V poslední době se roztrhl pytel s různými čtečkami, elektronickými knihami a elektronickými časopisy. Konečně. Já na to čekám už deset let.
Je to skoro jako s Pánem prstenů, najednou ho všichni znají, najednou ho všichni chtějí a najednou ho všichni obdivují. Jsou ale lidé, kteří ho četli už o patnáct let dříve než se objevila zmínka o nějakých filmech. Teď je ale řeč o elektronických knihách, které jsou v posledním roce velkým tématem. Samozřejmě za to může především čtečka Amazon Kindle 3, která je technicky vynikající a hlavně cenově dostupná (s poštovným 2800 Kč). Ale jako s Pánem prstenů – jsou tu lidé, pro které to není žádná novinka.
Elektronické knihy jsem začal číst asi před deseti lety. Tenkrát to samozřejmě byla velká geekovina, nikdo o podobné činnosti vlastně neslyšel a když jsem to lidem předváděl, přišlo jim to hodně podivínské. Tenkrát jsem si z druhé ruky pořídil Palm IIIx. Bylo to zařízení s 16MHz procesorem a s 4 MB paměti. Nemělo to žádný slot na paměťovou kartu (ten bylo možné doinstalovat) a podobné věci, ale mělo to výborný černobílý displej, který běžně nesvítil, takže se na tom četlo naprosto skvěle. Do paměti se vešlo pár knih, ale stačilo to.
Pak jsem IIIx vyměnil za Palm Zire 72. Ten už měl procesor na 312 MHz, 32 MB paměti, foťák, Bluetooth, slot na SD kartu a takové ty vymoženosti. Displej byl sice barevný a svítící, ale byl opět naprosto špičkový a disponoval navíc dvojnásobným rozlišením. Navíc bylo možné na kartu nahrát velké množství knížek a bylo možné nahodit výrazně lepší čtečky disponující antialiasingem a volitelnými písmy (třeba špičková ruská PalmFiction).
Posledním mým Palmem bylo Treo 650, což byl technicky vzato Zire s menším displejem a integrovaným mobilem. Displej musel ustoupit QWERTY klávesnici, ale pořád se na něm četlo skvěle. Mám kamaráda, který má Treo dodnes jen kvůli čtení elektronických knih.
Poslední změnou byla koupě iPhone, na kterém čtu dnes. Čtu na šířku ve výborné čtečce Stanza a jsem opět velmi spokojen. Další metou bude zmíněný Kindle, kterého bych už měl dávno doma, ale moje žena při zmínce o Kindle prohlásila, že je to výborný tip pro rodinu na nějaký dárek a tak ať si ho sám nekupuju, že mi ho někdy někdo pořídí. Takže vyčkávám a zatím čtu na iPhone, což ovšem není žádná tragédie.
Mám tak deset let zkušeností se čtením na různých zařízeních a mám naprosto jasno v tom, proč to tak dělám a co mi to přináší. Nedávno jsem po delší době četl knihu z papíru a zjistil jsem, že už mě to obtěžuje. Elektronická placička se výborně drží, nezavírá se, mám ji pořád sebou, je malá a lehká, dá se pohodlně číst i v leže a mám v ní dopředu nahraných několik dalších knih. U papírové knihy mi nejvíc vadila její velikost a hmotnost. Musíte to pořád držet v otevřeném stavu a čtení v leže na boku je skoro nemožné.
Když dneska s někým mluvím o čtení elektronických knih, hodně lidí argumentuje tím, že „ta vůně papíru“ nebo „ten pocit z knížky“ či „já bych takhle nemohl, mě by ta kniha chyběla“. Samozřejmě tyhle argumenty zaznívají od lidí, kteří elektronicky nepřečetli nikdy nic a nemají proto žádné srovnání. Jediné, co je na to možné říct je „půjč si v knihovně Knidle a přečti si jednu knížku, pak uvidíš“. Rozhodně mi žádný papír nechybí a pocit z knihy vystřídal spíš pocit ze stromů, které nemusely padnout kvůli papíru.
Mimochodem to s půjčením v knihovně není vtip. Liberecká knihovna půjčuje dokonce tři druhy čteček – Kindle, Nook a SONY. Pravidla neznám, nevím ani jestli to je půjčení přístroje nebo i nějakých knih, ale skutečně to existuje a je tak možné si to zařízení osahat na vlastní ruce a oči.
Dlouhodobým problémem při elektronickém čtení je nedostupnost čtiva. Na internetu samozřejmě existují způsoby, jak knihy v elektronické podobě získat a rozhodně netrpím nouzí. Vlastně jsem vždycky každou zajímavou beletrii nakonec nějak sehnal. Ale koupit knihu oficiálně u nás v podstatě není možné. Příklad za všechny – teď dočítám trilogii Milénium od Stiega Larssona a rozhodl jsem se, že bych si třetí díl normálně koupil, protože ty knížky jsou prostě vynikající. Asi bych si zpětně koupil i všechny tři. Zcela rozhodnut zaplatit jsem začal hledat po internetu, kdo mou platbu přijme. A pohořel jsem. Prostě není komu zaplatit.
Nakladatelé se elektronizace knih bojí, protože se obávají ilegálního šíření svých textů. Nějak si ale při tom strachování zapomněli prohlédnout realitu – elektronické knihy už se po internetu stejně šíří. Největším omylem je totiž to, že papír funguje jako přirozená ochrana textu, protože není možné jej snadno zkopírovat. Velký omyl. Všechny knihy povalující se po internetu byly naskenovány a převedeny do elektronické podoby pomocí OCR. Počítejte se mnou – řekněme že na otočení stránky a opětovné položení knihy na skener trvá pět sekund. Pak jste schopni dvousetstránkovou knihu naskenovat s rezervou asi za čtvrt hodinky. Pak ji už budete mít navždycky v elektronické podobě a protože není jiná možnost, jak tu knihu elektronicky koupit, tak ji samozřejmě většina lidí bez mrknutí oka pošle dalším čtenářům po internetu.
Takhle přesně vznikají ty internetové archivy plné různé literatury. Běžně známou beletrii není vůbec problém sehnat. Pokud mluvíme o sci-fi či fantasy literatuře (Tolkien, Pratchett, Lukjaněnko a další), ta je dostupná na internetu v podstatě komplet a vůbec není problém ji začít číst. Mrzí mě to, rád bych za některé knížky zaplatil, ale to by musel někdo ty peníze chtít a nabídnout mi za ně knihu bez nesmyslného DRM a bez zbytečných průtahů. Snad se to časem změní.
Muzu se zeptat, jak bylo mozne ten slot do palmu IIIx doinstalovat? Jeste jsem o tom neslysel, ale tak stare palmy nepamatuji. Dekuji.
Jinak doufejme ze jim to v Liberci vydrzi, povazuji to za dobry napad. Sam bych uvital moznost ctecku si pujcit, abych zjistil, zda to ma pro me cenu kupovat.
[2] Palm IIIx měl uvnitř slot na přídavnou paměť. Interní 4 MB se daly rozšířit na 8 MB. A do toho slotu později existovalo i jiné rozšíření, které v sobě mělo čtečku karet. Součástí dodávky té čtečky byl i jiný zadní kryt Palmu, který měl v sobě díru na vložení karty. Bylo tedy třeba Palm rozebrat, do slotu vrazit tu čtečku a vyměnit zadní kryt. Pak se dalo s kartou pracovat pomocí nějakého speciálního software.
Presiel som podobnym vyvojom, zacinal som na Psion 5, neskor som presiel na Palm Treo 680, teraz iPhone. Vsetko cez format pdb. S prechodom na hardver Apple (iPhone, MacBook Air, iMac) som zmenil aj sposob citania - vacsinu knih citam na Air-e (resp. iPad-e), iPhone je len taky doplnok pre hluche casti dna (pri cestovani a pod.). Len nastal jeden problem - kedze som nenasiel citacku pdb formatu, ktora by mi vyhovovala, musel som previest vsetky knihy na format ePub (po dlhom zvazovani pre a proti). Vratane vlastneho programu pre konverziu. Teraz som uz ale spokojny citatel... :)
Poslední odstavec:
Naprosto s Vámi souhlasím. Chtěl jsem si taky pár knížek koupit, nezůstal jsem jen u chtění, ale skutečně prolézal stránky prodejců. Každopádně nikdo nic nenabízel, takže jsem si musel některé ukradnout ("Milénium" či "Jak drahé je zdarma"), jiné jsem si koupil v angličtině přímo od Amazonu.
Jistě, ono asi potom stoupne počet ukradených titulů. Ale stoupne i počet legálně prodaných. A pokud by tu byl eshop podobný Amazonu - s širokou nabídkou knih a naprosto pohodlným nakupováním, tak jsem u nich pečenej vařenej :)
[7] Souhlasím, psal jsem o tom před rokem do Hospodářek článek Nakladatelé opakují stejné chyby.
MLP taktéž půjčuje čtečky, minimálně pobočka na Smíchově. Výpůjčka je na 14 dní, vyšší zpozdné, požadavek roční (?) dobré historie a žádné dluhy.
Osobně nemám tak rozsáhlou zkušenost s různými zařízeními. Přečetl jsem pár knih na PDA nebo na notebooku, ale nikdy jsem z toho moc nadšený nebyl. Na podzim jsem neodolal a pořídil si Kindle. Přečetl jsem na ní od října asi tak deset dvanáct knih včetně trilogie Millenium. Pak jsem si vzal do ruky Scar od Miévilla, což paperback o 800 stranách - je neskutečně těžký, po pár minutách mě bolí ruka, v tramvaji ve stoje se de facto nedá číst, nemá v rohu lampičku a pokud potřebuju slovník, musím otevřít knihu nebo prohlížeč vedle. Komfort se čtečkou je prostě nesrovnatelný. Samozřejmě vždy budou existovat knihy, které mám raději na papíře (prostě proto, že je chci mít, nebo nejsou jenom o tom textu, ale i o designu a celém zážitku).
Já mám dobré zkušenosti s eReading.cz, mají dost knížek i bez DRM, i když spíše domácí tvorba. Výběr je samozřejmě celkem omezený, ale přístup obchodu je velmi vstřícný - třeba dnes jsem projevil zájem o Vojnu a mír od Tolstoje, která byla jen s DRM, obratem kontaktovali vydavatele a cca do hodiny byla k dispozici bez DRM.
Samozřejmě musím souhlasit, že hlavním problémem je tupost vydavatelů, kteří jsou zcela mimo a místo aby se poučili z chyb hudebního průmyslu, tak je opakují a strašně se diví, že kšefty nejdou jak by chtěli.
U nas v Knihovně Kroměřížska půjčují Reader od Sony. Do zálohy musíte dát 1000,-Kč a jsou tam snad všechny klasické knihy, na které jsou práva krátká.
Jsem fanda digitalizace snad všeho, tedy i knih, ale číst na svítícím displayi se fakt nehodí. A ty s tekutým inkoustem jsou ještě dost drahé...
[6] Jak drahé je zdarma jste stahovat nemusel: http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/jak-drahe-je-zdarma-?eid=765
[1]: Zkus tohle: http://tequilacat.org/dev/br/index-en.html . Na kompu si vytvoříš .jar archiv s knihou a nahraješ to do mobilu. Nevím, jestli už existuje i verze pro Linux, ale přes Wine mi to jede v pohodě. Pokud by blblo kódování, tak prostě změň kódování toho texťáku a vytvoř nový archiv (aplikaci).
2 800 Kč? Jdu do toho :)
[5] Ak by vas zaujimalo, program na prevod txt2epub najdete tu: http://www.osx.sk/index.php?id=software
Je to ale iba pre Mac OS X. Chystam aj "interaktivnu" verziu s grafickym rozhranim - to ale podla toho, ako mi vyjde cas.
Taky uvazuju o e-ink ctecce ale kindle to rozhodne nebude.
Podporovat spolecnost, ktera dobrovolne cenzuruje obsah sveho e-shopu, nahodne stahuje z prodeje knizky z kontroverznim obsahem a to dokonce jiz prodane knizky primo ze zarizeni svych zakazniku, ktera pouziva invazivni DRM technologie a umele omezuje moznost knizky pujcovat znamym, rozhodne nebudu.
Jsou tu nastesti i jine moznosti, osobne uvazuji o ctecce PocketBook pro 902, protoze ma velky display a bude vhodna i pro cteni cernobilych comixu: http://www.mobileread.com/forums/showthread.php?t=109818
[14] Tak si rychle pospes, od 1. 4. se bude na zasilky mimo EU vyssi nez par EUR vztahovat clo. Me uz muj Kindle dorazil a je to uzasna vec, zvlaste za ty penize :) A navic byl dolar zrovna na dne... :D
Pokud nechces nebo nemas moznost platit do zahranici pres kreditni kartu, zkus stranky www.amazon-kindle.cz kde ti pomuzou s objednanim a zaplati to za tebe. Vse by ti melo pak dojit na tvou adresu a platis jim v CZK.
Hezký článek. Také jsem začínal číst na Palmu, nyní na mobilu (čtečka již zmiňovaný tequilacat). Na http://ebookforum.cz najdete tuny knížek a informací k tématu.
Jinak papírové knihy, které nelze rozumně číst na malých čtečkách (vejdou se do ruky) jsou knihy s barevnými ilustracemi, fotografiemi, grafy, schématy apod. Tady bych si s autorem článku dovolil nesouhlasit. Pro naprostou většinu beletrie to však problém není.
Clanek potesil, mam podobny vyvoj, ale muzu se pochlubit jeste drivejsim startem ;-), zacal jsem na Atari Portfolio (s vlastni cteckou a vlastnim formatem vyuzivajicim Huffmana) s 512kb kartou (kdyz se vesla jedna kniha byl to svatek, o pohodlnosti cteni ani nemluvim), pak Palm IIIx, Palm Zire, HTC Wizard a ted Kindle 3 WiFi.
[1]:Používam QReader a Som spokojný: http://my-symbian.com/s60v3/software/applications.php?faq=12&fldAuto=52
[1] Na S60 se mi nejvíc osvědčil systém Mobipocket (www.mobipocket.com). Zvládá převody i z doc, txt a občas když narazíte na použitelný soubor i z pdf. Do mobilu knížky nahrává rovnou software. Je to celé hlavně hodně pohodlné.
Jinak já první knížky četl ještě na stařičké Nokii 3650 a od té doby nedám dopustit na čtení v mobilu. Není nad to mít knížku s sebou kdekoliv - při čekání na tramvaj, jízdě v metru a pod.
Tak to máte ještě všichni dobré s těmi velkými displayi. Když já začínal elektronicky číst (mimo počítač samozřejmě) na Siemensu M55 s rozlišením 120×80, to byla teprve sranda. A to jsem si k tomu musel ještě koupit za 300,- kabel, jenž se k telefonům ještě standartně nedával. Na pozdější Nokii E50 jsem pak přečetl víc knížek než těch papírových (QReader).
Koupil jsem si Kindle předloni na podzim, hned jak to "oficiálně" šlo (tehdy ovšem stál cca 3krát tolik, co dnes). Kupuju si knihy na Amazonu, hlavně SF a fantazy, pochopitelně v angličtině. Řeknu vám, že od té doby občas koukám, jak tlustou knihu jsem přečetl. Třeba zmiňovaný Scar jsem četl několik týdnů, možná měsíců a furt jsem si říkal "Jo, jo, už stárneš, hochu, čteš čím dál tím pomaleji..." Protože ty počty řádků, co tam jsou ve mně nevyvolávají vůbec žádnou představu o tom, jak je kniha rozsáhlá. Prostě ty počty stránek jsou ve mně zažraný...
Ovšem co se výběru týče, je to asi jen o něco lepší, než nekradené české knihy. Amazon má na mnoho knih jen omezenou licenci a cca 2/3 nabídky (řekl bych) není pro mne v Česku dostupných. A to mluvím samozřejmě jen o e-knihách. Pokud mám zájem o nějakou starší knihu nebo odbornou (i novou), zpravidla není pro Kindle k dispozici.
Kupoval jsem si Kindl hlavně proto, že mne prostě nebaví "shánět" knihy. Když si ji chci přečíst, tak si ji chci prostě koupit a číst. ne trávit hodiny hledáním zdroje. V tomhle mne Amazon/Kindle poněkud zklamal. No, ale na druhou stranu jsem se seznámil s pro mne novými, u nás nejspíš nevydávanými, čtivě píšícími autory.
[26] no, ako keby som v tvojich slovach videl sam seba ;) Tiez mam Kindle, tiez ma rozculuje nedostupnost e-knih v slovencine (alebo cestine, to je mi jedno), no a tiez citam SF & fantasy (momentalne Pratchett)
Ako vyhodu Kindle by som uviedol urcite Whispersync - teda synchronizacia knih na vsetkych zaregistrovanych kindle aplikaciach. Citam sice vacsinou priamo na Kindle, ale niekedy vyuzijem cas a precitam si nieco na Android telefone. A je super, ked mozem zacat presne tam, kde som skoncil na inom zariadeni. Funguje to samozrejme iba pre knizky kupene od Amazonu.
Já čtu už přes půl roku na Desire. Nemůžu si to vynachválit, mobil mám vždycky s sebou. Není problém mít u sebe dvacet knížek a kdykoliv v delším prostoji si číst, co se mi aktuálně chce. Na display se na to kouká dobře, zlouskala jsem tak v podstatě celého Pratchetta, nějakou povinnou literaturu a učebnice, pár dalších knížek a teď čtu Agathu Christie, když potřebuju přestupovat, prostě zmáčknu jedno tlačítko a mobil schovám do kapsy, žádné hledání záložky a schování knížky, aby mi třeba někde neupadla nebo se jí v davu něco nestalo.
To všechno jo, ale na papírovou formu nedám dopustit, tu můžu číst v poloze krokodýl nebo králíček čtenář a nebo v jakékoli jiné, kdy jen občas jednou rukou otočím stránku, nemusím mít pravou v podstatě neustále aktivní na posouvání a navíc by mi sice bylo strašně líto, kdyby mi ji někdo ukradl, ale toho Desiru by mi asi přišlo líto víc. Takže pro mne jsou to svým způsobem rovnocenné alternativy, z nichž každá má své plusy a minusy.
Chtel by jsem na e-ctecce cist PDF dokumenty, tech je na webu hromada, zdarma. Ale zrovna PDF se na e-ctecce cte dost spatne, specialne technicka dokumentace o kterou mam zajem (treba popis procesoru MSP430, aplikacni poznamky, atd). Vsechny ty tabulky, grafy, atd, toto ctecky nezvladaji, anebo hrozne pomalu; nejvetsim probleme je, ze ty dokumenty byvaji formatovany pro A4 a displej e-ctecek ktere mam to nezvaldne dobre zobrazit, musi se rolovat a pokud se udela reflow textu, vysledek je spatny. A to nemluvim o moznosti delat si poznamky, pripadne zvyraznovat casti textu, ktere si myslim ze jsou dulezite. Kdyby to byla klasicka knizka, koupil by jsem si to, ale vetsina tech dokumentu je jen v PDF; to si sice mohu vytisknout, ale pak se mi tady zase hromadi papiry z tiskarny, atd.
Nejaky ten predaj ebookov sa rozbieha aj tu http://rajknih.zoznam.sk/ a tu http://www.martinus.sk/eknihy/katalog/
Stary dobry Palm :))) Tiez citam elektronicke knihy uz skoro 10 rokov, je to paradna vec, len na Slovensku to brzdia vydavatelstva, preto tu uz zakapali aj nejake dobre pokusy, tak si stahujem knihy v pdf na http://www.docssearch.net aspon a konverzujem do formatu elektronickych knih.
Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá již více než deset let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice. Zde bloguje o Root.cz, Linuxu, internetu a světě kolem sebe.
Přečteno 109 138×
Přečteno 88 795×
Přečteno 71 960×
Přečteno 57 636×
Přečteno 54 017×