Hlavní navigace

Petr Krčmář: blog nejen o Linuxu - Články označené nálepkou Ostatní

 • Já bych všechny ty letní časy zakázala

  Zase se nám to překulilo a lidi mají každoroční problémy. Nestíhají nebo se nemůžou dospat. Co s tím? Není na čase to zrušit? Letní čas je zvláštní úprava hodin, která obvykle posune ručičku na určité období (duben až říjen) o hodinu vpřed. Poprvé byl v Česku (tehdy ještě Rakousko-Uhersko) zaveden v roce 1916. Pokud jste si mysleli, že je to starší záležitost, asi jsem vás překvapil. Je to pořád ještě „novinka“, které není ani sto let.
  31. 3. 2010 0:24 (aktualizováno)
 • Nejmenší autorské dílo? Tři slova...

  Dnes jsem se dočetl o posunu v soudním případu o „Upeč… třeba zeď“. Zdeněk Svěrák vysoudil 200 000 Kč za zneužití autorského díla. Soudní případ Svěrák vs. Bauhaus se táhne už několik let, konkrétně šest. Sleduji ho už velkou část této doby a celé mi to přijde strašlivě absurdní. Navíc soudy tomu nasazují korunu, protože potvrzují, že je to naprosto v pořádku.
  10. 10. 2011 11:29 (aktualizováno)
 • Byl pozdní podzim, konferencí čas

  Tak tu máme zase podzim a opět vstupujeme do období konferencí. Co se chystá a co byste třeba mohli navštívit? Tady je pár mých tipů. Mám moc rád zajímavé konference. Jednak se tam člověk dozví spoustu novinek, ale hlavně potká lidí, které jinak třeba celý rok nevidí. Možnost popovídat si s lidmi stejného ražení je také k nezaplacení. Pokud také přemýšlíte, že byste si někam zajeli, přidávám seznam akcí, kterých se sám na podzim zúčastním…
  4. 11. 2009 17:03 (aktualizováno)
 • Windows 7 nepřinášejí revoluci, jen ji dohánějí

  Dnes se na trhu objevil očekávaný operační systém Windows 7. Je to mediálně hodně živé téma, ke kterému už jsem i já své řekl. Pro televizi i rozhlas a další média. S tím jak se blížilo vydání Windows 7 mi začali volat lidé z různých médií, kterým podávám odborná vyjádření na různá IT témata. Nová verze systému od Microsoftu je samozřejmě mediálně velmi vděčné téma, takže se mi ozvala jak Česká televize, tak i Český rozhlas, ale i další média jako třeba E15…
  22. 10. 2009 20:19 (aktualizováno)
 • Tak nám zabili Premiere, paní Müllerová

  Dozvěděl jsem se velmi nemilou věc: jediný printový časopis, který jsem pravidelně kupoval, skončí. Příjemně psaná Premiere se bohužel dostala do finančních problémů a vydavatelství ji chce zastavit. Časopis Premiere vychází už devět let. Rozhodně ho nekupuji pravidelně takovou dobu, ale za poslední dva roky jsem si na něj hodně zvykl. Je to vlastně jediný print vůbec, který jsem pravidelně kupoval…
  26. 4. 2009 14:14 (aktualizováno)
 • Tomáš Kučera: celý rok 2008 ticho

  Možná jste už zaznamenali blogposty, které jsem psal o mém nezvěstném kamarádovi. Protože se ozvalo hodně jeho kamarádů a uběhlo dalších devět měsíců, rozhodl jsem se opět napsat. Boužel novinky nemám. Tomáš Kučera se ztratil v srpnu roku 2007, od té doby ho nikdo neviděl, ani se neobjevily žádné zprávy vysvětlující jeho zmizení. Od té doby jsem napsal čtyři blogposty, které podrobně informovaly o všem, co já nebo jeho rodina víme.
  15. 1. 2009 14:24 (aktualizováno)
 • Lynette Sheridan Burns: Žurnalistika

  Právě jsem dočetl další zajímavou knihu ze své knihovničky. Tentokrát se zabývá klíčovými prvky práce každého novináře. Autorka sama byla čtvrt století novinářkou a je to znát. Lynette Sheridan Burns byla pětadvacet let australskou novinářkou a nyní učí na University of Newcastle. Své zkušenosti z obou těchto oblastí (praxe i pedagogiky) shrnula právě v knize Žurnalistika.
  2. 2. 2009 14:46 (aktualizováno)
 • Jsou televizní poplatky za PC správné?

  Internet vře, lidé křičí, diskuse se prohýbají pod obrovským tlakem ječících diskutérů. ČT chce poplatky za počítače s internetem! Jaký škandál! Pojďme na to trochu s chladnou hlavou. Na světlo světa se dostala informace o tom, že Česká televize opět uvažuje o zavedení poplatků za počítač připojený k internetu. Proč? Protože ČT24. Samozřejmě se rozpoutalo obrovské diskusní peklo, pod naší zprávičkou je více než stovka názorů, drtivá většina je jich nenávistných.
  7. 11. 2008 13:25 (aktualizováno)
 • Poctivý Velký bratr

  Právě jsem odeslal své hodnocení do letošního ročníku soutěže Ceny Velkého bratra. Detaily zatím zveřejňovat nebudu, porota se ještě nesešla. Mám tu ale jednu osobní poznámku týkající se nominací. Letos se koná už čtvrtý ročník ankety Ceny Velkého bratra. O výsledcích třetího ročníku jsme psali před rokem. Také letos jsem byl přizván do poroty a protože podle mě tahle akce smysl má, rád jsem úlohu přijal.
  20. 10. 2008 9:43 (aktualizováno)
 • Letošní LinuxAlt bude pecka!

  LinuxAlt je relativně mladá akce, která je letos pořádána teprve potřetí. O to větší ambice však má a aspiruje na jednu z nejlepších „komunitních“ konferencí v České republice. Co zajímavého letos přinese? Kdo mě zná, ví, že mám rád zajímavé konference a vůbec akce, kde se sejdou lidé stejného zaměření a v rámci entusiasmu pro jeden společný obor si dokáží vyměnit spoustu zajímavých a užitečných informací.
  10. 10. 2008 11:54 (aktualizováno)