Konečně se mi dostal do ruky nový Amazon Kindle. Mám tedy možnost podělit se s vámi o zkušenosti a porovnat jej se svým Kindle 3 Keyboard.
Konečně se mi dostal do ruky nový Amazon Kindle, který jsem před týdnem objednával. Někteří z vás chtěli další příspěvek ohledně mého názoru na něj. Už půl roku mám doma jeho staršího bratříčka, takže budu srovnávat hlavně s ním. Udělal jsem vám i pár fotek (foceno mým ZTE Blade), kterými budu článek prokládat.
Na první pohled a dotek vás příjemně překvapí subtilnost nového Kindle. Nemá hardwarovou klávesnici, takže je o 24 mm nižší a o 9 mm užší. Tloušťka 8 mm zůstala zachována. Zařízení je tedy teď výrazně menší a lehčí je asi o třetinu. Celkově prostě držíte v ruce něco mnohem menšího než původní Kindle Keyboard.
To tedy například znamená, že se nový Kindle dá docela pohodlně obejmout dlaní a můžete jej tak ovládat posuvnými tlačítky na obou stranách zároveň.
I v malé dívčí ruce bude zařízení vypadat příjemně.
Kromě velikosti se změnila celá řada věcí. Kindle například už nemá bezvadný posuvník pro zapínání. Zapíná se běžným tlačítkem zespodu. Není potřeba déle držet, stačí jednoduše stisknout. Trochu bych se obával, že budu tlačítko mačkat omylem. Naštěstí se tím nestane nic tragického, jen si Kindle vypnu. Mohlo by to ale být dost otravné.
Na Kindle také nenajdete mřížku reproduktoru ani dírku pro zasunutí sluchátek. Nic takového nemá a nepodporuje. Odpadá tedy možnost přehrávat si hudbu, nechat předčítat položky v menu či samotný obsah knihy. Na druhou stranu tohle by mi vůbec nechybělo, nikdy jsem to ani nezkoušel. Kindle prostě není „empétrojka“, ale je to kniha. Zrakově postižení uživatelé budou muset sáhnout po verzi Keyboard.
Změnila se i boční tlačítka pro posuv stránek. Zatímco ta na „starém Kindle“ přesahují hodně i na čelní stranu, ta nová jsou jen po stranách na šikmé plošince. Na první pokus se mi mačkala výrazně hůř, protože už nemůžete zabrat plochou palce zepředu, ale musíte trochu nepřirozeně ťukat do Kindle ze strany jen hranou prstu. Věřím ale, že se na to dá zvyknout. Chválím to, že jsou tlačítka stále na obou stranách Kindle, má to ohromně pozitivní dopad na ergonomii čtení.
Kindle nemá boční dírky na zasunutí držáků pouzdra. Bude pro něj tedy existovat jiný systém uchycení. Číňané už samozřejmě vyrábějí levné obaly s gumičkami přes rohy, které jsou podle mého vyhovující. Amazon připravuje k nové čtečce také nové obaly včetně lampičky. Ta bude napájena plochými kontakty na zádech čtečky. V zapnutém stavu se na nich dá naměřit 4,21 V.
Kindle pochopitelně také nemá hardwarovou klávesnici. Tu nahrazuje klávesnice softwarová, která se vysune po stisku příslušného tlačítka. Tlačítka jsou k vidění čtyři: zpět, klávesnice, menu a domů. Kromě toho je k dispozici kurzorový kříž s potvrzením.
Trochu divné je, že softwarová klávesnice není klasická QWERT, ale je seřazená podle abecedy. Nemuselo by to samozřejmě ničemu vadit, ale je to přinejmenším neobvyklé.
Pokud nejste zvyklí si psát spoustu poznámek do knih, bude vám určitě softwarová klávesnice stačit. Na občasnou poznámku či vyhledání textu je to bezproblémové řešení.
Kindle má také méně paměti, což má dva důvody: jednak do něj nebudete dávat objemné hudební soubory a hlavně Amazon nově ukládá knížky u sebe na serveru, odkud si je zase můžete stáhnout. Máte tak k dispozici externí kapacitu. Nemusíte se ale bát, že by se vám do čtečky vešla jen jedna kniha. Pořád jsou v ní 2 GB paměti, z čehož je 1,5 GB využitelných pro uživatele (zbytek zabírá systém). Tam se vám vejde celá knihovna. Pro porovnání: Kindle Keyboard má dvakrát tolik.
Kindle také obsahuje nový operační systém verze 4.0. Pro Keyboard je zatím aktuální 3.3. Princip práce se systémem je stejný, všiml jsem si jen jedné zásadnější změny: displej se neresetuje při každém otočení stránky, ale jen při každém šestém. Mezi tím prostě jen přepíše text. Má to za následek rychlejší otočku stránky, ale zároveň tím zůstávají na stránce šedivé artefakty dřívějšího textu. Každá šestá stránka reset (chvilkové zčernání displeje) provede. Zajímavé také je, že pokud je na stránce obrázek, k resetu dojde každopádně. Obrázek by asi zanechával příliš velké stopy.
Amazon také na webu uvádí poloviční výdrž u nového modelu: měsíc při půl hodině čtení denně. U Kindle Keyboard jsou to měsíce dva. Má praktická zkušenost hovoří o 40 hodinách čtení, což by plus mínus odpovídalo. Nedokážu ale říct, jestli u nového Kindle skutečně budete číst „jen“ 20 hodin, nemám ho k dispozici tak dlouho. I kdyby to tak ale bylo, není to nijak tragický čas a pro běžné čtení stačí bohatě.
Stejný je především displej. Má naprosto stejný rozměr, rozlišení i vlastnosti jako na mém Keyboard. To je dobrá zpráva, protože o displej nám jde především. Žádné změny jsem na něm nepozoroval, snad jen to, že se resetuje rychleji. Při zmíněném šestém otočení stránek skutečně vše jen velmi rychle problikne, takže to stěží vidíte. Jestli to způsobuje nový firmware nebo vylepšení displeje netuším, ale tipuji spíše na firmware.
Stejný je také micro USB konektor pro nabíjení a nahrávání knížek. To je samozřejmě skvělé, protože USB dnes najdete všude, včetně nabíječek mobilů, které jsou tím pádem s Kindle kompatibilní. Jak už jsem psal dřív, s manželkou nám stačí jedna nabíječka na oba mobily i můj Kindle.
Stejný je i způsob práce s knihami, jejich posílání do Kindle mailem či nahrávání po kabelu. Stejné jsou i podporované formáty, než přijde nový Kindle Format 8. Ten ovšem zatím není podporován v žádné čtečce s e-ink displejem. Umí jej zatím jen tablet Kindle Fire. Dočkáme se ale s nějakou další aktualizací firmware.
Celkově na mě působí nový Kindle dobře, hlavně svou velikostí a hmotností. Nelíbil se mi hlavně nový tvar tlačítek, ale je to asi jen tím, že jsem prostě zvyklý na něco trochu jiného. Já osobně jsem rád, že mám co mám, ale rozhodně bych se nebál novou verzi pořídit. Poslouží vám dobře.
[1] Kindle přímo číst ePub neumí a umět nikdy nebude (pokud si ho nejailbreakneš a nepřidáš si tam podporu neoficiálně). Konverzní utilita KindleGen ale umí z ePub do mobi převádět. Amazon teď ale začne zřejmě víc sázet na nový Kindle Format 8.
To probliknutí až po šestém otočení mě trošku děsí. Já jsem si na to na svém kindlu zvyknul a problikávání mně vůbec nevadí. Než dojedu očima ze spodu stránky nahoru tak je stránka připravená.
Nedokážu představit, že mi to šestkrát neproblikne a jednou problikne. Jak je to v praxi? Dá se na to zvyknout? nebo je to zvláštní? Nevadí zbytky starých stránek při čtení?
Já mám nový kindle už dva týdny a jsem spokojený (keyboard jsem nikdy neměl, je to moje první čtečka). Tlačítka na boku mi nevadí - asi je to, jak píše pan Krčmář, jen otázka zvyku.
[3] Jsou dvě varianty - s reklamou a bez, přičemž reklamní varianta je dostupná jen pro USA. Alza si prostě koupila v USA pár kusů a prodává je u nás, aby získala víc zákazníků - není to poprvé. Pokud si objednáte Kindle přímo u Amazonu, tak vás verze bez reklamy přijde +- na stejnou částku, jako u Alzy s reklamou.
[4] Já si na kindle přečetl už dvě knížky a věříte, že jsem si to popisované chování vůbec neuvědomil? Jen když jsem to někomu ukazoval (a rychle projel přes několik stránek), tak jsem si všiml, že někdy to přepíše bez probliknutí a někdy s ním. Při samotném čtení ale ne.
[6] naprosty souhlas. To, ze to cas od casu pri prekresleni zcerna, toho jsem si vsiml, ale je to tak nevyrazne, ze to absolutne nevadi.
Ta tlacitka z boku jsou trosku nepohodlna, ale rozhodne jsou pohodlnejsi, nez na tabletu klovat prstem do displaye.
Mam verzi s reklamou a muzu potvrdit, ze absolutne neobtezuje. Pri cteni knih tam samozrejme neni, v home je jenom na spodnim radku a pri vypnuti na cele obrazovce. Aspon neni prazdna :-). Jak to vypada na nereklamove verzi? Je obrazovka pri vypnuti prazdna nebo se na ni muzes hodit nejaky svuj obrazek?
[7] Je to vidět na první fotce v blogu. Oba Kindly jsou tam vypnuté. Zobrazují se tam různé obrázky autorů, typografie, příroda a takové věci. Je to rozhodně sympatičtější než reklama. Vlastní obrázky se tam normálně dát nedají, až po jailbreaku pak máte volné ruce. Na druhou stranu mě nenapadá, jaké lepší obrázky bych si tam dal, všechny by byly akorát horší.
To přebliknutí stránek se projeví při každé 7 stránce jestli se nepletu, provede se kompletní refresh displeje jak je tomu u staršího modelu Kindle 3 WiFi tam se tento refresh provádí při každé změně stránky. Proto je u novějšího modelu při přechodu na další stranu bliknutí méně znát. Více se dovíte v tomto článku, který jsem právě zveřejnil: http://www.amazon-kindle.cz/novy-firmware-4-0-1-pro-ctecku-elektronickych-knih-amazon-kindle-4-bez-klavesnice/
[12] Taky mi to přijde jako klasické šetření a ne krok kupředu. Je to jako s tatrankama, cena se moc nemění, ale o 10% snížíme hmotnost.
A nesouhlasím s Petrem Krčmářem, že "Na občasnou poznámku či vyhledání textu je to bezproblémové řešení." To je jako říct u internet bankingu, že na přihlášení si klient klidně pár minut může počkat, zvlášť pokud používá aplikaci pouze několikrát za týden. Softwarová klávesnice ovládaná kurzorovým křížem je ergonomický průšvih.
[14] Já třeba tu klávesnici nepoužívám vůbec. Možná jsem na ní pokusně jednou něco vyhledal v textu knihy a jednou jsem zadal heslo k Wi-Fi, ale jinak na to nesahám. A takových uživatelů znám víc. Proto jsem psal, že by mi chybějící hardwarová klávesnice nevadila ani trochu. Jsou samozřejmě jiní uživatelé, kteří si píšou tuny poznámek ke každé knize, tam je situace jiná. Je třeba to zvážit, Kindle Keyboard v prodeji pořád samozřejmě je.
[15] Tohle já samozřejmě respektuju - je to na každém uivateli, někdo třeba obětuje klávesnici výměnou za jiné rozměry a to přesto, že píše o něco více. Osobně kupuju knihy na Amazonu (nebo si stáhnu aspoň ukázku) a chci mít možnost pohodlně vyhledávat. Další věc je, že jsem tu softwarovou klávesnici nezkoušel. Pokud má ten kříž rozumně rychlou odezvu při pohybu po písmenkách, asi by si na to zvyknout šlo.
[20] Ano, zaplatí. Celkovou cenu včetně poštovného, cla i DPH uvidíte při odesílání objednávky. Před 2 týdny to dopadlo takto:
Item Subtotal: $109.00
Shipping and Handling: $20.98
Import Fees Deposit: $24.70
Shipment Total: $154.68
Paid by Mastercard: $154.68
A přišel asi za 4 dny službou UPS, žádné zdržování na celnici jako u České pošty.
Zdravím,
měl bych jeden dotaz co se nahrávání knih týče - Keyboard žral i vlastnoručně dělané (např. do .txt a převod do příslušného formátu) - člověk si přepsal poznámky z hodiny do počítače, přetáhl na kindle a mohl se učit s troška menší zátěží. Trošku jsem se bál, že Amazon přeminimalizuje a bude nutné mít knihu zakoupenou na webstoru - takže takovéhle poznámečky nepůjdou nahrát... jde to? :) (samozřejmě také pro účely nahození knihy, kterou na amazonu nenajdu, ale ty poznámky se opravdu daly využít :))
Díky za odpověď,
Pseudopes
No podle tohohle mají nové levné Kindly horší display:
http://www.tomshardware.com/reviews/kindle-e-book-reader,3040-3.html
[25] Žádný Kindle neumí přímo číst DOC a PPT, ale není vůbec problém si ty formáty převést na PDF nebo na Mobi a funguje to výborně. Pokud máte v plánu psát si hodně poznámek, rozhodně doporučuji Kindle Keyboard, který má hardwarovou klávesnici.
[28] Touch verze se ještě neprodává, takže odpověď zní ne. Mimochodem ani u 3G verze není SIM karta uživatelsky vyměnitelná. Je zabudovaná uvnitř a integrované připojení slouží jen ke stahování knížek z Amazonu. U starší verze se dá samozřejmě zařízení rozebrat a karta vyměnit, ale jestli to tak bude i u těch novějších, to nevím.
Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá již více než deset let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice. Zde bloguje o Root.cz, Linuxu, internetu a světě kolem sebe.
Přečteno 112 292×
Přečteno 89 765×
Přečteno 73 163×
Přečteno 58 109×
Přečteno 54 435×