Hlavní navigace

Tady je Svaťasovo - den za dnem v IT

 • Tak to zkuste bez drátů!

  Slavnou větou z ještě slavnějšího firmu „Jára Cimrman ležící, spící“ vyslovenou úplně nejslavnějším Čechem jsem chtěl uvést svůj malý článeček o tom, kterak mne má manžleka dokopala k tomu, že jsem zrušil drát, rozvádějící internet po našem bytě. Zdravě jsem se naštval a vše předělal a překonfiguroval. Výsledek stojí za to.
  23. 4. 2008 12:43 (aktualizováno)
 • Pirátem jen napůl?

  Kdo pracuje ve firmě na nějakém postu, který se zabývá IT, je automaticky oslovován kolegy s prosbou o radu při výběru nového počítače/notebooku. Mnoho z nás se účastnilo debat o tom, jestli je lepší AMD nebo Intel, NVIDIA nebo ATI apod. A součástí toho bývá i diskuze nad softwarem. Ale už jste slyšeli o licenci napůl? Já už vím, co si pod tím představit.
  23. 4. 2008 12:44 (aktualizováno)
 • OpenAIM aneb ICQ vrací úder

  Narazil jsem na zajímavost – firma AOL, což je provozovatel u nás tak populární sítě ICQ, se otevírá klientům třetích stran. Končí tak dohady o tom, zda je nějaký klient nabízející chatování po ICQ legální či ne. Doba se mění a pokud se nepřizpůsobíte, může se stát, že upadnete v zapomnění. Pokud se podíváte na stránku AOL Developer Network, najdete tam docela dost informací o tom, jak naprogramovat svého vlastního klienta…
  23. 4. 2008 12:44 (aktualizováno)
 • Ovládnou svět oční kliniky?

  Mám docela čerstvou zkušenost s uživateli. Protože je naše firma významným zákazníkem u jednoho z mobilních operátorů a protože máme opravdu velké množství bonusových bodů, rozhodli jsme se je využít pro odběr mobilních telefonů. A narazil jsem na nečekané problémy, které, jak jsem zjistil na internetu, netrápí jen mé kolegy. Taky vám přijde písmo titěrné?
  4. 3. 2010 13:09 (aktualizováno)
 • Bezpečnostní update. A jak to vnímá uživatel?

  Můj oblíbený redakční systém Joomla! se ze strany jednoho z jeho uživatelů stal nepochopen. V poměrně rychlém sledu vyšla nová revoluční verze 1.5.0, která byla docela zanedlouho následována opravnou verzí 1.5.1. Update však nebyl funkčního rázu, spíše bezpečnostního. Jenže se to celé setkalo s nepochopením uživatele. Jak se na tuto situaci díváte vy? Nenapadlo vás, že z druhé strany to může být jinak?
  4. 3. 2010 13:00 (aktualizováno)
 • Boj se spamem po česku

  Dnes jsem se skoro nechtěně stal svědkem naprostého nepochopení a naprosté neprofesionality správce mailového systému. Řešení je (z mého pohledu) celkem jednoduché, druhá strana jej však odmítá akceptovat. Pracuji u velké nadnárodní společnosti, která samozřejmě provozuje vlastní mailový systém. Naše zboží je dodáváno některým distributorům a je logické, že s nimi potřebujeme komunikovat. Protože však nejsme firma česká, máme i „nadnárodní“ doménu .com.
  23. 4. 2008 12:45 (aktualizováno)
 • Bububu!

  Mám ten dojem, že za poslední měsíc se do nás média pustila ve velkém. Kdybych byl jen konzumentem zpráv myslel bych si, že s počítačem radši ani nechci pracovat. No vy byste chtěli být do něčeho nelegálního namočeni, třeba proti vaší vůli? Jen si toho všimněte. Uvádím jen malý souhrn kauz, které jsem v poslední době zaznamenal. Už 12.1. 2008 se objevil článek Český filmový pirát zaplatí za Simpsonovy 150 tisíc…
  4. 3. 2010 12:54 (aktualizováno)
 • Aby svět nebyl černobílý

  Předpokládám, že vše začalo docela nevinnou poznámkou – když to tedy umíte líp, připravte články a my je zveřejníme. Dělo se tak na konkurenčním zive.cz a tím „chytrákem“ měli být lidé kolem časopisu Linuxexpres. Výsledkem je, že se na jednom českém portále, který je primárně zaměřen na uživatele Windows a který až skoro nekriticky Microsoftí produkty oslavuje, začala objevovat řada obsáhlých článků o Linuxu.
  23. 4. 2008 12:46 (aktualizováno)
 • Grafici se houfně přesunou k Linuxu!

  Potřeboval jsem stáhnout novou verzi WINE (0.9.54) a spočinul mi zrak na zajímavé zprávičce. Vzápětí jsem ji objevil také na českých stránkách mé oblíbené linuxové distribuce. Prý se pod WINE dá provozovat modla všech grafiků – Adobe Photoshop. Neustále se setkávám s klišé, proč někteří uživatelé prostě nemohou přejít na Linux. Pomalu se mi daří odolávat tlaku, když lidé říkají, že v Linuxu nefunguje Microsoft Office. Silný argument v podobě OpenOffice.org se v mnoha případech už nedá přehlížet.
  23. 4. 2008 12:47 (aktualizováno)
 • Humorné historky se svobodným softwarem

  Následující historky jsou pravdivé a popsal mi je jeden kolega z Bulharska, který překládá redakční systém Joomla! do bulharštiny a zároveň provozuje oficiální stránky bulharské Joomla! komunity. Text může docela dobře ukázat, co si lidé myslí o opensource projektech a jak k nim přistupují. Někdy to není úplně radostná zkušenost.
  23. 4. 2008 12:47 (aktualizováno)