O tom, jak jsem se naštval na moderní myši a dal jsem šanci trackballu. Okamžitě jsem se zamiloval a nechci už myš ani vidět.
Poměrně dlouhou dobu jsem používal myš společnosti Microsoft. Ano, můžete se mi divit, ale jak mi jednou řekl jeden můj známý z téhle firmy: „Hele, podle mě by se měl Microsoft vykašlat na software a dělat hardware. Ale psst.“ S tou myší jsem byl velmi dlouho spokojen, byla to taková ta velká, do dlaně, ergonomická (čti hodně křivá), bezdrátová, baterky vydržely dva roky, velmi přesná, prostě super.
Myš ale po letech odešla a já jsem marně hledal náhradu. Tenhle kousek se už nevyráběl a tak jsem hledal. Zatím jsem nouzově používal mini myš k notebooku. Takhle nouzově jsem fungoval asi rok a rozhlížel jsem se, co bych kde koupil místo své microsoftky. Ukázalo se ale, že zrovna frčí pidimišky, mikromišky, nanomyšky. Hodně barevné, hodně kytiček, hodně blikající. Ale já chci sakra velký špalek do ruky! Nemáte šanci. Navíc všichni prodávají přes internet, takže ohmatat si někde pořádné myši je problém.
Nakonec jsem asi náhodou narazil na trackbally. Tak mě napadlo, že jsem tohle zařízení neměl v ruce asi deset let a že bych mu dal šanci. Kolegovi se náhodou dva kousky doma válely a že mi je půjčí k odzkoušení. Tak se stalo, že jsem je v redakci zapojil a začal intenzivně testovat rovnou na lidech (sobě).
Během dvou minut jsem věděl, že to je přesně ta věc, kterou jsem hledal. Jen s kuličkou a otočená obráceně. Nakonec jsem si vybral trackball Logitech Trackman Marble. Je to do USB, optické, s velkou kuličkou a čtyřmi tlačítky.
Veselé byly (a občas ještě jsou) reakce okolí. „Co to je? Aha! A je to bezdrátové?“ a podobně. Tak je to trackball a bezdrátový není, protože není proč. Většinu lidí překvapí, že se tím vůbec nešmejdí po stole. Setkal jsem se opravdu s tím, že někdo položil ruku na trackball, zatočil kuličkou, pak kouknul na monitor a začal posouvat celou tu velkou věc po stole a divil se, že se kurzor nehýbe. Tak opravdu ne, trackballem se po podložce nehýbe.
Poměrně rychle jsem zjistil, že díky přesné optice pod kuličkou se s tímhle zařízením pracuje naprosto parádně, kurzor vám nikdy neuteče a zamíříte vždycky tam, kam chcete. Fakt je, že první dva dny jsem se u Gimpu dost vztekal, protože udělat přesný pohyb po přímce jakýmkoliv směrem není sranda. Dneska ale už mám práci natrénovanou tak, že mi nedělá ani problém s grafikou. Pravda, Counter Strike jsem s tím ještě nehrál, ale třeba by to taky šlo.
Praktická poznámka: Občas se stane, že kulička začne zadrhávat. Nebojte se ji vyndat, jde to snadno. Pod ní jsou kluzné plošky, které se časem zanesou různými smítky. Stačí je očistit a zase to bude klouzat jak o závod.
Samozřejmě bylo naprosto zásadní, abych trackball slušně nakonfiguroval v Linuxu. To se mi po chvíli laborování povedlo, pro další zájemce tedy sepíšu jednoduchý návod, abyste už nemuseli tápat a přinejhorším si prostě jen moji konfiguraci zkopírovali nebo lehce upravili. Základ jsem zřejmě (už je to chvíle) našel v nápovědě k Ubuntu.
Trackball má celkem čtyři tlačítka: dvě velká a nad nimi dvě malá. Rozhodl jsem se to nakonfigurovat fikaně: velká tlačítka klasicky jako levé a pravé na myši a levé malé tlačítko použít jako prostřední a pro rolování. Pro malé pravé jsem ještě využití nenašel a asi nenajdu, takže ho nepoužívám. Ale můžete si ho nastavit třeba na zpět v prohlížeči nebo na nějaká ta gesta, dle libosti. Já ho mám spíš náhodou nastavené jako „vpřed“, ale neklikám na něj.
Ještě se vrátím k tomu malému tlačítku vlevo: když s ním u mě ťuknete, použije se jako prostřední myšítko, respektive klepnutí kolečkem. Tedy otevře vám odkaz v novém panelu, zavře panel a podobně. Navíc ale, pokud ho držíte, můžete točit koulí a tím scrollujete stránkou v obou osách. To je věc, kterou jsem si hodně oblíbil a plně mi to nahrazuje kolečko na myši. Navíc kolečko je jednoosé, tady třeba ve zmíněném Gimpu přirozeně rolujete i do stran.
Konfigurace je umístěna klasicky v /etc/X11/xorg.conf
a vypadá takto:
Section "InputClass" Identifier "Marble Mouse" MatchProduct "Logitech USB Trackball" MatchIsPointer "on" MatchDevicePath "/dev/input/event*" Driver "evdev" Option "SendCoreEvents" "true" Option "Buttons" "9" Option "ButtonMapping" "1 8 3 4 5 6 7 2 9" Option "EmulateWheel" "true" Option "EmulateWheelButton" "8" Option "YAxisMapping" "4 5" Option "XAxisMapping" "6 7" EndSection
Neděste se toho, není to žádná hrůza. Důležitá je ta druhá půlka. Vidíte, že se tam zapíná emulace kolečka a mapuje se na tlačítko číslo 8. Tohle číslování je důležité zejména pro pátý řádek odspoda, kde vidíte řadu čísel. Tam se definuje, jak se které fyzické tlačítko na zařízení chová v systému. Můžete si tak libovolně funkce tlačítek přeházet, třeba pro levou ruku nebo jakkoliv chcete.
Fyzická tlačítka jsou označena čísly 1, 3, 8 a 9. Ještě je tam tlačítko číslo 2, což značí stisk obou velkých tlačítek a je to samostatná akce, kterou můžete takto využít. Budete ale potřebovat zapnout direktivu Emulate3buttons
. Akce 4 – 7 nejsou tlačítka, ale čtyři směry otočení kuličky (nahoru, dolů, vlevo, vpravo). Fyzická tlačítka jsou nejdůležitější, rozkreslil jsem vám je proto do obrázku:
Teď už jen znát pořadí mapování v tom dlouhém řádku. Je následující:
Je to trochu matoucí, tady je samozřejmě levým tlačítkem míněno to, co se obvykle za levé tlačítko považuje. Tedy hlavní akce při kliknutí myší. Jestli si ji namapujete na fyzické levé tlačítko, je samozřejmě na vás. Já to tak mám. Pokud jste leváci, asi si prohodíte první tři položky v řádku na 3 9 1
, abyste hlavní akci vyvolávali pravým tlačítkem a prostřední měli taky na pravé straně.
Vysvětlil jsem vám systém, teď už je to na vás. Já jsem s tímhle rozložením naprosto spokojený a mám ještě jedno tlačítko, které nijak nevyužívám. Třeba mě časem napadne, co s ním. Tak hezké trackballení.
Zdravím, používám trackball mnoho let. A občasná práce myší není utrpením. Jen myš není tak pohodlná a to i z hlediska ergonomie.
Momentálně používám toto: http://cdn.ubergizmo.com/photos/2009/1/slimblade.jpg
to 1) to neni az takovy problem, osobne prechazim mezi notasem jen s touchpadem, pocitacem doma s mysi na prave strane a pocitacem v praci s mysi na strane leve (pro levou ruku) a je to uplne bez problemu - hlavne ta mys na leve strane vyresila obcasne pobolivani zapesti, proste si prava ruka na 8 hodin odpocine :-)
[1] Nepíše se to „jouda“, ale Yoda. A díky, je to pocta. Jen příště prosím „mistr Yoda“.
Každopádně tohle určitě není problém. Touchpad používám minimálně, trackpoint (ten červený joystick na klávesnici) ještě míň a přesto mi nedělá problém s nimi pracovat, když k nim přijdu. Myši se asi nedá odvyknout natolik, že bych se netrefil na co je třeba.
[3] To vypadá moc dobře, ale cena je poněkud závratná.
Nemám s tím zkušenost, tak se ptám: Ten trackball honíte prsty a dlaní? Jak by to fungovalo zde? Palcem? Které řešení je lepší?
Pidimysi, to je zlo, ktere (nebojme se spravnych slov) vymyslel nejaky naprosto ducha zbaveny idiot, ktery nemel ani jednu vlastni ruku. Nu coz, blbost kvete v kazdem veku. O "modernich" klavesnicich plati to same.
Trakcballu se trochu obavam, kazdopadne napad zkusit obcas ovladat mys levou rukou, ktery padl zde v diskusi, me zaujal. Kupodivu to celkem jde, zkusim to chvili v zajmu zdravi praktikovat :-)
[7] skutecne neni problem si prehodit mys nalevo, ale musi se taky prohodit funkce obou tlacitek, protoze mozek pravdepodobne ovlada ruce "zrcadlove". Ja takto funguju uz dva roky: v praci 8 hodin mys nalevo, doma x hodin mys napravo (tam spis kvuli problemum s mistem na stole)
[6] Většinou třemi prostředními prsty. Spodek dlaně se opírá o tělo toho trackballu dole. Palcem a malíkem mačkám tlačítka. Ad odkaz: Ano, podobně vypadal ten druhý kus, co jsem zkoušel. Tohle se ovládá jen palcem a není to podle mě tak přesné.
[9] Já jsem takhle neuvažoval. Prostě jsem nemohl sehnat dobrou myš. Asi to nemá žádné zásadní výhody, je to jiný přístup k věci.
Koukam, ze design trackbalu se dost zmenil od doby, kdy jsem nejaky naposledy videl. Jeste ale nikdo nevymyslel trackball mys, ktery by uspokojil obe skupiny uzivatelu. Tedy i ty, kteri trackbal nechapou a musi tou veci soupat. A pritom by stacilo pridat jednu kameru dospod a bylo by. :-)
[16] 2 finger scroll je nejvetsi ergonomicke zlo poslednich let. Mame multitouch touchpad? No super! Pridame multitouch scroll.
Touchpad je slepa vetev ktera je bohuzel velmi levna pro montaz protoze neobsahuje krom tlacitek zadne mechanicke prvky. Proto se vsude stale montuje.
Ergonomicky se osvedcily krysy,koule,klitorisy a opatlavadla.
Trackball jsem měl u <b>PC</b> dříve než myš, pravda u Amigy myšku. Sehnat solidní trackball je trochu problém, kdysi jsem i psal o svém hledání. Tebou vybraný Marble je ideální adept, ale zdá se mi, že cestovní Genius Traveler 350 poněkudsi nemá nástupce a ten můj už utržil na cestách nespočet ran.
BTW: Ergonomie je lepší když se naučí pravák mít myš vlevo a obráceně. Jsem přeučený levák (pouze píši pravou a to mi dovoluje psát klasickým plnicím perem :-)), takže pro mě tohle přeházení bylo triviální.
Zaujímal by ma autorov názor, či už niekedy skúsil touchpad na MAC. Či už externý k stolnému MACu alebo na laptope.
Viem predstaviť, že by ma trackball zaujal, tak ako to autor popisuje, v dobe, keď som MAC ešte nevidel. Teraz, keď ho používam, mi trackball príde prinajmenšom ako archaizmus. Tiež som bol kedysi zástancom klitorisu, pretože touchpady na PC nestoja za nič. Touchpad na MAC je ale úplne iné zviera. Citlivosť, presnosť, rýchlosť, multidotykové gestá.
Úprimne, neviem si prestaviť na trackball alternatívu pre gestá typu "otočenie o 90 st", posunutie dvoma, troma, štyrmi prstami, zovretie štyroch prstov (gesto pre zavretie aplikácie na iPad). Na trackball to nikdy nepôjde, pretože vždy sa budú kombinovať dve mechanicky oddelené veci (tlačidlá s guľou) na dosiahnutie efektu, ktorý na touchpade ide jedným ťahom.
[26] Nevím, nepoužívám. Já jsem spíš na klávesové zkratky.
[27] Palec ovládá levá tlačítka, malíček pravá a třemi prostředními prsty lehce přejíždím po kouli. Ona se otáčí skoro sama, jde to stejně snadno jako „šmidlat“ po touchpadu.
[28] Ano, měl jsem tu čest. Já jsem ale vždycky považoval touchpad za nouzovku na cesty. Ve vlaku je to fajn, ale používat to delší dobu je pro mě utrpení. Proto mám v batohu malou mobilní myšku, kterou vytahuju, kde je to jen možné. A složitější gesta nepoužívám, já jsem spíš na klávesové zkratky.
[28] Používám trackball na Mac Mini a s Mac Book Pro (pokud jsem v kanceláři), ale nepoužívám žádná složitá gesta. Jsem spíš na klávesové zkratky :-) Dřív jsem s sebou trackball nosil, ale to jsem měl Thinkpada a tam touchpad stojí za prd. Klitoris jsem používal nerad, vlastně jen jako náhradu za nefunkční touchpad. Na MBP je touchpad docela použitelný, takže v terénu si s ním v pohodě vystačím a neomezuje mně.
Tak jsem si ho koupil vcera, neco tak nepresnyho jsem jeste nevidel. Kurzor skace jak kobyla, chod kulicky neni absolutne plynuly. Asi by slo pohrat si s citlivosti a moznabych se s tim naucil drive nebo pozdeji, ale presnost mysi je podstatne lepsi - to mi nikdo nevymluvi. Pujde pekne do supliku, budu pouzivat na instalace hardwaru (to se hodi - na stole je obvykle malo mista).
Takze jsem si koupil extra citlivou a lehkou mys SteelSeries Kana a profi podlozku, je tak citliva ze rukou temer nehybu. Jedina nevyhoda ze nefunguje s mym KVMkem. Uvidime jestli to ulevi moji ruce ;-)
ps - V grafice a CAD domene se to podle meho skromneho nazoru pouziva z jedineho duvodu - koule je "nekonecna" do vsech stran, takze 3D objekty je mozne natacet porad dokola (pripadne obrazky je mozne vice posouvat). Ale urcite to nepouzivaji kvuli presnosti, tipuji ze na kresleni tam maji mys/tablet a na otaceni tohle ;-)
Předem díky za článek. Jinak už delší dobu jsem zvažoval koupi trackbalu. Volba padla na Logitech Wireless Trackball M570. Používám jej sice jen jeden den, ale poměrně rychle si zvykám. Největší problém je se synchronizací prstů přo ovládání. Z normální myši je člověk zvyklý ovládat vše jen dvěmi prsty a pohyb zápěstím/rukou. Teď je třeba přidat ještě ovládání kuličky palcem, což je dost nezvyklé. Ale jde to. Uvidím, jak to bude za pár dní.
Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá již více než deset let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice. Zde bloguje o Root.cz, Linuxu, internetu a světě kolem sebe.
Přečteno 112 294×
Přečteno 89 771×
Přečteno 73 163×
Přečteno 58 109×
Přečteno 54 435×