Martin Hassman: nejen o prohlížečích

  • Kdyby programátoři stavěli letadla

    Jakpak by to asi vypadalo, kdyby programátoři místo programů stavěli dopravní letadla? Inu mohlo by to dopadnout třeba takhle aneb další zajímavé ideo v pavučině internetu: &<br /> amp;amp;amp;amp;amp;amp;am­p;amp;<br /> amp;amp;amp;amp;amp; lt;!--[if !IE]&am­p;amp;amp;amp;amp;<br /> amp;amp;amp;amp;amp;amp;am­p;amp;amp;amp;gt; –&am­p;amp;amp;amp;a
    28. 10. 2008 19:11 (aktualizováno)
  • Vyžadujeme iPhone!

    Už hodně dlouho se mi nestalo, abych narazil na stránku, která by mi v prohlížeči nefungovala a vyžadovala po mě prohlížeč jiný než ten, který používám. Obvykle se jednalo o stránky svázané s Internet Explorerem. To se ovšem změnilo. Už i takový Olympus funguje. Dnes jsem po hodně, hodně dlouhé době na jednu takovou narazil a kupodivu po mě nechtěla Internet Explorer, nýbrž…
    3. 10. 2008 20:23 (aktualizováno)
  • K čemu jsou v CSS potřeba vendor prefixy

    V diskusi pod článkem o zavedení vendor prefixů do IE8 se ukázalo, že všem není jasné, proč kaskádové styly něco takového obsahují. Pokusím se to vysvětlit. Napřed upozornění pro všechny kodéry a webdesignery. Vendor prefixy (-moz, -webkit, -o a -ms) až na opravdu speciální případy nejsou určeny pro vás. Můžete se úplně spokojit s tím, že je k životu nepotřebujete, nadále je ignorovat a přestat číst právě teď. Neuděláte žádnou chybu a ušetříte deset minut. Opravdu! Už jste přestali číst?
    23. 9. 2008 11:02 (aktualizováno)
  • CSS v IE8 získávají vendor prefix

    Na IEblogu byl včera představen vendor prefix Internet Exploreru. Je obsažen v přicházející verzi IE8,  začíná na „-ms-“, např. „-ms-filter“. A já volám: „Konečně je to tady!“ Vendor prefixy již dávno mají jak Mozilla (-moz-), Opera (-o-), WebKit (-webkit-) nebo některé mobilní prohlížeče (-wap-) a lze je dnes již považovat za nutnost. Je to jakýsi jmenný prostor kaskádových stylů, ve kterém si výrobce prohlížeče může téměř dělat co chce…
    17. 8. 2010 14:30 (aktualizováno)
  • Ubiquity pro Jdem za deset minut

    Experimentuji s rozšířením Ubiquity prohlížeče Firefox (více v Ubiquity – největší revoluce prohlížečů od dob Greasemonkey) a chyběl mi příkaz pro Jdem.cz. Abych si vyzkoušel psaní vlastních příkazů (a abych udělal Malému Martinovi radost) vytvořil jsem si vlastní. Napřed jsem začal číst tutoriál na vytváření nových příkazů. Je prima, Ubiquity má totiž integrovaný testovací nástroj, proto můžete příkazy z tutoriálu kopírovat a rovnou zkoušet (není při tom třeba restart prohlížeče).
    19. 9. 2008 0:00 (aktualizováno)
  • Chrome a Opera. Když dva dělají totéž...

    Při porovnávání uživatelského rozhraní prohlížečů se často setkávám s argumentem „prohlížeč $%g^8d&@(# tuto funkci obsahuje už dávno“, který následuje implikace jako „a tudíž je lepší“ nebo pohana „oni to od něj jen okopírovali“. Tento argument je lichý a Google Chrome nabízí hned několik ukázek proč.
    8. 9. 2008 18:28 (aktualizováno)
  • Co je to PWP?

    Brzy se na blogách od Aše až k Tatrám objeví dlouho neviděná zkratka PWP. Copak ovšem znamená? Prima Weekendový Potlach Pořádá Webface + Plaváček Pokec Weblogerských Primabalerín Pořádně Wopečená Pečínka Příliš Wostré Photografie Přípitek Wypálené Pravdovice Pěkně Wodtočené Pivo Poněkolikáté Wohozený Plůtek Podezřele Wodvážní Pěvci Publikum Wysmátých Posluchačů
    20. 9. 2008 20:28 (aktualizováno)
  • JavaScript ve Firefoxu 3.1 trhne všechny rekordy

    Jestli se za poslední roky něco v prohlížečích zlepšilo nade všechna očekávání, tak je to rychlost JavaScriptu. A tím myslím ve všech prohlížečích. I když ačkoliv se jak Opera tak Internet Explorer (ve svém osmičkové verzi) rovněž dost snaží, k největšímu souboji dochází zdá se mezi WebKitem (Safari) a Geckem (Firefoxem). Na jaře jsem se ptal, jak dlouho tenhle trend prohlížečů vydrží.
    8. 9. 2008 18:35 (aktualizováno)
  • Když Termikronátor stripuje

    Dnes tu pro vás mám sadu několika stripů, které pochopí nejspíš jen znalci Terminátora a mikroformátů. Je v nich kus od obojího. Prostě Termikronátor. Do série se vloudila i jedna sémantická chybka. Ta čeká na toho nejbystřejšího čtenáře, až ji odhalí.
    27. 8. 2008 19:53 (aktualizováno)
  • Canvas - Wolfenstein jako netradiční fotogalerie

    Dnes si ukážeme některé netradiční fotogalerie, knihovnu pro panoramatické zobrazování a malou ukázku izometrického zobrazení. Jak již název napovídá, vše se týká nové HTML značky canvas. Wolfenstein jako fotogalerie Jacob Seidelin upravil svojí implementaci Wolfensteina pomocí JavaScriptu a canvasu a vyrobil z ní fotogalerii. Po nahrání levelu zadejte dole klíčové slovo (např. dog) a počkejte, až se natáhne a zpracuje několik fotografií s Flickeru (chvíli to trvá)…
    27. 8. 2008 19:53 (aktualizováno)