Dnes navážu na příspěvek Opera Mini a tipy pro webdesignéry několika postřehy k Opera Mobile, kterou jsem měl možnost během uplynulých dnů vyzkoušet. A pokusím se i o malé srovnání.
Všechny mé experimenty jsem prováděl na zapůjčeném přístroji Nokia 6120 classic – User Agent string: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Symbian OS; Series 60/03.70; 9730) Opera 8.65 [cs]
Mezi jednotlivými verzemi Opera Mobile pro různá zařízení jsou jisté rozdíly (soudím aspoň dle screenshotů), tento článek vychází pouze z verze pro S60.
Pokud chcete ladit weby pro Opera Mini a nemáte přístroj (nebo je vám zcela právem líto peněz za datový přenos), jste odkázáni na simulátor běžící v Java appletu.
Ladění pro Operu Mobile můžete provádět přímo s desktopovým prohlížečem Opera, stačí když v něm zvolíte View – Small Screen. Nejedná se pouze o zobrazení stránky v malém okně, ale opravdu o emulaci, použití handheld CSS, small screen rendering, odlišné chování JavaScriptu (např. některé stránky, které kvůli JavaScriptu nefungují v Opeře Mobile mi nefungovaly ani v tomto zobrazení). Emulace není sice dokonalá, ale přesto mne mile překvapila. Rozdíl jsem zaznamenal např. při testování HTML5; zatímco emulátor umí WebForms2 i canvas, Opera Mobile je nezvládá.
Opera Mobile umožňuje na rozdíl od Opery Mini mít současně otevřeno více webových stránek. Mohu potvrdit, že tato možnost známá z desktopu, je užitečná i na mobilu. Horní řádek obrazovky vás upozorní, které okno zrovna prohlížíte (nevidíte záložky tabů, ty by se na obrazovku nevešly), např. nyní mám zobrazeno 1/3, tedy 1. stránku z otevřených tří.
Pouze přepínání mezi otevřenými stránkami (okny) je poněkud kostrbaté. Chybí mi použití rychlé klávesové zkratky. Musím vejít do menu a proklikávat se, což máme nějakých 6 stisků (!) kláves pro přepnutí do dalšího okna.
Nenašel jsem ani uživatelskou možnost otevření označeného odkazu do nového okna tolik známou z desktopu, a přitom by se mi tolikrát hodila.
To je škoda. Opera Mobile je snad jediný prohlížeč pro mobily podporující více oken (i když teď mě napadá, zda něco takového nemá i Safari na iPhone, ale ten jsem v ruce neměl – netuší někdo?) a mrzí mě, že zrovna tohle nemají dotažené.
Ono napsat URL na mobilní klávesnici je velmi nepříjemné a jakékoliv usnadnění se hodí. Zvolit otevřít odkaz do nového okna by bylo i o celou minutu kratší než pomalé ruční naťukání adresy.
Pokud si naopak autor stránky přeje otevření odkazu do nového okna, např. pomocí JavaScriptu, to funguje. Nevyžádaných oken se ale nemusíte bát, Opera Mini obsahuje jednoduchý blokovač nevyžádaných oken a za těch pár dní jsem se s jediným nechtěným nesetkal.
Opera Mobile zvládá JavaScript a narozdíl od Opery Mini je JavaScript vykonáván přímo na vašem mobilním zařízení, proto jsem ani nepředpokládal jeho úplnou implementaci. Například test CSS3 selektorů se vůbec nespustí (nezkoumal jsem detailně proč, ale vzhledem k tomu, že zmíněná stránka používá knihovnu Prototype, nedivím se, že narazila na limity Opery Mobile).
Výrazně lepší jsou interakce JavaScriptu s uživatelem. Kde Opera Mini selhává (pro selhání stačí např. následně jdoucí dva alerty po sobě), tam neměla Opera Mobile problém. Zvládá navíc nejen alert, ale i prompt a confirm.
Narozdíl od Opery Mini si poradí i s e-mailovými adresami zadanými v mailto:. Pokud váš telefon má poštovního klienta, Opera Mobile jej spustí.
Nenašel jsem žádnou novinku z HTML5, kterou by Opera Mobile zvládala (desktopová Opera je zvládá již dlouho). Překvapil mne i takový canvas, se kterým Opera Mini nemá problémy, ale Opera Mobile jej nevykreslí.
Podobně jako Opera Mini, která obsahuje jak desktopový mód (výchozí u větších obrazovek), tak mód mobilní, obsahuje Opera Mobile dva renderovací módy, pouze se u ní skrývají pod volbami „Fit to screen on“ a „Fit to screen off“ (narozdíl od Opery Mini mezi nimi dokáže přepínat rychle bez nutnosti nového stažení stránky ze serveru).
‚Fit to screen on‘ alias mobilní zobrazení (alias dlouhá nudle)
Mechanismus je podobný s Opera Mini.
‚Fit to screen off‘ alias desktopové zobrazení
Mechanismus opět připomíná Operu Mini.
Překvapilo mne, že nelze použít CSS3 media queries, Opera Mobile je zatím neumí. Opera Mini je umí a čekal jsem stejnou funkčnost.
Ovládání je místy horší než u Opery Mini. Tam, kde jsem byl u Opery Mini pro refresh stránky zvyklý zvolit klávesovou zkratku, musel jsem u Opery Mobile hledat volbu v menu, viz též komplikované přepínání mezi okny.
Zajímalo by mne, zda ergonometrii GUI obou aplikací řešila stejná osoba. Soudě z uživatelské zkušenosti s oběma aplikacemi bych tipoval bych že nikoliv.
Hint pro Opera Software: Nechte si od člověka, který navrhoval GUI pro Operu Mini, upravit i GUI Opery Mobile 8-)
Zatímco Opera Mini mě nikdy nespadla, tak Opera Mobile mě spadne i vícekrát za den. Jednou se jí podařilo mě zamrznout telefon tak, že pomohlo jen odpojení energie. Není to nějak kritické, ale přeci jen na podobné chování již nejsem zvyklý (kdy vám váš prohlížeč naposledy spadl?).
Ačkoliv je Opera Mobile na rozdíl od free Opery Mini placená a mnozí by tak automaticky hádali, že Opera Mobile je jistě mnohem lepší řešení, nemohu zde souhlasit.
Naopak se domnívám, že řadě lidí Opera Mini postačí a vzhledem ke snazší ovladatelnosti bude i vyhovovat lépe. A pokud dokáží oželet některé drobnosti, např. nemožnost skutečně šifrovaného spojení (tedy takového, ke kterému by neměl teoreticky přístup prostředník, v tomto případě Opera Software), není co řešit.
U telefonů pouze s datovým spojením GPRS/EDGE je navíc Opera Mini svou rychlostí bezkonkurenční. U přístrojů s 3G připojením se výhoda zmenšuje, ale i zde je rozdíl znát.
Pouze těm náročnějším doporučuji vyzkoušet obě varianty a z nich vybrat tu vhodnější. U mě to zatím stále vyhrává Opera Mini, ale uvidíme. Opera Mobile 9.5 již byla představena, a je docela možné, že příchod její nové generace poměr vah brzy otočí.
Zde je nutné podotknout, že srovnávaná Opera Mobile 8.65 je poněkud starší než nedávno vydaná Opera Mini 4 (odhadem asi o půl roku, navíc je postavená na starší generaci renderovacího jádra) a vydání Opery Mobile 9.5 pak může přinést příjemnou změnu.
Doplnil bych to doporuceni. U Opery Mini nejde jen o nemoznost sifrovaneho pripojeni, ale hlavne o to, ze Opera Software uklada vasi historii(a kdo vi co jeste) a provadi nad ni datamining. Nekdo nad tim mavne rukou a cast sveho soukromi klidne "zadarmo" proda a nekdo jiny radsi pouzije Operu Mobile.
I když jsou oba prohlížeče od stejného výrobce, jde o pověstné srovnání jablek a hrušek.
Zatímco Opera Mobile je mobilní verze plnohodnotného prohlížeče, Opera Mini není prohlížeč, ale pouze grafický terminál, spíše podobný vzdálené ploše či systému VNC.
Rozdíl tedy není jen v chování, ale také v datovém toku a to je asi nejdůležitější argument pro Operu Mini.
[2] Díky, já jsem je z toho tak trošku podezříval
[3] Ono i mezi jabkama a hruškama je třeba často vybírat 8-) Ten trik s přenesenými daty je běžně známý, zmiňoval jsem ho i posledně http://met.blog.root.cz/0712/opera-mini-a-tipy-pro-webdesignery Mě zajímá hlavně to chování (na čemž se podepisuje i to, že přenesená data jsem měl běhěm celého testování zadarmo a tedy neřešil).
Mete, musim s tebou trosku nesouhlasit :-)
Opera Mobile je pro me plnohodnotny prohlizec, ktery dokaze zobrazit stranku v modu 1:1 - tedy jako napriklad Firefox ci stolni Opera. A to pomerne kvalitne. Pokud mate zapnutnou funkci Grab and Scroll, lze se pomerne slusne pohybovat po strance pouze prstem.
Pochopitelne, mluvim o Opere Mobile na systemu Windows Mobile (ne Smartphone) s dotykovym displayem.
Pokud mate klasicke PDAcko a netrapi vas data, neznam lepsi volbu.
[5] Tak přesně proto jsem Begisi psal, že zkouším Symbian na phonu. Přístroj s dotykovou obrazovkou (ovšem kdo ho má, že? 8-) je něco jiného, to je určitě velká přidaná hodnota (ale IMHO je otázka času, než to bude Opera Mini taky podorovat, teď ji zaměřují spíš na většinové levnější přístroje). S větší velikostí obrazovky také rozte hodnota detailního renderování, ale stále si myslím, že to je zatím pro minoritu uživatelů (většina má malé a jednoduché mašinky).
Martin Hassman ex-biochemik, umělecký programátor a publicista. Spoluzakladatel CZilly, zakladatel Zdrojáku, správce HTML5.cz, organizátor hackathonů, čekovacích muzejních nocí aj. akcí.
Přečteno 24 028×
Přečteno 23 526×
Přečteno 20 453×
Přečteno 19 647×
Přečteno 19 542×