Už několikrát jsem případ Google vs. Čína komentoval v různých médiích. Můj dlouhodobý názor se navíc začíná potvrzovat. Shrnu ho tedy pro vás na jednom místě.
Pozorně od začátku sleduji případ Aurora a už mnohokrát jsem ho komentoval v různých „velkých médiích“ jako je Česká televize, Český rozhlas nebo Hospodářské noviny.
Abych anketu nemanipuloval, dávám ji hned na začátek, než vás zahrnu svým názorem:
Co čekáte od souboje Google vs. Čína?
Od začátku tvrdím, že Google není žádným ochráncem lidských práv ani bojovníkem za svobodný internet. Je to normální společnost, které jde především o zisk. Nic proti tomu, to je naprosto v pořádku. Problém je v tom, že si někteří lidé slibují od jednání s Čínou nereálné výsledky.
Také jsem několikrát veřejně vyřkl svou předpověď: Výsledkem bude plichta, protože Čína nikdy neustoupí a Google se určitě nebude chtít z trhu stáhnout. Z hlediska Číny je cenzura velmi důležitá. Vždyť čím jiným se liší diktatura od demokracie než kontrolou informací? A protože Čína chce prokazatelně zůstat komunistickým státem, téhle zbraně se určitě nevzdá. Navíc Google není v Číně nejsilnějším vyhledávačem, takže jeho ztrátou země o mnoho nepřijde.
Google také odejít nechce, přeci jen je to pořád komerční firma a 350 milionů čínských uživatelů je hodně velké číslo. Přestože má Google v Číně podíl asi 29 % (Baidu má 63 %), je to pro něj ohromný trh s velkým potenciálem a příjmy.
Proč to tedy Google dělá? Zřejmě mu jde o to, vylepšit svou tvář před západními uživateli. Firma je pod dlouhodobým tlakem kritiků cenzury. Už mnoho let je Google tím, kdo hraje čínské vládě do karet. Samozřejmě není jediný, ale je nejviditelnější. Teď si mohou lidé říct: „On sice Google cenzuruje, ale očividně mu to vadí a bojuje proti tomu.“ Od začátku tvrdím, že tohle je jediný důvod a firma blafuje.
Jak to dopadne? Pravděpodobně bude výsledek 0:0. Zřejmě dojde k nějakým drobným úpravám, ale ani jedna ze stran nebude chtít ustoupit, takže se vše zamete potichu pod koberec a vše zůstane při starém. Tohle se mi v poslední době čím dál více potvrzuje, Google po úvodním „bububu“ opět začal výsledky cenzurovat a všechno je při starém. Firma tvrdí, že chce znovu vyjednávat, ale Čína zase tvrdí, že za útokem Aurora nestojí a nemá s ním nic společného. To společně s přehráním zodpovědnosti na dvě školy mírně uklidní vody a sebere Google důvod jít přímo proti Číně. Výrazné změny tedy nečekejte.
[5] a [6]: Protože pokud od počátku Google deklaruje to, že je pro něj cenzura nepřijatelná (a proto odchází z Číny) a Čína deklaruje, že od cenzury neustoupí, tak fakticky je úplně jedno, jak se to okecá, ale pokud Google bude cenzurovat, tak prostě Google ustoupil.
Případná dohoda by znamenala něco ve stylu, že cenzurovat se bude jen něco (takže by obě strany ustoupily), ale to by pak vylučovalo, že vše zůstane při starém. Přitom v článku je jasně napsáno, že varianta "dojde k dohodě a zamete se pod koberec" zároveň znamená "zůstane vše při starém".
Pokud máte někdo dojem, že je to logicky v pořádku, tak mi dejte příklad, jak může dojít k dohodě (čili ústupkům obou stran) a zároveň vše zůstat při starém. To si opravdu při vší fantazii nedovedu představit.
Pokud Google dosud cenzuroval, jaký je faktický rozdíl mezi odpověďmi v anketě "Dojde k tiché dohodě obou stran a zamete se to" a "Google ustoupí a bude dál cenzurovat"?
Text blogu jasně naznačuje, že obě možnosti jsou ve skutečnosti jedno a to samé ("takže se vše zamete potichu pod koberec a vše zůstane při starém"). Nějaké zmiňované drobné úpravy na principu nic nemění. Google deklaroval, že mu vadí cenzura a pokud bude cenzurovat dál, je zcela evidentní, že ustoupil, vše se potichu zametlo pod koberec a zůstalo to při starém.
Mám proto dojem, že takto pojatá anketa je nesmyslná.
[4]
"Mám proto dojem, že takto pojatá anketa je nesmyslná."
I kdyby A a B bylo cca. stejné, pořád je tu ještě C a D (i když je C a D málo reálné, je to jako se sázením na remízu v případě ledního hokeje ČR vs. Lotyšsko - šance tu je, tak proč by měla být anketa nesmyslná) :-)
[7.:] Dojde k tiche dohode o tom, ze se nic nezmeni.
Jinak, pane Krcmar, asi jste nechtel rici, ze "Google není žádným ochráncem čínských práv", ale lidskych prav. Ochrance cinskych prav by se za cenzuru bral, jako lev. Dale: Cina neni zadny komunisticky stat. Komunismus je jiz jen nalepkou, jinak je Cina spis nekde mezi feudalismem a rannym kapitalismem, kratce po padu monarchie. To vse doplneno prvky otrokarskeho a mafianskeho systemu.
[9] Samozřejmě tam mělo být lidských. Rozumím tomu, že je to nálepka. Někdy je ale rychlejší použít nálepku než sáhodlouze popisovat. Mimochodem v rámci reciprocity jedna zpětná poznámka: všiml jsem si, že Češi strašně neradi používají pátý pád, takže místo správného Krčmáři oslovují nesprávně "pane Krčmář".
[10.:] Ano, pane Krcmari, vsiml. Nevim, jestli je to nespravne. Clovek se s tim dost setkava ve starych textech a filmech. Krome toho, nektera jmena k pouziti toho nespravneho tvaru primo vyzyvaji, Krcmar patri mezi ne.
BTW, bylo mozne jednoduse napsat "komunistickym". Uvozovky vse ujasni. :-)
[10]
Petře Krčmáři, raději se nedívej na pořad ČT Hydepark, jednak tam propagují facebook a twitter (což pro tebe nebude asi to pravé ořechové), ale hlavně tak 95% dotazů z facebooku a twitteru obsahuje špatné oslovení (pane Kalousek, pane Telička, pane Topolánek). Někdy z toho až bolí oči :-) :-) :-)
Nestane se vůbec nic, Evil je Google už dávno, přesně v tom okamžiku, kdy tam vstoupil. Ostatně jako drtivá většina firem, včetně českých. Co je ale na Googlu rozdílný ale právě je, že to on sám se stavil do role "toho hodnýho", ale trocha miliard navíc (ne, že by je se svym obratem potřeboval) mu zavřela lidskoprávní tlamu.
Ale laskavě, když už jsou pro ně prachy zcela jediný hledisko, na prvnim až poslednim místě, ať tu lež o tom hodnym už aspoň netvrděj, protože už je to i naprosto ubohý a trapný.
A bejt těma dvěma studentama, tak se hanbou propadnu, co z toho jejich nápadu "Don't be evil" vylezlo za slizkej hnus...
No neviem. Dost casto sa pretriasa ze korene jednoho zo zakladatelov siahuju do ruska. Je preto moznost ze nieco tak hlupeho ako su "ludske prava a sloboda prejavu" moze u jednoho z nich zavazit. A penazi obaja maju strasne moc takze si mozu dovolit do toho ist. Naviac nie vzdy na peniazoch zalezi.
PS: Ale to uz len faabujem a to co som napisal je viac mojim zelanim ako skutocnostou.
Pozor nasledujú konšpiračné keci, takže ľudia by ich nemali čítať:-)
K tým studentom a "Don´t be evil". Ak sa nezvrhli (čítaj nepokazili ich peniaze). Tak si
myslím, že ich raz navštívili trojpísmenkový chlapci a vysvetlili im že majú príliš veľa peňazí/informácií a tým aj moci. Takže sa im "vláda" (čítaj vládnuce rodiny a echt bankáry) vyjde v ústrety a odbremenia ich(viď nedávne zbavovanie sa akcií). Nechajú ich hrať ďalej bábkové divadlo zatiaľ čo si "vláda" bude potichu zbierať info o ľuďoch ktorý nechcú byť ovce v novom poriadku.
Ale dosť bolo konšpiráciám. :-)
ps. tento príspevok v podstate prispel k NWO (pretože zasieva strach) a mať veľa informácií aj nepravdivých/skresľujúcich vládcom vždy vyhovovalo.(pretože strach)
Rozdíl mezi A) "Google ustoupí a bude dál cenzurovat" a B)"Dojde k tiché dohodě obou stran a zamete se to" je poměrně podstatný. Případ A je totiž v principu specializací případu B a totižto ta, že tichá dohoda znamená Google přistupí na všechny požadavky Číny. Ona tichá dohoda ale může vypadat třeba takto: "Vy prohlásíte, že my za nic nemůžem, a na oplátku my přestaneme podporovat Baidu." Nebo "Říkejte si, co chcete, hlavně když budete cenzurovat." Nebo "Vy prohlásíte, že my za nic nemůžem, a na oplátku Vám dáme symbolický dar na provoz vašich center v Číně ve výši 10^9 USD." Nebo může vypadat i jinak. Role možných obětních beránků z obou stran je samozřejmě vítána.
Navíc ono úplné zametení či nezametení pod koberec má jeden drobný problém - stalo se z toho politikum. USA poslední dobou dělá poměrně hodně provokací proti Číně. To jsou samozřejmě body pro Obamu. Ale jde tady o víc. O peníze samozřejmě. Obama musí našlapovat hodně opatrně, protože jak se Čína rozhodne nechat si vyplatit pohledávky, USA hrozí bankrot. Jak Čína přestane odebírat zboží z USA, v celé Severní Americe poletí na dlažbu desítky miliónů lidí.
A co se týká komunistické Číny - v Číně (stejně tak všude jinde minimálně od dob Stalina, předcházející období neřeším) nejde a ani nikdy nešlo o Komunismus, ale pouze o zástěrku zjednodušující práci stejným diktátorům, kterými praskají ve švech všemožné "demokratické" parlamenty, kongeresy, vlády,... Pojmy Diktatura a Komunismus nejsou v žádné relaci, jsou navzájem ortogonální. Ano, chápu, použít nálepku Diktatura pro Komunismus je jednoduchá historická zkratka, ale to je vcelku irelevantní. Každopádně nechápu, jak může někdo permanentně kritizovat Čínu za porušování lidských práv, kritizovat její politické zřízení a přitom umožnit z Číny udělat největší ekonomickou velmoc světa a navíc se na ní stát závislým, to je mi fakt záhadou.
> Každopádně nechápu, jak může někdo permanentně kritizovat Čínu za porušování lidských práv, kritizovat její politické zřízení a přitom umožnit z Číny udělat největší ekonomickou velmoc světa a navíc se na ní stát závislým, to je mi fakt záhadou.
Ani ja to nechapem. Existuju ludia co maju kopec reci o rezime pred 89. Nebavia sa z ludmi kvoli estebackej minulosti, ale nevadi im ist do ciny podnikat. Z toho mi je fakt divno.
Ponukam este trochu inu verziu, ako su tie 4 v ankete:
5. Je to od zaciatku "hra". Google ani nezamyslal zrusit cenzuru, ani nechcel odist z Ciny. Chcel dosiahnut nieco ine (a ja zacinam verit, ze to nakoniec aj dosiahne).
Je to dost blizke moznosti "ticha dohoda", ale nie celkom totozne.
Ked Google prisiel do Ciny, nieco od toho ocakaval... ako kazda firma. Lenze si neuvedomili, aku maju sudruhovia prax vo vyciciavani zahranicnych firiem. A po par rokoch sa Google zorientoval a zistil, ako sa veci maju v skutocnosti.
Jedna z podmienok rozbehnutia biznisu v Cine je otvorenie cinskej pobocky s X zamestnancami. Cislo X sa lisi podla firmy (a podla mna v urceni cisla X sudruhom velmi pomahaju utoky typu Aurora).
Vacsina ludi vobec netusi, ake podmienky si sudruhovia davaju a v com je skryty "zazracny" rozvoj Ciny, takmer vsetci Cinanov podcenili.
No a podla mna si to Google po nejakom case spocital a zistil, ze takto to dalej nejde. A ide mu o to, tu cinsku pobocku zrusit. Ovsem s argumentaciou "my zavrieme cinsku pobocku a budeme si dalej robit v Cine svoj biznis, dobre?"... tak s tym by u sudruhov nepochodili. Treba sa dohadovat ako na trhu. Takze Google nadsadil latku omnoho vyssie, ako to, co v skutocnosti chce vyjednat. No a nakoniec spusti a dohodnu sa niekde v strede... Tak hrozi tym, ze zrusi cenzuru, lebo vie, ze to je vec ktoru sudruhovia nemozu pripustit. Google zapojil do svojej akcie dokonca i americku vladu, urobil velke halo o hackovani a cucani informacii Cinanmi (ktore sa pritom deje uz dlhe roky), co poskodilo obraz Ciny vo vyspelych krajinach.
Totiz "vylepsenie obrazu Google v ociach zapadneho sveta" by podla mna nestalo Google za taky risk, ze by hrozilo odchodom z Ciny. Nie teraz. Google predsa nema az taku zlu povest a sudruhov v ich totalitnych praktikach podporuju aj ine firmy (a vlastne aj cele vlady).
Ale ked sa to Googlu podari, ze nebude musiet byt cucany sudruhmi a pritom si bude moct robit svoj biznis v Cine, tak to bude pre Google 1:0! A ked to Google aj nevyjde, v kazdom pripade som rad aj za to, ze to Google skusa...
Velmi pekne vystihnute. Google si spravil plan s vysoko nasadenou latkou ktoru bude znizovat, ale Cina odmietala o comkolvek jednat. Google na to reagoval tak, ze si pockal kym z pomedzi tych vsetkych utokov na neho, pride neaky z Ciny a zverejnil ho. Cina takto zostala v ociach zapadnych krajin poskodena a bolo jej takto vysvetlene, ze by predsa len mala vyjednavat.
Kedy uz ty ludia pridu na to, ze megakorporacie maju v podstate vacsiu moc ako akakolvek vlada a ich predstavitelov nikto nevoli a nekontroluje.
Staci maly blaf a kupite si vsetko co vam ponuknu a s radostou.
Aj ked to nebudete vobec potrebovat. Nedavna kauza z vakcinami bola len zaciatok. Bude toho este ovela viac. Staci si pockat a sledovat scenu.
Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá již více než deset let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice. Zde bloguje o Root.cz, Linuxu, internetu a světě kolem sebe.
Přečteno 72 585×
Přečteno 65 153×
Přečteno 52 504×
Přečteno 51 369×
Přečteno 45 530×