Kdo pracuje ve firmě na nějakém postu, který se zabývá IT, je automaticky oslovován kolegy s prosbou o radu při výběru nového počítače/notebooku. Mnoho z nás se účastnilo debat o tom, jestli je lepší AMD nebo Intel, NVIDIA nebo ATI apod. A součástí toho bývá i diskuze nad softwarem. Ale už jste slyšeli o licenci napůl? Já už vím, co si pod tím představit.
Níže najdete více méně autentický přepis našeho delšího rozhovoru nad novým počítačem. Možná slova nebudou úplně přesná, důležitý je však smysl.
– A teď ještě poslední věc. Software. Víš, ona žena bude nějaké věci posílat klientům, občas dělá nějaké tabulky atd. Ale ten OpenOffice.org, co jsi mi dával minule, ten ne. Ona z něho byla žena nešťastná, nic v něm neuměla udělat.
- Tak se mrknem na Office2007. Tady to je – SmallBusiness verze za 5500 a Profi verze za 7000. Vše v OEM verzi, tj. ve verzi svázané s tím počítačem.
- A hele tady vidím ještě verzi Home/Student a stojí 1500.
- No ale tu nemůžeš použít, protože ten počítač budeš používat v podnikání.
- No, ale doma.
- Jo, ale licence to zakazuje.
-Aha. No ale ona si žena účtuje jen paušální daň, takže ten PC nikde nefiguruje. Takže koupím ten Home/Student a nikomu to nepřijde divné. Počítač bude doma.
- No, ale to není v pořádku, tohle licence nepovoluje.
- Ale on se to nikdo stejně nedozví. Je to lepší, než to ukrást celé. Mám ještě dceru – studentku, takže jí ten Office dám taky, to licence umožňuje
- Jo, to jo, dá se to nainstalovat na 3 počítače
- A ta OEM verze?
- Ta je vázaná s hardwarem a proto kolik PC, tolik licencí.
- Jo, tak ta Home/Student verze bude lepší, protože je na více počítačů
Takže teď už je jasné, co je myšleno tou licencí napůl. Je sice proti licenci používat Home/Student licenci na výdělečnou činnost, ale je to lepší, než ukrást Office celý. Ani nechtějte vědět, jak se dotyčný vyděsil, když viděl Office2007 na screenshotech.
Problém je spíše v tom, že se dotyčný snaží omlouvat použití Home/Student licence tím, že je lepší pro MS, když aspoň něco koupí, než kdyby to ukradl celé. A má pocit, že je vše OK. Je to přece jen nepatrné porušení, stejné jako jezdit po městě rychlostí 55 kmh, protože nikdo přece nemůže ohlídat, že pojede 50 přesně. Slova o tom, že 50 je nejvyšší povolená rychlost, což znamená, že může jet klidně 45, nepadají na úrodnou půdu. Je to jen drobné porušení a to se svět nezboří. A taky je drobné porušení licence používat ICQ s neautorizovaným klientem, stejně tak je drobným porušením předpisů chodit na přechodu pro chodce na červenou. Nikde nic o tom, že to není správné. A tím bychom se měli řídit. Není to správné…
Tak mu pust' The Story of the Ribbon a bude ti slintat nad klávesnicí a po O.O.o ani neštěkne http://visitmix.com/blogs/2008Sessions/UX09/
A proc jste mu ale nenabidl i OEM verzi Basic? Ta je jeste o fous levnejsi, ale hlavne je s tou verzi Student porovnatelnejsi (SB, Pro jsou "vybavenejsi" nez Student).
Jinak porovnavat porusovani licenci a chozeni na cervenou neni uplne fer. U licenci jde o rovnopravny vztah 2 stran, na jehoz podminky oba subjekty dobrovolne pristoupi (a pri poruseni je jedna strana skodna), u te cervene (pokud zrovna nejede napr. auto!) jde o nerovny pravni vztah mezi (zbytecne) buzerujicim statem a obcanem. Takze konkretne s timhle ja moralni problem nemam :o)
[2] S tou cervenou mi to pripomina zpravu, kterou jsem cetl pred chvilkou - http://www.zelpage.cz/zpravy/5880
Kazdopadne u te studentske licence je to ukradene, i kdyz par stovek zaplatil. A prechazeni na cervenou je poruseni predpisu.
Jiste, kdyz vas nesmete auto nebo vam na warez neprijde policie, je oboje na urovni slysitelnosti padajiciho stromu :)
Ale no tak panove, nesmite brat predpisy a zakony tak vazne a doslovne :-) Zvlast pravda je to o zakonech v tehle republice... Nikdy by se z techto uvah nemel vytracet zdravy rozum.
A co se tyka toho, co je a neni spravne, kazdy si nejake sve prohresky najde, ktere jsou pro nej moralne prijatelne. Nekdo porusuje licenci u SW, ja zase jezdim v noci po meste 70 (bez jedine pokuty za rychlost, pokud by se na to nekdo chtel zeptat) :-)
Dosť často sú vtipné aj technické riešenia licencií. Také dve perličky z posledného obdobia:
-na Rational Purify/Quantify nestačí len license key, treba manuálne v externom license manageri označiť čo všetko tá licencia má povoliť (bez toho sa to odmietne spustiť)
-nikdy som netušil, že ssh tunely budem používať na tunelovanie sa k license serverom
[5] Ne, že bych nikdy žádný předpis nebo zákon neporušil, ale když čtu výroky jako "... nesmite brat predpisy a zakony tak vazne a doslovne ...", myslím, že to není správný přístup. Svět by byl lepší místo k životu, kdyby platilo, že zákony se dodržují a to i ty špatné. Ono by to mj. vedlo k tomu, že bychom si víc hlídali, aby předpisy měly hlavu a patu a aby se jimi neupravovala každá ptákovina.
A k té diskusi o licenci napůl, to je ve skutečnosti podobný případ, jako když vám někdo ukradne peněženku, vybere z ní prachy, zahodí jí a cítí se morálně na výši, že nezneužil vaší kreditku.
[9] Ten přístup dodržování má jeden háček - a to, že nikdo nezná všechny zákony - je jich takové množství, že ani právníci se v nich nevyznají. Je prakticky nemožné je dodržovat - pro jejich obrovské množství, a pro jejich nejasnost a mlhavé definice.
Souhlasím s tím, že přístup - bude se dodržovat vše a budeme si velmi tvrdě hlídat, aby se neschvalovaly ptákoviny je super, ale nerealizovatelné za současného přístupu a pravomocí vlády.
V zásadě každý den porušujeme všichni desítky zákonů, aniž o tom vůbec víme. Důvodem k tomu, proč se tu na zákony kašle je jejich obrovské množství, a také to, že v některých zákonech je jasně vidět, že jsou dost nespravedlivé. Například zákon o výpalném, který hodně poškodil ochotu lidí nekrást duševní díla, protože proč by měli oni za vše platit, když je zase druhá strana tvrdě okrádá na mnoha stranách (vím, netýká se sw, ale lidi to nerozlišují). Pro spoustu lidí je zkrátka "předplaceno". Ono je to hezké apelovat na morální jednání lidí, když druhá strana se chová tvrdě mafiánsky a vydírá dost drsným zpoplatněním mnoha věcí. Podle mě lidé se nebudou chovat lépe a nebudou ze sebe dělat blbce jednostranně.
[9] Miloslav Ponkrác
Určitě se shodneme, že legislativa je katastrofální. Bohužel vzniká na společenskou objednávku. Někdo plivne na ulici, a my přijmeme zákon, který to zakáže. Nejlepší je hon na kuřáky. Módní je nekouřit (já nekouřím už cca 10 let), tedy přijmeme módní zákony, které kuřáky pořádně potrápí. A z nejhorších je exploze "práv". Pokud máme v legislativě věci typu "právo na život" (nikoliv právo nebít zbaven života), "právo na rodinný život" (to je asi automaticky porušeno, když nemáte rodiče - doufám, že v další fázi přijde odškodné), "právo na osobní čest" atd., je to v principu špatně. Máme tu mít důležitá základní práva, která jsou brána vážně, a ne nějaké "právo na čest". Bohužel když řeknete, že lidé budou mít více práv, každý idiot zatleská :(
[10] Zákony nevznikají na společenskou objednávku. Zákony vznikají jednak díky hysterii médií a díky touze politiků se zviditelnit. Média potřebují senzace a tak neustále vymýšlejí umělé problémy, nafukují je - a bohužel vzhledem k množství lidí je konzumující mají moc skutečně věci a události vytvářet. Například ke konci minulého roku uměle vytvořila zdražení másla (které mezitím zase kleslo na normální cenu). Média potřebují neustále bičovat, bičovat a bičovat do napjatých emocí lidí - jde jim o sledovanost. A běžný člověk, který sleduje média neusále musí mít pocit, že vše je totálně katastrofické, všude je zlo, hrozba, strach - a pak není divu, že na to reaguje pocitem "že se s tím musí něco konečně udělat" - a podhoubí pro spoustu zákazů/příkazů je na světě.
Selský rozum se bere jako blbost, a lidi se mu posmívají. A média dál a dál vytvářejí nové problémy, aniž upozorňují na skutečné. A běžný konzument médií je dále poučen - přes spousty zákazů vykresluje televize svět stále katastrofičtěji a katastrofičtěji - a tedy běžný konzument zase získá pocit, že zákazů bylo málo.
Nicméně článek je o něčem jiném - tam totiž zákony vytváří korupce, pardon, lobbysmus mediálních vydavatelství a správců autorských práv (OSA a další). 99% lidí ví, že tyto poplatky správcům autorských práv nejsou spravedlivé, a že si je někdo podmazal. Jak pak chcete apelovat na morálku lidí, když opačná stran jí má prohnilou a prolezlou červy? Pak sice tento článek má pravdu, ale je směšný - lidi se ptají, proč by pro jednu stranu měla platit morálka a pro druhou stranu ne?
Jen pro zajímavost: Nedávno jsem kupoval flashku a autorský poplatek tvořil 34% z celkové ceny!!! Vám to přijde správné a morální? Když koupím hard disk, tiskárnu, mp3 přehrávač, CD médium, DVD médium, flashku, kartu do foťáku, zkopíruji papír, a desítky dalších věcí, platím obrovské (ale opravdu obrovské) poplatky někomu, kdo nemá morální právo na moje peníze, ale prostě podmazal a zaloboval v pralamentu.
[8]: "Svět by byl lepší místo k životu, kdyby platilo, že zákony se dodržují a to i ty špatné."
Tak v tomhle se asi neshodneme... Alespon pro mne by takovy svet byl neco na styl nocni mury :-) Zakony nejsou zadne neomylne mantinely naseho zivota, jsou to jenom pravidla tvorena jinymi lidmi. Jsou omylne a nedokonale. Stejne tak jsou obcas i uplne spatne ci vzniknuvsi z diskutabilnich duvodu. Ale to neni vubec dulezite... Co jsem tim chtel rict je, ze uzkostlive dodrzovani zakona by vedlo jenom k buzeraci a kontrole obyvatelstva, zvlast tech, kteri nemaji prostredky/dispozice orientovat se v pravnim prostredi... Navic by to vedlo jenom k fanatismu a to je z principu spatne.
Holt nejake porusovani zakonu k zivotu patri. Je to pouha reflekce toho, ze zakony nejsou idealni (a ani nemohou byt). Opak je utopie...
[11] Miloslav Ponkrác
To, co popisujete (média, politici, populismus, lobbování) ústí v tu společenskou objednávku. Zvlášť u médií je až roztomilé, jak hledají špatné zprávy. Dobré zprávy budí málo emocí, a ukázat nějakou nedobrou věc v nesmyslné zkratce dá daleko méně práce, než vysvětlovat myšlenky a principy. Faktem také je, že většina lidí o nějaké hlubší myšlenky nestojí, protože je nepoberou.
34% ceny flash paměti je celkem síla. V tomto případě je "problém" v tom, že se cena flash pamětí s časem velmi snížila, na což zákon nebyl připravený.
[13] Ale právě naopak!!! Zákon byl právě na snížené ceny flash pamětí a nejen jich připravený. Vždyť původní poplatky byly daleko nižší (a v procentech pokud se nepletu), načež si minulý rok OSA stěžovala, že díky snížení cen jim velmi klesají poplatky, a že jsou nedostatečné a poplatky je potřeba zvýšit. A ke zvýšení autorských poplatků z tohoto titulu došlo minulý rok. Takže ano, zákon a poplatky byly připraveny, změněny a zvýšený právě kvůli snížení cen!!! Nebudujte si mýty!
Ohledně médií je to o tom, že smutné je, kolik lidí jim to "žere". Dnešní palčivé problémy jsou z 98% vytvořeny médii, zejména televizí, která má obrovskou moc jako "maker", ale nemá vůči nikomu žádnou zodpovědnost za to co vytvoří - to si za televizi vyžere vždy někdo jiný, takže to televizi netrápí.
[10] Jenže "zákon na kuřáky" nemá potrápit kuřáky :) Ten má ochránit nekuřáky. Díky tomu zákonu bych např. nemusel po každém čekání na bus nebo návštěvě restaurace dávat prádlo do pračky jen proto, že mi někdo jiný půl hodiny podkuřoval pod nos. Plus jsem díky jeho závislosti já dýchal zplodiny a ničil si zdraví.
[14] Miloslav Ponkrác
Máte pravdu, viz důvodová zpráva, část k § 25
http://www.autorskaprava.cz/duvodova_zprava_az.htm
Na druhé straně se prý už neplatí z mobilů a MP3 přehrávačů. K těm poplatkům - jsou za *nenahraná média*. To fakt nikoho nenapdlo při formátování paměťových a disků na ně rovnou zapsat nějaké nesmysly? Třeba kopii stránek RIAA a dalších orgranizací? Protože pak nejde o nenahraná média, poplatek by nebyl ;)
[15] vandrovnik
Zvláštní je, že svého času nebylo problémem kouřit v kině, vlaku, letadle, nebo prakticky kdekoliv jinde. V restauracích lze oddělit kuřácké a nekuřácké části. Nebo si majitel restaurace může vybrat, jestli jí bude provozovat jako kuřáckou, nebo nekuřáckou. Nekuřáka (a já jsem nekuřák) nikdo nenutí chodit do baru, když je tam zakouřeno.
Vliv pasivního kouření na zdraví není primární důvod. Na vašem zdraví nadělá daleko větší škody přízemní ozon, prachové částice z dieselových motorů (zde Evropa zaslouží potlesk za skvělou strategii propagace dieselových motorů), hormony v mléku (potlesk pro Monsanto a jejich Posilac) atd. Nijak také nezpochybňuji zákaz kouření na pracovištích, pokud jej firmy dobrovolně zavedou, v restauracích během oběda (to je věc slušného chování - škoda že je třeba zákon) a při některých dalších příležitostech. Faktem ale je, že na kuřáky je prostě pořádán hon, protože módní je nekouřit. Proto si dnes ve spoustě měst nezapálíte ani na ulici. Příště bude hon na piják kávy, poté na tlusté, a nakonec na blonďáky. Nerad vidím tuhle erozi našich práv.
[16] U optických nosičů se mluví o nenahraných "§ 5 1) Odměna z nenahraných optických nosičů činí v případě ..." ale u flash disdků podmínka o nenahranosti není
"2) Z nezabudovatelného paměťového média a z paměťového média zabudovaného nebo zabudovatelného do přístroje, pokud toto médium není zpoplatněno v rámci zpoplatnění přístroje podle § 6, se platí odměna 6 Kč za každých započatých 512 MB kapacity." takže to by u nich asi nešlo :( Leda tak u CD-RW a DVD-RW.
[13] 34% ceny výpalné. Ať koukám jak koukám, tak levné flashky jsem zatím nikde neviděl. U některých 4 GB flash disků se výpalné blíží 20% ... kde jsou k dostání tak levné flashky?
Profesionální ajťák pracující pro korporát (narozen 1974). V soukromí však rád prosazuji svobodný software. Snažím se mít přehled o technologiích a trendech. Zastávám názor, že pokud chci něco kritizovat, musím s tím mít nějakou zkušenost. Jsem hrdý manžel, otec dvou dcer a opečovávatel kočky plemene Britská modrá krátkosrstá. Mám rád hudbu, knihy a kulturu obecně. V některých věcech však jdu proti proudu – používám Linux (konkrétně ZorinOS), svobodný software (LibreOffice, GIMP, Inkscape či Joomlu!) a jezdím v hybridním japonském autě.
Přečteno 40 130×
Přečteno 36 537×
Přečteno 31 888×
Přečteno 24 548×
Přečteno 23 884×