Nedávno se internetem začal šířit pěkný graf. Byl vytvořen jako ukázka možností frameworku Axiis pro Flash (čili hlavně pro efekt) a jeho netradiční zobrazení podílu prohlížečů vzbudilo poměrně velký zájem. I mě se ten graf líbí. Až na jednu podstatou věc.
Onen graf totiž nezobrazuje podíl prohlížečů na trhu.
Dokonce ani jejich odhady ne. Jedná se pouze o statistiky webu W3schools.com (konkrétně o tato data). W3schools je web určeným pro webdesignery, není tak divu, že má např. podíl Firefoxu zhruba dvojnásobný oproti světovému průměru, a jeho údaje jsou zcela mimo.
Není to poprvé, co jsou statistiky weby W3schools zaměňovány za skutečný podíl na trhu.
Vytvořil se okolo toho poměrně silný mýtus (debatovali jsme o tom před pár měsíci, když jsem srovnával podíl prohlížečů u nás a v okolních zemích). Jen tak se tohoto mýtu nezbavíme. Jistě na tento omyl ještě mnohokrát narazíme (a možná na něj i ochotně skočíme).
Stojí za to, si jej občas připomenout. W3schools.com != internet.
[1] To prirovnani by fungovalo jen v pripade, kdyby i ostatni verili, ze vase nechut k ananasu je extremne nakazliva. Mno, mam o tom jiste pochyby 8-) Jinak ten nadpis tam co pamatuji nebyl vzdy stejny, on totiz evidentne nalitl i autor onoho grafu. Nejvic se o tom psalo/debatovalo (ted jiz predevcirem) na twitteru.
[2,3,4,5,7] Wow, jak jsem si mohl te podoby nevsimnout. Jako by mu z oka vypadl! 8-)
[9] Scott Berkun celkem vyčerpatelně rozebral problémy aktuálního grafu, včetně vysvětlení, proč je paradoxně v tomto případě pro autora dobré, že vypadá přesně tak, jak vypadá. Doporučuji celý rozbor: http://www.scottberkun.com/blog/2009/when-visualizations-go-wrong/
Martin Hassman ex-biochemik, umělecký programátor a publicista. Spoluzakladatel CZilly, zakladatel Zdrojáku, správce HTML5.cz, organizátor hackathonů, čekovacích muzejních nocí aj. akcí.
Přečteno 24 507×
Přečteno 24 033×
Přečteno 20 755×
Přečteno 19 839×
Přečteno 19 810×