Hlavní navigace

Cameron Moll: Mobile Web Design - recenze

24. 4. 2008 12:17 (aktualizováno) Martin Hassman

Loni na podzim vyšel Mobile Web Design, jehož autorem je webdesigner Cameron Moll. Kniha na tohle téma tu chyběla, proto jsem si ji hned objednal.

Jak již název napovídá, kniha pojednává o mobilním webu. Pomůže všem, kdo to myslí vážně s mobilní verzi svého webu, i všem, kdo chtějí spustit novou mobilní službu. Stranou nezůstanou ani webové standardy.

Abychom získali představu o pestrosti mobilního světa, autor nám jej ukazuje na sedmi přístrojích (ano včetně iPhone) a na různých webových prohlížečích.

Z obsahu knihy

Kniha čítá mnoho témat, byť se řadě z nich věnuje jen krátce, zde nastíním ta hlavní.

Začíná zdůrazněním, proč je mobilní web tématem, které se v blízké budoucnosti rychle rozšíří a neměli bychom jej nechat nepovšimnuté.

Pokračuje shrnutím možných přístupů při tvorbě mobilního vs. klasického webu od dvou zcela oddělených webových stránek přes designování stejné stránky pomocí CSS s media handheld po použití proxy služeb, které kód stránky samy upraví včetně zkomprimování obrázků (viz Root.cz nebo tento blog upravené službou Mowser.com). V této části jsem popravdě čekal i zmínku o CSS3 Media Queries, ale těm se bohužel autor nevěnoval.

Najdeme krátké upozornění na CSS pravidla, se kterými může být v mobilních přístrojích problém a zdůraznění Mobile Web Standards, zejména Mobile Web Best Practices 1.0.

Představeny jsou možnosti testování v různých zařízeních a přehled simulátorů.

Přiložen je kód pro detekci mobilních prohlížečů. Tohle téma autor pojal opravdu široce, napočítal jsem testovaných více jak 100 různých User Agent stringů.

Dále již jen telegraficky. Google SMS search. Java aplikace Google Maps (nedávno jsem se o ní zmínil v Google mapy v mobilu i s mojí polohou). Mobilní reklama. Mobilní widgety. Mobilní čtečky RSS. Čárové kódy pro snadné vkládání URL (psal jsem o nich v URL do mobilu? Jedině foťákem!).

Pár postřehů

Hned na začátku v úvodu mezi lidmi, kterým autor knihy děkuje, najdeme i našeho známého Honzu Brašnu.

Trochu odbočím. Až při čtení této knihy jsem objevil malý marketingový podvod, který mi dosud zůstal utajen. O propadáku zvaném WAP jsme toho slyšeli již hodně, dokonce se jako příklad neúspěšné technologie dostal již i do knih o marketingu. Lidé dnes nechtějí WAP, lidé chtějí mobilní web.

Chytré hlavy však zapracovaly a vytvořily kouzelné rovnice:

WAP 1.0 = WML

WAP 2.0 = XHTML

díky kterým WAP možná i přežije. Tedy budeme používat HTTP + XHTML a přitom jsme vlastně WAP 2.0, jak prosté. A neúspěšná značka může žít dál (o XHTML pro mobily více na Wikipedii). Ale zpět ke knize.

Komu je kniha určena

Okolo mobilního webu se toho rok co rok děje čím dál víc. A pokud se obáváte, že vám v této oblasti pomalu ujíždí vlak, pak Mobile Web Design je kniha, která vám umožní do toho vlaku rychle naskočit a ukáže tento nový svět v celé jeho šíři.

Zhodnocení

Kniha Mobile Web Design je to nejlepší, co o tomto oboru dosud vyšlo. Což není tak těžké, jedná se o jednu z prvních vlaštovek, kterou během nejbližších let bude jistě řada dalších knih následovat. Osobně doufám, že další knihy proberou tématiku více do hloubky. Mobile Web Design probírá řadu témat, ale velmi povrchně.

Jedná se totiž o knihu dosti tenkou (105 stran). Po jejím přečtení se rozhodně nestanete experty v oboru, ale začnete se v něm orientovat a dokážete si pak již sami najít další potřebné informace. Na mnohé z nich vás kniha sama odkáže.

Pokud se chcete o knize dozvědět více, podívejte se na oficiální web knihy, nebo si stáhněte PDF s ukázkou obsahu.

Jelikož se i v České republice už delší čas pohybuje menšina uživatelů pravidelně používajících mobilní web, bylo by jistě zajímavé, když bychom se dočkali i českého vydání této knihy. Ono zatímco anglická knihovna na téma mobilního webu je velmi chudá, tak česká knihovna zeje naprostou prázdnotou.

Související články

Sdílet

  • Diskuse byla uzavřena.