Vyfasoval jsem nový smartphone Samsung Galaxy S III mini NFC, který nahradil moji starou dobrou NOKIA N900, čest její památce. Není to smartphone přesně podle mých představ, ale jak se říká, darovanému koni na zuby nekoukej – nicméně já se teď hodlám podívat a nejen na zuby…Nejprve pár slov k zemřelé – tedy ona stále žije, ale už jen jako záloha v případě nouze. N900 je naprosto výjimečné zařízení, spíše tablet než telefon, ale právě takový koncept mi vyhovuje, protože volám celkem málo, zato Internet a další služby používám neustále. Škoda, že hardware už nestíhá a OS Maemo 5 stále trpí nepříjemnými chybami a chybějící podporou nových služeb.
Myslím, že každý, kdo koupil N900 doufal, že ji časem nahradí nástupcem se silnějším hardwarem, čtyřřadou klávesnicí a vyladěným Maemo 6. Jak dnes už víme, nic z toho se nestalo a už nikdy nestane, protože Nokia podporu N900 a Maemo 5 záhy ukončila a i přes vekou snahu komunity, která odvedla (a stále odvádí) skvělou práci nebylo možné napravit chyby a nedostatky v systému a uzavřených modulech. Nicméně Nokia sama, která se vzdala vlastních nadějných dětí Maemo a následně MeeGO a přitáhla si domů fracka od Microsoftu teď doplácí na svoji strategii a je možné, že N900 nakonec přežije svého výrobce.
Takže, co to tu máme. Podrobnou specifikaci a obrázky si prohlédněte rovnou na webu výrobce zde: http://www.samsung.com/cz/consumer/mobile-phone/mobile-phone/touchphone/GT-I8190MBNETL já se pouze zmíním o pár základních parametrech:
Model: GT-I8190N
Rozměry: 122×63×9,9 mm, 120g
Displej: 4”, 480×800, kapacitní Super AMOLED, 233 dpi, 16 mil. barev, Gorilla Glass
CPU: ST-Ericsson U8420, 2× Cortex-A9, 1 GHz, 45nm
RAM: 1 GiB
Paměť: 8 GiB (cca 4 GiB dostupné pro uživatele) + slot na microSD karty (až 32 GiB)
Sítě: v podstatě vše kromě LTE + WiFi (802.11 a/b/g/n) a podpora NFC
Fotoaparát: 5 MPix (CMOS), autofocus, blesk
OS: Android 4.2.1 (Jelly Bean) s prostředím Samsung TouchWiz Nature UX
SIM: miniSIM (tedy klasický rozměr, není třeba stříhat)
Poloha: GPS + GLONASS
(některé detaily získány z: http://www.mobilmania.cz/katalog-mobilu/samsung-galaxy-s-iii-mini/sc-63-ci-44013-c-1/default.aspx)
Mobil je, jak je u Samsungu zvykem, klasický plasťák. Nicméně zpracování je na velmi dobré úrovni, nikde nic nevrže, tuhost celé konstrukce je dobrá. Asi bych nepohrdl nějakými lepšími materiály, ale to je v této cenové kategorii zřejmě Sci-Fi. Musím ocenit velmi příjemnou váhu. Nicméně pokud telefon stejně jako já taháte různě po kapsách a občas vám vypadne, tak budete plasty blahořečit.
Ačkoliv má tento Samsung v názvu mini, rozhodně nečekejte žádného prcka. Ovládání jednou rukou je zde na hraně i pro moje pracky. To naštěstí není problém, N900 se jednou rukou prakticky ovládat nedala, takže pro mě nic nového. Zde to ještě jednou rukou jde, ale už to není tak pohodlné.
Design je celkem jednoduchý a čistý, což mám rád. Přístroj mám v modré barvě, která působí elegantně a telefonu sluší. Ještě jsem mohl mít červenou verzi (ta by spíše oslovila nějakou slečnu), nebo bílou verzi (domnívám se, že bílá má být lednička, nebo myčka na nádobí, ale nikoliv elektronika).
Co bych vytkl je hlasitý mono reproduktor na zádech, to není ideální umístění a jeho kvalita také není dechberoucí (N900 má dva reproduktory, tedy stereo, po stranách) a hladký a lesklý povrch zadního krytu, takže nejen, že telefon klouže v ruce (jak by řekla Julia Roberts v Pretty Woman: „svině klouzavá“), ale také chytá otisky prstů (což naštěstí není na modrém provedení moc vidět).
Displeji není celkem moc co vytknout. Je to klasický Super AMOLED, takže by někomu mohly vadit trochu přepálené barvy, ale mě se toto podání líbí. Pozorovací úhly jsou velmi dobré a zkreslení barev minimální. Displej ani netrpí zabarvením do zelena, pokud se na něj podíváte z úhlu, jak je dnes u řady displejů zvykem. Citlivost dotykové vrstvy je vynikající. Třešničkou na dortu je Gorilla Glass, takže displeji ve vaší kapse hned tak něco neuškodí.
Bohužel mobil nemá automatické nastavení podsvícení, takže zatímco v místnosti si ručně nastavíte skoro minimální svítivost, tak venku na sluníčku budete muset pořádně přidat. Naštěstí je nastavení podsvětlení hned po ruce v roletovém Android menu.
Vím, že různé nástavby Androidu jsou (nebo byly) často kritizovány pro svoji paměťovou nenažranost, pomalost atd. Za S3 mini mohu prohlásit, že TouchWiz Nature UX šlape naprosto bez problémů a plynule.
Bohužel nemám zkušenosti s čistým Androidem, takže nevím co všechno jeho prostředí umí, ale TouchWiz zvládá na ploše widgety které umí roztahovat dle potřeby a ikony aplikaci – to vše zarovnává do mřížky. Velmi pěkná je možnost vytvářet složky, jak na ploše, tak v menu aplikací. Co považuji za naprosto geniální a chybí mi třeba na iOS, je možnost skrývat ikony v menu aplikací, takže všechny ikony které mám na ploše v menu aplikací skrývám, což činí menu poměrně přehlednější. N900 umí na plochu přidávat i zástupce kontaktů nebo webových stránek, zde je tuto funkcionalitu potřeba řešit widgety. Co mi chybí je možnost mít v roletovém menu ikony zástupců aplikací (možná to bude umět přidat nějaká aplikace). Tuto funkci jsem u N900 používat například pro spouštění konzoly, souborového manažeru, či aktivaci LED blesku jako svítilny. Nyní je nutné tyto ikony umístit na některou z ploch, nebo šátrat v menu aplikací. Počet ploch je omezen na sedm, ale já zatím využívám jen pět (zvyk z N900, kde byly jen čtyři), takže zbylé dvě jsem odstranil dokud nebudou potřeba.
Každopádně celé prostředí působí přehledným dojmem, grafické prvky jsou velmi pěkné a dostatečně velké. Velikost písma lze nastavovat, takže snad uspokojí slepýše i rysa ostrovida. Opravdu se mi velmi líbí.
To co je nejčastěji potřeba (jako například aktivace WiFi, Bluetooth, GPS atd.) je k dispozici v roletovém menu, kde se zobrazují i další události. Toto menu je oproti iOS obrovská výhoda Androidu. iOS to sice také časem odkoukal, ale jeho použití je poměrně omezené.
Co mě naopak irituje je potřeba mít oddělené aplikace pro SMS, IM, Skype atd. Toto bylo v N900 (a například WebOS) mnohem lépe vyřešeno. Jen jedna aplikace a vše pěkně na jednom místě.
Za velké mínus považuji chybějící LED pro indikaci zmeškaných událostí. Telefon sice umí zavibrovat pokud ho vezmete do ruky, ale vibrace je poměrně slabá, takže ji můžete i nezaznamenat a navíc v tom už není moc rozdíl jestli telefon jen vezmete do ruky nebo navíc zmáčknete tlačítko pro rozsvícení displeje. Toto je opravdu fail.
Patlání po displeji pro mě není úplně nové, ale vždy jsem dával přednost hardwarové full QWERTY klávesnici. Nicméně Samsung nabízí hned několik metod zadávání textu. Můžete použít klasické datlování na softwarové klávesnici, rozpoznávání psaného textu, diktování, ale hlavně SWYPE. Šílenec co udělal algoritmus pro SWYPE musel být bedna a musím říct, že to je prudce návykový způsob psaní. SWYPEování v angličtině je dokonalé, v češtině trochu kulhá, ale to se snad postupně poddá s tím, jak se mobil bude učit nová slova. Jedinou vadou na kráse je pro mě QWERTZ klávesnice. Jsem zvyklý na českou verzi QWERTY a psát na QWERTZ pro mě představuje peklo. Kontaktoval jsem ohledně toho podporu Samsungu a budu doufat, že v nějakém nové verzi OS se QWERTY s podporou SWYPE objeví.
Asi vás bude zajímat výdrž na baterku. No není to nic moc, ale přeci jen o něco lepší než u N900. Vydrží mi celý den (přes noc vždy nabíjím) s tím, že jsem neustále připojen na internetu přes rychlá data nebo WiFi, zapnutý GTalk, kontrolují se emaily a další online služby jako například sociální sítě. K tomu si běžně přehraji jedno nebo dvě alba ve FLAC, ráno po cestě do práce si přečtu co je ve světě nového a totéž cestou z práce. Mezitím vyřídím nějaké emaily, Google Plus, Twitter atd., čili běžná činnost.
Pro nás Linuxáky může být zklamáním absence USB mass storage. Když nepočítám WiFi, BlueTooth, případně NFC, tak Galaxy se s počítačem domluví jen pomocí MTP nebo PTP protokolu. Ačkoliv podpora těchto protokolů se v Linuxu zlepšuje (např. podpora v Dolphinu v KDE 4.10.x), není to zdaleka ideální. Navíc to vypadá, že Samsung implementuje MTP trochu specificky, takže mi přenos souborů zatím spíše nefunguje. Nicméně třeba Amarok se s Galaxy domluví. Nejmenší cesta odporu je tedy vytáhnout z mobilu SDkartu a na tu data nasypat, nebo použít FTP.
Nebudu popisovat standardní Google a jiné aplikace, které se nacházejí na každém Androidu, ale zmíním Funkce které má tento Samsung navíc a kterými se chlubí. Také zhodnotím základní funkcionalitu, jako aplikace pro volání, SMS atd.
Nejprve Samsung specialitky:
Pop Up Play – video přehrávač umí speciální režim, kdy přehrává video v malém okně nad ostatními aplikacemi. Okno lze přesouvat, takže lze video sledovat i při jiné práci na mobilu (zajímavé, ale myslím, že celkem k ničemu).
Přímé volání – dělá přesně to co píše Samsung, tedy pokud jste v něčím kontaktu, nebo někomu píšete zprávu, stačí přiložit mobil k uchu a ten začne dotyčného automaticky vytáčet.
S Voice – taková Samsung Siri. Stejně jako tato slečna nebo paní od Apple ani S Voice neumí česky. Trošku jsem si s tím zkoušel hrát, ale s mým koloniálním přízvukem prostě bez šance. Čili, umí to pěkné věci, ale pro běžného Čecha naprosto nepoužitelné. Zkrátka zapomeňte, že nějaký S Voice existuje.
Inteligentní upozornění – jsem již zmiňoval u povzdechu na chybějící indikační LED. Je to jen slabá náhražka :-/
S Beam – snadné sdílení obsahu mezi dvěma Sasungy. Ani tuto funkci ani NFC jsem zatím neměl možnost vyzkoušet. Až budu mít praktickou zkušenost, tak tyto informace doplním.
Sledování aktivity – mobil v určitých intervalech sleduje, zda se díváte na displej a pokud ano, tak jej nevypne. To je jedna z funkcí pro které jsem zvolil právě tento Samsung. Funguje to celkem slušně, tedy pokud není v místnosti tma nebo za vámi nesvítí ostré světlo (například okno).
Gesta – mobil rozeznává řadu gest, např. při zatřesení mobilem aktualizuje widget počasí atd., poklepáním na horní hranu přístroje se přesune na začátek seznamu nebo stránky a další. Všechny tyto funkce jsou pěkně popsány a uživatel je na ně upozorněn jakmile narazí na aplikaci kde by se daly použít, takže není potřeba studovat manuál.
A nyní něco k základním aplikacím:
Telefon – telefonní aplikace asi nemá moc čím překvapit. Je dělená do záložek, kde na té první naleznete numerickou klávesnici pro zadání telefonního čísla, která při psaní čísla automaticky prohledává telefonní seznam a nabízí kontakty, které se shodují. Moc se mi líbí, že psané telefonní číslo je na displeji děleno do trojic pro lepší přehlednost. Následně můžete zvolit hlasové či video volání. Jednotlivým číslům numerické klávesnice je možné přiřadit rychlé volby, které se vyvolávají dlouhým podržením. Pod jedničkou se vždy skrývá hlasová schránka a nelze odstranit, což je škoda, protože ji nepoužívám a zbytečně tak zabírá místo pro důležitější kontakty. Pod druhou záložkou nalezneme seznam přijatých, odchozích a zmeškaných hovorů, které můžete rovnou kontaktovat, ať už telefonicky nebo pomocí SMS. Třetí záložka je určena pro oblíbené kontakty, no a nakonec pod čtvrtou je kompletní telefonní seznam uložený v mobilu – viz dále v popisu aplikace Kontakty. Velmi kladně hodnotím velikost a barevné zvýraznění všech prvků, takže nemá problém ani člověk s velkými tlapami nebo někdo s horším zrakem. Pokud vás někdo prudí je možné nastavit si blokování jeho čísla.
Kontakty – ačkoliv Telefon a Kontakty naleznete pod dvěma ikonami jedná se o tutéž aplikaci, jen s tím rozdílem, že v Kontaktech se nezobrazují zmeškané hovory, ale místo toho jsou skupiny kontaktů. Každá skupina i jednotlivý kontakt mohou mít samozřejmě vlastní vyzváněcí tón a pravidla pro vibrace. V adresáři se můžete pohybovat ať už obligátním skrolováním seznamem jmen nebo abecedním listem na pravém kraji obrazovky zvolením požadovaného počátečního písmena jména či příjmení (v závislosti na vámi preferovaném nastavením řazení kontaktů). Samsung nezapomněl ani na vyhledávání v kontaktech. To umí hledat nejen podle jména a příjmení, ale také podle dalších informací ve vašich kontaktech jako telefonní číslo, přezdívka, adresa atd. Telefon samozřejmě umí agregovat kontakty z řady zdrojů, ať už SIM karta, paměť telefonu, Google, Facebook atd. To je na jedné straně fajn, na druhé straně to vytváří bordel. Naštěstí si můžete nastavit to co se má vlastně v adresáři zobrazovat, takže palec nahoru.
Zprávy – tolik oblíbené SMS můžete psát právě zde. Zprávy se zobrazují jako konverzace. Pokud konverzaci otevřete jsou jednotlivé zprávy v bublinách se zobáčkem směrem doprava nebo doleva, podle toho zda se jedná o zprávu odeslanou vámi nebo o odpověď (tvar a barva bublin, případně pozadí konverzací lze nastavit). Pokud do zprávy vložíte nějaký obrázek nebo jiný soubor stává se ze zprávy automaticky MMS. Pokud místo telefonního čísla kontaktu zadáte jeho emailovou adresu je zpráva odeslána jako MMS na zadaný email. Potvrzení o doručení případně přečtení zprávy je třeba zapnout v nastavení, implicitně zapnuto není! Zda se má zpráva odesílat s diakritikou nebo se má diakritika ořezávat lze rovněž nastavit. Rozepsané zprávy se ukládají do konceptů, takže o váš výtvor nepřijdete, pokud vás při psaní něco vyruší. Další pěkná vlastnost je možnost uzamknou zprávy které si nechcete třeba omylem vymazat. Pokud rádi praktikujete vydírání nebo jednáte s mafií, tak jistě oceníte možnost napsat zprávu a nastavit ji čas odeslání, takže až budete svázaní a zavření v kufru auta uhánět k přehradě Orlík předpřipravená zpráva o pomoc se sama odešle. Co mě příjemně překvapilo je jakýsi spam filtr, kde si můžete nastavit nejen kontakty od kterých nechcete dostávat zprávy, ale i slova či fráze z těla zpráv, které se mají zahazovat – to je ideální pokud vás přítelkyně / přítel nebo partner obtěžuje svými perverzními SMS. Jen si dejte pozor aby vám manželka tajně nenastavila filtr na věty jako “pojď na pivo” a podobně. Někdo může ocenit možnost nastavit tlačítku hlasitosti funkce zvětšování/zmenšování písma ve zprávách. Samozřejmostí je možnost nastavení tónu SMS, opakování, vibrace, podpis atd. Ve zprávách lze také vyhledávat. Pokud snad někdo používáte Cell Broadcast zprávy jsou rovněž podporovány, já o nich slyšel prvně.
Email – pro svůj soukromý Gmail účet používám aplikaci od Google, ale email klient telefonu používám pro firemní Exchange účet. Aplikace nenadchne, ale ani neurazí. Umí konverzace, umí nastavit řazení emailů podle data nebo řady dalších parametrů a pokud vám nevyhovuje velikost systémového písma, můžete si v emailu nastavit jinou. Pochopitelně lze nastavit i automatické vkládání podpisu, které umí formátování písma, takže klidně použijte vaši firemní šablonu. Při psaní máte rovněž k dispozici základní formátování písma. Když smažete email přepne vás to zpět na seznam emailů nikoliv na další zprávu – a to je přesně jak to mám rád. Pokud máte ikonu email klienta na ploše nebo v liště možná oceníte indikaci počtu nepřečtených zpráv přímo na ikoně. Tón upozornění na nový email lze také nastavit. Suma sumárum, není to nic moc, ale proti té bídě kterou znají třeba uživatelé iOS zařízení je to nebe a dudy (když jsem poprvé spustil email klient na iPadu, tak jsem myslel, že je to vtip).
Kalendář – respektive “S plánovač” – je stejně jako Email poměrně jednoduchá aplikace (i když pro majitele jablečných zařízení se svojí komplexností opět blíží raketoplánu). Stejně jako v případě kontaktu umí i S plánovač agregovat všechny vaše kalendáře a je jen na vás, které si budete zobrazovat. Položky jednotlivých kalendářů jsou tradičně odlišeny barvami. Na výběr máte několik druhů zobrazení ať už jako jeden den, týden, měsíc, rok, nebo jako souvislý seznam po sobě následujících událostí, či seznam úkolů. Ke kalendáři patří i widget na plochu. Sice se mi, co se týká přehlednosti, nelíbí tolik jako widget z N900, protože umí zobrazovat jen aktuální den (kdežto N900 zobrazuje kontinuální seznam a nesplněné úkoly), ale na druhé straně můžete se den po dnu přepínat tam a zpět a umožňuje přidat událost bez otevření S plánovače. Samotné vytvoření události pak obsahuje vše potřebné, tedy do kterého kalendáře se má přidat, jméno události, ikonu události (například dort pro narozeniny atd., ikona je vidět v kalendáři), termín od – do (nebo celodenní, případně opakování), připomenutí – jedno nebo několik, místo události (manuálně nebo umí spolupracovat s GPS), samotný popis, lze přidat další účastníky, zda máte být zobrazen jako zaneprázdněný, zda se jedná o veřejnou či soukromou událost a nakonec lze připojit obrázek. Obdobně lze přidat i úkol.
Hodiny – zdánlivě nepodstatná aplikace, ale o to více potěší, když nejen funguje tak jak má, ale umí i něco navíc. Základní funkcí je samozřejmě budík. Můžete si jich nastavit kolik je libo. Mají nastavitelné opakováním dle vašich potřeb a pochopitelně si můžete zvolit i melodii. Další funkcí je Světový čas, kde si můžete nastavit několik míst pro které se vám bude zobrazovat aktuální čas. Pokud si necháte doma svoje stopky Galaxy je zastoupí – pěknou fičurou je poznačení časů pro jednotlivá kola. No a nakonec nemůže chybět časovač, aby třeba vaše vejce na měkko byly vždy perfektní. U časovače si můžete nastavit zvuk upozornění a odpočítávání pokračuje i na pozadí.
Souborový manažer – jmenuje se “Moje soubory” a opět se jedná o poměrně jednoduchou aplikace, která ale dobře dělá to co má. Můžete si nastavit cestu ke složce s obrázky, videem, hudbou a dokumenty a tyto odkazy se budou ukazovat na domovské stránce souborového manažeru po jeho spuštění. Samozřejmě si můžete nastavit i další vlastní oblasti. Aplikace umí kopírovat, přesouvat, mazat a sdílet soubory. Lze nastavit zda se mají zobrazovat skryté soubory a přípony souborů. Pokud vyžadujete další funkce, musíte se poohlédnout jinde.
DLNA – Galaxy umí fungovat jako DLNA server pro video, hudbu a obrázky. Ocenil jsem, že nedovolí připojení každému zařízení, ale pokud je v síti něco co se připojuje k DLNA zobrazí dialog a umožní vám ho přidat do schválených nebo zablokovat. Bohužel neumí přes DLNA posílat i titulky k videu, to je velká škoda.
Hudební přehrávač – umí playlisty, zobrazení alb podle autorů, adresářů atd. Samozřejmostí je ekvalizér. Velké plus je pro mě podpora OGG a FLAC v základu. Obaly alb si hledá sám na Internetu a bohužel ignoruje ty vložené v souboru nebo obrázek v adresáři s albem (palec dolů). Umí dohledávat další informace o albech a internetu s můžete přehrávat i hudbu z DLNA serveru.
Video přehrávač – poradí si s MKV a umí zobrazit v MKV integrované titulky. Také umí titulky externí – přičemž nemá problém s žádným běžným kódováním titulků, tedy UTF8, ISO8859–2 a CP1250 (velká pochvala). Stejně jako hudení přehrávač umí přehrávat z DLNA serveru. Na FullHD bohužel zapomeňte, na to nemá Galaxy dost páry.
Fotoaparát – nastavení a funkce fotoaparátu jsou celkem bohaté, ani je nebudu rozebírat, protože vám nebude nic chybět. Snad jen HDR, ale to by stejně bylo zbytečné, protože kvalita fotoaparátu je průměrná. N900 nebyl také žádný zázrak, ale pokud bylo dobré světlo a nezoomovalo se, tak 5 MPix s optikou Carl Zeiss umělo dělat hodně pěkné fotky. Galaxy není špatné, ale tomuto se nemá šanci vyrovnat. Dnes už je bohužel pravidlem, že mobil postrádá hardwarovou spoušť fotoaparátu, ani ji nelze namapovat na jiné tlačítko.
Jaký je tedy můj závěr? Samsung Galaxy S III mini je rozhodně dospělý smartphone. Výkonem hardware se samozřejmě nemůže měřit s highendem, ale ve své střední třídě se jistě neztratí. Navíc funkce a softwarová výbava ho řadí k tomu nejlepšímu co lze ve střední třídě koupit. Jedinou cenou na kráse by mohla být cena – dokázal bych si představit, že by se mohl prodávat třeba o dva tisíce levněji, než téměř za osm tisíc. Nicméně měl jsem možnost pracovat i s několika dalšími middleend a lowend smartphony s Androidem a setkával jsem se u nic s řadou chyb a nestabilitou systému, ale u tohoto Samsungu něco takového nehrozí, funguje naprosto spolehlivě a stabilně a to možná za nějakou tu korunu navíc stojí.
Na závěr tabulka pro a proti:
Pro |
Vyladěný a stabilní systém |
Na svoji třídu solidní hardware |
|
Aplikační základna a funkce Samsung telefonů. |
|
I s TouchWiz je rychlý |
|
Proti |
Chybí indikační LED |
Nemá automatickou regulaci podsvícení |
|
Slabší fotoaparát |
|
Pohlídejte si |
SWYPE klávesnice je QWERTZ a nelze nastavit QWERTY |
S Voice vyžaduje skvělou angličtinu |
|
Neumí USB mass storage |
|
Vydrží jen den na baterii |
|
Pro menší tlapku může být problém ovládání jednou rukou |
"Jedinou cenou na kráse by mohla být cena - dokázal bych si představit, že by se mohl prodávat třeba o dva tisíce levněji, než téměř za osm tisíc" - splněno, viz http://mobilni-telefony.heureka.cz/samsung-i8190-galaxy-s-iii-mini/#!o=2
Já jsem Samsung S3 mini loni pořídil manželce a teď po něm pokukuju, protože aktuální cena pod 6000 Kč už je velmi rozumná za to co tento telefon umí. Navíc je zajímavou výhodou to že je to asi nejlepší dostupný telefon do kterého se dává klasická stará (neoříznutá) SIM karta.
Na USB mass storage zapomeňte, to už z moderních telefonů neumí žádný z jednoduchého důvodu - USB mass storage neumožňuje paralelní přístup z PC i z telefonu. Dnes už si musíte představovat spojení dvou počítačů, ne počítače s hloupým telefonem!
Informace o soukromí: U všech přidaných názorů provozovatel ukládá IP adresu a hostname odesílatele. U neregistrovaných uživatelů se na webu zobrazuje část hostname, případně IP adresy, neumožňující identifikovat konkrétní počítač.
http://www.nissanvietnam.net/nissan-x-trail/
[2] Pro prenos dat na Androidu je docela zajimavy Airdroid (www.airdroid.com).
[1] Klasicka SIM karta ide aj do Galaxy Nexus, tiez som uvazoval o SIII mini, ale nakoniec zvitazil ten Nexus aj kvoli tomu, ze sa updatuje priamo z Google (aj ked treba trochu "hackovat" a prepalit original firmware, tie co sa dodavaju u nas sa defaultne updatuju zo Samsungu).
Ahoj
Fak dik za super clanek. I ma N900 se pomalu ale jiste louci a ja jsem prinucen se podivat ponahrade. Popravde koukam po S3 jen plne a nejspis si jeste pockam az spadne cena po prichodu S4. Na co jsem si u N900 fakt zvykl je synchronizace kontaktu/kalendare atd do Evolution a gnome. Nejak se mi stale nechce davat moje data i na google ucet. Zkousel jsi a nebo vyzkousis i toto jednoduche zalohovani a das mi vedet ? Navod na zprovozneni jsem psal pro mymaemo.cz a urcite tam jeste bude.
Predem dik za info a pripadne dalsi clanek s postrehy.
Neni problem jen to po tobe bude chtit registraci :-(
http://mymaemo.cz/forum/index.php/topic,1373.0.html
A jestli nechces delat registraci tak jsem udelal kopii na
[13] Aplikace bohužel na SD kartu dostat nelze.
Kam se mají ukládat fotky a natočené video si můžeš nastavit přímo v aplikaci fotoaparátu (ozubené kolo --> Úložiště --> Telefon / Paměťová karta).
Kopírovat data jako hudbu atd. můžeš dle svého uvážení, jak do interní paměti, tak na SD kartu, kde telefon vytvoří strukturu adresářů podobnou té na interním úložišti - aplikace jako přehrávač hudby si pak prohledají obě úložiště automaticky.
Při stahování z Internetu se data ukládají do adresáře Download na interním úložišti. Zatím se mi nepodařilo najít způsob jak to změnit - asi to bude vlastnost této verze Androidu.
Dobrý den, mám u svého SIII mini problém... když navolím profil "tichý", nebo "vibrace"... funguje to jak má do té doby, než mi někdo zavolá a já zavěsim sluchátko, nebo já zavolám někomu... v té chvíli ikonka profilu na horní liště zmizí sama (jakmile zvednu/zavěsím sluchátko) a následně už je telefon opět nahlasito. Než jsem to zjistila, myslela jsem vždy, že jsem blázen a asi jsem to nenastavila... ale je to takto. Je možné, že je někde nějaké nastavení, které by to způsobovalo, nebo je to problém softwaru?.. pomohlo by třeba dát mobil do továrního nastavení? Nebo to snad může být opravdu chyba v telefonu:(? Nechce se mi ho dávat do servisu:( Díky za radu.
[16] Teď jsem to zkoušel a u mě se to chová normálně. Podívej se, jestli máš aktuální verzi OS - menu Nastavení (ozubené kolo) --> O zařízení. Případně zkus nechat vyhledat aktualizace.
Michale, moc děkuju za reakci, nikdo mi tu neodepisuje. Já myslím, že to je softwarova chyba, ale jak když to blázní. V informacích o telefonu mám to samé, co ty, aktualizuje se pravidelně a napsalo mi to, že již byl aktualizován...
Vždycky to na chvíli přestane, když úplně vypnu a zase zapnu telefon (protože dřív jsem ho vůbec nevypínala, ani na noc)... teď mě to ale zas překvapilo, že to začalo dělat tu samou věc obráceně, takže jsem měla normální profil nahlasito, někomu jsem zavolala, a při zvednutí sluchátka se mi tam najednou samy daly vibrace... Zase jsem to vypla a zapla zas to vypadá, že to bude chvíli v pořádku... Nemám zkusit to tovární nastavení? Co to proboha může být... je to na to, abych fakt šla do toho servisu? Budu vděčná za jakoukoli radu, nejlépe na (tel. číslo odstraněno --Michal)...klidně prozvoňte a já zavolám zpět. Je to pro mě rychlejší, než tahle diskuse... Díky
Ma niekto skusenost s avastom v tomto telefone?Dnes som ho nainstaloval a vyzera uzasne na to,ze je zadarmiko a predci aj konkurenciu,ktora ma svoje antiviry za prachy.Daval som si avast aj z dovodu,ze ho pouzivam aj v PC,ale za ktory rad priplatim nakolko je to najvymakanejsi antivir.Unikatnou funkciou v avaste je Anti-Left ked sa po prihlaseni na avast.com dostanem do ukradnuteho mobilu zablokujem ho popripade vyhladam pomocou GPS.
Hm to ja pri svem pouzivani jsem rad jak mi baterka vydrzi pulku dne. NFC vyuzivam, ale bohuzel jen napul. Nejak nechapu proc se androidu rika otevreny system a pak jak clovek cosi chce napise mu to neni root. Ja se bojim rootovat. Redeji bych nekoho zaplatil na Ostravsku aby mi to provedl. Zpet k NFC. Mam stitky nfc a naprogramoval sem si je pro urcite ukony co ma mobil delat. Stitky jsem si zatim nalepil v praci v aute a doma. Stitek ma dvoji nastavovani. Tj. Prijdu domu prilozim napise domov1 stahnou se patricne zvuky, jas displeje zapne wifi vypne mobilni data a spusti se program na TV atd. Pri odchodu prilozim na stejny stitek a ukaze se Domov2 a u mne konkretne nahlas tony, vypne wifi, zapne data, hodi poradnej jas a zapne radio. Ted proc jsem psal ze funguje z pulky a odkazoval na root. Neumi bez rootu zavirat aplikace, zapinat a vypinat gps. Kdyz dojdu do prace chtel bych mimo jine aby mi pres nfc vyplo radio. Stitek v aute zaplo gps, bluetooth a navigaci cygic, ale az bych dojel chcu prilozit na stitek a vedet ze se mi killne sygic vypne bloutooth a gps.....a bohuzel :-( pisu z mobilu sorry za chyby
Velmi dobře napsaný elaborát o S3 MINI, mám ho taky a nedám na to dopustit. Jen nechápu Kouh3na, jak mu může vydržet baterka tak dlouho!!! Já mám S3 jako kancelář, všechny možný apl jako mail, net, navigace(NAVIGON), prostě pořád na všem online a baterka necelý den!!!!!!!!!!!!!!!!! Není jinak možná, nevěřím, že by někdo s tímto využitím vydržel dýl....
[32] Já tedy MMS příliš nevyužívám, email se mi zdá lepší, ale ve svých SMS zprávách se mi jednu MMS podařilo vydolovat a pokud ji otevřu a klepnu na zobrazení obrázku, tak po vyvolání menu levým senzorovým tlačítkem mám hned jako první položku volbu "Uložit přílohu".
Dobrý den, mám čerstvě Samsung galaxi s3 mini a přestože jsem z telefonu nadšená, trochu mě mrzí kvalita poslechu hudby z přiložených handsfree sluchátek, zjistila jsem, že s jinými se poslouchá podstatně lépe, ale zase nemají ovládání hlasitosti, pokud se rozhodnu si koupit nové, nemáte někdo náhodou zkušenost, jaké by pro to byly nejlepší a jestli Samsung nevyrábí třeba o třídu lepší sluchátka s handsfree, než co byla přiložena?
Ahoj,
koupila jsem si Samsung Galaxy S 3 mini a ze složky z počítače jsem si do telefonu stáhla písničky. Na předchozí Nokii se mi přesně zobrazovali ve tvaru stejném, jak byly uloženy v počítači INTERPRET_NÁZEV PÍSNIČKY.mp3, bylo možné hledat podle názvu písničky nebo podle interpreta,či podle alba.
Na Samsungu se u 2/3 písniček zobrazil interpret neznámý a v názvu písničky byl zapsán interpret i název písničky společně.
Diakritika problémem asi nebude. Mám tam např. 8 písniček od Lucie Vondráčkové, dvě se zobrazují téměř správně: Vondráćková Lucie_Vítr.mp3, ale u ostatních je autor neznámý a název písničky je Vondráčková Lucie_Tenkej led.mp3.
Na Nokii šlo cokoli přejmenovat (upravit detail písniček),na Samsungu mi to nejde, nevím kde, jak. Je to možné upravit?
[42] Ahoj, myslím, že by se mohlo jednat o problém ve verzi ID3 tagu - tedy popis písničky který máš uložený v MP3 je uložen ve starší verzi ID3 tagů než kterou podporuje telefon. Zkus tedy otevřít tvoje MP3 v nějakém programu nebo moderním přehrávači a znovu jim vytvoř popisky - nejlépe asi v ID3 tagu kolem verze 2.4 a UTF kódování.
V Linuxu bych ti doporučil výborný program na vytváření tagů audio souborů EasyTAG, v jiných OS snad poradí někdo jiný.
Ahoj, prosím Vás, mám taky Galaxy s3 mini a chci se zeptat, píšničky ze starého telefonu jsem měla na paměťovce, tu jsem vložila do galaxy a vše v pořádku, ale nemůžu přijít na to, jak si pomocí přehrávače hudby můžu poslechout tyhlé své písničky,když třeba někam jdu, v přehrávači se mi prostě zobrazí jen ta základní píseň co je v telefonu a když ve složce s hudbou poslouchám jednu ze svých písniček , tak mi nehraje potom další..
Ahoj kupil som si galaxy s3 mini a som s nim celkom spokojny, ale mam jeden problem nejde mi spustit internet ani wifi neviem co s tym je skusil som vsetko co som vedel ale neviem ako dalej, ked chcem ist na internet tak mi to pise ze: nenasiel sa ziadny signal mobilnych sieti a ze mobilne zariadenie nieje pripojene k internetu :D aktivoval som si aj internet do mobilu a zapol som si aj mobilne data. Nevedeli by ste mi poradit????
Ahoj, právě mi přišel Samsung G.SIII mini s číny za 2 tisice korun. Je naprosto totožný s těmi co se prodávají u nás ale není v nabídce jazyků v nastavení čeština :-D Jde to nějak upgrade nebo stáhnout doma nebo je nutné to vzít někam do prodejny k profesionálům...Díky za odpověd
Ahoj,
můžete mi prosím někdo poradit jak změnit zvuk budíku (na jinou melodii z nabídky vyzvánění nebo na mp3 uloženou v telefonu)?? V nabídce při nastavování budíku lze vybrat vibrace/melodii/vibrace+melodii/shrnutí, dále pak upravit hlasitost, ale melodie nikoliv. Přes klasické "nastavení" a "zvuk" lze zase vybrat jen vyzvánění, vibrace a zvuk pro sms...
díky za odpověď
Ahoj, tohle jsem dlouze resila. Po dosazeni delky 3sms se ti to autňaticky bude prevadet na MMS. Nelze to vypnout a nelze s tim nic delat.U S4mini uz to vypnout lze,ale nefunguje to,je to chyba Samsungu! Vyresila jsem to stazenim aplikace Handcent, ve ktere muzes psat libovolne dlouhe.Lepe se mi ale pise na te puvodni,a tak kdyz presahnu 3sms,tak jen prejdu do Handcentu,kde tu smsku mam nastesti take.Jsem spokojena. Doufam,ze i vam to pomuze.Me to stalo hodiny googleni a zkouseni.Mejte se.
Ahoj, mám prosbu.. V telefonním seznamu mám nastaveno zobrazení kontaktů z telefonu (tudíž mám u kontaktu fotku,vyzváněcí tón apod.) Ale když mi přijde SMS, tak je ten kontakt ze SIM (není tam ta fotka, nic..) Jde u SMS nastavit, aby se zobrazovaly ty kontakty také už upravené z telefonu? Děkuju za radu :-)
Rok a kousek od tvé recenze a tel.jsem koupila za rovné 4.tis :-) chci poděkovat za fakt přínosný článek,ušetřilo mi to hodiny čučení do manuálu a mobilu :-) nemohla jsem ani zaboha najít jak importovat kontakty ze simky,tady jsi to popsal,tak jsem to zkoušela znova a hele,on ten import-export byl schovaný nad :-D prostě díky,uložím si tuhle plodnou recenzi a kdyby něco,zase přijdu :-) hezký den
Dobrý den, mohu mít dotaz ? Máme menší problém s tímto telefonem :-( dostal ho náš 9ti letý syn - vybral si ho sám.Je s ním mooc spokojený, dokonce i mě se líbí víc než ten můj....ale o to teď nejde.
Syn si ho "zahesloval" - nemyslím tím PIN ani PUK, ale nastavil si do mobilu číselný kód, aby mu do něj nikdo nelez. Jenže číselný kód zapoměl :-(
Můžete mi prosím poradit co se s tím dá dělat ? Jestli tedy nějaká rada existuje...
Mobil teď leží bez využití. Děkuji předem za obpověď a za radu. Petra
[71] Jde to, je potřeba udělat Hard Reset - sice přijdete o všechna uživatelská data, ale to myslím u vašeho devítiletého syna nebude až takový problém.
Zde si dovolím volný překlad z anglického návodu, který jsem našel zde: http://www.justanswer.com/android-devices/7kn32-forgot-password-xxxxx-samsung-galaxy-s3-mini.html
Pro tovární/hard reset postupujte takto:
1. Vypněte telefon. Vyjměte baterii a po chvilce vložte zpět.
2. Stiskněte a držte tlačítko Volume Up (zvýšení hlasitosti), Home (prostřední pod obrazovkou) a Power (Zapnutí telefonu).
3. Jakmile se objeví startovací obrazovka můžete všechna tlačítka pustit.
4. Použijte tlačítka Volume Up/Down (zvýšení/snížení hlasitosti) na přepnutí na položku "wipe data/factory reset" (nevím, jestli bude přeložená do češtiny, tak nechávám originál)
5. Zvolte "wipe data/factory reset". Potvrďte tlačítkem Home (prostřední pod displejem)
6. Zvolte "Yes -- delete all user data" - "Ano -- smazat všechna uživatelská data"
* Proces mazání uživatelských dat může trvat několik minut.
7. Zvolte "reboot system now" (nyní restartovat systém). Potvrdit tlačítkem Home.
* Počkat několik minut, než se reboot dokončí.
To by mělo být vše. Nainstalované aplikace a obsah SD karty by měly zůstat, ale vše ostatní bude jako po zakoupení telefonu. Ten trojhmat na začátku bude chtít asi trochu cviku, ale jinak by to mělo být snadné.
[75] Zcela jednoduše je překopírovat pomocí aplikace "Moje soubory," nebo jiného souborového manažeru.
Spustit aplikaci "Moje Soubory" --> "Všechny soubory" --> "sdcard0" --> zde vybrat požadované soubory, nebo celé složky označením vlevo --> klepnout na menu v pravém horním rohu a zvolit "Přesunout" --> "extSdCard" --> zvolit složku kam se mají soubory přesunout, nebo rovnou klepnout na "Vložit sem."
Toť vše.
Dobrý den,
jste moc šikovný člověk, pravidelně studuju u Vás tento typ mobilu (mám Samsung galaxy S3 neo, je to můj první dotykáč - to je podobné) a představte si, že vždy najdu odpověď. Proto nepřicházím s dotazem, ale s poděkováním a přáním všeho dobrého, mějte se hezky a moc děkuji Ludmila.
Dobrý den, mám Samsung Mini 3 (8200)...mám velkou prosbu..řadí se smsky odeslané- přijaté nebo jen konverzace? A ještě jeden dotaz v kontaktech mám u jména a čísla obrázek...různé barvy ikonky...ty se mi různě nepravidelně střídají...mají barvy nějaký systém? Moc děkuji Marcela
[88] Ano dá, ale má to smysl? Počítám, že zase tak často telefon nevypínáte a je to určitá ochrana kdyby vám někdo telefon ukradl, aby vám neprovolal majlant.
Telefon už nemám, takže vám neřeknu úplně přesně jak na to, ale počítám, že v nastavení telefonu bude položka "Zabezpečení" nebo něco podobného a tam nastavení zámku SIM karty.
[92] Obávám se, že v takovém případě není moc co radit a bude potřeba kontaktovat servis. Nicméně v případě, že vám nevadí ztráta dat, tak můžete zkusit reset mobilu do továrního nastavení, to často pomáhá, pokud se jedná pouze o softwarovou chybu.
Návod na Hard Reset například zde: http://www.hard-reset.com/samsung-galaxy-s3-mini-hard-reset.html
Žiji a pracuji v Ostravě. S OS GNU/Linux jsem se poprvé seznámil v roce 1997 na VŠB, následně se moji první distribucí stal RedHat 5.2. Ve stáji červeného klobouku jsem vydržel až do verze 8, kterou na půl roku vystřídal Mandrake. Poté jsem nainstaloval GNU/Debian. Po čase jsem cosi zaslechl o nějakém úžasném systému postaveném na Debianu, a tak se na mém PC objevilo Kubuntu 5.04. Od té chvíle se datuje mé poznání, že Linux je již zralý pro Desktop a Windows nadále nepotřebuji. Od Kubuntu 5.10 jsou tedy mé počítače zcela bez oken a zatím zůstávám stále věrný Kubuntu.
Od července 2009 jsem členem České pirátské strany v Moravskoslezském kraji.
Moje Bitcoin adresa: 19L6XxtSAVYmD2SJatBaHFgjYDC8GvgKWb
Přečteno 37 455×
Přečteno 29 416×
Přečteno 29 231×
Přečteno 25 116×
Přečteno 22 556×