Hlavní navigace

Petr Krčmář: blog nejen o Linuxu - Články označené nálepkou Internet

 • Prolux donutil Internet Info smazat diskusi

  Naše vydavatelství Internet Info, s.r.o. prohrálo soudní spor týkající se internetových diskusí. Podle rozsudku je provozovatel zodpovědný za diskusi pod články. V poslední době se opět mezi odbornou veřejností diskutuje o tom, jestli mají veřejné internetové diskuse vůbec smysl. Provozovatelé jsou obvykle spíše proti a argumentují velmi nízkou hodnotou informací v diskusích. Tvrdí, že většina příspěvků jsou jen anonymní výkřiky, které jsou naprosto nehodnotné.
  10. 10. 2011 11:24 (aktualizováno)
 • Zápas Google vs. Čína skončí 0:0

  Už několikrát jsem případ Google vs. Čína komentoval v různých médiích. Můj dlouhodobý názor se navíc začíná potvrzovat. Shrnu ho tedy pro vás na jednom místě. Pozorně od začátku sleduji případ Aurora a už mnohokrát jsem ho komentoval v různých „velkých médiích“ jako je Česká televize, Český rozhlas nebo Hospodářské noviny.
  24. 2. 2010 21:57 (aktualizováno)
 • Oxymoron dne: občanská žurnalistika

  Že jsem skeptický ke všem sociálním sítím a podobným žhavým novinkám, už asi víte. Teď mi to byly některé domněnky potvrzeny z „oficiálních míst“. Nechci vypadat jako chlubil, ale já to říkal. Veřejně a celkem často presentuji svou skepsi ohledně „nových médií“ a pojmů jako je „občanská žurnalistika“. Myslím že nic takového neexistuje a baví mě velkoústá prohlášení „internetových vizionářů“ o tom, že blogy a Facebook porazí tradiční žurnalistiku a pošlou ji na smetiště dějin.
  10. 2. 2010 12:31 (aktualizováno)
 • Méně než 10 % IP adres!

  Znovu se o tom začíná mluvit a je to dobře – IP adres začíná povážlivě docházet. Už je jich méně něž 10 % a situace se rychle zhoršuje. Co s tím? Píšeme o tom poměrně pravidelně, dnes mi ve čtečce RSS přistál článek Ondřeje Filipa z CZ.NIC a tak jsem se rozhodl přidat do klubu těch, kteří na problém upozorňují. Snad se k nám přidají další.
  9. 2. 2010 12:38 (aktualizováno)
 • Jsem Facebook skeptik... a hodně

  Často se mě lidi ptají na to, co si myslím o Facebooku a o té či oné kauze s ním spojené. Naposledy se mě na to ptal JXD a Český rozhlas. Já ve Facebook nevěřím. Před pár dny mi napsal JXD, jestli si ho ještě pamatuji z našeho rozhovoru a jestli bych mu mohl odpovědět na pár otázek ohledně Facebooku. Kus mojí odpovědi dnes vyšel v Reflexu. Shodou okolností mi dneska volali z Českého rozhlasu a chtějí mě na večer do studia… na stejné téma…
  14. 1. 2010 16:42 (aktualizováno)
 • Jak a k čemu alternativní DNS server

  Možná už jste slyšeli o některých otevřených DNS serverech, které jsou veřejně dostupné na internetu. Já je občas používám a tak vám o některých z nich řeknu a ukážeme si, co a jak. Protože jsem notebookář, šťoural a nenechavec. Taky vím něco o sítích a tak se často a rád připojuji k různým veřejným Wi-Fi bodům. Samozřejmě jen k těm otevřeným a veřejným. O tom jaké jsou s Wi-Fi spojené bezpečnostní problémy si můžeme povědět jindy.
 • Když je procesor čtyřikrát pomalejší než připojení

  Právě jsem na našem domácím Asus Eee 1000H aktualizoval Ubuntu. Při této celkem automatizované činnosti jsem přišel na jeden neuvěřitelný paradox. Náš domácí netbook Asus Eee 1000H používá především moje žena. O původním procesu instalace Ubuntu 8.10 z flash disku jsem psal v lednu v samostatném článku. Ubuntu tam běželo dodnes bez jakýchkoliv problémů. Aktualizaci na 9.04 jsem vynechal kvůli problémům s grafikami Intel.
  10. 10. 2011 11:32 (aktualizováno)
 • Jak se na internetu kašle na zákony

  Internet je i přes ohromné rozšíření a relativně dlouhou historii stále ještě divokým západem. Hlavně v oblasti nakládání se zákonem. Sleduji to už dlouho a konečně jsem se rozhodl o tom něco (původně krátkého) a jednoduchého sepsat. Berte to jako varování a kázání pro všechny, kteří na internetu fungují jako na divokém západě. Můžete odkaz na něj předávat všem, kteří byli doposud úplně mimo (většina lidí, které na internetu potkáte).
  25. 9. 2009 12:19 (aktualizováno)
 • Chceš chodit s mou postavou?

  Tak nějak by se dal přeložit název skvěle udělaného a vtipného videoklipu, který si dělá legraci z online her. Navazuje na stejně zajímavý online sitcom. Nikdy jsem nepropadl online hrám typu WoW. Znám ve svém okolí pár lidí, které to děsně baví, mě to nikdy nebralo. Pravda je, že už velmi dlouho hraji klasické stolní RPG (s aktuální skupinou hrajeme pravidelně osm a půl roku) jako je DrD, Shadowrun, GURPS a podobně.
  12. 9. 2009 23:28 (aktualizováno)
 • Premiere.cz a RSS aneb udělej si sám

  Před časem jsem tu psal, že papírová Premiere končí a přechází na web. Bohužel novému webu chybí zásadní věc – RSS. Rozhodl jsem se tedy udělat si RSS sám a popíšu, jak na to. Včera jsem se stavil za přáteli do brněnského Red Hatu a jen tak mezi řečí jsem se Mirkovi Suchému zmínil o tom, že web Premiere nemá RSS a proto ho bohužel nečtu. Prostě jsem tak zvyklý na RSS, že zapomínám pravidelně chodit na weby, které se mi nějakou tou novinkou nepřipomenou samy.
  8. 9. 2009 20:48