Hlavní navigace

Lynette Sheridan Burns: Žurnalistika

2. 2. 2009 14:46 (aktualizováno) Petr Krčmář

Právě jsem dočetl další zajímavou knihu ze své knihovničky. Tentokrát se zabývá klíčovými prvky práce každého novináře. Autorka sama byla čtvrt století novinářkou a je to znát.

Lynette Sheridan Burns byla pětadvacet let australskou novinářkou a nyní učí na University of Newcastle. Své zkušenosti z obou těchto oblastí (praxe i pedagogiky) shrnula právě v knize Žurnalistika.

Jedná se o poměrně novou knihu, která v originále vyšla v roce 2002 a u nás ji pak nakladatelství Portál převzalo o dva roky později. Kromě toho byla tato kniha přeložena do mnoha dalších jazyků.

Žurnalistika

Hned od prvních stránek je zřejmé, že nejde o žádné teoretické dílo, ale autorka naplno uplatňuje své dlouholeté zkušenosti z pozice redaktora různých médií. Pohlíží na práci novináře jako na řemeslo a poslání, jehož cílem je především přinášet lidem poselství.

Kniha je psána jako učebnice, obsahuje praktické příklady a na nich demonstruje jednotlivé problémy, které při tvorbě, editaci a vydání vznikají. Společně s autorkou máme možnost projít všemi fázemi přípravy zprávy: od výběru informací ke zveřejnění, přes sběr dat, samotnou tvorbu až po editaci a přípravu na vydání.

Autorka se ale nevěnuje jen psaní jako takovému, ale i etické stránce věci, kde zmiňuje mnohá dilemata, která musí novinář denně řešit: odpovědnost ke čtenářům, loajalitu k zaměstnavateli, plnění požadavků šéfredaktora, osobní zásady a podobně.

Kniha je určena především začínajícím novinářům, ale mnoho užitečného v ní najdou i lidé, kteří se už psaním zabývají a chtějí o problematice vědět více. Kniha pojmenovává klíčové okamžiky žurnalistické praxe a vyjasňuje tak konkrétní problémy.

Autorka v knize čerpá z mnoha dalších zdrojů (Bok, Koch, Meadows,…) a snaží se tak shrnout všechny nosné myšlenky ze všech podstatných děl napsaných na téma žurnalistiky a novinářské praxe.

Co se týče formy, je kniha psána spíše stroze a věcně, obsahuje mnoho odkazů a citací, čímž se vymyká jiným podobným publikacím. Při čtení máte místy pocit, že čtete akademické pojednání než klasickou odbornou příručku. Přesto kniha neztrácí na tempu a ani v tak komplikovaném tématu jako je etika, jí nedochází dech.

Knihu považuji za vynikající, objasnila mi hodně věcí. Je to takový ten typ informací, které „tak nějak“ podvědomě víte a v praxi je dokážete řešit, ale jakmile je někdo opravdu ukáže a pojmenuje, dokážete se nad nimi skutečně zamyslet a vědomě se rozhodnout.

Název: Žurnalistika
Autor: Lynette Sheridan Burns
Nakladatelství: Portál, 2004
Počet stran: 186
Vazba: brožovaná
Cena: 295 Kč
ISBN: 80–7178–871–6

Sdílet