Následující historky jsou pravdivé a popsal mi je jeden kolega z Bulharska, který překládá redakční systém Joomla! do bulharštiny a zároveň provozuje oficiální stránky bulharské Joomla! komunity. Text může docela dobře ukázat, co si lidé myslí o opensource projektech a jak k nim přistupují. Někdy to není úplně radostná zkušenost.
V minulých dnech jsme vedli dlouhé diskuze na rozličná témata, protože jsme připravovali vydání nové Joomly! 1.5. Kromě prakticky totožných problémů s uživateli fóra, které jsem popsal zde, jsme si vyměnili i názory na to, jaký „materiál“ máme k dispozici. Po jejich přečtení pochopíte, že čas a místo jsou relativní, úplně klidně se to může stát třeba vám a s úplně jiným projektem…
Historka první – www.SuperProfiHostingBezProblemu.bg
Je vám asi tak 15 – 25 let a chcete se stát podnikatelem. Rozjedete internetový business. Napíšete bombastické reklamní materiály kde popíšete, co váš hosting umí. Koupíte nějaký server, případně si doma poskládáte nějaký počítač, šoupnete na něj Linux a LAMP a už to jede.
Kupodivu se vám ozvou první zákazníci. Kšefty se hýbou. Pak však přijde první problém. Jeden ze zákazníků si chce nainstalovat redakční systém Joomla. Při pokusu o instalaci mu však Joomla! vypíše několik chybových hlášek a váš zákazník vás začne „otravovovat“ a žádat nápravu. Jenže vy nic o Joomle nevíte. Zjistíte, že ve vaší zemi však existuje Joomla komunita a tak se podíváte do diskuzního fóra a položíte tam dotaz. Na ten vám někdo odpoví.
V tu chvíli vám narostou křídla. Začnete se na zákazníka vytahovat a vše mu zprovozníte. I když je to v podstatě chyba nastavení vašeho hostingu. Jenže mu naúčtujete poradenství. A začnou se objevovat další zákazníci a také s Joomlou a také mají všetečné dotazy. Vy je automaticky začnete pod svým jménem pokládat na diskuzním fóru, kde vám příslušní lidé odpoví. Zdarma a ve svém čase. Ne tak vy, protože rady ihned zpeněžíte.
Vše funguje do doby, než někoho z „obíraných“ zákazníků napadne položit dotaz na daný problém sám přímo na fóru. Pak se přijde na to, že si z vašeho diskuzního fóra udělal pan podnikatel svou neplacenou poradnu, kteroužto obratem přeprodával.
A tak se dělá business…
Historka druhá – Konkurence je dobrá, ale…
V rámci projektu GHOP se docela úspěšně rozjel projekt překladu originální dokumentace do lokálních jazyků. Funguje to tak, že vás kontaktuje vývojářský tým, oznámí vám, že je někdo, kdo má zájem překládat. Vy tomu dotyčnému poskytnete své know-how, poradíte s překladem, předáte rozpracovanou verzi překladu, aby měl při svém překladu z čeho vycházet. Pak se nic neděje.
Ke svému velkému překvapení zjistíte, že překlad existuje a že v něm existují zmínky na neoficiální stránky (o vašich ani slovo), kde s dá Joomla! stáhnout a pak také zjistíte, že začali nabízet váš překlad, který trochu poupravili. Je to vlastně porušení pravidel, protože existuje institut oficiálních stránek v dané zemi, nabízející autorizovaný překlad atd. V jistých zemích se samozřejmě angažují mnozí lidé a pokud se mezi sebou nedokážou dohodnout, kdo bude pracovat a překládat, je to obtížné.
Řeší se to třeba tímto způsobem. Také vím o případu, kdy se v jedné části překladu, která překládá dialogy pro správu registrace uživatelů, objevil spam. Šlo totiž o to, že součástí překladu je i potvrzovací mail, který je odeslán uživateli na mail. A právě do tohoto mailu byl vpašován odkaz na komerční stránky, který tam neměl co dělat. Bohužel někdy dojde k tomu, že vývojový tým neví, s kým má v dané zemi jednat a tak překlad zařadil jako oficiální. Byl stažen až na upozornění oficiálního překladatelského týmu a pravidla byla ještě více zpřísněna.
Jsou ovšem země (třeba Slovensko), kde dokonce existují celkem tři znesvářené skupiny. Vývojový tým má jasno – oficiální je jen jeden, zbytek si musí domluvit mezi sebou (a je to pochopitelné). A tak se jejich síly tříští a místo toho aby měli jeden vynikající a silný tým, mají tři rozhádané.
Historka třetí – Nepomůžeš? Žalobu na tebe!
Na konec jsem si nechal historku nejpovedenější, která však moc humorná není, zvláště pro jejich účastníky. Jedno ministerstvo vyhlásí výběrové řízení na dodavatele internetových stránek. Přihlásí se mnoho dodavatelů. Jeden však vše nabízí za nejnižší cenu. Součástí řízení je i smlouva, která chrání zadavatele před včasným nedodáním. Ve smlouvě je zakotvena celkem tučná pokuta.
Nabídka za nejnižší cenu vyhraje. Vyklube se z ní mladé ucho, které se rozhodlo postavit vše na Joomle, jenže Joomlu nevidělo ani z rychlíku. Má ovšem svůj plán. Protože všemu řádně nerozumí, kontaktuje lidi kolem oficiální komunity. Dotyčný je známý svými výpady vůči všem, nikdo s ním nechce nic mít. A také jsou lidé docela slušně vytíženi svými vlastnímy projekty. On je však neodbytný. Bombarduje vás maily, prudí na IM a spamuje uživatelské fórum. Vše se zintenzivňuje s blížícím se termínem konečné realizace, kterou samozřejmě dotyčný prošvihne a následuje pokuta.
On se ovšem nevzdává. Po nějaké době vám přijde obsílka od soudu, ve které se praví, že dotyčný vás žaluje pro náhradu škody. Prý jste mu nepomohli, ačkoliv jako komunita říkáte, že pomůžete každému…
Snadna pomoc - dokumentaciu nechavat len v anglictine. Jednak to bude ista forma "prirodzenej separacie zrna d pliev" a za druhe s tym nebude mat nikto problem.
Apropo tiez vas znepokojuje aktualna situacia kedy si "IT odbornik" hovori doslova kazdy blbec, ktory si to moze akurat tak o sebe naivne myslet? (off-topic, ale uz velmi dlho mi to vrta v hlave ...)
[3] jackie chan
http://demo.joomla.sk/ a vyberte Joomla 1.5 RC3
Taksi na strakach o tom precti ne! What Is Joomla!?
http://www.joomla.org/content/view/12/26/
Ta posledni historka je husta. Ale proti te prvni bych nic nemel. Konecne hodne obchodu je zalozeno na tom, ze ja vim kde to brat levneji a sezenu nekoho kdo mi za to zaplati vice nez jsem zaplatil. At uz je to vec nebo sluzba.
Vetsina "systemovych integratoru" vlastne nedela nic jineho.
K tomu prvnímu. Já bych řekl, že to ale je standardni postup. Nejde o to že by někomu unikl nějaký peníz, ale pokud jsou lidi liní se podívat na inet a jít za těmi, kteří to opravdu umějí je jejich věc. Vždyť to není dávno, kdo na inetu prodával openoffice za peníze...
A lidi, vždy se najdou ti kteří to koupí nebo zaplatí jiným za práci.
Apropo to by potom všichni překupníci zkrachovali... A lidi by začali kupovat od výrobců... To nejde, vždy se na tom někdo přiživí. A open licence to nezakazuje. Akorát věřím, že naštve, když někdo nedá odkaz na spoluautora díla. Rád bych veděl koho chválit... :-)
[8] Zkuste si to predstavit z pohledu "koncoveho odberatele rad". Bud se zeptam zadarmo primo komunity a beru na sebe riziko, ze odpoved nedostanu. Nebo si zaplatim nekoho a tim ze sveho problemu udelam jeho problem: Je mi jedno, jak odpoved sezene, jestli zadarmo od komunity nebo jestli precte zdrojaky, ja mam jistotu odpovedi nebo smluvni pokuty.
Jak k tomu prijde ten, kdo odpovida zadarmo? No, on odpovidat nemusi; dela to proto, protoze ho to bavi. Pokud by byl v pozici "toho placeneho", tak by odpovidat muset a treba i ve tri rano a treba i osmdesat hodin tydne.
Podle me na tom vsechny tri strany vydelaji: Koncovy odberatel informaci si kupuje jistotu (nebo pojisteni, podle toho, jak to definujete). Zprostredkovatel zpenezuje svoji schopnost zjistovat informace efektivneji nez odberatel. A komunita dela to, co by delala stejne - podle okamzite nalady, rozpolozeni, denni doby a ruznych svatku odpovida nebo neodpovida.
Vzpomínám na jednoho mladého (a líného) kolegu, který si z čímsi nevěděl rady a tak jsem mu nabídl pomoc. Rychle jsem ovšem pochopil, že požaduje, abych celou práci udělal kompletně za něho. Pochopitelně jsem odmítl. Podobný vyčuránek je asi maník ze třetí historky. U soudu ovšem nemá šanci. Za prvé tam takové týpky poznají na sto honů, za druhé pomoc je opravdu něco jiného, než on si představuje a za třetí je jeho problém, že slíbil něco, co neumí.
Jinak ti překupníci rad, hádám, na fórech moc vydělat nemohou. Smysluplné odpovědi se mohou dočkat jenom na dílčí a konkrétní problém, ne na obecný dotaz . (Nikdo jim nebude opisovat stovky stran dokumentace). Už jen správně se zeptat vyžaduje určité znalosti. Mohou si tím vypomoci v případě nouze ale určitě si na tom nemohou otevřít živnost. (Nebo alespoň ne na dlouho).
Ta prvni historka je naprosto vporadku. Ja jako provozovatel sluzby nikde nerikam, ze mi tam bude fungovat tohle a tamto. Pokud to zakaznik chce, a ja jsem ochoten mu vyhovet, je moje vec, kde sezenu potrebne informace. Svuj cas venovany reseni zakaznikovych pozadavku si necham zaplatit. Komunite by melo stacit "dekuji". Nikdo nikoho k zadnemu poradenstvi nenuti. Ovsem v pripade, ze si postavim vynosny kseft na komunitnim projektu, bylo by slusne nejakou korunu poslat. Ale je to dobrovolne, uplne stejne jako komunitni pomoc.
Ta posledni historka je opravdu hodne usmevna. Preji dotycnemu "podnikateli" hodne uspechu u soudu :o-)))
Některá český internetový "podnikatelé" jsou podřadná a otravná pakáž. Kradou věci z open source, vydávají je za svoje, podrážejí ceny a dělají velké a složité weby za deset tisíc, pracují na kradeném Photoshopu a pak říkají že to udělali v Gimpu. Poradit chtějí zadarmo a hned, když jim něco nevyjde kvůli jejich neschopnosti, nadávají na Linux a komunitu.
Komunitě nepřispějí vůbec ničím a jenom otravují na fórech se svými kšefty a spamem, přesně tak jak říkáte.
SAMOZREJME, ze prvni "pripad" je v poradku, proboha!
Aby se dotycny nepod*lal, ze nekomu pomoh a on toho ten h*jzl, predstavte si vyuzil! Nemuzu si pomoct, ale pro tyhle kecy nemam rad celou mentalitu okolo linuxu; delat praci zadarmo to pry ano, ale aby z toho nekdo jiny neco mel, tak to uz ne. BSD pristup je v tomhle o moc dospelejsi, kdyz pomahat tak bez zavisti nad tim, jak s tim ostatni nalozi...
A jeste by chtel "podil na zisku". Ty voe.
PS: A kdo je asi gro vsech tech tazatelu na forech? (Zvlast u redakcniho systemu jezisi) Domaci uzivatele nezistne provozujici LAMP server se svou prezentaci o domacich zviratkach? Vetsina lidi aktivnich v open-source jsou nejakym zpusobem vydelecne napojeni na IT. Nechtel by autor rovnou vybirat i podil z jejich platu? Vzdyt je prece vzdelava, ty sm*jdy!
Me radeni komerci nevadi. Kdyz mi na Ronja mailing list pride nejaky ISP ktery Ronju preprodava a bude mit otazky k Ronje, tak poradim. Odpoved muzou vyuzit tak i jini ucastnici mailing listu kteri maji podobny problem. Kdyz se rady opakuji, upravim navod tak aby se dotazy nemusely opakovat, a kdyz se nahodou stale opakuji, odkazuju lidi na prislusne misto v navodu.
Kdyz clovek neco dava zadarmo, musi pocitat s tim, ze to nekdo muze preprodavat. Preprodavani GPL/GFDL neodporuje a nikomu zadnou skodu nezpusobuje.
S tou obsilkou u soudu kdokoliv snad muze zalovat kohokoliv za cokoliv a zadne forum k tomu ani neni potreba, ne?
[18] Yeti, [22] Jack a jiní
Máte samozřejmě pravdu, že když něco nabízím zdarma (i rady), nemůžu si být jist, kde to někdo použije a nemůžu to ovlivnit. A to ani nechci.
Mně v tuto chvíli jde o SOUSTAVNÉ a na tomto principu založené vydělávání. Za případem jedna totiž stojí "miliony" příspěvků typu "Poraďte a hned" a "Copak to tu nikdo nečte?" a "Fakt to nutně potřebuju", obvykle zakončené dodatkem "Ta Joomla je teda fakt blbá, asi přejdu ke konkurenci." Prostě si domluvím kšeft na věc, kterou vůbec neumím. A pak jsem strašlivě naštván, když mi ten, kdo to umí, nechce poradit.
Nikdo z komunity nemá nic proti komerčnímu využití věcí (a řada z nás to dělá). Jenže se snažíme přispívat pro "blaho" komunity, část prostě vracíme zpět.
Patrně jste nikdy neřešili "pruzení" lidí o tom, jak jste neschopní, že už vyšla nová verze a vy ještě nemáte překlad a jak je to strašné, protože oni ho potřebují, protože včera bylo pozdě.
Patrně jste se asi také nikdy nedostali do situace, kdy zjistíte že věc, která ještě není úplně hotová,, někdo použije a vydává za vlastní s cílem vás poškodit a říct, že on je lepší, protože už to má a vy ne (konkrétně třeba překlady).
Ve výsledku vlastně opensource není a nemůže být zadarmo. Všichni to nějakým způsobem sponzorujeme. Někdo financemi, jiný časem a svou prací. Nejvíce však naštvou ti, kteří to berou jako samozřejmost a vaši povinnost.
[24]. Nastesti jsou to vyjimky. Vetsina lidi je v pohode. Par lidem jen chybi vychovani a sem tam se holt narazi na vola.
p.s. Jinak v konferencich na prudice reaguji vetsinou penalizaci - na mesic zariznou pristup, a pak pokud vychladne, tak se mu pristup opet povoli. Takovy clovek dokaze zkazit den spouste lidi.
Dovolil bych si pár poznámek:
1. Pokud se autor programu rozhodne, že bude zajišťovat podporu zdarma, tak to činí ze své vlastní vůle. Chce-li poskytovat podporu za poplatek, tak tak činí také ze své vlastní vůle. Zákazník je ten, co rozhoduje, jakou službu použije (a kolik za ni zaplatí). Neříká to nic o kvalitě a úrovni podpory.
2. Situace číslo 1 je docela realistická. Setkal jsem se s tím několikrát. Problém je, že dnes si každý hraje na informatika. Ale být informatik není hra, ale seriózní profese.
3, Konkurence v OpenSource? Spíš zbytečné tříštění sil. A málo pokory při respektování práv těch druhých.
4. Třetí případ: z hlediska práva to je absurdní. Většina jakýcholiv ujednání říká, že autor produktu nenese žádnou zodpovědnost. Navíc kompenzaci ušlých plnění snad lze požadovat pouze z titulu nesplnění smlouvy a pokud nechcete smlouvu uzavřít, tak se není o co soudit. To je hodně "balkánský" případ, i když jej nevylučuju.
Ad prvni pripad - to, ze nekdo obchodne vyuziva hodnot poskytnutych jinymi zdarma, neni sice nelegalni, ale neni to ani spravedlive (vim, ze existuje urcity druh lidi, kteri vyrazy legalni a spravedlive oznacuji za synonyma). Spravedlive by bylo, kdyby dotazujici sam sebe v diskuzi korektne identifikoval jako "obchodnika se znalostmi" - ale to mnoho z nich z jistych duvodu neudela. Zpusob jak tuhle nespravedlnost eliminovat je mozna docela jednoduchy - staci, aby se obsah diskuze zastitil odpovidajici dokumentovou licenci (bohuzel nevim jestli je to v realnych pravnich prostredich mozne), a cloveka, ktery by tyto znalosti zneuzil k vlastnimu obohaceni, by bylo mozne uspesne zalovat za poruseni licence. Samozrejme pokud se najde clovek ktery druhemu rad bezuplatne poradi i kdyz vi, ze mu z toho ten druhy nic nevrati, je mozne zridit diskuze dve - jednu volnou a druhou chranenou licenci, samotneho by me zajimalo jaky by byl mezi nimi pomer dotazu a odpovedi.
To sa mi stalo pri pracovnom pohovore. Vsetci ziarili stastim ze som OpenSource nadsenec ze poznam linux, mam vlastnu web a pod.
Potom som sa pytal ze ako funguje ten ich redakcny system. Odpovedou bolo ze je postaveny na open source.
Tak som sa opytal ze ked si z open source beru tak ci aj do open source nieco davaju.
Po polozeni tejto otazky bolo jasne ze ma nezamestnaju a ja som dopil kavu a siel prec.
[28]: To je dost zcestne, jak by se to asi prokazovalo? Navic tou licenci by bylo mozne zastitit pouze prispevky jako takove, ne znalosti z nich ziskane... Popravde, nevidim v tom vubec nic nemoralniho ani nespravedliveho. Je to uplne stejne "spravedlive" jako kazda agenturni cinnost.
Tuhle averzi vuci komercnimu svetu opravdu nechapu.
[30]
-- To je dost zcestne, jak by se to asi prokazovalo?
Uplne stejne jako poruseni jakekoliv jine licence literarniho dila. Otazka je, jestli je mozne chapat diskuzni prispevek jako literarni dilo. Ale kdyz je tak mozne chapat zdrojovy kod, rikam si - proc ne.
-- Navic tou licenci by bylo mozne zastitit pouze prispevky jako takove ...
ano, vzdyt o prispevky prave jde...
-- Popravde, nevidim v tom vubec nic nemoralniho ani nespravedliveho.
Nevidite nic nespravedliveho na tom, kdyz nekdo soustavne vyuziva cizi nezistne pomoci ackoliv se zapomene zminit o tom ze tyto informace v nezmenene podobe obratem prodava za eura? Mno ja bych se, byt v kuzi toho kdo radi a zjisti ze na mych radach nekdo bohatne, asi citil dotceny. Ale dobra duse jako vy asi ne.
-- Tuhle averzi vuci komercnimu svetu opravdu nechapu.
To jste me spatne pochopil, maximalne jde o averzi k vycuranym prekupnikum, proti komercnimu svetu nic nemam, sam jsem jeho aktivni soucasti.
[31]: Tak jako literarni dilo to chapat urcite muzete :)) Konec koncu, autorsky zakon se na to vztahuje tak ci tak.. Pak je ale ovsem perfektne legalni interpretovat takove "dilo" a napsat z nej zavery :-) Coz je asi vicemene to, co onen clovek delal... Pokud by to byl copy a paste 1:1, tak je to trochu neco jineho... Tam uz by to asi ani nebylo legalni.
Vycuranym prekupnikum? Skoro veskery obchod stoji na "vycuranych prekupnicich" :) Z toho, ze (mimojine) preprodavam sluzby a vyrobky, opravdu zadne spatne svedomi nemam :-)
Absolutne nevidim duvod, proc by nekdo nemohl vydelavat na OpenSource projektech. Naopak bych rekl, ze vetsina rozumnych OpenSource projektu pocita s jejich komercnim vyuzitim (jinak by snad ani nemohlo dojit k jejich masovejsimu rozsireni - Joomla ci Wordpress jsou v tomto pripade krasnym prikladem). Jednak to prinasi ekonomickou vzpruhu ( z pohledu zakaznika: vetsi nabidka trhu, vice moznosti, vetsi vyber; z pohledu podnikatele: levnejsi prostredky).
Vetsina podnikatelu, kteri pracuji s OpenSource neprodava ani tak sw, jako spis know-how a na tom nevidim vubec nic spatneho. Takovym hodne zjednodusenym prikladem muze byt i firma Canonical, ktera vse komunite vraci prostrednictvim Ubuntu.
Sam jsem jednu dobu svym znamym vytvarel nekolik komercnich webu (za protisluzbu, tedy povetsinou zadarmo) a muzu rict, ze ackoliv dostanete OpenSourcovy projekt, stejne vas ceka jeste spousta prace s prizpusobenim funkcnosti a vzhledu potrebam spotrebitele. No a v tomto okamziku prodavate know-how... Na fakture by to ale na druhou stranu melo byt videt, zakaznik by mel vedet, ze bude mit OpenSource sw a ze ten mu bude dodan zadarmo, tedy ze platit bude pouze za sluzby (instalace, kustomizace, skoleni).
Ve sve dobe (kdyz jeste opensourcove webove aplikace u nas nebyly tolik zname) jsem se venoval prekladu Zen-Cartu a vyrobil jsem i nekolik pluginu pro nej. Neni lepsi pocit, kdyz zjistite, ze vas plugin je popularni a ze si zaslouzil sem tam nejake uznani. Na druhou stranu se vzdycky najde blb, ktery (zrejme z cire zavisti) Vasi praci poplive a bude se z vas snazit udelat naprosteho blba.
k prvnimu pripadu:
Taky kdyz nekdo takhle preprodava poradenstvi, tak je vysoka pravdepodobnost ze se casem nauci spravne ptat, tudiz komunite usetri praci se zjistovanim s cim ma ten uzivatel vlastne problem (tento problem si vyresi zmineny prekupnik .. a necha si za to zaplatit .. a co jako?).
A treba se jednou nauci rozumet tomu systemu natolik, ze dokonce nekomu na tom foru i poradi on, takze zacne pomalu svuh "dluh" splacet.
Kazdopadne jestli nekdo radi na komunitnim foru a soucasne ma spatny pocit ze jeho rada muze byt dal prodana, at neradi vubec a at dela taky jen placenou podporu. Jestli nebudou zadni lide ochotni radit zdarma, tak tenhle uzivatelu vyhyne, jestli lide ochotni budou, vas nemusi zrat ze se prodavaji vase informace, budou se prodavat informace od jinych.
Ty ostatni jsou opravdu opruz, preju hodne silnych nervu a radosti ze zivota!
Profesionální ajťák pracující pro korporát (narozen 1974). V soukromí však rád prosazuji svobodný software. Snažím se mít přehled o technologiích a trendech. Zastávám názor, že pokud chci něco kritizovat, musím s tím mít nějakou zkušenost. Jsem hrdý manžel, otec dvou dcer a opečovávatel kočky plemene Britská modrá krátkosrstá. Mám rád hudbu, knihy a kulturu obecně. V některých věcech však jdu proti proudu – používám Linux (konkrétně ZorinOS), svobodný software (LibreOffice, GIMP, Inkscape či Joomlu!) a jezdím v hybridním japonském autě.
Přečteno 40 311×
Přečteno 36 630×
Přečteno 31 916×
Přečteno 24 585×
Přečteno 23 944×