Hlavní navigace

Letošní LinuxAlt bude pecka!

10. 10. 2008 11:54 (aktualizováno) Petr Krčmář

LinuxAlt je relativně mladá akce, která je letos pořádána teprve potřetí. O to větší ambice však má a aspiruje na jednu z nejlepších „komunitních“ konferencí v České republice. Co zajímavého letos přinese?

Kdo mě zná, ví, že mám rád zajímavé konference a vůbec akce, kde se sejdou lidé stejného zaměření a v rámci entusiasmu pro jeden společný obor si dokáží vyměnit spoustu zajímavých a užitečných informací.

Pro mě jsou tyhle akce především místem setkávání, kde se vidím s lidmi, které během roku třeba vůbec nepotkám. Mnozí z nich se postupem času stali mými známými či přáteli, jsme spolu v pravidelném (internetovém) kontaktu.

To vše je také důvodem, proč mě pravidelně potkáte na LinuxExpu, LinuxMeetingu v Ústí a podobně. Osobně jsem vždycky tíhl spíše ke „komunitním“ akcím, jejichž archetypem byl pro mě vždy OpenWeekend, na který jsem jezdíval od roku 2003. Špičkově zorganizovaná dvoudenní akce plná zajímavých technických přednášek byla (nejen) svého času tím nejlepším a největším, co se nabízelo.

Bohužel vlivem personálního zemětřesení na ČVUT a především v klubu Silicon Hill tyhle akce skončily. Je příznačné, že to byli právě lidé, kteří drželi OpenWeekend, InstallFest a další události tam, kde byly. Bohužel tyhle časy jsou už pryč a se slzou v oku vzpomínám, jak jsme se s Radoomkem celý rok těšili na další „otevřený víkend“.

Abych se ale konečně dostal k tomu LinuxAltu: někdy na jaře jsem se setkal s Martinem Sivákem, který je hlavním organizátorem brněnské konference a dohodli jsme se na tom, že se letos konečně zúčastním a rovnou jako přednášející. Od mnohých jsem slýchal, že se jedná o velmi podařenou víkendovou akci.

Poté následovalo několik mailů, výměna témat pro přednášky a poměrně nezvyklé veřejné hlasování o tématech, která by se měla na LinuxAlt objevit. Výsledkem toho všeho je naplněný program, který obsahuje mnoho velmi atraktivních témat.

Když jsem si jej včera přečetl, musel jsem uznale pokyvovat hlavou: takovou sestavu přednášejících a dva dny nabité špičkovými tématy, už dlouho žádná konference neměla. Právě proto jsem si vzpomněl na doby OpenWeekendů.

Jen pro zajímavost: Adam Hauner bude přednášet o chybách v software, Jan ‚Pinky‘ Pinkas samozřejmě o Jabberu, Radek Vokál z Red Hatu probere novinky Fedory 10, Martin Hassman se bude zabývat HTML5, objeví se i Stano ‚Elven‘ Hoferek, který vytváří Greenie, Pavel Stěhule bude mít přednášku o PostgreSQL, Pavel Tišnovský ukáže raytracer POV-Ray (mimochodem o něm právě na Rootu píše seriál) a Ladislav Hagara představí linuxovou steganografii.

Tohle je jen celkem náhodný výběr a vidíte, že témata jsou to velmi zajímavá témata a především významní lidé. Těší mě, že mnoho z nich píše nebo dříve psalo pro Root.cz. O důvod víc se s nimi setkat a dva dny pobýt.

Je mi ctí, že i já můžu nakonec přispět i dvěma vlastními přednáškami: Právo a softwarové licence a Jak si vybrat distribuci. První téma je vážnější a zabývá se především rolí softwarových licencí jako takových a jejich vlastnostmi s ohledem na svobodný software. Druhou přednášku hodlám připravit spíše v uvolněnějším duchu. Mám už jasnou představu (tu jsem měl už když jsem téma zasílal), ale vy se budete muset nechat překvapit.

Důležité informace pro vás: LinuxAlt se uskuteční v Brně o víkendu 1. a 2. listopadu 2008 a samozřejmě jste na něj srdečně zváni. Myslím, že to bude stát za to. Další podrobnosti o akci se dozvíte na webu LinuxAlt.cz.

Sdílet