Hlavní navigace

Když je procesor čtyřikrát pomalejší než připojení

10. 10. 2011 11:32 (aktualizováno) Petr Krčmář

Právě jsem na našem domácím Asus Eee 1000H aktualizoval Ubuntu. Při této celkem automatizované činnosti jsem přišel na jeden neuvěřitelný paradox.

Náš domácí netbook Asus Eee 1000H používá především moje žena. O původním procesu instalace Ubuntu 8.10 z flash disku jsem psal v lednu v samostatném článku. Ubuntu tam běželo dodnes bez jakýchkoliv problémů. Aktualizaci na 9.04 jsem vynechal kvůli problémům s grafikami Intel.

Teď nastal čas přejít na Ubuntu 9.10 Karmic Koala, které si všichni zatím chválí a mám i pozitivní ohlasy přímo od Vojty Trefného, který je českým Ubuntu guru (ať chce nebo ne).

Vše proběhlo docela hladce, musel jsem aktualizovat nadvakrát (8.10 → 9.04 → 9.10), ale problémy nenastaly. Narazil jsem ale na zajímavou věc: procesor toho Eee je čtyřikrát pomalejší než naše připojení k internetu. Celkem se při aktualizacích stahovalo 750 MB balíčků, což na 8megabitové lince trvalo asi 10 minut. Samotné rozbalování balíků pak trvalo celých 40 minut.

Velmi dobře si pamatuji, že můj starý 200MB disk uměl číst data rychlostí 600 KB/s. Moje internetová linka (dneska taky žádný extra rychlík) přitom tahá data z internetu asi dvakrát rychleji. Při aktualizaci Ubuntu tak samotné stahování zabralo jen asi 20 % času, zbytek „zdržoval“ procesor.

Už je to tady: internetové linky nám stačí a začínají se nám zadýchávat samotné počítače. Projevuje se to nejen u aktualizací systému, ale taky třeba při přehrávání HD videa, kdy internet dává, ale procesor nestíhá. Abych parafrázoval slogan Českých drah: „Procesory stojí, internety jedou.“.

Sdílet