Hlavní navigace

Windows 7 nepřinášejí revoluci, jen ji dohánějí

22. 10. 2009 20:19 (aktualizováno) Petr Krčmář

Dnes se na trhu objevil očekávaný operační systém Windows 7. Je to mediálně hodně živé téma, ke kterému už jsem i já své řekl. Pro televizi i rozhlas a další média.

S tím jak se blížilo vydání Windows 7 mi začali volat lidé z různých médií, kterým podávám odborná vyjádření na různá IT témata. Nová verze systému od Microsoftu je samozřejmě mediálně velmi vděčné téma, takže se mi ozvala jak Česká televize, tak i Český rozhlas, ale i další média jako třeba E15. Ve všech těchto médiích se objevil můj komentář (v ČT dokonce v hlavních Událostech).

Bohužel v takových médiích se člověk nemůže úplně odborně rozpovídat, jednak je zde přísně omezený časový prostor, ale především jsou to obecná témata pro běžné lidi a ne odborníky na IT. Několik lidí se mě pak ptalo na můj názor osobně a chtěli vědět, jak to tedy je. Rozhodl jsem se svůj názor napsat sem, kde mám prostoru, kolik chci.

Naprostá a totální revoluce

Možná jste si už všimli, že média mají svůj vlastní jazyk, speciálně média pro masy občas rády využívají některé specifické výrazy. V angličtině se tomu říká hezky „journalese“, my bychom asi řekli, že je to mediálština. Samozřejmě je to jazyk často zjednodušující a hledající rychlé vyjadřovací prostředky.

V souvislosti s Windows 7 se mě kolegové novináři ptali na různé věci a zaznělo především (ve všech případech) slovo revoluce. Netuším, kdo takové informace vypouští, ale je pravděpodobné, že to bude PR oddělení Microsoftu. Na tom ale nesejde. Důležitá je samotná otázka: „Windows 7 prý způsobují revoluci v používání počítačů, v čem tato revoluce spočívá?“

Není to revoluce Microsoftu

Poměrně překvapivá je ale moje odpověď: Tu revoluci nezpůsobil Microsoft, on na ni jen reaguje a naopak se snaží revoluci dohnat. Ona totiž přišla daleko dříve, než Microsoft Windows 7. Důležité je, že uživatelé začínají měnit své návyky v používání počítačů.

Už asi dvacet let funguje takzvaný prodejní cyklus PC. To je stav, kdy se každé tři až čtyři roky obmění hardware a software počítačů. Je nutné si uvědomit, že to jsou spojené nádoby a výrobci si tak vlastně hezky hrají do karet – nový krásnější software potřebuje výkonnější hardware a naopak. To je z hlediska byznysu naprosto unikátní prostředí, ve kterém se Microsoftu velmi daří.

Fantastické přitom je, že se tento cyklus zopakoval šestkrát. Pokaždé jsme obměnili (v určitých obdobích) své počítače i operační systém (bavíme se tu o Windows) a další software.

Teď přijde pointa: Microsoft neočekával, že by se v nejbližší době něco změnilo a proto připravil další, větší, barevnější, lesklejší a stínovanější operační systém – Windows Vista. Bohužel se cyklus přerušil a to nejen výrazně, ale hlavně velmi rychle. Přišly totiž netbooky.

Netbook za to může!

To netbooky jsou onou revolucí, na kterou se mě média ptala. Netbooky jsou totiž nové, ale už nepokračují v trendu rychleji, výše a lépe. Uživatelé prostě zjistili, že už nepotřebují další navyšování výkonu a že by raději mobilitu a výdrž. Na to nebyl Microsoft připraven a jeho Windows Vista tak přišla naprosto nevhod. Reakce naštvaných uživatelů už jsme si přečetli všichni.

Co teď? Nový systém nám na tom neběží, starý ano, ale ten je zase zastaralý a chtěli jsme ho nahradit. Jedinou šancí Microsoftu bylo napravit co nejrychleji svou chybu. Firma tedy ohlásila přípravu dalšího a lepšího systému, na kterém začala okamžitě pracovat.

Po tu dobu musí udržovat Windows XP a snažit se prodat alespoň nějaké licence k Windows Vista, přestože ví, že většina počítačů se stejně downgraduje na Windows XP. Přestože šlo o čas, stejně vývoj trval přes dva roky, ale i to je pokrok.

Zatímco cesta k Windows Vista zabrala šest let, na Windows 7 stačila třetina času. Firma teď tedy konečně s dvouletým zpožděním dohání požadavky trhu a nabízí adekvátní systém. Bohužel po více než dvou letech, což se samozřejmě uživatelům vůbec nelíbí. Steve Ballmer se nechal v rozhovoru slyšet, že Windows Vista poškodily natrvalo celou firmu.

Co bude dál?

Dál nebude nic. Tedy alespoň ne nic šokujícího – firma spustí velkou kampaň a bude se snažit opět intenzivněji roztočit obchod s desktopem, kterému se v poslední době příliš nedařilo. Cílem by mělo být co největší rozšíření Windows 7 v co nejkratší době, aby mohly být odříznuty Windows XP a Windows Vista. Druhý jmenovaný systém zřejmě čeká stejně rychlá smrt, jaká byla přichystána kdysi pro Windows Millenium, také neúspěšný produkt Microsoftu.

Lidé budou samozřejmě postupně přecházet, ať už proto že budou muset kvůli podpoře nebo jim firma prostě prodá s novým počítačem jen nejnovější produkt. U firem to samozřejmě bude problém, za deset let se Windows XP dostaly do hloubi všech možných organizací a bude poměrně složité je odtamtud dostat. Může to trvat i dalších deset let.

Sdílet