Hlavní navigace

Když nouze nastane

30. 6. 2008 10:13 (aktualizováno) Svatopluk Vít

Náš dvorní truhlář se ne svojí vinou dostal do nouzové situace. Notebook, který si koupil v jednom velkém elektro řetězci, se porouchal. Tedy přesněji přestal fungovat displej nebo grafická karta. Na obrazovce není nic vidět, nicméně kontrolky fungují a je slyšet, že stroj pracuje.

Počítač přivezl k nám domů, já jsem mu diagnózu potvrdil, zazálohoval data a on odvezl počítač k reklamaci. V této chvíli mi pomohl Linux poprvé. Z jeho počítače jsem vyjmul disk, dal do svého počítače a nastartoval jsem Slaxe. Pomocí něj jsem na externí HDD provedl zálohu. Zapomněl jsem zmínit, že porouchaný počítač je s Vistami.

Uvedu malou epizodku u reklamace, kdy se jeden prodavač snažil problémy s displejem řešit nejdříve všelijakým „promačkáváním“ s odkazem na to, že se třeba chytne a druhý prodavač měl radu prostou – stačí přeinstalovat Visty a počítač poběží jak víno. Ale po všech pokusech, kdy se náš pan truhlář bránil a trval na tom, že chce disk z počítače s sebou, byl nakonec sepsán reklamační protokol a má si prý zavolat, jak to s počítačem vypadá. Jen tak mezi řečí mu bylo zmíněno, že se počítač asi opravovat nebude a že za 30 dní dostane peníze zpět. Je jisté, že si za ně vezme jiný počítač.

Ale nastal problém. Co bude dělat těch 30 dní, než se reklamace „vyřeší“? Telefonoval mi, zda bych neměl nějaký počítač, který by mohl na tu dobu použít, případně zda bych neměl tip na to, kde koupit něco levného a spolehlivého. Pokud přijdete k nám domů, jistojistě zakopnete o nějaký počítač. Má žena k tomu před návštěvami poznamenává, že až se počet počítačů upraví tak, že každý člen bude mít jen jeden, bude šťastná. Takže počítač by byl. Jenže je tu problém, je na něm Mandriva.

Kupodivu nebyl žádný problém s tím, aby na počítači běžel Linux. Pan truhlář potřeboval jen internet, mailového klienta a tabulku vytvořenou v OOo (kterou jsem mu před asi 3 lety vytvořil) . Jako modem mi přinesl ten, který mu dal T-Mobile na tzv. 4G internet. Rozchození v Mandrivě bylo otázkou několika minut (přesněji vyplnění těch několika údajů nutných pro přihlášení) a internet fungoval hned napoprvé. Největší problém jsem paradoxně zaznamenal při instalaci tiskárny Canon Pixma 210. V seznamu tiskáren nebyla, takže jsem zvolil nižší model 150. Nemaje však tiskárnu při sobě, nemohl jsem zjistit, že to nepojede. Nicméně jsme se domluvili, že se ještě přijedu na daný stroj podívat a tiskátnu případně doladit.

Takže jsem na místo dojel (jel jsem tam ještě za jiným cílem) a dostalo se mi odpovědi, že „vše funguje, i když jsem si byl  nucen tu tiskárnu přeinstalovat. S tou 150 to nefungovalo, tak jsem tam dal 180 a ono to jede bez nejmenších problémů! Jsem tam našel ten Ovládací panel a tam pak byly tiskárny a tak jsem ji tam přidal.“ Připomínám, že to je člověk, který Mandrivu v životě neviděl, jen těch 5 minut, co si zapnul počítač a připojil tiskárnu. Jinak pracoval s XP a s Vistou a vždy na uživatelské úrovni. Je schopen tam vrazit CD dodávané k hardware a z něj to nainstalovat. Trošku jsme se jen zdrželi tím, že nejdříve nemohl pochopit, že když tam dá dodávané CD, že se z něj v Linuxu nic nenainstaluje, ale to jsme si rychle vysvětlili.

Momentálně tedy mám dalšího člověka, který je schopen používat Mandrivu a nějak mu Windows nechybí. Slovy z jedné reklamy – „Mandriva – tested on humans“ a tak by to asi mělo být. Uživatel by asi neměl uvažovat nad tím, jaký systém v počítači má, jen mít všeobecný přehled o tom, co chce dělat. Byl jsem tím docela mile překvapen.

Sdílet