Přesně tohle mne napadlo při čtení článku na Lupě, respektive rozhovoru s panem Romanem Strejčkem. Jestli netušíte, o koho jde (přidávám se k vám) vězte, že je to předseda Ochranného svazu autorského, což je ona organizace, která si osnovuje právo bít se za umělce a vybírat poplatky za hudební produkci.
Tyto články z principu čtu, protože mne zajímá názor lidí z druhé strany barikády. Mnohokrát jsem zde prezentoval názor na to, že způsob boje každé ze stran dle mne není úplně v pořádku. Mé očekávání tedy bylo, že si počtu něco o tom, jak bych se měl chovat. Poslední dobou až příliš často narážím na to, že se čím dál tím více lidí i firem dostává do stavu, kdy se díky své neznalosti/nevědomosti dostávají do prekérní situace v nakládání s autorskými právy či z hlediska dodržování různých licencí kolem nás.
Rozhovor vyšel na Lupě a má titulek „Roman Strejček: Výrobci a nositelé práv podcenili nástup Internetu“, přičemž mi evokoval dojem, že se snad něco velkého stane. Rozhovor je plný otázek, které byste asi i čekali, jen odpovědi jsou někdy nečekané.
Asi největší mela se strhla hned první kolem otázky, ve které se autor rozhovoru Martin Vyleťal ptá na to, zda pan Strejček někdy v poslední době stahoval hudbu z internetu. Odpovědí mu je toto :
„Hudbu z Internetu jsem nikdy nestahoval. Možná nevědomky. Kupuji si ji legálně na iTunes, kde mám svůj účet.“
Když tedy rozebereme tuto odpověď. Nejprve si ji celou přečtěte. Pan Strejček nikdy hudbu z Internetu nestahoval. Poznámku o nevědomosti přeskočím, není v tuto chvíli podstatná. Kupuje si hudbu na iTunes, ale patrně asi ne v tom, který známe všichni. Ten je totiž založen na tom, že si hudbu po zaplacení stahujete právě přes Internet, ale pan Strejček nikdy hudbu z internetu nestahoval. Asi mu tedy posílají jen vypálená CD. A jak je dostává do přehrávače?
V diskuzi však mnozí poukázali, že ta poznámka o nevědomosti je více než pravdivá, protože dle Smluvních podmínek na apple.com máte možnost stahovat pouze z AppStore a pouze software (to platí, pokud jste na území . Pokud se podíváte na podmínky provozu iTunes Store zjistíte, že v Česku s ním nepochodíte (tj. není k dispozici), pokud byste nakoukli do seznamu smluvních podmínek pro jednotlivé země a vybrali si třeba USA zjistíte, že :
"TERMS OF SALE
U.S. SALES ONLY
Purchases or rentals (as applicable) from the iTunes Store are available to you only in the United States, its territories, and possessions, and are not available in any other location. You agree not to use or attempt to use the iTunes Store from outside of the available territory. Apple may use technologies to verify such compliance."
tj. že pokud nejste v USA, máte smůlu. Tedy pokud nejste třeba z Velké Británie, kde je obdobné licenční ujednání a které vše opět omezuje na Velkou Británii. Z toho vyplývá, že v Česku můžete používat jen a pouze AppStore a tudíž je využití iTunes v Česku v rozporu s licencí.
No a pak to čtěte dál, když hned na začátku najdete tuhle „botu“ a nevíte, co na vás ještě vybafne. Rozhovor se pak už ale vine v celkem normálních intencích, jaké bych od tohoto rozhovoru čekal – opět prezentují své postoje, kdy jedna strana říká já to chci takhle a když ne, tak to udělám jinak a nic mne nezajímá. druhá strana říká, že druhý způsob není v pořádku a na dotaz jak to teda udělat, aby byli všichni spokojení se dozvíme, že ho to v podstatě nezajímá, on nemá páky na to jak to změnit.
Vůbec ty první otázky jsou takové divné. Přesně rozumím tomu, na co pan Strejček odpovídá, ale padá z toho názor, že cokoliv co stáhnete z netu, je nelegální. A dostáváme s k tomu, co jsem naznačoval již dříve – asi stahování je legální, ale je to nemorální. Problém je v tom, že obě strany (jak stahovači tak OSA) vidí svou problematiku černobíle a proto vzniká ta třenice. Některé názory jsou takové vachrlaté a v mnoha případech by bylo asi vše jinak, kdyby rozhodoval soud.
No jo, je to lhar. Koho to u takoveto organizace prekvapuje?
Zkus se treba podivat na tu posledni otazku o CC. (Vzal jsem to od konce, kdyz pises, ze ty prvni otazky jsou takove divne, ale nijak to nepomohlo.) Vypravi, jak CC nemuzou pouzivat profesionalove. Prijde mi, ze nezaspal jen nastup Internetu, ale i chvili, kdy mu to rikali a vysvetlovali, co to vlastne znamena. Ze pry neni mozno dohlizet na dodrzovani licence a ze pry uz neni mozno CC licenci jednoho dne zmenit. Jaksi si neuvedomuje, ze licence dana zakonem (pokud to tak muzu nazvat) je stejne spatne (nebo dobre) vymahatelna jako CC. A zpetne samozrejme nejde zmenit zadna licence. Dokonce ani tu licenci danou zakonem nelze jednoho dne zmenit z vule autora na tvrdsi (o coz jde).
Ten pan je dukazem toho, jak lidi, kteri by meli byt autorum napomocni, jsou napomocni hlavne sami sobe. Nekompetentni korytari nestitici se jakychkoli zlocinnych praktik. Kdyby aspon byli soudni a k rozhovorum tohoto druhu poslali nekoho, kdo ma vsech pet pohromade.
Ale soud uz rozhodoval: http://www.lupa.cz/clanky/rs-vyrobci-a-nositele-prav-podcenili-internet/nazory/272428/
Takze jediny vachrlaty nazor je ten Strejckuv.
No tak ta odpoved na CC je jeste vetsi perla nez to ze pouziva iTunes. Vzdyt ten chlap nechape naproste zaklady toho jak licence funguji.
Nebo to chape a umyselne siri FUD.
Mimochodem, hudbu zdarma z internetu taham v celku pravidelne i nekolikrat rocne. Presto kdybych si chtel vzpomenout kdy jsem naposledy takhle konal v rozporu s umyslem autora/drzitele distribucnich prav, tak bych musel jit hodne do minulosti (a i tam to byly extremni vyjimky, vzhledem k tomu ze od zacatku pouzivani PC mne zajimala hlavne demo scena a tam jsem tahal vsechnu tu hudbu v soulade s distribucnimi podminkami).
[9] Idealni to neni, ale je to logicky dusledek toho, ze producenti obsahu si neuvodomili, ze stary obchodni model uz pri soucasnych technologiich mele z posledniho. Je treba zacit vydelavat na sluzbach kolem obsahu, nikoli na obsahu samotnem za pomoci dezinterpretace zakonu. Zmenit neco tedy musi producenti, nekteri to i zacinaji chapat.
[4] Znáte vůbec význam slova "autista"!?
"...Stahoval jste někdy v poslední době hudbu z Internetu?..."
"...Hudbu z Internetu jsem nikdy nestahoval. Možná nevědomky. Kupuji si ji legálně na iTunes, kde mám svůj účet..."
Já jsem pochopil odpověď tak, že dotyčný se domnívá, že nikdy "nelegálně" hudbu nestahoval! A že nezná nejen již výše uvedené, ale ani náš Autorský zákon, naprosto napovídá, co je tato pakáž a její obhájci ([4], že?) zač!
A kdepak jsem to četl, kterak obdobná "ochranitelská" pakáž vybírala a vybírala, vybrané si nechávala a jimi "chráněné" autory vesele okrádala...
Nehledě na okrádání téměř každého občana tohoto státu, který naťuká nejen v zaměstnání, vezme svůj fotoaparát,...
Mimozemská bytost se na okamžik zamračila a nahlédla do čehosi, co držela v hubené, vyčouhlé mimozemské ruce a co vypadalo jako jakýsi druh diáře.
"Svaťas?" zeptala se přísně.
Svaťas bezmocně přikývl.
"Jste kretén," opakoval mimozemšťan. "Naprosté hovado."
Bytost si krátce pro sebe přikývla, udělala si do diáře zvláštní mimozemskou fajfku a briskně se obrátila zpět k lodi.
Její jediný pasažér, mimozemšťan s nákladnou pletí, se opřel o opěradlo jediného sedadla.
Jmenoval se Wowbagger Táhnoucísedonekonečna. Byl to člověk, který měl v životě cíl. Nebyl to zrovna nejlepší cíl, a on sám by to první přiznal, ale byl to alespoň nějaký cíl a přinejmenším ho udržoval v pohybu. Urazit celý vesmír.
Mně se nejvíc líbí ten plkanec o poplatku při nákupu prázdných médií.
"Často bývá často nepřesně interpretován, jako odměna za nelegální užívání. Není to odměna za nelegální užívání, ale je to odměna za zákonnou možnost pořídit si kopii pro osobní potřebu."
"Autorský zákon přiznává autorovi právo, aby uděloval souhlas s užitím svého díla, nicméně v tomto případě je mu zákonem toto právo upřeno a proto jako určitá forma kompenzace je mu přiznána náhradní odměna."
Snad k tomu nemusím nic dodávat... možná jen to, že za zálohování vlastních dat (fotek a podobně) platím kdejakému idiotovi
Vzhledem ke způsobu jakým funguje česká OSA, mě nijak nepřekvapuje, že nerozumí licencím. Jejich záměr není ani tak hájit práva autorů, jako spíš dostat z autorů co nejvíc peněz. Například pokud si necháte v copy centru udělat pro SEBE kopiji nějaké SVÉ práce zaplatíte poplatek, samozřejmě bez ohledu na licenci. Pokud OSA vymůže na někom pokutu (stát vymůže, OSA schrábne), peníze samozřejmě nejdou poškozenému autorovi, ale jsou přelozděleny podle jakéhosi zvláštního klíče mezi všechny autory, to znamená, že peníze dostane Gott s Vondráčkovou a ostatní mají smůlu. Pokud si koupíte tiskárnu, zaplatíte poplatek, jakousi paušální pokutu pro případ, že byste v budoucnu zkopírovali něco, na co nemáte práva. Pokud vydáte knihu platíte OSE za každý prodaný výtisk, aby vás ochránla, přestože o to se má starat legislativa a ne nějaká organizace. Podivné chování OSY dokladuje i to, že několik současných českých spisovatelů s ní odmítlo spolupracovat.
Jejich licenční negramotnost mi tedy přijde zcela irelevantní.
V článku nebolo povedané to hlavné, a to prečo sa nepredáva hudba cez internet. Prečo napríklad nie je možné kupovať u nás v iTunes.
.
Apple a prípadne ďalší predavači online hudby, totiž nechcú platiť každej jednej národnej OSE poplatky, pretože sledovať každého jedného kupca odkiaľ je a robiť zmluvy s každou jednou ochrannou spoločnosťou by bolo príliš drahé aj pre Apple.
.
Ochranky sa na druhej strane nechcú dohodnúť, pretože umelci z drobných štátov by pravdepodobne nedostali vôbec nič a význam lokálnych ochranných spoločností by postupne klesal.
.
A ešte nebol v článku spomenutý Brusel. V Bruseli sú dva prúdy. Jeden oprávnene kritizuje ČR, pretože nie je možné vytvoriť konkurenčnú OSu. Druhý prúd a to veľmi silný chce úplne zrušiť národné ochranné zväzy a mať iba jeden centrálny ochranný zväz.
Profesionální ajťák pracující pro korporát (narozen 1974). V soukromí však rád prosazuji svobodný software. Snažím se mít přehled o technologiích a trendech. Zastávám názor, že pokud chci něco kritizovat, musím s tím mít nějakou zkušenost. Jsem hrdý manžel, otec dvou dcer a opečovávatel kočky plemene Britská modrá krátkosrstá. Mám rád hudbu, knihy a kulturu obecně. V některých věcech však jdu proti proudu – používám Linux (konkrétně ZorinOS), svobodný software (LibreOffice, GIMP, Inkscape či Joomlu!) a jezdím v hybridním japonském autě.
Přečteno 46 426×
Přečteno 41 090×
Přečteno 35 522×
Přečteno 25 820×
Přečteno 25 629×