Hlavní navigace

Premiere.cz a RSS aneb udělej si sám

8. 9. 2009 20:48 Petr Krčmář

Před časem jsem tu psal, že papírová Premiere končí a přechází na web. Bohužel novému webu chybí zásadní věc – RSS. Rozhodl jsem se tedy udělat si RSS sám a popíšu, jak na to.

Včera jsem se stavil za přáteli do brněnského Red Hatu a jen tak mezi řečí jsem se Mirkovi Suchému zmínil o tom, že web Premiere nemá RSS a proto ho bohužel nečtu. Prostě jsem tak zvyklý na RSS, že zapomínám pravidelně chodit na weby, které se mi nějakou tou novinkou nepřipomenou samy.

Jak jsem tu v dubnu psal, papírový časopis Premiere skončil a vše přešlo plně do elektronické podoby. Co ale bez RSS? Mirek promptně poradil zajímavou službu Feed43.com, která umí vytvořit RSS z libovolné stránky.

Je to velmi pohodlné, rychlé a nepotřebuje to registraci. Protože použití není úplně triviální a vyžaduje alespoň minimální čtení dokumentace a přemýšlení, rozhodl jsem se zapsat si sem, co jsem přesně s Premiere dělal, aby to fungovalo.

Celý postup pro Premiere

Na titulní straně webu klikněte na Create your own feed. Nejprve jsem samozřejmě určil webovou stránku a její kódování. Systém stránku načetl a ukázal zdroják. Do něj budete teď chvíli koukat. Následuje sekce Global Search Pattern, ve které vybíráte část stránky, se kterou se bude pracovat. Je to pro určení nějakého divu (třeba), který obsahuje kýženou část s novými články.

Na Premiere jsem konkrétně použil:

<h1>ZPRAVODAJSTVÍ ZE SVĚTA FILMU</h1>{%}<h3>Další novinky

Povšimněte si konstrukce {%}. Ta říká, že v tomto místě je kýžený obsah. Podle okolních informací jej Feed43 vždy najde. Teď přijde to nejdůležitější: jak určit, co přesně nás zajímá.

Opět se k tomu používá značka {%}, ale i {*}. Druhá jmenovaná označuje „odpad obecný, jakkoliv dlouhý“. Co je označeno procentem se zapamatuje a použije v našem generovaném RSS feedu. Konkrétně pro Premiere je to:

<h2><a href="{%}"{*}>{%}</a></h2>{*}<p class="desc">{%}</p>

Vidíte, že jsou určeny celkem tři položky (procentem). První bude obsahovat odkaz, druhá název a třetí popis. Na pořadí zatím nezáleží, až později řekneme generátoru, co která proměnná znamená a jak ji využít. Teď už web oznámí, že našel osm položek a vypíše je. Tím jasně vidíme, že je to správně.

Jako poslední je třeba definovat, co se kterou z položek udělat, tedy jak ji využít v konečném feedu. Samozřejmě je možné zvolit další detaily jako je název RSS, odkaz na web a podobně. V případě Premiere se vše vyplnilo samo a správně.

Kolonky jsou celkem tři: titulek, link a popis. Jednotlivé proměnné (naše procenta) se očíslují od {%1} do {%n}, podle toho, jak jsme je použili v označení dříve. Čísla stačí správně vyplnit do kolonek. Pak už stačí jen kliknout na Preview a uvidíte výsledek.

Pokud jste z mého strohého popisu něco nepochopili, podívejte se na kompletní screenshot vyplněných formulářů z Premiere.

Na konec je vygenerován link na RSS, které už bude fungovat. Feed je možno chránit heslem, což doporučuji, jinak jej může kdokoliv vyeditovat a pozměnit. Celý tento proces je zadarmo, placená varianta umí některé věci navíc a umí třeba generovat feed častěji, pro běžné věci to ale není třeba. Teď už stačí jen přidat do oblíbené čtečky…

Pokud chcete číst Premiere.cz se mnou, přidejte si následující kanál:

http://feed43.com/4646374876244568­.xml

Sdílet