protože přišla SMS z Telefoniky, že samo-instalační balíček byl právě odeslán. To znamenalo, že budou bez internetu den, což jde přežít.
A včera nastal ten den, kdy se u nich zastavil pošťák a balíček předal. Večer pak přišel manžel domů a začal vše zprovozňovat. První problém nastal po chvíli, kdy vybalil modem. Nejdříve znejistěl, zda je to Wi-Fi modem, protože z něj netrčí žádné anténky. Podle papírů to však byl Wi-Fi model a on pojal nedůvěru, jak to tedy bude s kvalitou signálu ve vzdálenějších částech bytu. Uvidíme později.
Technik na místě, kde bude modem instalován (hned u zásuvky ve zdi, patřičně schované za nábytkem) nechal vytažený kabel. On to testoval na svém modemu a dle testů bylo vše OK. Manžel – ajťák věděl, že je to ten původní, který používal pro připojení k Wi-Fi routeru. Nic zlého netuše vzal kabel a chtěl ho zapojit do zástrčky V/ADSL na modemu. Kabel měl koncovku RJ-45, modem RJ-11. Musel odšoupat nějaké skříňky a zapojit jiný drát.
Po spuštění modem začal vesele blikat LEDkami a nejdříve blikající LED popsaná DSL se nakonec ustálila. Připojil drát a propojil se svým notebookem s nainstalovanou Mageiou, mrknul do papírů na IP adresu (sice tam psali, že snadná instalace pomocí CD, nicméně předpokládal, že Linux je sprosté slovo) a zkoušel vyvolat web rozhraní pro administraci. Nešlo to. Pátral, pátral a zjistil, že kontrolka POWER na modemu svítí červeně.
V manuálu píšou, že červená kontrolka POWER svítí tehdy, pokud je podpětí na zdroji (vysloveně tam zmiňují tohle, pokud nepoužijete originální zdroj dodávaný s modemem) nebo (což vypadalo o dost zlověstněji) došlo k závažné HW nebo SW závadě kvůli které bude muset modem do servisu. Ach jo! Tak blízko a zase nic. To snad nemůže být pravda. Jedno moravské přísloví říká, že na posraného aj hajlz spadne.
Ale nedalo mu to. Pomocí alternativního připojení k internetu pátral po fórech, co by to mohlo být. A zjistil nepěkné věci. Když totiž připojíte modem poprvé k DSL a modem zjistí, že má starou verzi firmware, stáhne si novou. A někdy ten update nedopadne. A to přesně se stalo asi i u nich. Podle diskutujících je to docela častý a hlavně známý problém. Leč nezdvihej kalhoty, když je brod ještě daleko. Ve stejné diskuzi narazil i na možnost využití alternativního postupu opravy. Mělo by se to opravit přehráním verze firmware tedy nechat jej proběhnout tak, jak by měl.
Podstatou celého triku je to, že modem se po nezdařeném update přepne do nouzového režimu, kdy nefunguje DHCP. Má automaticky nastavenu adresu 192.168.1.1. Řada běžných uživatel tady skončí, protože si neporadí s ruční konfigurací. Pokud tedy nastavíte IP adresu svého PC na např. 192.168.1.2, bránu na 192.168.1.1 a použijete masku 255.255.255.0 může se vám stát (jako jemu, ale ve fóru byly zprávy, že někdy taky ne), že modem žije a žádá o aktualizaci firmware. Ten si nejprve stáhněte z Techzóny a proveďte upgrade. U nich to klaplo na jedničku a modem do servisu nemusel. Tak aspoň něco.
Pak už stačilo pomocí administračního rozhraní nastavit vše tak, aby to chodila Wi-Fi část, aby měla požadované SSID a zabezpeční apod. Kritickou částí byla kvalita signálu. Musíme však říci, že dle pozorování je kvalita signálu lepší, než měli předtím a to i bez externích antén. Takže jsou spokojen. Manžel ajťák si také zkoušel vyhrát s nástrojem Wavemon.
Posledním krokem už bylo rozchození IPTV přes dodaný set top box. Tam už se žádné záludnosti neobjevily a zakoupené balíčky programů naskočily hned. Jediná velká nevýhoda je fakt, že programy jsou v přístroji řazeny dle Telefoniky O2 a jejich pořadí nelze změnit. Takže např. ČT 1 má jedničku, ČT 2 dvojku a ČT24 má číslo 140. Vyřešili to tím, že si vytiskli seznam programů z Telefoniky a ten mají při ruce. Logiku v číslování moc nehledejte. Navíc existuje i aplikace pro chytré telefony(Android a iPhone), která obsahuje program všech stanic a možnost spouštět nahrávání programů.
Tolik tedy anabáze, která trvala hodně let a objevovaly se při ní různé překážky a nesnáze, které byly až skoro magické…
[1] Původní poskytovatel nabízel 20 MBit, VDSL mám ve variantě Optimal, což je také 20 Mbit. Takže nominálně stejná rychlost. Vzhledem k novostavbě, novým drátům a blízkosti k ústředně je to rychlé. Tké vzhledem k tomu, že všechny PC v domě jsou starší tak jejich Wi-Fi karty podporují jen Wi-Fi standardu G, jedu "jen" 10 Mbit.
Ne rychlost opravdu není problém. A ano, opravdu jsem spokojen. Internet je pro mne jen spojení se světem, stahovačem nejsem a rozdíl mezi 10 či 20 Mbitem pro mne není z této perspektivy podstatný.
Samozřejmě, že jsem zkoušel i mnohokrát zmiňovaný test rychlosti internetu při spuštěné TV, ale rozdíl jsem nepozoroval.
A ja si myslel, ze muj rocni boj za spravnym prechod do volnobehu pri prudkem pootevreni a zavreni skrtici klapky na mem vazidle je zoufalstvi. Evidentne to muze byt jeste horsi :-) .
Zlaty 10 let fungujici bezdrat, lokalni sit mezi 2 byty vzdalenymi 4 vchody, pozemni tv a 40 let stary panelak v okresnim meste na hane :-)
Btw posledni dobou mam cim dal vice znamch, kteri nemaji vubec televizi. Moudri to lide.
Naprosta klasika. Novostavby jsou casto "holobyty" bez jakekoli moznosti rozumneho pripojeni k Internetu (coz neni bezdrat). Developeri casto lzou, presne jak to uvadi autor clanku. V roce 2013 neuveritelne, jenze v zemi jako je CR ...
Pritom kdyz uz tam natahli elektrinu, vodu a kanalizaci, tak dotahnout optiku by bylo to posledni. Je treba si na ne davat velky pozor a mit to jasne ve smlouve. Zadne sliby "jedna pani povidala".
Jo, stávají se věci. Taky je dobrý vtip, když se developer či stavba domluví s nějakým podnikavcem, který si během stavby po baráku až do bytů natahá svoje kabely. A pak už není potřeba stavbu připravovat na UPC, O2 či kohokoliv jiného, neb v domě již jeden telekomunikační operátor působí.
Tady v Turnově se nám také odehrává "O paneláky boj".. Kdy si tu dvě firmy rozebírájí celá sídliště. Je to docela úsměvné sledovat.
K dokonalosti do dotáhl ADW Net, který pochopil, jak se to má s telekomunikačním zákonem. Načerno vykopají díry, položí trubičky, zakopou, nafoukají vlánka.
Rychle k tomu někomu připojí, dříve než stihnou zareagovat úřady. Poté je už problém s odstraněním černé stavby, protože po "drátech" běží telekomunikační služby.
Sice je to OT, ale třeba pro někoho inspirace, jak mít legálně černou stavbu.
Co se týče O2 je tohle docela normální. Když jsem pro ně dělal, byl problém natáhnout pár metrů kabelu - jednomu člověku internet zavést lze, o dům dál už ne, i když zákazník jasně nabízel že si i ten metr výkopu, k zakončení kabelu před domem, sám vykope. Novostavby u vesnice - v zemi průchodky, pro O2 je však "příliš nákladná investice" protáhnout tudy kabely. Další lidi 14 dní po bouřce bez internetu.
Smutné na tom je především to, že i když na služby O2 všichni nadávají, stále tu jsou především obyvatelé venkova, kteří by dali nevím co, aby mohli mít alespoň internet od nich. Takoví se pak často upisují místním wifinářům, kteří natáhnou konektivitu kdo ví odkud a pak to za několik set měsíčně šíří po celé vesnici a každý má tak 50kb/s.
Další zajímavé případy jsou kdy lidem chodí složenka za internet, aniž by vůbec měli počítač (holt asi "šikovný" obchoďák) a naopak funguje zrušený internet za který nikdo neplatí, případně mají na jedné lince aktivovány internety rovnou dva.
Já nechápu jednu věc. Proč ten ISP nabizel rychlost jenom 20mbps, kdyz pisete ze byl pripojen optikou. A kdyz uz byl teda pripojen optikou, jak je mozno ze mu nefungovala ta televize? Zajimalo by me jak maji udelanou sit, vzdyt to vubec nedava smysl.
Aby vam mohli nabizet jenom 20mbps, tak museji mit nejake "drahe" zelezo, ktere vam umele orezava rychlost ze 100mbps na 20mbps, dobra nekdo v praze to tak mozna dela. To u nas na jihu cech se na tohle fakt nehraje.
Ale co nechapu, jak je mozno ze nebyla dostupna iptv. Neco mi rika, ze onen poskytovatel zadnou optiku nemel a proste to do baraku tlacil vzduchem, nebo druha moznost, optiku tam mel, ale ne po cele trase a nekde mel nejake slabe pojitko, diky kteremu nenabizel ani TV, ani rychly internet.
Perlička z historie:
Když otec veterinář začínál po revoluci na soukromo, potřeboval telefoní linku. Jenže tehdejší rozvody pamatovaly snad ještě Hitlera. Do vesnice bylo z ústředny v sousední vesnici nataženo 6 linek, které formou podvojek vytvořily celkem 10 stanic.
Prvním úkolem bylo zjistit, s kým jít do páru, v úvahu připadala veřejná telefonní stanice a JZD, které nám vyšlo vstříc. Jenže problém byl v tom, že vedení uvnitř obce měl platit Telecom, který ale neměl peníze a dle tehdejších předpisů nebylo možné, aby si to otec mohl sám zaplatit oněch 11 sloupů a kabel. Nakonec jednoho známého od Telecomu napadlo, že kdyby ta stanice byla někde na samotě mimo obec, tak už by si táta mohl to vedení zaplatit. Takže se to vyřešilo šalamounsky. Dle papírů tak máme dodnes telefon (ISDN linka se 3 využívanými čísly + ADSL 2Mbit/s) na poli za barákem, které je už mimo obec.
Vazeni. Zejmena vy co nadavate na developera. Bezesporu developeri jsou vetsinou u nas potvory. Ale co se tyce pripojek k pevne lince od O2 tak v tom jsou nevinne.
Stejne problemy jsou i pokud pripojky nove zrizuje treba obec na stavebnich parcelach nebo obcan co chce postavit domek. Problem je skutecne i tech par metru. A to i pokud muzete(pozemek je vas) vzit krumpac do ruky a vykopat si k uraku vykop na kabel,zalozit chranicku a natahnout prislusny drat dle projektu. O2 to musi mit zanesene v systemu a v mapach. Na pripojeni k SEK O2 musi byt projekt od externi firmy. Pokud pozemky pres nez ma vest nejsou vase ale treba obce vec se komplikuje o uzemni rozhodnuti na vybudovani pripojky SEK. A delate to vy. Nikoli O2. A O2 to nyni pravdepodobne zamitne jako investicni zamer.
V pripade ze cast budujete vy(vnitrni rozvody), musi tyto byt predany zvlast. Na rozdil treba od USA v CR totiz neni demarkacni bod mezi draty domu ktere patri provozovateli telefonni site a draty zakaznika. U nas je O2 zodpovedne a je v jeho vlastnictvi cely kabel tj. od ustredny az po ucastnickou zasuvku pripadne pronajate koncove zarizeni.
Zapojeni kabelu do uraku stejne musi provest firma O2 poverena a eventuelne i domovni rozvadec(zalezi na tom co je v projektu).
Stejne tak cini i v pripade vice parcel najednou kde by mohl mit rychlejsi navratnost investice). Takze developer but muze cekat a jit do ztraty a nebo pozemky prodat se vsemi sitemi ale ne s telefonem.
Ani pokud vam stoji barak a mate vse dle papiru v poradku tak nemate vyhrano. O2 muze "zapomenout" ze mu po ceste nekde chybi kabelove kapacity(problem hlavne na vesnici kde nejsou tak pretazene pocty volnych paru). Take nakup dalsich karet do DSLAMu musi byt vnitrne "oduvodnen".
A co traba docasna kompenzance treba pausalem na 3G s vysokym limitem dat? Zapomente. A to myslim i na ten signal.
Myslim ze jsem treba na lupe zanechal celkem dost prispevku o tom ceho je O2 (ne)schopna. A to nehovorim o laxnim pristupu pri zprovozneni optickeho kabelu pro velkeho zakaznika ktery plati jedno nove auto mesicne za propojeni dvou lokalit.
Doby kdy jste pripojku mohli mit zadarmo jsou zemi zakopany...
[6] To brzo priteli. Vyjel jste si aspon od provozovatelu jake site jsou v objektu k dispozici? O O2 zadaco a u UPC do sesti piv.
[7] Pripojeni k vice sitim se nevylucuje. Naopak je zadouci a pro zakaznika prinosne.
Kor O2 ktere ma ze sve pozice poskytovatele univerzalni sluzby ma jiste paky.
[9] To ses docela dost bohatej poridit si novy podsklepeny barak. Nebo jsi dostal od developera "zdarma" podzemni garaze? A to jeste bez geopruzkumu a nezavisle revize? Tak gratulujeme a posilame peknou pisnicku. Posledni poradne sklepy se delaly za prvni republiky. A i tehdy se pocitalo s tim ze muze dojit k zatopeni. Nicmene baraky byl na to pripraveny predkopanymi sachtickami v podlaze a odvlhcovani se delalo pripravenymi vetracimi otvory.
[10] To je zajimave. TKR a STA jsou dve rozdilne veci. TKR neslouzi jako substitut STA a vice versa. V pripade byt jednoho soubezneho pozadavku by mel developer nebo UPC natahnout bud zvlastni vedeni navic a nebo vam platit nad vas placeny zaklad od UPC zakladni TV nabidku ze sve kapsy (kompenzace. byt stale mimo regule legislativy).
BTW: Je zajimave ze UPC zapojuje cizi kabely. V panelaku u rodicu to nechtela akceptovat ze pry jedine svoje (a musela se prorazit nova sachta na dalsi kabely k bytum:)).
[11]
No co. SLA na domaciho zakaznika - tlf.linku je 5dni a pak kompenzace pausalu. To je jak kompenzace od CD.
Kazdopadne zatim jsem mel asi stesti. Delsi vypadek jak 3 dny po bource jsem nemel. A to se musely vedle bleskojistek menit i karty v DSLAMu. Porad lepsi servis nez od lokalnich wifaru.
[13]
Je mi to nejake povedome. Nejste ze zapadnich cech?
S kabely pamatujicimi hitlera ale mate pravdu. Nas telecom ziskal spoustu dratu s izolaci lepenka-vzduch.
A az do roku 2001(Praha Bila hora byla posledni), jely ustredny typu P51/52,ktere byly v podstate kopii systemu Siemens-Halske A-29, jejichz patent v ramci valecnych reparaci propadl v nas prospech.
[quote]
Mezitím manželé kontaktovali developera s dotazem na technickou dokumentaci ke kabelovému průběhu. Vše bylo zpracováno přehledně a precizně, jen s jednou malou vadou - neodpovídalo to realitě.
[/quote]
Asi s temi novymi domy neco je. Ja mel zapojeny cizi elektromer - nekolik let, nez na to majitel bytu prisel. A kdyz jsem prepojoval svetla, zjistil jsem, ze "elektrikar" si s tim take hlavu prilis nelamal - vsechny draty svetle sedive, a faze z jednoho vypinace vedena k druhemu pres zed pres svorku... Krasa!
[16]
Achjo. Na dostupne site se v pripade neduvery ptejte primo provozovatelu. U O2 to mate zadarmo a u UPC se muzete zeptat alespon na cislo popisne. U ostatnich provozovatelu kdyz uz ne dokumentace site, tak aspon informace na objekt s cislem popisnym.
Co se tyce O2:
Vnejsi vedeni az k propojovacimu bodu v baraku by podle planu melo odpovidat. Mate to na te mape vyznacene. Pak muze dojit k problemu ze nesedi zaznam v databazi s mapou. Bud narazite na hlupaka a nebo nekdo posle technika proverit skutecny stav. Nereste technicke zalezitosti pres opice na 800123456. Volejte planovace site nebo poruchy 800 184 084 pokud mate uz linku zrizenou. Clovek co ma sluzbu muze minimalne pustit test linky na ustredne a zaridit vyslani technika ktery vymezi usek poruchy.
Ze vnitrni body kolikrat nesedi neni vas problem. Pokud doslo k predavacce techto rozvodu O2 tak ta je musi zprovoznit. Stava se ze kabely sice natazene jsou, ale mily developer zamestnal levnou pracovni silu ktera je navrtala nebo prerezala pri stavebnich pracech.
Pokud neni zrizene vnitrni vedeni, tak O2 staci rozvadec v dome a vybuduje vedeni sama. Sama dela i vymeny starych "zvonkacu" od domovnich rozvadecu pokud tyto nevyhovuji v ramci setreni poruchy.
Pokud se zminuji o O2,tak mam na mysli externi firmy. Tyto cinnosti jsou vsechny outsourcovane a v kazde oblasti pusobi jina. Mate je uvedene na vyjadreni dokumentace site a nebo vam je rekne planovac ktery je uveden tamtez.
Pokud jste duverivy a natahl vas developer a v dome fyzicky sit neni, tak muzete i po koupi zadat nahradu skody klasickou obcanskopravni cestou. Vada skryta, uvedeni v omyl,trestny cin podvodu to mne jen tak rychle napadlo.
Co se tyce UPC:
Z osobnich zkusenosti byvaleho spoluvlastnika a predsedy sdruzeni objektu napojeneho na UPC vim, ze ma v pristupove siti dost bordel. Tedy co se tyce dokumentace a skutecneho stavu. Zrizovaky vnitrnich rozvodu nebo banalni opravy se strasne tahnou. Zalezi dost na firme ktere to zadaji. Dokud vam vse funguje je UPC zlata. Ale nedejboze s nimi neco resit. Strasne zdlouhave postupuje v pripade zrizovaku dalsich patrovych rozvadecu. Tech vymluv co bylo ze neni dostupna sit v baraku atp. Zazil jsem i pripad kdy "technik" UPC kteremu nesel otevrit, tak tuto skrin vypacil a takto vypacenou skrin zabouchl a prelepil hrany nalepkami UPC.
V O2 je sice taky bordel, ale tak porad proti UPC organizovany :)
* Co s novymi domy?
Nejde jen o nove domy:) Stavba ze 70let - chybi venkovni uzaver HUP a pritom stavba vedle ze stejne doby ho ma. Chybi venkovni pilir HUP ackoliv mnohem starsi domy okolo ho maji. Jakysi uzaver plynu je ve sklepe ktery je uzamcen. Navic na ten komunisticky ctyrhran chybi klic a ventil je zarostly. Nastesti jsou rozvody uz svarovane a bez uniku.
Stavba z 50 let - Je zde venkovni pilir HUP notne zarostly mechem. Krasny novy elektromer PRE je na shnilem prkenku uvnitr cinzaku pro bytovou jednotku. Neni pristupny z mimo bytovou jednotku, ale coby modni doplnek je videt nad drezem (ufff, ze by designovy doplnek "umyvacich prostor" ?).
Unik plynu po celem domu ze sroubovanych rozvodu. Ve nepouzivanych odbockach chybi zatka a z uzaviraciho ventilu na nemerenem useku je unik. SVJ s tim nic nedela uz cele roky.
Chybi poradny vnitrni rozvadec na telefon. Neni zde ani klasicky plechac od komancu. Pouze pootevrena plechova dvirka s volne pristupnou svorkovnici. Na chodbe je jeste stary mechanicky casovac na svetla z umakartu(rad bych vedel jestli to i tehdy odpovidalo normam). Kovove vnitrni rozvody vytapeni,pitne vody a TUV jsou shnile, ale nikdo s tim nic nedela protoze duchodcum to "staci".
A mohli bychom pokracovat. Proto mne vetsina developeru/realitek ma na svem wanted: life or dead listu. Kdyby alespon nebyly nemovitosti tak precenene ze.
Inu... Co se týká O2, tak to je kapitola sama o sobě. Bydlíme v rodiném domku a po pár letech problémů se O2 rozhodla natáhnout vedení až k nám do domu. Sice je to přez zahradu, kde nám stojí krásný stožár vedle krmítka pro ptactvo, ale vedení to je. Jedná se o prodloužení nějáké utnuté linky, protože pamatuji že dříve tam stával rozvaděč. VDSL internet, poslední dům na konci větve asi 3,5 Km od ústředný = reálná rychlost dl +- 2Mb/s, up 230 kb/s; cena 800 měsíčně, ale jiný poskytovatel prostě není.
Ale teď k tomu kde je zakopaný pes. Jednou za čas, když je bouřka tak vytahuji veškeré elektrické spotřebiče ze zásuvky, ale z ničeho nic mi přestal fungovat Router Huawei echolife, konkrétní model si nepamatuji. Volal jsem na O2, přijel technik a řekl že došlo k přepětí a že je po routeru. Ptal jsem se jak je možné že mohlo dojít k přepjetí když jsem měl router vytažený ze zásuvky a odpověď zněla že nemůže, takže jsem to zřejmě z elektřiny nevytáhnul. No, koupil jsem si další router od O2 za nádherných 1200 kč. Za týden bouřka, vytáhl jsem to ze zdi, vyfotil a šel si číst knížku. Poté co jsem přišel po bouřce k PC a zapojil jsem ho i s routerem mne čekal šok. Mojí síťovka byla zkratovaná a router byl opět spálený. Volal jsem na O2 poslali technika a ten řekl že patrně do vedení uhodil blesk a šířil se po kabelech O2. Volal jsem na O2, řekli že je to můj problém. Stejný problém jako já měli sousedé, kterým ovšem vyhořel nabušený počítač za 35 a tři nuly. Firma O2 odmítla uznat že zkrat šel po jejich kabelech i když to tvrdil jejich technik. Nuže koupil jsem pojistky na DSL kabely, zásuvky proti přepjetí a pro jistotu kompletně odpojuji router když je bouřka.
Profesionální ajťák pracující pro korporát (narozen 1974). V soukromí však rád prosazuji svobodný software. Snažím se mít přehled o technologiích a trendech. Zastávám názor, že pokud chci něco kritizovat, musím s tím mít nějakou zkušenost. Jsem hrdý manžel, otec dvou dcer a opečovávatel kočky plemene Britská modrá krátkosrstá. Mám rád hudbu, knihy a kulturu obecně. V některých věcech však jdu proti proudu – používám Linux (konkrétně ZorinOS), svobodný software (LibreOffice, GIMP, Inkscape či Joomlu!) a jezdím v hybridním japonském autě.
Přečteno 47 154×
Přečteno 41 382×
Přečteno 35 907×
Přečteno 25 964×
Přečteno 25 764×