Hlavní navigace

Zápas Google vs. Čína skončí 0:0

24. 2. 2010 21:57 (aktualizováno) Petr Krčmář

Už několikrát jsem případ Google vs. Čína komentoval v různých médiích. Můj dlouhodobý názor se navíc začíná potvrzovat. Shrnu ho tedy pro vás na jednom místě.

Pozorně od začátku sleduji případ Aurora a už mnohokrát jsem ho komentoval v různých „velkých médiích“ jako je Česká televize, Český rozhlas nebo Hospodářské noviny.

Abych anketu nemanipuloval, dávám ji hned na začátek, než vás zahrnu svým názorem:

Co čekáte od souboje Google vs. Čína?

Od začátku tvrdím, že Google není žádným ochráncem lidských práv ani bojovníkem za svobodný internet. Je to normální společnost, které jde především o zisk. Nic proti tomu, to je naprosto v pořádku. Problém je v tom, že si někteří lidé slibují od jednání s Čínou nereálné výsledky.

Také jsem několikrát veřejně vyřkl svou předpověď: Výsledkem bude plichta, protože Čína nikdy neustoupí a Google se určitě nebude chtít z trhu stáhnout. Z hlediska Číny je cenzura velmi důležitá. Vždyť čím jiným se liší diktatura od demokracie než kontrolou informací? A protože Čína chce prokazatelně zůstat komunistickým státem, téhle zbraně se určitě nevzdá. Navíc Google není v Číně nejsilnějším vyhledávačem, takže jeho ztrátou země o mnoho nepřijde.

Google také odejít nechce, přeci jen je to pořád komerční firma a 350 milionů čínských uživatelů je hodně velké číslo. Přestože má Google v Číně podíl asi 29 % (Baidu má 63 %), je to pro něj ohromný trh s velkým potenciálem a příjmy.

Proč to tedy Google dělá? Zřejmě mu jde o to, vylepšit svou tvář před západními uživateli. Firma je pod dlouhodobým tlakem kritiků cenzury. Už mnoho let je Google tím, kdo hraje čínské vládě do karet. Samozřejmě není jediný, ale je nejviditelnější. Teď si mohou lidé říct: „On sice Google cenzuruje, ale očividně mu to vadí a bojuje proti tomu.“ Od začátku tvrdím, že tohle je jediný důvod a firma blafuje.

Jak to dopadne? Pravděpodobně bude výsledek 0:0. Zřejmě dojde k nějakým drobným úpravám, ale ani jedna ze stran nebude chtít ustoupit, takže se vše zamete potichu pod koberec a vše zůstane při starém. Tohle se mi v poslední době čím dál více potvrzuje, Google po úvodním „bububu“ opět začal výsledky cenzurovat a všechno je při starém. Firma tvrdí, že chce znovu vyjednávat, ale Čína zase tvrdí, že za útokem Aurora nestojí a nemá s ním nic společného. To společně s přehráním zodpovědnosti na dvě školy mírně uklidní vody a sebere Google důvod jít přímo proti Číně. Výrazné změny tedy nečekejte.

Sdílet