Hlavní navigace

Poctivý Velký bratr

20. 10. 2008 9:43 (aktualizováno) Petr Krčmář

Právě jsem odeslal své hodnocení do letošního ročníku soutěže Ceny Velkého bratra. Detaily zatím zveřejňovat nebudu, porota se ještě nesešla. Mám tu ale jednu osobní poznámku týkající se nominací.

Letos se koná už čtvrtý ročník ankety Ceny Velkého bratra. O výsledcích třetího ročníku jsme psali před rokem. Také letos jsem byl přizván do poroty a protože podle mě tahle akce smysl má, rád jsem úlohu přijal.

Právě jsem odeslal své nominace a velmi brzy proběhne setkání poroty, kde budou probrány detaily a dozvíme se předběžné výsledky. Sám jsem zvědav, jak to letos dopadne. Celkem bylo nanominováno přes sedmdesát různých slídilů, kteří se ucházejí o cenu Velkého bratra.

Nominace vytvářela veřejnost, každý měl možnost ukázat na někoho, kdo narušuje naše soukromí. Princip ankety je tedy velmi podobný našemu CZECH OPEN SOURCE: veřejnost nominuje, porota pak hlasuje o výsledku.

Teď se dostávám k důvodu, proč jsem začal psát tenhle zápisek: mezi nominovanými je i samotná organizace Iuridicum Remedium, která anketu pořádá. Někdo ji nominoval s odůvodněním: „kritizují schraňování údajů a sami získávají bližší informace k občanům“. Nebudu teď polemizovat, do jaké míry je to pravda a jakou roli sehrálo klasické internetové „hrdinství“ pod záštitou anonymity.

Pro mě je podstatné, že tím Iuridicum v mých očích projevilo velkou odvahu a především poctivost celé záležitosti. Vždyť nejedna organizace by v takovém případě nominaci zamlčela a porotcům zapřela. Tady ale skutečně prošlo 100 % nahlášených nominací a je jen na porotcích, jak se s tím poperou. I za cenu toho, kdyby organizace měla dát anticenu sama sobě. Smekám.

Sdílet